Skocz do zawartości

Olga Tokarczuk z literackim Noblem


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 383
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
4 minuty temu, les05 napisał:

Swoją drogą ciekawe, czy Sienkiewicz, Miłosz albo Szymborska odbierając Nobla też pluli na Polaków?

Sienkiewicz dostał Nobla za Quo Vadis , na pewno za trylogię by nie dostał , a pozostali wymienieni jakoś kłują część społeczeństwa na kaczych łapach osadzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fala napisał:

Sienkiewicz dostał Nobla za Quo Vadis , na pewno za trylogię by nie dostał

Należy sprawdzić co się pisze przed napisaniem:

"Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, kryptonim „Litwos”, „Musagetes”, pseudonim „Juliusz Polkowski”, „K. Dobrzyński” (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w

To z encyklopedii - ale może Kolega wie lepiej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Koloman napisał:

Należy sprawdzić co się pisze przed napisaniem:

"Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, kryptonim „Litwos”, „Musagetes”, pseudonim „Juliusz Polkowski”, „K. Dobrzyński” (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w

To z encyklopedii - ale może Kolega wie lepiej..

  Wikipedia daje wiedzę szeroką ale płytką.

To "Quo Vadis" przetłumaczono na ponad 50 języków i ta powieść przyniosła mu ogromną popularność na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, takafura napisał:

Wikipedia daje wiedzę szeroką ale płytką.

i z tym sie można zgodzić. Zostawmy wię wikipedię.

A taka jest informacja na oficjalnej stronie nobelprize.org/prizes/literature, nie ma słowa o "Quo Vadis":

The Nobel Prize in Literature 1905 was awarded to Henryk Sienkiewicz "because of his outstanding merits as an epic writer."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już pierwsze echa mądrych i wyważonych wypowiedzi naszej noblistki.

W laudacji na cześć Olgi Tokarczuk przedstawiciel Szwedzkiej Akademii Per Waesterberg powiedział m.in. 

Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci

Ps. To co nas  wyróżnia i charakteryzuje to "kolonializm i antysemityzm" a OT pisze o tym mimo groźby śmierci...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poglądy Olgi Tokarczuk mogą budzić kontrowersje, jako momentami chyba zbyt radykalne, ale ma u mnie wielkiego plusa za walkę o ochronę przyrody. Na przykład w obronie Puszczy Karpackiej przed BANDYCKĄ wycinką.

https://rzeszow.onet.pl/nie-pomoglo-wsparcie-olgi-tokarczuk-wkrotce-ma-ruszyc-wycinka-czesci-puszczy/3ebb9lj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, balans napisał:

 Na przykład w obronie Puszczy Karpackiej przed BANDYCKĄ wycinką.

https://rzeszow.onet.pl/nie-pomoglo-wsparcie-olgi-tokarczuk-wkrotce-ma-ruszyc-wycinka-czesci-puszczy/3ebb9lj

Miałem ochotę jako strona skomentować te zbrodnie ale tylu tu ekspertów że jako inż. leśnik nie mam szans się przebić z opinią :classic_smile:

No i trzymajmy się tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

 to Ukraińcy mieszkający w Polsce, zawlekli ASF pod zachodnią granicę ?

  To sam twierdzi mój szef, prezes koła łowieckiego ( ja nigdy nie polowałem) - mieszkańcy czy turyści są głównymi nosicielami "0" w regionach gdzie są nowe przypadki ASF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, les05 napisał:

Ja bym w sprawie dzików sprawdził ruską agenturę. Sprawa jest zbyt poważna, by ufać, że sowieci będą się tylko przyglądać. 

Masz mocną fobię na temat "sowietów", bo po pierwsze to już dawno ich nie ma, a po drugie to ASF przywlekli do Europy nasi sojusznicy Gruzini. W prosty sposób - kupowali wieprzowinę w Afryce, a resztki wyrzucali na śmietniki, a ponieważ Gruzja słynie z tego, że wałęsają się tam po ulicach stada na pół dzikich psów, więc się zaraza rozniosła - najpierw na Rosję, a następnie na Ukrainę i Białoruś, a od nich do Polski. A tak ogólnie - wszystko to wina Włodka Putina.

59 minut temu, takafura napisał:

Miałem ochotę jako strona skomentować te zbrodnie ale tylu tu ekspertów że jako inż. leśnik nie mam szans się przebić z opinią :classic_smile:

Zapewne jako inż. leśnik, jak wielu z was acz pewnie na szczęście nie wszyscy, patrząc na las, który był zresztą przewidziany na Park Narodowy, widzisz jedynie pieniądze za srajtaśmę i zapałki. Był już taki jeden co się zamachnął na Park Narodowy, ale długo się nie nacieszył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, balans napisał:

Masz mocną fobię na temat "sowietów", bo po pierwsze to już dawno ich nie ma,

Imperialne interesy Rosja ma stałe i nie ma znaczenia czy firmuje je carstwo, sowiety czy obecne władztwo. Wykorzystają każdą okazję by zaszkodzić nam i każdemu kogo uznają za wroga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, les05 napisał:

Imperialne interesy Rosja ma stałe i nie ma znaczenia czy firmuje je carstwo, sowiety czy obecne władztwo. Wykorzystają każdą okazję by zaszkodzić nam i każdemu kogo uznają za wroga. 

Jakieś przykłady? Bo jak na razie to widzę, że to NATO/USA ich okrąża [są już na rzut beretu od Petersburga].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie