Jump to content

Czlowieksniegu

Moderators
 • Content Count

  17515
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Czlowieksniegu

 1. Marcin- a nie sądzisz, że za stary jesteś żeby aż takiego głuptaka udawać i trolować? Zwłaszcza, że spora część skrajnej prawicy, na widok tego wpisu na twiterze też się z szoku zachłysnęła w reakcji na niego.
 2. Oczywista oczywistość, że nie dość, że prowokacja, to Leoś był dobry, bo z komunizmem walczył...
 3. Skarb z epoki brązu, znaleźli archeolodzy budapeszteńskiego Uniwersytetu im. Loranda Eotvoesa (ELTE) w jaskini krasowej Baradla na granicy ze Słowacją – powiedział we wtorek portalowi Index.hu archeolog z ELTE Gabor Szabo. „Składające się z 59 przedmiotów znalezisko z epoki brązu odkryto niedaleko jaskiniowego potoku, pod skałami w kształcie chatki, dokładnie w takim miejscu, w jakim z reguły wyobrażamy sobie skarby. W takich miejscach oczywiście niemal nigdy nic nie ma, ale tym razem mieliśmy szczęście” – powiedział Szabo. Foto: Shutterstock Jaskinia Baradla, Węgry „Składające się z 59 przedmiotów znalezisko z epoki brązu odkryto niedaleko jaskiniowego potoku, pod skałami w kształcie chatki, dokładnie w takim miejscu, w jakim z reguły wyobrażamy sobie skarby. W takich miejscach oczywiście niemal nigdy nic nie ma, ale tym razem mieliśmy szczęście” – powiedział Szabo. Foto: www.anp.hu Znaleziska z jaskini Baradla Liczący około 3200 lat skarb składa się m.in. wykonanych z brązu okrągłych ozdób i wisiorów w kształcie ogona jaskółki. Archeolodzy przypuszczają, że były to metalowe elementy stroju ceremonialnego, który całkowicie się rozłożył i nie zachował do naszych czasów. Na podstawie rozmieszczenia znaleziska wnoszą, że mogła to być składana szata przypominająca ornat. Oprócz przedmiotów z brązu znaleziono też pięknie zdobioną ceramikę, ludzkie szczątki oraz kości zwierzęce składane jako rytualna ofiara. Według archeologów świadczy to o tym, że jaskinia Baradla mogła być kilka tysięcy lat temu ważnym ośrodkiem kultu w rodzaju Stonehenge, do którego ściągano nawet z odległych miejsc. „Sądzimy, że jaskinia mogła funkcjonować jako cel pielgrzymek. Prezentowano tu ofiary, organizowano miejsca kultu i ceremonie wtajemniczenia – świadczą o tym ceramika wysokiej jakości, ogromna ilość kości zwierzęcych, złożonych niekiedy w skupiska, oraz pozostałości potraw ofiarnych” – zaznaczył Szabo. Według niego jest mało prawdopodobne, by jaskinia była stałym miejsca zamieszkania, gdyż niezależnie od pory roku panuje tu temperatura około 12 stopni Celsjusza. Możliwe natomiast, że korzystano z niej jako kryjówki. Obecność metalowych przedmiotów w jaskini stwierdził przy pomocy wykrywacza metalu współpracujący z archeologami amator w szczelinie skalnej, w miejscu, gdzie wielokrotnie przechodzono wcześniej bez rezultatu. Jak pisze Index.hu, nad skarbem prowadziła betonowa ścieżka, którą chodzili turyści. Jaskinia Baradla to jedna z najbardziej znanych jaskiń krasowych na Węgrzech. Jest badana już od około 150 lat i odwiedzana przez tysiące turystów. https://podroze.onet.pl/aktualnosci/skarb-z-epoki-brazu-w-jaskini-baradla-na-wegrzech/smvn9s9
 4. F-35 wylądowały pod Poznaniem. Na razie tylko gościnnie Cztery amerykańskie maszyny F-35, których zakup zapowiedział polski rząd wylądowały we wtorek w bazie w Powidzu. - To było rutynowe przyjęcie, chociaż sam fakt przyjęcia maszyn tej klasy budzi podziw - mówi TVN24 płk Krzysztof Szymaniec, dowódca 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. https://www.tvn24.pl/f-35-wyladowaly-pod-poznaniem-na-razie-tylko-goscinnie,953331,s.html
 5. bodziu000000 Patrząc na miejsce i okoliczności przyrody, ciekawe, czy będzie remake przygód Franka Dolasa... Ale jak im się to uda- nie mam pojęcia.
 6. Kibice, jak kibice- ludziki z Forza Nuova... Widać ci akurat za kilka tygodni nie przyjadą do Warszawy
 7. "Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pierwszy etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o.; cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł - poinformowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni." vs "Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł."
 8. http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24992900,biegacz-odkryl-pod-glogowem-skarb-majacy-3-tys-lat-znalazca.html#s=BoxLoWrImg2
 9. https://www.tvn24.pl/wroclaw,44/muzeum-foteli-katapultowych-w-olesnicy-prowadzi-je-policjant,952562.html
 10. https://pl.wikipedia.org/wiki/Odznaka_Strzelecka
 11. Tempest, czyli szwedzko-brytyjski myśliwiec przyszłości. Maszyna ma być m.in. wyposażona w lasery [...] https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/602491,tempest-mysliwiec-6-generacji-budowa-wielka-brytania-szwecja-f-35-uzbrojenie.html
 12. les Zacisnę zęby i zadam proste pytanie- czego nie rozumiesz w znaczeniu energii elektrycznej dla działania cywilizowanego państwa? I drugie- czego nie rozumiesz w problemie, jak łatwo jest do całkowitego blockoutu doprowadzić?
 13. les05 Napiszę tak- nawet wiedząc, że za trolla robisz, nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.
 14. les05 " Nie jest możliwe wyłączenie państwa – ludzi i instytucji - od tak pstrykając palcami, czy wyłączając prąd. " Powiedz to mieszkańcom dwóch czy trzech krajów Ameryki Płd, gdzie mała wbrew pozorom awaria, pozbawiła miliony ludzi energii elektrycznej. " Jeśli tego nie wiesz, to ci powiem, że państwa działały, społeczeństwa rozwijały się, instytucje funkcjonowały w epokach przed wynalezieniem żarówki i prądu." Jeszcze dodaj, że wtedy znakomita większość komunikacji oparta była o sieci komórkowe i internet. Że o szczegółach typu wodociągi, kanalizacja, gaz, bankowość, itp bez prądu ani hu-hu... " kiedy to braki w dostawach prądu, wody, gazu czy żywności były codziennością" A widzisz, choć wiem, że nie zrozumiesz, różnicę między 20 stopniem zasilania a całkowitym blockoutem? " Wyłączenie prądu może zatrzymać przemysł i niektóre inne działy gospodarki" Wyłączenie produkcji i dystrybucji energii elektrycznej rozkłada dowolny kraj cywilizowanego Świata w ciągu kilkunastu godzin- obojętnie czy to rozumiesz, czy nie.
 15. les- czego w najprostszym sposobie wyłączenia, dosłownie i w przenośni, państwa nie zrozumiałeś? Zapytaj, postaramy się pomóc.
 16. les " Niczego nie będzie. Drugi Kononowicz " Tym wpisem udowodniłeś, po raz kolejny na marginesie, żeś troll a i Einstein z Lemem mieli rację.
 17. magius " kilku godzin można dowolnie zakłócić lub wręcz totalnie zniszczyć cały system dowodzenia i koordynacji. " Ale.. po co? Wystarczy jeden prosty pstryczek elektryczek, który... wyłączy prąd. W przeciągu kilku-kilkunastu godzin wszystko się zawali z wielkim hukiem, a służby mundurowe, miast z mitycznym agresorem, będą walczyć ze współobywatelami w ramach grabieży, manifestacji, itp. Nie będzie obiegu informacji, nie będzie wody, gazu, paliwa, pieniędzy, itp- w efekcie po kilku godzinach nie będzie żywności, leków, itp....
 18. les05 " Historia konfliktów i wojen XXI w. świadczy ..." Ty tak na serio, czy już całkiem w rozpaczy za AM rozum ci odebrało? " na nizinie dość płaskiej i szerokiej by pomieścić niejedną gwardyjską APanc ..." Pisałem, co można za c.a. 2 mld USD od ręki kupić- choćby Abramy i Stingery. "rozwoju gospodarczy i ekonomiczny, nowatorski i innowacyjny przemysł, ilość uczelni w pierwszej setce rankingów, PKB per capita, poziom służby zdrowia, itp," wystrzeli w kosmos. Realia liczą się kolego, a nie marzenia o pięknym i niekonfliktowym świecie. Dlatego trzeba grube mld $ inwestować w wojsko i sprzęt, taki jak np. F-35" Którymi to F-35 będę np Hindusi latać, bo Polacy zakładając że przeżyją ekonomiczno-zdrowotną eksterminację, będą co najwyżej potrafili wołami pola orać.
 19. Tyr "stelthly nad własnym terytorium" Możesz rozwinąć? Zakładasz, że w razie W agresor nie miałby środków technicznych, aby radarami skutecznie przykryć PRL? No to dla przykładu „Struna 1” ... " Wydawanie pieniędzy na jakikolwiek samolot klasycznego startu jest wywalaniem ich w błoto, ponieważ ich użycie będzie jednorazowe" A skąd one miałby startować? Obstawiam, że wszelkie lotniska byłby rozpracowane w przeciągu kilku godzin. A to, że bydle sobie z parkingu pod centrum handlowym wystartuje, oznacza, że pilot będzie ziemniakami rzucał i latał tak długo, aż mu się paliwo nie skończy.
 20. Marcin Jak sobie poszukasz na https://www.gao.gov/ to znajdziesz informacje, że one same nie są w stanie zapanować nawet nad zapewnieniem części zapasowych do już posiadanych samolotów, tudzież potrafią do samoloty XYZ przygotować zestaw serwisowy dla ABC. Nie mówiąc o tym, ile z posiadanych samolotów może w 100 % wykonywać założone zadania, a nie tylko wystartować a później, oby, wylądować. I myślisz, że dla dalekiej Bolandy zrobią wyjątek i wszystko nam na tacy podadzą?
 21. http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24984960,syn-ognia-chce-milionow-za-smierc-ojca.html#s=BoxWyboImg2
 22. les- każdemu zdrowo myślącemu wystarczy do odrzucenia F-35 argument Berlina. Może się okazać, że Waszyngton pociąga za wszystkie techniczne sznurki tego dziwa, a w dowolnym momencie może je wyłączyć. PS A może masz nadzieję, że choć namiastkę ciastka a'la Jerozolima dostaniemy?
×
×
 • Create New...

Important Information