-
Zawartość
30 704 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Zawartość dodana przez Czlowieksniegu
-
Kolejna wojna wygrana (?) Trumpa
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na bodziu000000 → Aktualności, newsy, wydarzenia
Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Ben-Gvir: „Porozumienie Trumpa nas nie wiąże. Izrael nie podlega Stanom Zjednoczonym, a my jesteśmy niezależnym i suwerennym narodem!” -
Katastrofy i wypadki lotnicze
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na macvsog → Marynarka, Lotnictwo i okolice
Amerykańska Piechota Morska potwierdziła utratę samolotu F/A-18D Hornet podczas lotu szkoleniowego w stanie Waszyngton w USA. Maszyna spadła 13 czerwca w rejonie Rimrock Lake, a pilot zdołał się katapultować i przeżył. Katastrofa wywołała także niewielki pożar lasu. Do wypadku doszło w górzystym terenie w pobliżu jeziora Rimrock Lake. Jak wynika z informacji amerykańskiej Piechoty Morskiej oraz lokalnych mediów, na pokładzie znajdował się wyłącznie pilot. Choć F/A-18D Hornet jest samolotem dwumiejscowym, tego typu loty mogą odbywać się także z jedną osobą w kabinie. Według amerykańskich źródeł maszyna brała udział w rutynowym szkoleniu realizowanym przez grupę czterech Hornetów. Rozbity samolot należał do eskadry VMFA-323 "Death Rattlers", która wchodzi w skład 3. Skrzydła Lotniczego Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i stacjonuje w bazie Miramar w Kalifornii. W trakcie lotu maszyna operowała pod znakiem wywoławczym "Snake 21". W pewnym momencie doszło do poważnej awarii, po której pilot podjął decyzję o opuszczeniu samolotu jeszcze przed zderzeniem ze zboczem góry w zalesionej części hrabstwa Yakima. -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
To może być bardzo proste- uniwersalny PR i "uderzenie" w Kreml. Nie wiem, jak w przypadku Mołdawii, ale odnośnie Ukrainy, to będzie jeden wielki PR i obłąkany taniec, gdzie tempo będą podawać i podkręcać przeciwnicy Ukrainy i/lub zwolennicy (?) Rosji. -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Do wpompowania -set miliardów dolarów czy euro, nie jest potrzebne, a nawet wprost przeciwnie, członkostwo w UE. Zwłaszcza, gdy spora część tych środków nie będzie miała z UE czy państwami członkowskimi związku. PS Ukraina, podobnie jak wiele, także dość fantazyjnych państw, od lat jest stowarzyszona z UE. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że wszystkie (?) kraje członkowskie są za rozpoczęciem negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w tle. -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Nie ma to nic a nic wspólnego z akcesją U. do UE. Więcej- pomijając szczegóły i powody, można w ciemno przyjąć, kto będzie wtedy rozdawał karty i dlaczego Polska będzie dokumentnie na marginesie. -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Tylko 2 czy 3? Będzie ich zdecydowanie więcej... Czy "Warszawa" powinna poprzeć? Nie mam przekonania, zwłaszcza, że to pieśń przyszłości i nie znamy warunków. -
Kolejna wojna wygrana (?) Trumpa
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na bodziu000000 → Aktualności, newsy, wydarzenia
Rynek ropy naftowej zbliża się do punktu krytycznego - alarmuje stacja CNN. Zapasy w magazynach Cushing, w stanie Oklahoma, spadły do 21 mln baryłek. To poziom bardzo blisko punktu krytycznego, gdzie nawet drobny problem może wywołać panikę na rynku i gwałtowny skok cen surowca. Magazyny w Cushing zapewniają dostawy ropy naftowej w USA. Stamtąd amerykańska ropa West Texas jest przesyłana rurociągami do rafinerii w całym kraju. W normalnych czasach Cushing przechowuje około 40 mln baryłek ropy, a wydajność magazynów sięga 75 milionów. Jednak według Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) obecne zapasy Cushing wynoszą 21,6 mln baryłek. Kiedy rezerwy spadają poniżej 20 mln, ze zbiorników nie da się wiele uzyskać: zawierają już głównie bezużyteczny osad. Ameryka stała się ostatnią deską ratunku. Teraz sama jest w punkcie krytycznym W Cushing kończy się ropa, ponieważ Ameryka stała się ostatnią deską ratunku dla regionów świata, które zazwyczaj zaopatrują się w ropę i paliwo z Bliskiego Wschodu. Popyt na amerykańską ropę wzrósł do rekordowego poziomu podczas wojny z Iranem, a surowa ropa wypływa z Cushing szybciej, niż amerykańscy producenci mogą uzupełniać zapasy. Zapasy ropy naftowej w najbogatszych krajach świata kurczą się o 6,3 mln baryłek dziennie i według danych EIA wynoszą zaledwie 2,6 mld baryłek. To zaledwie 100 mln baryłek powyżej poziomu stresu operacyjnego - powiedział CNN David Oxley, główny ekonomista ds. surowców w Capital Economics. Zapasu ropy naftowej nie da się zużyć do ostatniej kropli, jak w samochodzie. Poniżej pewnego progu rurociągi nie są w stanie utrzymać ciśnienia, a rafinerie nie mogą dostarczać odbiorcom produktów. Drobny problem i na rynku ropy naftowej mamy panikę. To może wydarzyć się w ciągu kilku tygodni Przy tak szybkim zużywaniu się zapasów światowy rynek ropy naftowej może wejść w strefę zagrożenia w ciągu miesiąca. Nawet drobny problem może wywołać panikę na rynku. Ceny mogą stać się niezwykle zmienne z dnia na dzień, a wyciek z rurociągu, pożar rafinerii lub nawet niekorzystne warunki pogodowe mogą znacznie podnieść ceny ropy i gazu. Za każdym razem, gdy poziom ropy magazynowanej w Cushing zbliżał się do minimów operacyjnych, ceny paliw osiągały historyczne maksima: tak było w 2008, 2022, 2023 roku - podkreśliła stacja, dodając, że to samo może ponownie wydarzyć się w ciągu kilku tygodni. - W tej chwili bijemy na alarm" – powiedział Mike Sommers, prezes Amerykańskiego Instytutu Naftowego. - "Niespotykane" poziomy zapasów osiągają punkt krytyczny – powiedział Neil Chapman, wiceprezes ExxonMobil, podczas konferencji w Nowym Jorku w końcu maja. - Kiedy osiągniecie ten punkt, ceny gwałtownie wzrosną – dodał. -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
-
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
-
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
[...] [...] ??? -
Tego bym nie przywoływał, z różnych powodów. Zaczynając od kosztów, przez brak produkcji, aż do, chyba wciąż obowiązuje, blokady eksportu.
-
Cóż.... Pomijając okoliczności przyrody, to JAS-39 Gripen E/F przegrał i z F-35, i z FA-50....
-
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Nie sądzę... Chcąc znaleźć szczegóły, wyszukiwarka podpowiedziała mi, że to nie pierwsza krytyka w wykonaniu Marchajewa. Co więcej- kilku innych z КПРФ co rusz krytykuje Kreml za wojnę w Ukrainie. -
Nie idźmy tą drogą..... FA-50 F-16 F-35 a Ty byś jeszcze F-15*? * tak, wiem o "przeciekach"
-
Czepiasz się... Kosiniak-Kamysz rezonował, że w planach zamówienie kolejnych 32 F-35...
-
-
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Tyle, że już wczoraj pojawiły się, na kontach X powiązanych z Ukrainą i mających zazwyczaj dobre i pewne informacje, że, wyjątkowo sprawnie jak na nich, Ukraińcy opuścili prawie całą miejscowość. -
Kolejna wojna wygrana (?) Trumpa
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na bodziu000000 → Aktualności, newsy, wydarzenia
Agresja USA* na Iran, to już inny poziom, nawet jak na Amerykanów. Oddzielają od b. "niefajnej" sytuacji wewnętrznej w Iranie, to Trump jako sukces Waszyngtonu będzie próbował przedstawić układ, który wg Anglików był b. bliski w efekcie "zwykłych" rozmów i negocjacji. Przynajmniej w zakresie wzbogaconego uranu i produkcji bomby atomowej. Przy okazji sytuacji wewnętrznej w Iranie- Trump, przy którymś stand up'ie, otwarcie powiedział, że Waszyngton b. mocno ingerował w działania antyrządowe, zapatrzył protestujących w systemy łączności ( Starlinki ? ), itp. Przemilczał, że zapewne bardzo dużo obietnic przy okazji złożył, z których się nie wywiązał, a które skutkowały dziesiątkami tysięcy ofiar cywilnych i pełnymi więzieniami, gdzie część osadzonych dostanie KS i zostanie ona wykonana. A odrobinę bardziej na północ, Turcy, grając wszystkim, także Waszyngtonowi, na nosie, dożynają resztki Kurdów. Czyli nieszczęśników, których USA N razy wykorzystała jako "sojuszników", aby finalnie później ich zostawić samych. Zostawić, choć kilka dni temu pojawiły się informacje, że amerykańskie służby i Pentagon b. mocno doposażają kurdyjskie, antyirańskie, oddziały. * i Izraela -
Wojna w Ukrainie c.d.
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Aktualności, newsy, wydarzenia
Tyle, że dziś pojawiły się informacje o dużych przerzutach sprzętu, w tym np Aligatorów i podobnych, na Białoruś. Podobnie dziś pojawiły się doniesienia, że Konstantynówka w sporej części jest zatowarowana małymi grupami Rosjan, którzy próbują infiltrować ukraińską obronę, co MOŻE grozić opanowaniem ruin przez Rosjan. Które to informacje są lekko żenujące, patrząc, że już wczoraj Ukraińcy puścili info, że chcąc uniknąć kotła, wszystkie/większość ukraińskich oddziałów wycofała się z miasta na zachód. -
Kolejna wojna wygrana (?) Trumpa
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na bodziu000000 → Aktualności, newsy, wydarzenia
Kilka dni temu DTrump publicznie się szczycił, że USA przechwyciło*, irańskie kryptowaluty o wartości c.a. 500 mln. dolarów. * czyli ukradły -
Zmarł ppor. Hugo Broch
temat odpowiedział Czlowieksniegu → na Czlowieksniegu → Marynarka, Lotnictwo i okolice
Wygląda, jak kpl wg rang- czyli zapewne jego. https://www.tracesofwar.com/persons/28714/Broch-Hugo-Jagdgeschwader-54.htm -
Nie wiem, dlaczego żona tych dwóch- Kosiniaka i Kamysza, ale z żoną śp Macieja Krakowiana "Slaba" trafili wg mnie...
