Jump to content

bodziu000000

Forum members
 • Content Count

  35918
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

bodziu000000 last won the day on June 23

bodziu000000 had the most liked content!

Community Reputation

314 Excellent

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/306229996-Skad-pieniadze-na-zakup-F-35.htmlhttps://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/306229996-Skad-pieniadze-na-zakup-F-35.html "Skąd pieniądze na zakup F-35 Bez specjalnej ustawy - zakup samolotów 5. generacji spowolni rozwój całych Sił Zbrojnych. Prezydencki minister Andrzej Dera pytany w programie Polsat News, czy zakup 32 samolotów F-35 odbędzie się spoza budżetu MON powiedział: „z tego co wiem takie są plany". Dera powtórzył wyrażoną kilka miesięcy temu przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycję takiego finansowania zakupu samolotów 5. generacji. MON nie potwierdził dotychczas, że takie rozwiązanie jest brane pod uwagę. Z naszych informacji wynika, że żadne prace nad przygotowaniem takiej ustawy nie trwają i nie ma też politycznej decyzji, aby w taki sposób sfinansować zakup tych maszyn. Urzędnik resortu obrony przypomniał nam, że minister Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych, a „dokument ten uwzględnia zakup samolotów bojowych w ramach programu Harpia". Czy tak jest rzeczywiście i jakie środki zarezerwowane są na ten cel – tego nie wiemy, bo sam plan jest utajniony. Wiemy, że od 2017 do 2026 r. przewiduje 185 mld zł na zakup uzbrojenia. Problem w tym, że część tych środków została już wydana, albo zagospodarowana. MON twierdzi, że zakup F-35 traktuje priorytetowo, ale nie wiadomo ile zarezerwowało pieniędzy na ten cel. Polityk partii rządzącej z którym rozmawialiśmy wątpi, aby wydatek ten był już solidnie oszacowany. Dzisiaj opieramy się na opiniach analityków, którzy zakładają, że zakup jednej maszyny będzie kształtował się na poziomie 80 - 100 mln dol., a wraz z infrastrukturą koszt programu Harpia wyniesie ok. 5 mld dolarów, czyli ok. 17,5 mld zł. Czy na taki wysiłek finansowy jest gotowy resort obrony? Można z duża dozą prawdopodobieństwa zakładać, że w sytuacji finansowania zakupu F-35 z budżetu MON część tych punktów spadnie z listy „pilnych" i zostanie przesunięta do realizacji najwcześniej na koniec przyszłej dekady. Realnym zagrożeniem „na teraz" może się stać spowolnione budowy WOT, czy tworzenie 18 Żelaznej Dywizji na wschodzie kraju (do 2026 r. ma kosztować 27 mld zł)."
 2. Znaczek kwestarski z USA. Polish War of Independence 1831-1931. Dr. Paul F. Eve.
 3. Niedawno był do kupienia zestaw różnych dokumentów po sierż. Edmundzie Piechowiaku, żołnierzu pociągów pancernych "Poznańczyk" i "Danuta" w l. 1921-1930. Zestaw zawierał: * odręcznie wypełniony blankiet "Świadectwa" ukończenia kursu na instruktora karabinów maszynowych wystawiony E. Piechowiakowi jako żołnierzowi pociągu panc. "Poznańczyk", dat. 10 X 1922 w Poznaniu * legitymację potwierdzającą otrzymanie odznaki pamiątkowej 3-go Pułku Wojsk Kolejowych, dat. 20 IV 1925 w Poznaniu * odręczną pozytywną "Opinię" o służbie w pociągach pancernych E. Piechowiaka, dat. 23 IX 1926 w Jabłonnie * legitymację osobistą wydaną przez Min. Spraw Wojsk. dla E. Piechowiaka z przynależnością do 1 Dywizjonu Pociągów Pancernych, dat. 21 XII 1934 w Legionowie * legitymację potwierdzającą pośmiertne nadanie odznaki pamiątkowej 1 Dywizjonu Pociągów Pancernych, dat. 12 VI 1938 w Legionowie * dwie fotografie żołnierzy przy pociągu pancernym * dwie odbitki zdjęcia grupowego instruktorów pociągu panc. "Danuta", dat. 20 II 1920? i zdjęcie kadry instruktorskiej tego samego pociągu, dat. 26 II 1920? * zdjęcie grupowe (niezbyt wyraźne) załogi pociągu panc. "Danuta" * zdjęcie grupowe rezerwy pociągu panc. nr 2 ("Śmiały", następca "Poznańczyka") z 1930. Zdjęcia formatu pocztówkowego, za wyjątkiem ostatniego, które jest połowę mniejsze. Naddarcia dokumentów i zdjęć. Zbiór zawierał także: odręczne zaświadczenie stwierdzające, że E. Piechowiak brał udział w powstaniu wielkopolskim, maszynopisowe zaświadczenie o jego udziale w walkach o niepodległość w 1919, świadectwo ukończenia szkolenia mechaników samochodowych w Szkole Czołgów i Samochodów w 1929, legitymacje nadania Odznaki Strzeleckiej, Państwowej Odznaki Sportowej (dwukrotnie), Odznaki Pamiątkowej 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej, Znaku Pancernego, osiem fotografii niezidentyfikowanych żołnierzy i wydarzeń, metrykę śmierci E. Piechowiaka zmarłego 11 V 1936 w 1 Szpitalu Okręgowym w Warszawie.
 4. https://dzienniklodzki.pl/antoni-macierewicz-elektrownia-atomowa-w-belchatowie-ale-dopiero-po-wyczerpaniu-zasobow-wegla-brunatnego/ar/c3-14225267 "Antoni Macierewicz: elektrownia atomowa w Bełchatowie, ale dopiero po wyczerpaniu zasobów węgla brunatnego....."
 5. wzięli sobie do serca słowa ministra? https://rzeszow.onet.pl/czterej-klusownicy-podejrzani-o-zabijane-bobrow-robili-z-nich-wedliny/jfxn5m7 "Robili wędliny z bobra. Grozi im pięć lat więzienia Zatrzymano cztery osoby podejrzewane o zabijanie bobrów na terenie wojskowym w Nowej Dębie. Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie nadzoruje śledztwo w tej sprawie. Za to przestępstwo grozi pięć lat więzienia - podaje "Gazeta Wyborcza". Służby zatrzymały w Nowej Dębie cztery osoby podejrzane o kłusownictwo. Mężczyźni zastawiali wnyki, zabijali schwytane w ten sposób bobry i wykorzystywali ich mięso do produkcji wędliny. Grozi im pięć lat więzienia. - Trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie okresu, w którym sprawcy działali oraz ustalenie ilości uśmierconych w sposób przestępczy zwierząt - informuje Artur Grabowski, rzecznik rzeszowskiej prokuratury."
×
×
 • Create New...

Important Information