Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. A może i nawet na jedną, w piechocie zmot. drużyna miał liczyć bodajże 10 żołnierzy (czyli tyle ile załoga bwp lub SKOTa-2A/2AP plus desant) a 30 chłopa to spokojnie wchodziło na rozkładane wzdłużne ławki na pace Stara 660 lub Stara 266. No to wkrótce dopisze OdB batalionu zmechanizowanego BW (lata 70-te) plus coś o "ichniej" Obronie Terytorialnej czyli Heimatschutz a tam też było ciekawie.
 3. 1 BAA pomimo że stacjonowała na terenie Warszawskiego OW była w I rzucie, na "W" podlegała bezpośrednio pod dowództwo frontu, potem po sformowaniu 23 BAA pod dowództwo 4 Armii formowanej przez Warszawski OW. 23 daa na "W" miał się przeformować w 23 paa dla 4 Armii, potem nowo utworzona 23 BAA podlegała pod dowództwo frontu w zamian za 1 BAA. O SKOT-ach R w tejże brygadzie było coś w opracowaniu o artylerii na Warmii i Mazurach. I tylko 30 sztuk nabyto czyli jeden pełny dywizjon i dwie baterie, jedna bateria na pewno była w 1 BAA (wspomniane opracowanie o artylerii na Warmii i Mazurach), jakby było planowo 9 baterii to było by ich 54 (po sześć wozów w baterii). A jak było naprawdę, kto to wie
 4. Donbas: separatyści ostrzelali sanitariuszy w akcji na polu walki Prorosyjscy separatyści w Donbasie ostrzelali trzech ukraińskich żołnierzy próbujących zabrać z pola walki ciało ukraińskiego żołnierza - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. W ostrzale zginął ukraiński sanitariusz. http://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2549496,Donbas-separatysci-ostrzelali-sanitariuszy-w-akcji-na-polu-walki
 5. Bydgoszcz: dwie osoby zginęły w wypadku awionetki [...] https://www.onet.pl/informacje/onetkujawskopomorskie/bydgoszcz-wypadek-awionetki-dwie-osoby-nie-zyja/w7c5wmr,79cfc278
 6. Wyrzutnie rakietowe RM-70, było ich tylko 30, czyli 5 baterii. Wg W-1990 miały być w 1,6 i 23 BAA zamiennie z BM-21, w sumie w każdej po dywizjonie czyli razem 9 baterii. Jak było naprawdę ???
 7. Today
 8. Na pewno 5 BAA i 6 BAA. 1 BAA to II rzut z WOW więc nie wiadomo, tak jak nie wiadomo co miał i co dostał 23 daa podczas transformacji w 23 BAA. Zobaczymy co się da wyliczyć.
 9. Myślę, że minimum kilkaset złotych za komplet.
 10. takafura Wszystkie potrzebne informacje masz na mapie. Szczegóły można i należy znaleźć w internetach. Konfederacja przecież za permanentną wolnością jest, a Wy takie rzeczy cytujecie... Jak Wam nie wstyd- to na pewno fake i sabotaż.
 11. W artylerii szef baterii miał swojego Stara 266 - magazyn, były dodatkowo dwa Stary 66/660 amunicyjne. UAZ to chyba dopiero od dowódcy dywizjonu wzwyż. Nie szkodzi, też w temacie i pouczające. Tego nie wiedziałem.
 12. Co niektórzy z kwiatami, 1944 lub 1945.
 13. Albo tak albo tak czyli: - 1 bateria 3 dywizjonu armat 76 mm - 1 bateria 3 dywizjonu armat 76 Pułku Artylerii Lekkiej Oczywiście zdjęcie wojenne lub tuż powojenne.
 14. Witam, ostatnio wszedłem w posiadanie magazynów pionier. Magazyn wydawany w ZSRR. Ciężko w internecie znaleźć jakiekolwiek informacje o takich egzemplarzach na rynku polskim. Ktoś potrafiłby wycenić zestaw widoczny na zdjęciu lub podać namiary na kogoś kto siedzi w tej branży ? Pozdrawiam.
 15. O powodach ułaskawienia pedofila już tu było https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jak-dziala-fundusz-sprawiedliwosci-strazacy-sala-gimnastyczna-fundacja-bylego/39ry5zq,79cfc278
 16. Wrzucałem w innym temacie, ale może ktoś tutaj pomoże w rozszyfrowaniu podpisu na focie?
 17. Tak, jak głodny ratlerek miniaturka.Goście żyją w swojej bańce oderwani od rzeczywistości i chcą reszcie śrubkę dokręcać.
 18. Dziękuję Panowie. Jakoś intuicyjnie kojarzyło mi się to z koniną, ale nie znam się na tym kompletnie. Przejrzałem setki zdjęć takich wynalazków i rzeczywiście podobne elementy występują choć identycznego nie udało mi się trafić. Jeszcze raz dziękuję.
 19. Zapewne i to i to, ogólnie rzecz ujmując to w kompanii zmech. czy też piechoty zmot. WP (na transporterach opancerzonych) było bardzo skromnie pod względem pojazdów zabezpieczenia, jedna ciężarówka i nic więcej, żadnego "jeepa" znaczy Gaza lub Uaza, tylko same "wozy bojowe" plus jedna i jedyna ciężarówka. Ciekawe jak to wyglądało w kompanii piechoty zmotoryzowanej (na ciężarówkach), trzy plutony po dwie ciężarówki plus jedna dla szefa kompanii (łacznie siedem samochodów cieżarowo-terenowych Star 660 lub Star 266) i druga dla dowódcy z "pocztem" czy też dla tegoż Gaz lub Uaz ?
 20. Była, za pomocą właśnie R-126 albo "walenia" w kadłub bewupa, między wozami to pokładowe radiostacje. Tak, mój malutki błąd. Ale zwróć uwagę że u nich każda drużyna miała swoją ciężarówkę (właśnie Unimoga) co zapewniało większą mobilność u nas dwie drużyny piechoty pakowano na jedną ciężarówkę (Gaz 51 lub Gaz 63, potem Star 66/660 lub Star 266) a więc cały pluton wchodził na dwie ciężarówki.
 21. Na pewno 1, 5, 6 i 23 BAA ale czy aby na pewno ? Te brygady były I liniowe, 7, 8 i 14 plus samodzielne dah to rezerwa.
 22. Na zdrowy rozum powinny być, wszak BAA miały działać na pierwszej linii tak samo jak artyleria dywizyjna. Problem w tym, że tabelki ładnie opisują dywizje, a co do BAA mamy tylko lufy. Z dostępnych danych da się jednak coś wyszperać, na podobnej zasadzie jak ''mi to wyszło'' przy liczeniu haubic wz.43. Wyliczanka będzie TU, gdyż chodzi o SKOTy dla tego tematu. Nie moja wina, że były wielozadaniowe i pasują do każdego tematu. Spokojnie, lodówki możecie otwierać bez obaw, że tam też znajdziecie SKOTa. Tak prawdę mówiąc to R-ki zasługują na osobny temat, co ? Edmundo, które BAA brać pod uwagę ?
 23. Yesterday
 24. Jak to niewiele trzeba. Wz.38 i wz.43 na gumach Stara też zyskały wizerunkowo. Patrzajta ludziska na koła tej haubicoarmaty z lewej, znaczy trzeciej od prawej strony. Wyglądają mi na pierwotne jakie były przy haubicy wz.43, a to akurat ta na lewo od niej.
 25. Junkers F-13 P-PALS pilotowany przez Kazimierza Brzezińskiego w dniu 6 sierpnia 1925.
 26. Czyli ewentualnej łączności między spieszonym desantem a wozami nie było ? A łączność między wozami ? Podoficer zawodowy albo nadterminowy, etatowo plutonowy. Szef plutonu Pojemny był. Doprecyzuję te OdB ale z początku lat 70-tych czyli na Schutzenpanzer Lang HS. 30 To o kompanii Zmechanizowanej, która potem przesiadła się na Mardery, moje zaś o kompanii Zmotoryzowanej, która była wożona ciężarówkami, 20-stoma na 20 drużyn. Pewnie Unimogami. Ciekawe, że mieli tylko 12 km-ów, z tego być może coś w drużynie dowodzenia kompanii (dwa Mardery). Transport, czy ''bambetle'' szefa ?
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information