Jump to content

Leaderboard

 1. fala

  fala

  Forum members


  • Points

   11

  • Content Count

   2045


 2. Tyr

  Tyr

  Forum members


  • Points

   9

  • Content Count

   3119


 3. Salieri16000

  Salieri16000

  Forum members


  • Points

   7

  • Content Count

   74


 4. balans

  balans

  Forum members


  • Points

   6

  • Content Count

   5548Popular Content

Showing content with the highest reputation since 06/04/20 in all areas

 1. 3 points
  Panowie- kolega grzecznie zapytał o identyfikację, a nie o poradę co z tym zrobić. Jak pewnie zauważyliście, jest on od niedawna na forum i próbuje się czegoś dowiedzieć, a Wy zniechęcacie go swoimi dołującymi komentarzami. Bądźcie proszę nieco bardziej wyrozumiali. Może to jego pierwsze, "większe" (gabarytowo) znalezisko i chce je zachować na pamiątkę, a przy okazji chciałby zdobyć tu wiedzę na temat posiadanego obiektu... PS Kolego @Lebel1886 , czy zachowały się bicia na denku tej łuski? Pozdrawiam!
 2. 2 points
  Na czerwono zaznaczyłem wybudowane obwodnice z piątki Kaczyńskiego. Aby lepiej było widać z podziałem na województwa. Mapka zawiera również wszystkie nowe mosty (na niebiesko), wybudowane za czasu PiS autostrady (na zielono), a na Bałtyku wszystkie nowe promy (kolor szary).
 3. 2 points
 4. 2 points
  A to dlatego że do polityki startują gołodupcy i przez takich samych są tam wybierani, a mentality gołodupca poza ramy postrzegania świata przez gołodupca jest jedno, nażreć się do syta i na zapas bo okazji może więcej nie być.Potrzeba jakieś cztery minimum pokoleń aby zmienić tą mentalność a statystycznie pokolenie to co 30 lat, ja nie dożyję normalności.
 5. 2 points
  Nic wtedy nie skłamałem i nie będę odszczekiwał, bo Niemcy swój lot zamówili z puli wykupionych wcześniej w ramach NATO lotów do Afganistanu. Natomiast nasi, pomimo tego, że też mieli wykupione za miliony dolarów takie loty, to za ten konkretny lot zapłacili EXTRA. Aby było "ciekawiej" to nasi takich lotów planowali w sumie osiem, za łączną kwotę zapewne circa 50-60 milionów. A to wszystko w czasie gdy samoloty LOT-u stały bezczynnie, a ich użycie w lotach cargo do Chin byłoby tak ze trzy razy tańsze, no i pieniądze zostałyby w kraju. Za taki numer to ktoś się powinien mocno tłumaczyć, ale nie w naszym Bantustanie, gdzie każdy kto tylko może, to kombinuje tak aby jakiś wałek zrobić [vide ostatnie afery na miliony z maseczkami i respiratorami].
 6. 2 points
  Fl.U.V. to skrót od: Flieger Unterkunft Verwaltug. Talerz wyprodukowano dla Luftwaffe w Porzellanfabrik Königszelt A.G. (obecnie Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej) w 1942 roku.
 7. 2 points
  Mosiądz ??? Rzym i mosiądz ??? A od kiedy rzymianie wytapiali cynk ??
 8. 2 points
  vis i bjar- macie rację. Napisałem tak chyba z rozpędu Pozdrawiam!
 9. 1 point
  https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,301,osoba_boleslaw_rogatka.html?b=wiedza%2Cobiekty%2C1127%2Cobiek
 10. 1 point
  http://www.polskajazda.pl/Motocykle/Minsk/K-55/146692
 11. 1 point
  Znalazłem wczoraj taką łuskę, oznaczenia SBP 8X57 JS ,pewnie myśliwska, ale moje pytanie dotyczy tego, dlaczego łuska ma ten kawałek plastiku? w internecie nawet takiej nie znalazłem.
 12. 1 point
  Pan Kazek najpierw powiedział że było to kilka miesięcy temu, później powiedział że to było kilkadziesiąt miesięcy temu.
 13. 1 point
 14. 1 point
  Kluczyk od zegarka?
 15. 1 point
  nominał 1 rubel 38 D - nierosyjskie - numer porządkowy?
 16. 1 point
  Dostosowanie naboju do komory nabojowej.
 17. 1 point
  3./Pz.Jg.Abt. 664 była wyposażona w holowane armaty 8.8 cm. Nashorny były w 2. kompanii, było ich 8 (stan na połowę lutego), a trop ostatniego sprawnego użytego bojowo urywa się pod koniec lutego, w rejonie wsi Wirty pod Starogardem Gdańskim. D-two korpusu wytknęło niską dostępność sprawnych maszyn, bo z tych 8 większość była w remoncie przez ten czas. M.
 18. 1 point
  Zdjęcie nie pasuje do Stogów wizualnie, podobnie jak takie nagromadzenie KT. Ze Stogów tylko te 2 znane, obok siebie (pierwotnie dostępne fotki ukazywały tylko 1 z nich, ale te nowsze ujęcia obejmują oba). Poza tym 1 Nowe Ogrody, no i te 2 na odcinku Oliwa - Wrzeszcz Dolny. Nic mi nie wiadomo o KT na Wyspie, a co do innych czołgów/dział, to kronika 4. Pz.Div. wymienia nawet 12 sztuk w drugiej połowie kwietnia (na Mierzei) - nie wiem skąd aż tyle, może z Piławy coś dotarło i zostało wcielone? Przede wszystkim należy wiedzieć, że łącznie KT dotarło na Pomorze Gdańskie nie więcej jak 17 sztuk. Do walki weszły 26.02.1945 pod Grabowem/Bobowem, zastępując operujący tam od kilku dni He-Pz.Jg.Abt. 743 (Hetzery). To też ciekawy wątek i kolejny typ wozu operującego w tamtym rejonie (obok Panter, Jagdpanter, Króli i Nashorna w sąsiedztwie). Z tych max. 17 sztuk do Gdańska dotarło przynajmniej 5, jak widać z ujawnionych przez lata zdjęć. Na szlaku bojowym pojawia się Starograd i okolice, Skarszewy, Bysewo, nawet Kack. Pod Starogard trafiło 13 sztuk (łącznie sprawnych i wymagających remontu) i nie wiem, czy to było wszystko, czy jednak 4 pozostałe (17 minus 13) trafiły do dyspozycji innego korpusu, skoro znalazły się aż w Kacku. Ale raczej nie, bo daty zupełnie by nie pasowały, i zamiast 17 trzeba liczyć 13? Wszystkie po 20.02. dojechały do Tczewa i tam rozpoczął się ich bojowy szlak pod Gdańskiem. Do samego Gdańska dotarło zatem minimum 5. Pisano o 4 w Oliwie - czyli albo o 1 za mało, albo też np. ten z Długich Ogrodów wcale nie znajdował się wcześniej w Oliwie, lecz walczył w oderwaniu albo wycofywał się wcześniej jako niesprawny (co nie zawsze przecież oznaczało unieruchomiony). Napotkałem też radziecką wzmiankę o Tygrysie w rejonie mostka nad Radunią w Oruni (Małomiejska), teraz do niej na szybko nie dotrę. Ale - jak to u Rosjan - nazwa "tygrys" mogła, ale wcale nie musiała oznaczać Tygrysa. Kolejna wzmianka dotyczy rejonu na zach. od Pszczółek, czyli jednak kierunek pasowałby (Pszczółki -> Orunia 15 dni później). M.
 19. 1 point
 20. 1 point
  Tabliczka regulacji podnośnika w ciągniku rolniczym
 21. 1 point
  1 teza: "pozew o odszkodowanie został złożony w 2014 prze PO" Fakty: "w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Po wyczerpaniu okresu negocjacyjnego w maju 2015 r. polska spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a dopiero w lutym 2016 r. złożyła skutecznie pozew przeciwko Gazpromowi" 2 teza: "dotyczy kontraktu zawartego przez Jasińskiego z PiS w 2006 roku" Fakty: Jasiński w 2006 roku został postawiony "pod ścianą co do terminu oraz braku najmniejszej alternatywy ( celowe zaniedbania ekip Milera i Tuska - brak łączników gazowych, dzisiaj mamy LNG, budujemy gazociąg do Norwegii) 2010 roku Pawlak tak "negocjował" warunki i ceny że powstał druzgoczący raport NIK na ten temat ( pomijanie tego to perfidna manipulacja) oraz UE interweniowała w sprawie naszych cen gazu...
 22. 1 point
  Janusz popłynął pierwszy... tak obserwując jego akcje, to wyrasta drugi Pinokio, albo Ryszard Ochódzki.
 23. 1 point
  Zgadza się. Duża część niewierzących z ateizmu zrobiła sobie religię a ekstremistyczna część wyznawców tejże "nowej religii" stosuje dawno zaprzestane przez kościół katolicki metody prozelityzmu. Misjonarze w postaci lewactwa i lgbt wszelkimi metodami próbują nawracać na ateizm i wyrugować wiarę w Boga. To niby ma być postęp? Dobrze, że nie są już u władzy bo pewnie mielibyśmy inkwizycję 2.0 - komuszą i Folwark zwierzęcy.
 24. 1 point
  Za porównanie do JP2 , to bym się na miejscu Trzaskowskiego obraził.
 25. 1 point
  Myśmy też mieli wykupione loty i mogliśmy zrobić to samo co Niemcy i nikt by się specjalnie nie czepiał, ale myśmy woleli zapłacić EXTRA za ten lot, a w planie było tych lotów dużo więcej, za w sumie kilkadziesiąt kilkadziesiąt milionów złotych. A to wszystko w czasie gdy LOT został uziemiony i grozi mu upadłość [na razie negocjują obniżenie pensji o 50%, a jeżeli to nie pomoże to nastąpią zwolnienia grupowe]. Są tylko dwa wytłumaczenia na taką politykę - albo ktoś ustawiał wałek, albo był to szczyt niegospodarności. Tak czy inaczej, ktoś za to powinien co najmniej wylecieć ze stanowiska. Ale nie od dziś wiadomo, że najlepsze biznesy robi się wyprowadzając pieniądze z kraju. Na ten przykład taki KGHM - zamiast inwestować w kraju, to za ciężkie miliardy kupił większościowe udziały w upadłych kopalniach miedzi. I dalej pompuje tam miliony dolarów, bo zarówno kopalnia w Chile jak i w Kanadzie przynoszą straty. Z tym, że o tej w Chile mówi się, że może kiedyś w dalekiej przyszłości wyjdzie na plus [jak spłaci miliardy kredytu], natomiast ta w Kanadzie nie ma na to żadnych szans. Aby było jeszcze "ciekawiej" to w tym samym czasie Kanadyjczycy dostali od Polski koncesje na poszukiwanie i wydobycie miedzi i srebra w naszym kraju. No i znaleźli pokłady rud tych metali oceniane na 60 mld $ w okolicach Nowej Soli i teraz szykują się do budowy kopalni. I Tyr się tu kiedyś oburzał, że nazywam nasz kraj Bantustanem. Podsumowując: Dwie rzeczy Wam wychodzą bardzo dobrze, pierwsza to propaganda dla ciemnego luda, a druga, to rabunkowa wycinka lasów...
 26. 1 point
  1000 razy ważniejsze jest co robią niż to co mówią. Można sie pośmiać bo nie każdy polityk ma dar wysławiania sie i nie wygląda jak Ken ale emocjonowanie się takimi treściami jak w/w jest nieproduktywne. Ewangelia według św. Mateusza Mt 7,15-20 Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia. Tak zatem poznacie ich po ich owocach.
 27. 1 point
 28. 1 point
  Zatyczka od perfum marki "Lohse". Nieco inna tej samej marki:
 29. 1 point
  13 lat temu napisałem: Może więc śladów brakujących kociaków" należy szukać na Zaspie, gdzie któryś mógł zakończyć swój szlak bojowy? No i jednak wyszły w końcu zdjęcia 2 KT gdzieś między Oliwą a Strzyżą Dolną (post z lutego 2019) Ale miło! Znane są ponadto zdjęcia 2 kolejnych KT ze Stogów (stoją jeden za drugim), no i tego z Długich Ogrodów. Co do Stogów, to radziecki raport z 31.03 (44. Dywizja Strzelecka Gwardii) wspomina o popołudniowym kontrataku Niemców z rejonu pn-wsch Stogów idącym przy wsparciu "dwóch królewskich tygysów" - nazwa ta pada dwukrotnie. Wziąłem na warsztat te 2 nowe fotki, bo nie dają mi spokoju. Jedna, ukazująca KT rzekomo na odcinku "Oliwa - Strzyża Dolna" będzie bardzo trudna w lokalizacji. Wieża trafo jest jedynym punktem zaczepienia. Płotek jakich wiele, ale brak zabudowań w tle (być może to sprawa źle naświetlonego zdjęcia), no i niemłode drzewa oraz bruk. Te dwie ostatnie cechy przemawiają za tym, że to może być najzwyczajniej gdzieś na głównej alei z Oliwy do Wrzeszcza, być może w sąsiedztwie wiaduktu kolejki kaszubskiej, ale jeszcze przed zwartą zabudową rozpoczynającą się od ul. Chopina. Drugie zdjęcie pozwala na więcej. Przede wszystkim należy zacząć od jego poprawienia, bo Rosjanin zamieścił je w lustrzanym odbiciu. Podpis mówi już konkretnie o Strzyży Dolnej. To niewielki rejon. Błędny podpis jestem skłonny wykluczyć - Rosjanin spisał z mapy to, co było najbliżej. Mówi ponadto o bezpośrednim trafieniu w układ jezdny. Kwestią otwartą jest to, czy dostał jako porzucony, czy w marszu, a może jako nieruchomy punkt ogniowy? Naboje do 8.8 cm (prawdopodobnie) są widoczne na ziemi obok wozu. Bój w tamtym rejonie to 26.03 po południu. Wytypowałem dwie lokalizacje: a) mniej prawdopodobna - ul. Chrobrego przy narożniku cmentarza na Zaspie, skrzyżowanie z Ciołkowskiego (200 metrów od mojego rodzinnego domu ;)) b) bardziej prawdopodobna - pd-zach skraj lotniska, po przeciwnej stronie torów kolejowych niż Kolonia Abbega, z widocznym w tle początkiem zabudowań ulicy Kościuszki ad. a) Wóz mógł przemieszczać się z Czarnego Dworu do Wrzeszcza. Ulica Chrobrego nie była brukowana, wzdłuż niej chodził tramwaj (widać jakiś słup), cmentarz porastały drzewa i nie był on ogrodzony murem takim jaki przetrwał do lat '80 (ten pojawił się prawdopodobnie w latach '60). Nieznany jest wygląd ówczesnego ogrodzenia. Wzdłuż Chrobrego były duże drzewa. W tle byłyby widoczne domy ul. Krzemienieckiej - ale nie pasują mi odstępy między nimi. Zamieszczam foto z 1929 z zaznaczonym rzutem. ad. b) Niemożliwa do odtworzenia lokalizacja w rejonie dzisiejszego skrzyżowania Hynka, Kościuszki i nowej alei "Przeklętych". Brak budynków mieszkalnych w bezpośrednim sąsiedztwie. Ogrodzenie nieznane. Jednak na foto lotniczym z grudnia 1944 widać, że w tej części, zawierającej wybudowane podczas wojny obiekty socjalne lotniska, były drzewa. Odchodziła tam bocznica. Wydaje mi się, że w tle widać baraki, a te istniały na pocz. ul. Kościuszki (choćby emaliernia Segora znana ze wspomnień B. Zwarry). Duży budynek to ściana szczytowa pierwszego bloku przy Kościuszki, w prawo od niego (wypalone?) szczyty budynków Kilińskiego - faktycznie dachy tamtejszej zabudowy były spalone i sterczały kominy. Zamieszczam projekcję w oparciu o Google Maps 3D i fragment foto lotniczego z 1944. M.
 30. 1 point
  dziękuję Wam bardzo za pomoc szacunek za wiedzę pozdrawiam
 31. 1 point
  Ale rodzina jest święta! Nawet gdy pije i bije ... a czasami gwałci lub molestuje.
 32. 1 point
  Pierwszy przedmiot przypomina uchwyt do wyjmowania popielnika ( i nie tylko) z piecyka, kozy. Jeżeli jest produktem dużego wytwórcy , powinien mieć numery fabryczne. Inne tego typu https://www.ebay.fr/itm/2-POIGNEES-POUR-POELE-A-BOIS-OU-INSERT/202644835248?hash=item2f2e92cbb0:g:8gMAAOSwHllaz32Z
 33. 1 point
  Uchwyt wygląda jak od MG-15. http://www.alibreforum.com/forum/index.php?media/original-mg15-ground-service.214/
 34. 1 point
  Patrz a ja edytowałem tekst i zmieniłem z bardzo dobrego na wyborowego. Masz rację.. A i moje pytanie te dla mistrzowskiej kompanii to nie były granatowo złote?
 35. 1 point
  Widzę, że @tygrys001, napisał post, który zaraz potem usunął, bo zorientował się, że napisał bzdury. Każda łuska ma taki "butelkowy" kształt- bez względu na to, czy była do karabinku, czy też do MG. Ostatnio, wyczytałem, że: "specjalne znakowanie amunicji produkowanej przez –Königlisches Munitionsfabrik Spandau (S), zawierało cztery symbole, a mianowicie, oznaczenie producenta, rok produkcji (końcówka dwucyfrowa), miesiąc produkcji, literę M –oznaczającą amunicję do km-u (MG)".
 36. 1 point
  Łuska z naboju wystrzelonego z karabinu MG o czym świadczy charakterystyczne zgięcie szyjki. Poprawcie mnie jeśli się mylę :)
 37. 1 point
  Dziękuję wszystkim za mądre odpowiedzi.( szczególnie Salieri) Pozdrawiam
 38. 1 point
  Jeszcze do 98a.
 39. 1 point
  @Lebel1886, to łuska niemiecka od Mausera Kar98k, zrobiona jeszcze z polskich zapasów materiałowych, a bicia na niej oznaczają: 5- piąta partia, 41- rok produkcji (1941), 67- 67% zawartości miedzi w łusce, zaś skrót kam - Hasag, Eisen-u. Metallwerke GmbH, Skarżysko - Kamienna. Pozdrawiam!
 40. 1 point
  Witam Zdjęcia naszych TKS-ów spod Mokrej to dość spora ciekawostka. Przyjrzałem się jej i powstał niniejszy opis: Skąd się wzięły w Kuźnicy tankietki? Po walce 1.09 Wołyńska Brygada Kawalerii przemieściła się na drugą linię opóźnienia pod Ostrowami tam po całodniowej walce 2.09 dostała rozkaz na przemieszczenie się w kierunku na rejon Brzeżnica Stara – Brzeźnica Nowa by w dniu 3.09 osiągnąć rejon Łękowa – Łękińsko – Janów Nowy z zadaniem osłony lewego skrzydła Armii Łódź czyli posuwając się w kierunku na główną pozycję obronna nad rz. Warta – Widawka. To było główne zadanie i kierunek dalszego przemieszczenia. Po zakończeniu walk w lasach za Ostrowami (jak na mapce) 21 Dywizjon Pancerny przesunął się w rejon Kuźnicy z zadaniem wysadzenia za całością wojsk polskich mostu na Rzeczce Kocince, tam dywizjon a dokładniej jeden z pododdziałów szwadronu czołgów por. Leszka Kozieradzkiego dostał się pod silny ogień niemieckiej artylerii i został zbombardowany tracąc cztery wozy bojowe TKS –y i dwa motocykle wysadzając most na Kocince w Kuźnicy. W ważnych Młynach Dowódca 21 Dywizjonu Pancernego mjr Stanisław Gliński podsumował straty: po dwóch dniach walk wyniosły one 35% stanu osobowego. Mapki dotyczące przemieszczania oddziałów polskich. legenda: Linie koloru czerwonego oznaczają przybliżone rozmieszczenie polskich linii obrony, Strzałka koloru niebieskiego kierunek cofania się 21 Dywizjonu Pancernego. źródło: K.J Skrzesiński "Wołyńska Brygada Kawalerii Żelazna Brygada", Stanisław Wartak "Działania 21 Dywizjonu Pancernego w wojnie 1939r." Andrzej Wilczkowski "Anatomia Boju".
 41. 1 point
  "oczko" z plandeki, PRL do dziś.
 42. 1 point
  Ku mojemu zaskoczeniu, muszę się zgodzić z tym co wstawił les05.
 43. 1 point
  Nie tyle nożyk, ile ostrze brzytwy.
 44. 1 point
  Tak np polska producentka guzików Ludwika Münchheimer produkowała w latach 1875-1904 tak wielkie liberyjne. Jeszcze austriackie i pruskie z podobnego okresu... Widać taka moda była.
 45. 1 point
  W takim razie, to nie będzie Mosin.
 46. 1 point
  Dla niektórych taki złom, to jak skarb. Z czasem zrozumie, że szkoda prądu na robienie zdjęć i wstawianie takiego czegoś...
 47. 1 point
  Wytwórca to Julius Lemor z Wrocławia, aktywny w latach 1818-1940, tutaj sygnatura z lat ca.1894.
 48. 1 point
  Płytka od budzika z pewnością. Znaczek na płytce ( E) pozwolił ustalić, że jest to wyrób Deutsche Edelstahlwerke A-G, zjednoczenia firm istniejącego w latach 1927-45 (chociaż niczego o produkcji budzików nie znalazłem ). Obecnie spółka nazywa się DEW i ma podobny symbol. C.
 49. 1 point
  Nie lubię się rozpisywać , więc krótko. Określenie "zastępczy " w tym przypadku nie jest zbyt prawidłowe (wymyślone po wojnie), bardziej pasuje tu określenie "tymczasowy" bagnety tego typu w założeniu miały być bagnetami "tymczasowymi" do czasu uzupełnienia niedoborów w seryjnie produkowane bagnety 98/05 i 84/98 i miały pasować do karabinu 88 i 98. Numeracje EB wymyślił A. Carter na potrzeby swoich publikacji (i chwała mu za to). Głownia nie pochodzi z M 1889 ,a bagnet konstrukcyjnie nawiązuje do bagnetu 98/05. Reasumując, co by nie powielać błędów ,pozwoliłem sobie użyć określenia Aushilfs- Seitengewehre 88/98
 50. 1 point
  Byl taki jeden ( M. Rej ) co napisal: Polacy nie gesi swoj jezyk maja. A Ojciec mowil do wrogow sie strzela a nie gada. Po Polsku to jest Bagnet zastepczy ( "Ersatz" ) i wg. mnie EB 46 zrobiony z bagnetu Belgia M1889.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information