Jump to content

Leaderboard

 1. bodziu000000

  bodziu000000

  Forum members


  • Points

   223

  • Content Count

   35855


 2. Sedco Express

  Sedco Express

  Forum members


  • Points

   188

  • Content Count

   1041


 3. Koloman

  Koloman

  Forum members


  • Points

   63

  • Content Count

   584


 4. Jedburgh_Ops

  Jedburgh_Ops

  Forum members


  • Points

   41

  • Content Count

   1656Popular Content

Showing content with the highest reputation since 05/16/19 in all areas

 1. 2 points
  Dwa tutejsze miłe misie zasygnalizowały mi tu kilkadziesiąt godzin temu, że przez takich niedobrych, jak ja, już niebawem nie będzie można napić się piwa w nadwiślańskim kraju, bo na każdym rogu ulicy trzeba będzie krzyczeć Allāhu Akbar, a wódeczka będzie nieznana. Tylko że dwa miłe misie zapomniały właśnie o tym, że mogą za to podziękować swojemu koledze w wierze, który na tereny ludów mniej cywilizowanych wwiózł zakaz prezerwatyw. No to dwa miłe misie teraz mają to, czego tak się boją.
 2. 2 points
 3. 2 points
  Do tego kompletny demontaż i rozbicie polskiej armii. Rosja nawet w najśmielszych marzeniach nie spodziewała się takich efektów. A wszystko to dzięki pis.
 4. 2 points
  Pierwszy w tym wątku Labrador Retriever biszkoptowy! (ten z prawej). Czyli to, co poniżej, a co śledzi zza moich pleców ten wątek.
 5. 2 points
  Powyższa fotografia w kliniczny sposób pokazuje postawienie "na głowie" i mizerię dowodzenia w naszej armii. Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, czyli de facto Wódz Naczelny to powinien siedzieć ze sztabem w Kwaterze Głównej czy w specjalnie przygotowanym polowym punkcie dowodzenia i interesować się położeniem wojsk Frontu czy Armii a nie przyjmować osobiście (!) jakiś tam meldunek od lotnika. Co ten lotnik mógł zobaczyć? jakąś maszerującą polnymi drogami kompanię, jadący szwadron czy baterię. To są informacje dla dowódcy pułku, no może dowódcy dywizji a nie dla Naczelnego Wodza. Nie ma znaczenia czy to są manewry czy już wojna - pewne zasady muszą być zachowane. Inaczej to harcerska zabawa w podchody.
 6. 2 points
 7. 2 points
  To obroża z tzw. grzywą . Czasami były ukryte w niej ostre ćwieki zabezpieczające szyję.
 8. 2 points
  "Inka" ze swoim panem Franciszkiem Żwirko - Potez XVA2.
 9. 2 points
  30.09.1919 r.powstał Aeroklub Poznański a jednym z założycieli i działaczy był Jerzy Syrokomla-Syrokomski. Podczas wojny polsko-sowieckiej w 1920 r. Aeroklub z własnych funduszy utworzył Ochotnicza Eskadrę Lotniczą - cywilny oddział lotniczy. Oddział ten transportował do Polski zakupione w Niemczech samoloty.
 10. 2 points
  Większej BZDURY dawno nie czytałem. Inna sprawa, że już przed wojną krążył wierszyk, który zaczynał się słowami: "W Częstochowie sławnym mieście, działo się tam cudów dwieście...".
 11. 1 point
  1 Para egipska. 1818 albo 1819r. Sułtan Mahmud II. https://en.numista.com/catalogue/pieces52440.html https://colnect.com/pl/coins/coin/58328-1_Para_Hammered_Coinage-1808~1839_-_Mahmud_II-Egipt
 12. 1 point
  Reiterauszeichnung für Kavallerie http://www.rainerregiment.at/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=253&Itemid=172
 13. 1 point
  Tutaj cała prawdopodobnie kompania honorowa Karpackiej z takimi siatkami. Moża bardziej używano ich w tej dywizji?
 14. 1 point
 15. 1 point
  A tutaj to jest spora niespodzianka, ale też może być równie spora zmyłka polegająca tylko na zbiegu okoliczności. Ponadto pies jest rozbawiony, merda ogonem i strzyże uszami, bo ma fajny kontakt chyba ze swoim panem, a to też nie ułatwia identyfikacji. Być może jest to kundelek, ale tak tylko dla formalności jako ciekawostkę napiszę, że (podkreślam – przez zbieg okoliczności) jest bardzo podobny do (ówcześnie jugosłowiańskiej, a dziś słoweńskiej) rasy Istarski Oštrodlaki Gonič – Szorstkowłosy Gończy z Istrii. Bardzo stara rasa z drugiej dekady XVIII wieku. Jugosławia miała dużo bardzo cenionych ras psów myśliwskich, ale czy relacje WP z Jugosławią były w II RP aż tak silne, że któryś z polskich wojskowych był w Jugosławii na tyle długo, aby mieć czas na przyjrzenie się tym rasom i decyzję o zakupie np. właśnie takiego Szorstkowłosego Gończego z Istrii? Nie wiem i nie podejmuję się snuć jakichś teorii, domysłów itp. Jak świat światem (na całym świecie) zawsze rodziny dyplomatów były źródłem przeszczepiania na ich rodzimy grunt różnych ras zagranicznych psów, gdy rodziny te po zakończonej misji danego dyplomaty wracały do macierzystego kraju. Ale czy taka okoliczność może zachodzić w przypadku tego psa? Nie podejmuję się mówić cokolwiek na temat relacji lądówki WP II RP z Jugosławią. W dziedzinie lotnictwa były w międzywojniu zorganizowane przez Polskę trzy Rajdy Bałkańskie, ale czy ktokolwiek z branży lotniczej miałby wtedy czas, ochotę i możliwość zakupu psa takiej rasy? Trochę mało prawdopodobne, ale licho wie… Gdyby jacyś Jugosłowianie np. przyszli na lotnisko z takim psem/psami w celu obejrzenia polskiego Rajdu Bałkańskiego to kto wie… Napisałem, co musiałem na widok tego psa, żadnych teorii nie bronię, a dalej niech już każdy myśli swoje PS W dziale lotniczym aż by się prosiło założenie wątku o wszystkich trzech Rajdach Bałkańskich, bo trudno byłoby uwierzyć, że nie zachowało się z nich ani jedno zdjęcie. Rajdy były ciekawe i można by jeszcze doszukać się w nich pewnych odniesień do II wojny i do pewnego epizodu z PSZ.
 16. 1 point
 17. 1 point
  Skrajne lewy i prawy nierasowe, ale środkowy może być szczenięciem około 7-miesięcznym Wyżła Niemieckiego Krótkowłosego.
 18. 1 point
  Wspomniane drugie zdjęcie LWS-3 "Mewa".
 19. 1 point
  Na gwiazdkę dla chorych i rannych żołnierzy
 20. 1 point
  Towarzystwo Polskiego Żałobnego Krzyża. Opieka nad grobami bohaterów. Poległym Cześć! 100 mrk.
 21. 1 point
  I tak właśnie Glass opisuje Bydgoszczankę w tym, co wspomniałem: I wersja - koła; II wersja - płozy.
 22. 1 point
  Podchorążowie z klasy kawaleryjskiej bydgoskiej Szkoły Podchorążych dla Podoficerów, podczas szkolenia spadochronowego w 1937 roku.
 23. 1 point
  Fakt, za śliczne, nazbyt nastrojowe. Photoshop I generacji
 24. 1 point
  PWS - A (Avia BH-33) Widoczna "5" - 121.EM 2.PL - Kraków - 1931 r.
 25. 1 point
 26. 1 point
 27. 1 point
 28. 1 point
  "Polen , Gebirgsjäger und Panzer in Sambor Rudki vor Lemberg" również gdzieś na Podkarpaciu
 29. 1 point
 30. 1 point
  przeprawa pod Gniewem
 31. 1 point
 32. 1 point
  PZL P-8/II - 1932 r. Drugi prototyp z silnikiem Lorraine-Dietrich 12H "Petrel"
 33. 1 point
  na defiladzie w Warszawie
 34. 1 point
 35. 1 point
 36. 1 point
 37. 1 point
  Kolega Sedco Express napisał: Najważniejsze, że też francuskiej produkcji." Gratuluję Koledze wyrozumiałości. A tak na poważnie: jak ktoś myli łopatologicznie przedstawionego na fotografii Bregueta z Potezem to powinien się schować ze wstydu w mysią norę a nie produkować na forum.
 38. 1 point
  Ad. Caudron G III." Caudron G.III - podarowany w 1927 r. Aeroklubowi Akademickiemu w Warszawie przez wojsko. Zmontowany przez członków AAW. Widoczne logo AAW projektu Jadwigi Titterbrun (wybrane z 23 zgłoszonych projektów na konkurs).
 39. 1 point
  Kolejne dzieło braci Działowskich; DKD-V. I znów konstruktorzy stoją przed samolotem tylko w odwrotnej kolejnosci niż powyżej: z lewej Mieczysław, z prawej Stanisław.
 40. 1 point
  Wspomniana już wcześniej na forum pilotka Karolina Iwaszkiewiczówna przy DKD-III.
 41. 1 point
  To kolejna fotografia RWD-2. P.S. cieszy mnię niezmiernie, że nazwę tematu wypełniamy w 100%, to znaczy: asz" - samolot użytkowany przez nasze (polskie) lotnictwo asz" - samolot skonstruowany i wyprodukowany u nas czyli w Polsce
 42. 1 point
  Chyba jednak pierwsze modele RWD bardziej przypominały szafę". Oczywiście, to określenie lubelskich lotników.
 43. 1 point
  Dot. PWS - 10. Warto zwrócić uwagę na zamontowany pod płatem fotokarabin K-28 wprowadzony do użycia w 1933 r. co datuje zdjęcie.
 44. 1 point
 45. 1 point
  > formoza58 (36628 / 210) 2018-09-25 17:49:10 Samolot łącznikowy konstrukcji inż. Tułacza." Samolot sportowy inż.Piotra Tułacza SP-I (wersja II - silnik Salmson) - 1926 r. - studium do projektu samolotu myśliwskiego
 46. 1 point
  Ten, to wiem - ojciec krzywoustego bajkopisarza!
 47. 1 point
 48. 1 point
 49. 1 point
 50. 1 point
  Teraz ladnie widac brytyjskie oporzadzenie skórzane Pattern 14 (pasy, szelki i ladownice). http://www.karkeeweb.com/patterns/1914/components/1914_set_%20displays.html
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information