Jump to content

karpik

Forum members
 • Content Count

  5321
 • Joined

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

130 profile views
 1. Jeżeli druga strona jest całkiem płaska to masz przycisk do papieru. Jak bardzo "od bardzo dawna" to jest w domu, bo mi się zdaję, że datowanie tak późny PRL albo po przemianach.
 2. Z atrybutów można wnioskować, że był podkuwaczem. Wiadomo też, że nie każdy kowal był podkuwaczem i nie każdy podkuwacz kowalem .
 3. Szukaj pod hasłem: guzik z liberii.
 4. Nie jest to gmerk, znak mieszczański ani kupca- to jest inicjałówka z ozdóbką. Co do datowania po kształcie(choć to nie wszystko) to właśnie pieczęci tej budowy są przeważnie datowane na połowę XIX, więc nie wiem skąd te upieranie się przy swoim. http://petschaften-archiv.de/?page_id=251 Łukasz- ostatnie zdjęcia tylko potwierdzają moje datowanie, a próba sprzedaży tłoczka na znanym portalu za 550zł to lekkie przeszacowanie. Ale kto wie, głupich nie sieją.
 5. Co do ostatniego szukaj św. Jerzy zabijający smoka. Tłoczek jest inicjałowy. Motyw kwiatów wyrastających z serca znany w wielu formach i używany przez ok. 250lat, poza małymi wyjątkami heraldycznymi jest ozdobą i nie przedstawia godności czy zawodu. Co najwyżej uczucia właściciela kierowane do odbiorcy.
 6. Jak już to końcówka XVIII i z gmerkiem nie ma to nic wspólnego. Nie piszę co przedstawia bo nie tego chciał Łukasz.
 7. Jeżeli interesuję Cię tylko datowanie to sprawa ma się tak. Jak wykopałeś ją sam to możesz mieć pewność, że tłoczek ma 150- 200lat. Jeżeli zdobyłeś go w inny sposób to w tych czasach, kiedy można już tak ją "pokolorować", że ciężko odróżnić, ( bez wzięcia do ręki i po takich zdjęciach) może mieć kilka tygodni.
 8. To drugie to pokrętło od lampy naftowej. https://www.google.pl/search?q=gwiazda+dawida+pokrętło+od+lampy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjbxKKf8PLgAhXFAxAIHSa7C5cQ_AUIDigB&biw=1920&bih=911
 9. http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_guberni_augustowskiej
 10. Z pierwszych 100 lat ery nowożytnej. Podejrzewam, że ten stempel miał dwojakie zastosowanie- służył do oznaczania wyrobów rzemieślniczych(cegły, ceramika itp.) ale mógł poświadczyć też dokument.
 11. Widziałem identyfikację czegoś takiego jako numerek/rejestracja z powozu konnego.
 12. Nie mam zamiaru się o nic pytać. Nie mam zamiaru szukać "dobra" w ruchach, które potrafią(w dla mnie niepojęty sposób) łączyć patriotyzm z uwielbieniem do zbrodniarzy i siać nienawiść do kogo popadnie. Ps. Pamiętaj, że są dobrzy(swoi) i źli komuniści(reszta).
 13. Zadałeś pytanie i sam sobie odpowiedziałeś tylko to, że dla kogoś "najważniejsza jest Polska" i jest mało rozgarnięty nie zwalnia go z przestrzegania prawa rzeczonej Najjaśniejszej.
×
×
 • Create New...

Important Information