Jump to content

les05

Forum members
 • Content Count

  3436
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

les05 last won the day on July 16

les05 had the most liked content!

Community Reputation

72 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Raczej zostały przejęte przez Niemców po zdradzie Badoglio.
 2. Elewator był z betonu, gdyby był zbudowany z cegieł to zostałby zdmuchnięty przez falę uderzeniową.
 3. Nie wiem czy istniej jakaś konstytucja, która zezwala na palenia flagi, ale może się mylę.
 4. Tak, dużo hałasu, efektowny grzybek ale skuteczność niewielka. Chłopcy dopiero uczyli się bawić.
 5. Autorstwo tego powiedzenia przypisuje się niejakiemu Kekkonenowi, który był przez długi czas prezydentem Finlandii a jeszcze dłuższy sowieckim agentem. Tak że do końca nie wiadomo, czy on tak powiedział czy wymyślił to jego oficer prowadzący. Zgrabny bon mot miał usprawiedliwiać sowiecką infiltracje Finlandii do jakiej ten osobnik dopuścił. Nie wiem czy to jest dla nas właściwy wzór do naśladowania.
 6. Dodam tylko, że lepszy jest istniejący pocisk nawet wz. 1943 niż super nowoczesny ale nieistniejący. Amunicja, która swój rodowód ma w czasach ostatniej wojny a wyprodukowana została kilkadziesiąt lat temu, jeżeli jest sprawna, to potrafi zabijać równie pewnie jak ta nowoczesna. Ma jeszcze tę zaletę, że w magazynach są jej setki tys. szt. (chyba, że już się jej pozbyli). Widziałem kilka takich magazynów, więc wiem o czym piszę. To wcale nie znaczy, że nie należy produkować nowoczesnych pocisków, ale jak pomyślę o naszych nabojach do Leopardów, to bym się trochę bał na miejscu załogi. Artyleria ma to do siebie, że zużywa ogromne ilości amunicji dużego kalibru. Dla dywizjonu haubic, takich czy owakich, wystrzelenie kilku tys pocisków, to moment, problem jest tylko z dowiezieniem towaru. Dlatego nowoczesność amunicji ma swoje znaczenie ale trzeba pamiętać też o ilości, bo haubica bez amunicji, to dobrze prezentuje się tylko w muzeum.
 7. Nic nie dzieje się automatycznie, ale dla długotrwałego rozwoju gospodarki, państwa i narodu potrzebne jest zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego, które sojusz z USA nam gwarantuje. Ale jak to zwykle bywa, nic za darmo i nic na zawsze.
 8. Korea Północna jest ideałem jedności i dobitnym przykładem do czego taka jedność prowadzi. Wolny naród zawsze jest podzielony, bo nikt nie zmusza innych do akceptacji tej czy innej ideologii, nikt nikomu nie narzuca jedynie słusznych poglądów. W II RP podziały były jeszcze ostrzejsze przed i po zamachu majowym o I RP nie wspomnę, bo to zbyt odległa historia. Społeczeństwa w demokratycznych krajach zawsze były i są podzielone, wystarczy spojrzeć na sytuację w Anglii, USA czy RFN. Nie ma co tęsknić za jakąś mityczną jednością, bo ta pojawia się tylko w sytuacji poważnego zagrożenia, którego w tej chwili nie ma i oby w dającej się przewidzieć przyszłości nie było. Więc nie płacz tylko dziel się. Nazywaj to jak chcesz, ale sojusz z USA jest potrzebny po to aby nasz biedny kraj nie był ciągle biedny i nie czekały go następne przejścia.
 9. Geschutzwagen Tiger fur 17cm K72 (Sf) (Grille 17-21)
 10. Wielcy politycy tym różnią się od innych, że potrafią przewidywać i podejmować właściwe decyzje. Nie jest ważne ile musielibyśmy zapłacić Anglii, ważne ile zapłaciliśmy. Wlk. Brytania od 1941 r. była bankrutem, co sam Churchill przyznał i brał wszystko od USA nie zważając na zadłużenie, budżet, finanse i inne pierdoły, bo wiedział, co jest dla niego ważniejsze i przypuszczał, że długi wojenne zostaną anulowane, tak też się stało.
 11. To jest tylko gdybanie, bo jednak w USA nikt żadnej awantury wojennej nie chciał. Z Anglią zawarliśmy sojusz dopiero w sierpniu i to raczej na kolanach, czas więc był, pieniądze też by się znalazły. Co do liczebności wojska USA, to pewien zachodni przywódca mawiał, że on nie potrzebuje tysięcy żołnierzy amerykańskich, wystarczy kilkuset ale martwych.
×
×
 • Create New...

Important Information