Jump to content

les05

Forum members
 • Content Count

  2580
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

les05 last won the day on December 9

les05 had the most liked content!

Community Reputation

32 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Muzeum Podkarpackie w Krośnie dostało wyjątkową darowiznę. Kolekcja placówki powiększyła się o 9 tysięcy poloników, przekazanych przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. To m.in. dokumenty, broń i mundury. Najstarsze pochodzą z XVII wieku. To historyczne pamiątki zbierane przez francuskie stowarzyszenie przez ostatnich 30 lat. Wcześniej były własnością polskich emigrantów. Całych rodzin, które przyjechały tu jeszcze w czasach wojen napoleońskich, a potem w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej, ale też w latach 80. wraz z ostatnią falą emigracji. Są wśród nich obrazy Stanisława Chlebowskiego, Stefana Centomirskiego Sybiraka, a także rzeźby Adama Siemaszki. Wśród setek przekazanych medali i odznaczeń, dla muzealników najcenniejszy jest złoty krzyż Virtuti Militari z 1831 roku którym odznaczony został pułkownik Leopold Kraczkiewicz po powstaniu listopadowym. Równie cenne są oryginalne dokumenty własnoręcznie pisane przez generała Władysława Sikorskiego we wrześniu 1939 roku w okresie kampanii wrześniowej. Na razie zaprezentowano tylko niewielką cześć przekazanych zbiorów. Pracownicy muzeum pracują teraz nad dokumentowaniem każdego z ponad 9 tys. eksponatów. Są wśród niech absolutne niespodzianki, np. techniczny plan budowy łodzi podwodnej opracowany pod koniec XIX wieku przez Stefana Drzewieckiego, genialnego polskiego konstruktora. Zdaniem muzealników przekazany zbiór jest bezcenny dla polskiej kultury. Zwiedzający będą mogli go oglądać od kwietnia przyszłego roku. http://rzeszow.tvp.pl/45745709/dary-dla-muzeum-podkarpackiego-w-krosnie
 2. Trochę o nowej idei w rosyjskiej polityce w ocenie czołowego politologa z kręgu władzy. https://www.politstudies.ru/files/File/2019/6/Polis-6-2019-Karaganov.pdf
 3. Nie wiem, czy warto zapychać muzeum takimi mało wartościowymi "zabytkami". Skoty, Brdm itp. eksponaty na niejednym szrocie, złomowisku, warsztacie czy nawet stacji benzynowej można spotkać, rarytas to żaden.
 4. Nie wiem o co konkretnie pytasz. W jakim medium OT paplała dyrdymały na nasz temat? Chodzi o podanie tytułu, czy fragmentu wypowiedzi naszej kochanej noblistki?
 5. Balans pisałem o tym nie raz a przykłady są w naszej historii. Co do pani Olgi, to przed wojną takie indywiduum, za szkalowanie za granicą dobrego imienia rodaków i kraju, nie miałoby szans na spokojne życie w Polsce. Komunizm i faszyzm wszystko zmienił.
 6. Imperialne interesy Rosja ma stałe i nie ma znaczenia czy firmuje je carstwo, sowiety czy obecne władztwo. Wykorzystają każdą okazję by zaszkodzić nam i każdemu kogo uznają za wroga.
 7. Dobrze, że nie miał reaktora atomowego pod pokładem, bo problem byłby większy.
 8. Ja bym w sprawie dzików sprawdził ruską agenturę. Sprawa jest zbyt poważna, by ufać, że sowieci będą się tylko przyglądać.
 9. Pewnie część nagrody przekaże na ochronę dzików.
 10. Co ciekawe, razem z BS na Zachód miał iść oddział AK z Okręgu Krakowskiego, dowódcy nawet uzgodnili trasy i system łączności, oczywiście mieli na to zgodę dowództwa. Ale w ogólnym zamieszaniu, gdy należało wyruszać zbyt długo czekali na łącznika z Okręgu i okno czasowe się zamknęło. BS poszła bez nich, później jeszcze oddział Bartka próbował ale z wiadomym rezultatem.
 11. Tokarczuk: Wraz z imigrantami Szwecja przygarnęła bogactwo http://www.rp.pl/Nagrody-Nobla/191219829-Tokarczuk-Wraz-z-imigrantami-Szwecja-przygarnela-bogactwo.html
 12. Nic dziwnego, z trybunałami to reżim pisowski ma na pieńku.
 13. Dziś powiedziała, że wstydzi się, bo imigrantów reżim pisowski nie sprowadził i dlatego nie jest tak kolorowo jak w Szwecji. Może już celuje w pokojowego nobelka?
 14. Swoją drogą ciekawe, czy Sienkiewicz, Miłosz albo Szymborska odbierając Nobla też pluli na Polaków?
×
×
 • Create New...

Important Information