Jump to content

Erih

Forum members
 • Content Count

  4491
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Erih last won the day on April 22

Erih had the most liked content!

Community Reputation

44 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Balans, akurat monokultura świerka zatrzymuje nad fliszem dużo mniej wody niż las mieszany, więc i dużo mniej jej wsiąka w warstwy wodonośne. Dwa, w Bieszczadach tnie się praktycznie wyłącznie świerk. Trzy, w Bieszczadach żadnej "Puszczy" nie ma, są małe, izolowane rezerwaty. I nikt tam nie tnie, bo po pierwsze nie wolno, po drugie się nie opłaca. Tak mi sory, wczoraj byłem i co widziałem, to wiem.
 2. Fala, tylko weź pod uwagę, że takafura pracuje w przedsiębiorstwie nieco z poprzedniej epoki, a nie w nowoczesnym korpo. U niego liczy się rachunek długoterminowy, a nie wynik czteroletniego zarządu.
 3. Wiem o tym :) Gdzieniegdzie gospodarze zagrożeni suszą, sami proponują takie rozwiązania.Tyle że coś co się udaje w skali kilku/kilkunastu gospodarstw, w skali kraju wymaga rozwiązań systemowych i kasy.
 4. Olenderskiego pewnie chciałeś napisać. Infrastrukturę melioracyjną można wykorzystać również jako element małej retencji, blokując/ograniczając odpływ wody. Do tego zakrzaczyć (trudniejsze utrzymanie drożności, ale dalej da się) brzegi, żeby ograniczyć parowanie, i mamy niezły system odwadniająco-nawadniający.
 5. Bliski Wschód, może Afryka Północna. Czy ta broń jest funkcjonalna? Tzn drożna lufa z otworem zapałowym, zamekktóry kiedyś mógł przynajmniej w teorii działać?
 6. Akurat lasy górskie dla retencji mają minimalne znaczenie. W górach gleba to stosunkowo cienka warstwa leżąca na skale, więc wiele wody nie zatrzyma. Ważniejsze są doliny, gdzie warstwa gleby grubsza, woda ma gdzie wsiąknąć albo się rozlać. Jedyne co można zrobić aby nieco zwiększyć pojemność wodną lasów górskich, to wyciąć monokulturę świerka i zastąpić ją zdrowszym lasem mieszanym. Co i się dzieje.
 7. Les05, rzecz nie tylko w klimacie ale i areale lasów. No i w typie roślinności. Balans, ja wiem że piątki dla klimatu i inne takie ale przyswój sobie w końcu - nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - przynajmniej u nas. Została wycięta za Habsburgów albo nawet wcześniej.
 8. Sowieci w Katyniu nie dokonali zbrodni przeciw ludzkości, tylko zbrodni wojennej. Taki niuans.
 9. Wygląda na carski, ale co bliżej, to już lepsi ode mnie muszą się wypowiedzieć.
 10. Yeti, ale kol. Takafura proponował rzeczową rozmowę na tematy leśne, a nie wyciąganie argumentów w stylu Grety "hałderju" Thundberg. Odnosiłem do tej pory wrażenie że siedzą tu ludzie w wieku, który przedkłada argumenty nad demagogię.
 11. I to zarówno przez AK jak i "Czerwonych". Jedni i drudzy mieli jakąś dziwną alergię na osoby współpracujące z Niemcami. Przy czym "Czerwoni", przypominam, właśnie kończyli Wielką Wojnę Ojczyźnianą, więc sytuacja była deczko inna niż we Wrześniu.
 12. Miłość dowództwa BŚ do Niemców trwała już co najmniej rok, a wycofanie było bardzo interesowne - wiedzieli że jak się smród po Niemcach rozwieje, to zostaną rozliczeni. No to się z nimi zabrali w bezpiecznym kierunku.
 13. Nie da się ukryć że władzuchna ma dwie lewe ręce i totalny brak mózgu.
 14. Krokodyl to było sowieckie pismo satyryczne, tygodnik lub miesięcznik.
 15. jakieś wymiary? Mnie to wygląda na dynamo. Lub silnik elektryczny.
×
×
 • Create New...

Important Information