Jump to content

Erih

Forum members
 • Content Count

  5037
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Everything posted by Erih

 1. Niech i tak będzie, jak dla mnie - filmowa fantazja z szajsmetalu. Szczególnie zajadłemu handlarzowi na Grzegórzkach - połamałem to w rękach.
 2. Rambo II, koniec lat 80/pocz 90tych ubiegłego wieku.
 3. To nie jest stara szabla. To jest wyklepana w garażowych (nie warsztatowych) warunkach imitacja. O ile pospawanie migomatem w latach błędów i wypaczeń (choć naganne) mogło się zdarzyć, o tyle wykonanie nacięć warkocza kapturka to ostatni gwóźdź do trumny. Wykonawstwo absolutnie niechlujne, a ktoś kto "naprawiał" obłęki nie miał żadnego zrozumiałego powodu by dodawać taki "ozdobnik". Test ostateczny: weź pilnik do metalu, i przejedź nim lekko dociskając po ostrzu. Jeżeli będzie się ślizgał - ostrze było hartowane. Jeżeli się wgryzie - kiepskiej jakości dekoracja. Ale pomimo mojego o
 4. Balans, wyraźnie napisałem że krajobraz Bieszczad jest antropogeniczny - powstał w wyniku działalności człowieka - nota bene, również moich przodków zaś lasy sadzone pod sznurek masz w Beskidzie - całym. Nieliczne "lasy zbliżone do naturalnych" to miejsca gdzie zwyczajnie nie opłaca się ciąć - i od dawna nie prowadzi się tam gospodarki leśnej. Miejsca urokliwe, ale nieliczne. PS Z tą ilością drzew kwalifikujących się na pomniki to autor zwyczajne zmyśla - po akcji zielonych pomiary zostały powtórzone i zweryfikowane. PS II Parki narodowe to obszary chronione - w różnym stopniu. Od
 5. Świerki sadzone pod sznurek to akurat nie o Bieszczadach a o Beskidzie było, wyraźnie napisane. O Bieszczadach było co innego i w innym podpunkcie. PS Rezerwatów i innych obszarów chronionych w Bieszczadach jest obfitość. Co mnie bardzo cieszy.
 6. No właśnie nie mam pojęcia czemu Balans - osobnik rozumny - tak się zatrzasnął. I usiłuję do niego dotrzeć.
 7. W Bieszczadach masz krajobraz ukształtowany przez człowieka, połoniny i otaczające je buczyny to efekt długotrwałego wypasu. Bez ingerencji człowieka krajobraz zmieni się diametralnie. Puszcza Karpacka to są nasadzenia w 99% sztuczne, typowe plantacje świerka sadzonego pod sznurek. W dodatku w dużej części nie są to świerki europejskie, tylko sprowadzane (nasiona) bodaj z Kanady. Oczywiście ten 1 % wart jest ochrony - w postaci rezerwatów ścisłych. O Bukowej się nie wypowiem - nie znam.
 8. Takafura, mnie to by zdziwiło gdyby chodziło o rezerwat ścisły leśny, Parki Narodowe mają to do siebie że dzielą się na obszary o różnym stopniu ochrony. Akurat trzebieże w monokulturze sosny mają sens. Choćby w kierunku cięć sanitarnych czy zwiększania udziału innych gatunków. Postulowane tu pozostawienie lasu samemu sobie by zdziczał to naiwniactwo.
 9. Balans, a zauważyłeś że nawet "obrońcy przyrody" w w/w tekście albo wypowiadają się nader ostrożnie, albo anonimowo? Z resztą popatrz na zdjęcia - ten kawałek lasu to jest sosna sadzona pod sznurek. PS Nie jestem pewien czy wartość drewna z tej trzebieży pokryje koszty jej przeprowadzenia.
 10. Bjar, ale o co ci chodzi? WZ 67 po prostu nadaje się do długotrwałego przechowywania, wszelakie kompozyty nie. Natomiast kompozyt, daje taką samą odporność przy większym komforcie użytkowania. Dlatego kompozyt ma sens w jednostkach operacyjnych, natomiast hełm stalowy jest bardziej ekonomiczny tam, gdzie będzie głównie zalegał w szafie, a używany będzie sporadycznie. Żołnierz tyłowy dostanie sztukę, którą będzie miał przez cały okres służby, a nie taką co co 10 latek trzeba wymienić. PS Ciekawe czy fasunki są wymieniane na jakieś choć trochę bardziej ergonomiczne niż te oryginalne.
 11. Takim, co na ten przykład chce trwale wyeliminować chorobę o wysokiej śmiertelności, mając ku temu środki. Przypomnę ci, że polio, i parę innych paskudnych przypadłości, wyeliminowano dzięki obowiązkowemu szczepieniu. Niektóre z nich obecnie wracają - dzięki antyszczepionkowcom z jednej, a załamaniu programów szczepień w krajach upadłych z drugiej strony.
 12. masz chyba do czynienia z jakimś specyficznym podgatunkiem rodaków.
 13. Autor tego obrazka powinien trafić do Sevre, jako wzorzec dzbana.
 14. Z pewnością kapturek rękojeści szabli w typie francuskim. Przydały by się lepsze zdjęcia monogramu - to może być też kapturek szabli rosyjskiej (a co najmniej w Rosji carskiej użytkowanej).
 15. Za to, jak twierdzi Discovery, bursztyniarze mają zbiory od lat nie widziane.
 16. I co, też nóg dostała?! Nie jestem fascynatem niemczyzny, ale pewne rzeczy wkurzają mnie nieodmiennie.
 17. Sowa74, nie jest udowodnione że ten brytol to ukradł. Mógł zupełnie nieświadomy pochodzenia kupić. Choć pamiętając o historii tej nacji, wcale bym się nie zdziwił.
 18. Rada nie jest od dbania o fundusze Muzeum. Od tego jest odpowiedni dział dyrekcji. I o ile pamiętam, to Rada go jedynie wspierała. Natomiast sam pomysł uzależniania finansowania ważnych placówek historycznych od obsadzania w ich władzach byłych polityków, uważam po prostu za obrzydliwy. Muzeum ma mieć finansowanie zapewnione swoją rangą (upraszczając- istotnością zbioru) inaczej dojdzie do takiej patologii, że muzeum pisanek jeżeli ściągnie do siebie byłego prezydenta - dostanie większe środki niż Wawel.
 19. W charakterze dekoracyjnej paprotki, być może. Ale akurat ta Rada sama w sobie ma wystarczającą siłę przebicia, żeby jej jacyś politycy dla dekoracji potrzebni byli.
 20. Serio tak sadzisz? Bo jak dla mnie, wszystkie te trzy kandydatury są równie a może i bardziej kontrowersyjne niż p.Szydło.
 21. Zdecydowanie, opiłki to rzecz nienormalna. Pokaż zdjęcie tych opiłków.
 22. O co zakład, że na dowody na takową teze poczekamy do uśmiechniętej śmierci?
×
×
 • Create New...

Important Information