Jump to content

Erih

Forum members
 • Content Count

  4614
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by Erih

 1. Szczególnie z tej przyczyny, że dawno zostały spisane ze stanu.
 2. Jakbym "pana Kamila" nie znał osobiście, to może bym uwierzył... PS Mam nadzieję że żaden znajomy z Bielska tej sprawy nie dostał, typowa "mina poślizgowa".
 3. Przykładów takiego nazywania tego noża w literaturze z epoki jest od groma. Natomiast bronioznawcy z zasady będą używali nazw regulaminowych. Natomiast określenie "czernyj noż" odnosi się do noży używanych przez jedną jednostkę, zaopatrzoną przez jednego wytwórcę, w noże wykonane według jednego standardu. Powtórzę: każdy nóż NR 40 lub N41 by ł określany jako "ZIK" niezależnie gdzie był produkowany. Tak ogólnie nazywano noże "typu fińskiego" użytkowane w ACz. Określenie jest z epoki, w przeciwieństwie do sztucznie tworzonych typologii, które przytaczasz.
 4. Typ NR40/N41 powszechnie był nazywany ZIK od zakładu gdzie powstał i był w wielkiej liczbie produkowany. Nazwa jest potoczna lecz powszechna. Dodam, że nazywano tak wszystkie noże typu 40 i 41, również innych producentów (a było ich sporo). W starszej literaturze przedmiotu, gdzieś w drugiej połowie lat 80tych ubiegłego wieku, rozróżniano te dwa modele, NR-40 i N-41, jednak uzasadnienia tego były dosyć mętne, i nie wiem czy nie sztucznie stworzone na podstawie różnic powstałych u producentów.
 5. Nóż na zdjęciu to sowiecki ZIK. Widać, że mocno używany.
 6. Pomysły z eliminacją ołowiu z amunicji myśliwskiej w każdym bądź razie już przerabiano, i nic z tego nie wyszło.
 7. Ołów stosowany w pociskach to chyba nigdy czysty nie był. Co do stali, to zdarzało mi się wyciągać z wilgotnego środowiska przedmioty stalowe/żelazne, bardzo mocno skorodowane, pomimo niezbyt długiego zalegania. Środowisko suche to inna sprawa.
 8. Balans, ołów momentalnie się pasywuje, natomiast stal rdzewieje systematycznie, uwalniając się do środowiska.Dlatego kulki muszkietowe ładnie się zachowują, a przedmioty stalowe/żelazne nie. Dodatkowo, stal zawiera dużo dodatków stopowych, które w procesie korozji trafiają do gleby/wody.
 9. Lepszą ekspozycję "broni" mają w Twierdzy Boyen.
 10. Ale OK, ja to rozumiem, jeżeli chodzi o plan zagospodarowania itd, tylko z mojego, a leśnikiem nie jestem, punktu widzenia nie wszystko co ma sto lat (w kwestii drzewostanu) jest starodrzewiem.Choć może nim być zalesienie 60 letnie.
 11. Bardzo słusznie, może nie sztuka przez duże S ale ciekawy portret weterana Wielkiej Wojny. Może nawet naszego rodaka.
 12. Karabinek z montażem bocznym celownika noktowizyjnego to w zależności od typu celownika AKM(S)Ł albo AKMSN. Karabinek z Palladem to kbkg AKM(S) wz. 74 PALLAD, nowsze nazewnictwo. Ani w sowieckiej, ani polskiej terminologii wojskowej coś takiego jak AK-47 nie występuje, poza nazwą jednego z prototypów i to zakładową, nie wojskową. Prototypu który został odrzucony i nie wszedł do produkcji. Może sprawdzę jaki numer miał ten, który stał się prototypem rodziny AK, ale to nie dziś.
 13. Weź wybacz mnie staremu, ale jak widzę takie babole to zupełnie odruchowo wredota mi się włącza.
 14. Wykłócał się nie będę, aczkolwiek dla mnie jodła w wieku nieco ponad 100 lat nadal wykazuje znaczące przyrosty roczne. Leśnicy jak widzę patrzą na to inaczej.
 15. Możliwe. Za wyjątkiem AK-47 - ten zdaje się istnieje tylko w Iżewsku w muzeum. PS No dobra, sam pomnę przypadki rambozy z ostrym przebiegiem, zakończone wielokrotnymi zgonami na skutek ołowicy w MON.
 16. Tak się zastanawiam, ile ja miałem więcej lat jak latałem po polach i lasach z AKMS i nie tylko, i wychodzi mi że parę miesięcy. Choć pestek nastrzelanych miałem wcześniej zapewne wielokrotnie więcej niż ten koleś, to jakoś ramboza mi na czaszkę nie uderzała.
 17. Zdjęcie, patrząc na styl wykonania, lata trzydzieste do początku pięćdziesiątych.
 18. Balans, i absolutnie wystarczy! Te poaustriackie budy na Wawelu należało po prostu usunąć, tak jak należy wycinać złotokap i jemu podobne z polskich lasów! A co do "naukowców" to sąsiadka (naukowiec pełną gębą, nie wiem czy z PAN ale z biologią ma coś wspólnego) ostatnio organizowała protest przeciwko wycince drzew w jednym z rezerwatów w (albo tuż obok) Puszczy Dulowskiej. Detal, że jest to rezerwat geologiczny, a korzenie drzew niszczą tamtejsze formacje skalne jakoś jej umykał... PS Tytuł w naszym kraju często niewiele ma wspólnego z kompetencją w określonym temacie. Coś jak sprawa z niektórymi gatunkami inwazyjnymi, które myśliwym były znane co najmniej od połowy lat osiemdziesiątych, a "naukowcy" obserwują je ledwo od dekady.
 19. Wiesz, to raczej brzmi jak postulaty zachowania "oryginalnej" zabudowy Wawelu - tej pozostawionej przez Austryjaków. Były takowe głosy! PS I W Lutowiskach przerobili wariant z rozwojem agroturystyki ze 20 lat temu. Z wynikiem ujemnym. PS II No widzisz, a regionalni urzędnicy i aktywiści nie wiedzieli. I że łąki nie to że wolno, ale wręcz jest obowiązek kosić, też nie.
 20. Balans, problem jest taki że jak ktoś na wiosnę posieje zboże, to w sierpniu będzie je kosił, niezależnie od opinii "obrońców przyrody". Dla LP takim zbożem są lasy - a co do obejmowania ochroną kolejnych obszarów, to pretensje nie pod ten adres. Było myśleć po 89, a nie urządzać kapitalizmu w stylu XIX wieku. Choć akurat LP nie wypada tu tak tragicznie. PS Powiedz ludziom w Lutowiskach, że od jutra będą mieć rezerwat na terenie gminy większy o kilkadziesiąt procent (co najmniej) a z życiem będzie ci trudno ujść. PS II Znajomemu na terenie prywatnych stawów rybnych urządzili obszar Natura 2000. Nawet nie protestował, do momentu kiedy się okazało, że nie może spuścić wody ze stawów- bo Natura 2000. Inny chciał wykosić nieużytek, łąkę bagienną - nie wolno! No to się wiosną nieużytek spalił ( nie nad Biebrzą).
 21. No właśnie. Teraz sobie popatrzę co w tych Lutowiskach budują z takim rozmachem, bo w wypociny "aktywistów" to ja przestałem wierzyć już za smarkacza. PS 120-150 lat jodła to jest typowy las rębny, nie żaden starodrzew. Taki to leśny cykl produkcyjny, co już Takafura wcześniej tłumaczył
×
×
 • Create New...

Important Information