Jump to content

Erih

Forum members
 • Content Count

  4506
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Erih

 1. Teraz toś powiązał gruszki z bażantami. Opieka zdrowotna w USA wygląda jak wygląda dlatego że tamtejsza ochrona zdrowia nie służy leczeniu chorego, tylko wyciąganiu z niego kasy. I nawet gdyby tamtejsze społeczeństwo było wielokrotnie bogatsze, to łapiduchy po prostu podniosą stawki i wdrożą jeszcze kosztowniejsze procedury - byle z ludzi będących na musiku wydusić ostatni grosz. Ot taki bandycki system.
 2. Co ma globalizacja do chorych na głowę cen opieki zdrowotnej w USA? Znałem kiedyś przelotnie pewnego Amerykanina, który na pół roku sprowadził się do Krakowa żeby prywatnie sobie zęby wyleczyć. W USA ledwo go było stać, u nas po cenach prywatnych plus pobyt plus przelot, zrobił sobie całościowy remont za -dla niego- drobne. Bardzo też chwalił jakość.
 3. Jeżeli masz na myśli to samo co ja czyli sytuację gospodarczą, to po pierwsze nie ma nic pewnego, a po drugie scenariusz im gorzej tym lepiej podoba mi się średnio.
 4. Dobrze by było, ale jak na razie się nie zanosi, choć konkurencja rośnie.
 5. Mając do dyspozycji cz-b zdjęcie nie da się określić, jaki był oryginalny kolor danego elementu. Ten sam odcień będzie inaczej oddany w skali szarości w zależności od uczulenia negatywu na barwę, ew użytego filtra.
 6. Pewnie sobie poczytali, jak sobie "poszukiwacze" jadą po myśliwych.
 7. Nie jestem za niszczeniem przyrody, tylko za takim gospodarowaniem, które pozwoli i ludziom żyć, i przyrodzie rozkwitać. Na tyle długo żyję, żeby wiedzieć jak bardzo zmienia się gospodarka leśna z biegiem lat, i jak poprawia się stan środowiska. I widzę też że nie dzieje się to dzięki krzykliwym działaczom, tylko dzięki wzrostowi rzetelnej wiedzy.
 8. Czyli atrapa. Gdzieś w latach osiemdziesiątych oglądałem taką parę, przywiezioną z Turcji, gdzie jedna sztuka była przerobionym francuzem, a druga - atrapą na jej wzór. Lufy obu były otoczone tłoczoną, srebrzoną blachą, łoża intarsjowane, choć ładniej niż to tu.
 9. Nikt im nie wytłumaczył, że przywilej pielgrzymowania posiada jedynie prezydent z otoczeniem?
 10. Wszystkiego najgorszego. Z powikłaniami.
 11. Balans, dla jasności, ja to wycinam co najwyżej pokrzywy czy uschłe bukszpany na działce. Nie pracuję w lasach państwowych ani prywatnych, nie mam udziałów w żadnym tartaku ani fabryce mebli. Za to mam wykształcenie biologiczne. A przykład z topolami nie był z Bieszczad, ani Beskidów, tylko z Kieleckiego.
 12. To już dawno przestało być śmieszne, a powoli robi się wkurzające. Poprzednia "wadza" też na tym poległa.
 13. To jest link do gorzkich żalów zielonych czubów, którzy by chcieli widzieć w Karpatach puszczę, której w nich nie ma, i którzy uważają stuletnią sosnę czy tam świerk za pomnik przyrody. I dziwią się że fachowcy w temacie traktują ich jak idiotów. Tacy sami jak ci, co walczyli o stare, wypróchniałe topole, ignorując zupełnie rosnący obok, kilkusetletni cis. PS Cis ma się świetnie, topole zostały wycięte.
 14. Balans, akurat monokultura świerka zatrzymuje nad fliszem dużo mniej wody niż las mieszany, więc i dużo mniej jej wsiąka w warstwy wodonośne. Dwa, w Bieszczadach tnie się praktycznie wyłącznie świerk. Trzy, w Bieszczadach żadnej "Puszczy" nie ma, są małe, izolowane rezerwaty. I nikt tam nie tnie, bo po pierwsze nie wolno, po drugie się nie opłaca. Tak mi sory, wczoraj byłem i co widziałem, to wiem.
 15. Fala, tylko weź pod uwagę, że takafura pracuje w przedsiębiorstwie nieco z poprzedniej epoki, a nie w nowoczesnym korpo. U niego liczy się rachunek długoterminowy, a nie wynik czteroletniego zarządu.
 16. Wiem o tym :) Gdzieniegdzie gospodarze zagrożeni suszą, sami proponują takie rozwiązania.Tyle że coś co się udaje w skali kilku/kilkunastu gospodarstw, w skali kraju wymaga rozwiązań systemowych i kasy.
 17. Olenderskiego pewnie chciałeś napisać. Infrastrukturę melioracyjną można wykorzystać również jako element małej retencji, blokując/ograniczając odpływ wody. Do tego zakrzaczyć (trudniejsze utrzymanie drożności, ale dalej da się) brzegi, żeby ograniczyć parowanie, i mamy niezły system odwadniająco-nawadniający.
 18. Bliski Wschód, może Afryka Północna. Czy ta broń jest funkcjonalna? Tzn drożna lufa z otworem zapałowym, zamekktóry kiedyś mógł przynajmniej w teorii działać?
 19. Akurat lasy górskie dla retencji mają minimalne znaczenie. W górach gleba to stosunkowo cienka warstwa leżąca na skale, więc wiele wody nie zatrzyma. Ważniejsze są doliny, gdzie warstwa gleby grubsza, woda ma gdzie wsiąknąć albo się rozlać. Jedyne co można zrobić aby nieco zwiększyć pojemność wodną lasów górskich, to wyciąć monokulturę świerka i zastąpić ją zdrowszym lasem mieszanym. Co i się dzieje.
 20. Les05, rzecz nie tylko w klimacie ale i areale lasów. No i w typie roślinności. Balans, ja wiem że piątki dla klimatu i inne takie ale przyswój sobie w końcu - nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - przynajmniej u nas. Została wycięta za Habsburgów albo nawet wcześniej.
 21. Sowieci w Katyniu nie dokonali zbrodni przeciw ludzkości, tylko zbrodni wojennej. Taki niuans.
 22. Wygląda na carski, ale co bliżej, to już lepsi ode mnie muszą się wypowiedzieć.
 23. Yeti, ale kol. Takafura proponował rzeczową rozmowę na tematy leśne, a nie wyciąganie argumentów w stylu Grety "hałderju" Thundberg. Odnosiłem do tej pory wrażenie że siedzą tu ludzie w wieku, który przedkłada argumenty nad demagogię.
×
×
 • Create New...

Important Information