Jump to content

takafura

Forum members
 • Content Count

  1750
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by takafura

 1. Nie pisałem o strukturach własności lasów. Nie miałem zamiaru analizować "korelacji poziomu rozwoju gospodarki leśnej a własnością prywatną" w lasach Polski i Szwecji. Nie wspominałem także o głodujących dzieciach w Afryce, globalnym ociepleniu i wielu innych ważnych sprawach. Porównałem dwie kwestie, przypomnę: "Ciekawostka - Szwedzi, bardziej od nas ekologiczni pozyskują 90% rocznych przyrostów drewna, a wiek rębności który tu już wałkowaliśmy mają ustalony w przedziałach od 40 lat ( brzoza) do 60 lat ( świerk)." I tak jak trafnie tym razem zauważyłeś, sugeruję że
 2. Jak zwykle musisz się przypierdalać choć w sumie polemizujesz sam ze sobą - struktura własnościowa lasów to jedno ( nigdzie nie sugerowałem jakiś związek lasow Szwecji z Polską) a wiek rębności to być może dla Ciebie zbyt specjalistyczne pojęcie, polecam ponownie Wiki lub starsze posty w tym temacie. UE chce niedługo zakazać użytkowania zrębami starszych lasów niż 100-letnie, chciałem pokazać dlaczego w niektórych krajach mają to gdzieś ( np. Szwecja). Drzewiarze w Polsce dbają o swój interes ( i dobrze) dlatego lobbują za cłami, ograniczeniami oraz maksymalnym zwiększeniem podaży dr
 3. Zakaz eksportu, cła, koncesje, historie zakupów - niech sobie przypomnę kto w co drugim poście odmienia słowo "socjalistyczny" przez wszystkie przypadki... No i branża drzewna od lat postuluje aby ciąc bliżej 100 % rocznego przyrostu drewna w Polsce a nie 65 % jak obecnie. Ps. Ciekawostka - Szwedzi, bardziej od nas ekologiczni pozyskują 90% rocznych przyrostów drewna, a wiek rębności który tu już wałkowaliśmy mają ustalony w przedziałach od 40 lat ( brzoza) do 60 lat ( świerk).
 4. Dla dzieciaka trudna sztuczka, ja nacinałem na szlifierce stołowej, potem szmata i młot 5-ka. Ech, skarby były na złomowisku a my z gównianych łożysk kulkowych się cieszyliśmy...
 5. Też to miałem napisać, jako dzieciak rozcinaliśmy łożyska dla tych sporych kulek.
 6. Jako leśnik potwierdzam taką zasadę - tak gdzie się namęczymy z orką, sadzeniem i płotami to czasami nie chce rosnąc, a w drugim miejscu taki "urodzaj" czeremchy, akacji, brzozy że 2-3 razy w roku musimy młody las pielęgnować zlecając wykaszanie sumie za 1-2 tyś. za hektar.
 7. Główny powód to ten, że mamy stały dopływ gotówki ze sprzedaży drewna. Były lata posuchy ( gdy gospodarka i budownictwo zwalniało obroty) ale generalnie mamy dużo kasy. Czasami za dużo - jak to w państwowych firmach, trzeba ją wydać czy zainwestować do grudnia bo gromadzić na czarną godzinę nie możemy. Nawet nam sie nie chce już świerków na choinki świąteczne uprawiać choć to była fajna tradycja samemu legalnie wybrać i wyciąć drzewko. Nie zgadzam się że ograniczenie się produkcji i handlu drewnem to przejaw jakiegoś zapóźnienia. Kopalnie żyją z wydobycia węgla, nie budują ciepłowni
 8. Sporo jeszcze niewiadomych ale faktycznie lepiej rozumiem górników którzy codziennie czytają o dekarbonizacji i wygaszaniu kopalń.
 9. Twoje wpisy to doskonały przykład że nie można opierać sie wyłącznie na własnych doświadczeniach i uprzedzeniach. Ktoś może nabrać pewności że za ów wzrost przestępczości odpowiadają rodacy...
 10. Raz w roku gdzieś wyjadę. To wystarcza aby mieć pojęcie kto robi zadymy w imigranckich enklawach we Francji, Szwecji, Niemiec.
 11. "Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BPN) włączono w skład europejskiego obiektu UNESCO "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". Jak zauważa WWF, teren objęty decyzją UNESCO to około 11 proc. całego BPN."
 12. Oczywiście. Tylko że nasi zapierdalają od rana do nocy na budowach czy winnicach...
 13. Taki stan wojenny jak "aresztowanie" Frasyniuka i "zamordowanie" pana Diduszki pod sejmem ;)
 14. Czemu w tym temacie znowu o Rosji piszesz ?
 15. Samo życie, jak już Kaczor w TV o tym grzmi i kongresy uchwały uchwalają to im sie lont koło dupy pali. Mnie tylko ciekawiło czy ten mem to kolejna dziecinna manipulacja - zestawienie razem innej odpowiedzi do innego pytania :)
 16. Bardzo serio. Wielu uważa że to będzie spora wartość dodatnia - ekonomicznie, społecznie, politycznie. No i może uda się wbić jakąś malutką szpileczkę Misiowi czy w trakcie kampanii wyborczej uroczyście wstęgi przecinać - pisowcy to lubią ;)
 17. Tak dlatego dodałem w nawiasie wyjaśnienie, że porównanie przekopu do strefy gospodarczej to przenośnia. Ps. Jak samorząd na 100 ha tworzy nową strefę gospodarczą aby ściągnąć nowych inwestorów, zmniejszyć bezrobocie i kasować więcej podatków to najpierw wydaje kopę kasy na scalenie gruntów, zmianę planów przestrzennego zagospodarowania, nowe drogi, światłowody, prąd, kanalizę, wodę... Choć tam na razie jest tylko pole i MOŻE ktoś coś zainwestuje i wybuduje... Widzisz jakąś analogię ?
 18. Niektórym takie memy wystarczą do opisywania świata a ja jestem ciekaw czy zwyczajne stwierdzenie że dzieci polityków gdzieś muszą pracować faktycznie padło w kontekście pytania o nepotyzm w SSP ? Ja wiem że TVN to sama prawda całą dobę ale chciałbym mieć pewność :)
 19. Zacytuje kluczowe stwierdzenia: -inwestycja MOŻE pozwolić nam zwiększyć przeładunki przeładunki z niecałych 90 tysięcy do nawet 3,5 miliona ton rocznie – SPODZIEWA się dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg, - Inwestycje będą rozpoczynane w miarę rozwoju przeładunków po otwarciu kanału. - Mamy zagwarantowane tereny inwestycyjne w granicach miasta i portu, które będziemy oferować pod inwestycje - projekt nowej linii kolejowej do Malborka ma być realizowany w latach 2024-2030. To nie jest jakaś popierdułka jak nowy "Orlik" na osiedlu który obiecał kandydujący r
 20. Może mnie lepiej zrozumiesz jak na piszę że u mnie tory rozebrano jeszcze za AWS a autobusy PKS przejeżdżają dziennie dwa - rano i po 15.00. Oczywiście wyłącznie w dni szkolne.
 21. Nie, dalej oceniamy dwa sztandarowe projekty czyli przekop i reanimację przewozów regionalnych. Zapowiedzi były szumne - TV, konferencje, spory entuzjazm. I widać wolę realnych zmian a nie tylko przedwyborcze gierki. Ps. Wytłumacz mi taką rzecz która mnie intryguje - mozolnie robią przekop, mosty, falochrony. Następnie będzie pogłębiany tor wodny, potem pewnie modernizowany port, nabrzeże, magazyny itp. To wszystko jest rozpisane na kilka lat lub dłużej. Dlaczego udajesz zdziwionego tym mitycznymi 3,5 mln ton ? Może zerknij do źródeł za ile lat ma to być przeładowywane i czy wiążą
 22. W tym przypadku połączenia regionalne to już coś, to że nie będzie połączeń międzynarodowych czy dalekobieżnych to chyba nie jest jakąś porażką ? A Końskie to tylko taki symbol, ważna jest polityka wobec całej filozofii funkcjonowania Polski "B" - czyli lokalny transport kolejowy i autobusowy, posterunki policji, przychodnie, itp. Ps. A te na wyrost w sumie wydłużenie peronu o 40 metrów to chyba nie jest jakąś wielką tragedią ;)
 23. Zbyt złożona operacja jak dla nich. Choć emocjonalnie są w stanie codziennie rzucać się pod pociągi ;)
 24. Drugie podobieństwo to to że przekop raczej będzie skończony, tor wodny też kiedyś tam ktoś pogłębi, a w Końskich: "jak poinformował marszałek Będkowski od 12 grudnia 2021 w Końskich będzie się zatrzymywać co najmniej 8 pociągów regionalnych dziennie - po cztery w każdą stronę, a pasażerowie uzyskają także możliwość przesiadki w Skarżysku czy Tomaszowie do pociągów do Warszawy, Krakowa, czy Łodzi. W ten sposób po 13 latach przerwy na trasę przez stację w Końskich wróci ruch pociągów".
 25. Wg wiarygodnego źródła zakup F-35 nic nam nie da. "Nowy myśliwiec Rosji. Ma zjadać F-35 na śniadanie" - tytuł z wp.pl A w środku czytamy: "na razie niewiele wiadomo na temat osiągów myśliwca".
×
×
 • Create New...

Important Information