Skocz do zawartości

Olga Tokarczuk z literackim Noblem


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 383
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Teraz, fala napisał:

Nie generalizuję, podałem nazwy miejscowości.

 

Nie do Ciebie przecież urazę czuję. Nikt rozumny przecież nie zaprzeczy, że w Polsce antysemityzm istniał, i czasami dawał o sobie znać - ale też jego skala nie była większa niż w innych krajach Europy, w tym samym okresie, a rzekłbym że nawet mniejsza niż w większości.

Owszem, temat ten był trudny, i niechętnie o nim mówiono (albo, po zdrowej dawce księżycówy na ten temat ostro fantazjowano), bo i po Zagładzie, i po 68 został w narodzie duży niesmak i pewien kac moralny. Bo jednak, jakaś niewielka część narodu się skurwiła, a reszta czuła że źle, bardzo źle się stało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, fala napisał:

Szutnik, ani nie próbuj tego tłumaczyć, po co masz się narażać na inwektywy ze strony jakiegoś tępego kłamcy co przytrafiło się mnie wczoraj.Niech tępactwo żyje w zakłamaniu.

Fala przeczytaj niekiedy co napiszesz może zobaczysz kto na tym forum nie potrafi się kulturalnie zachować, kto szanuje rozmówce i go nie opluwa ?   

Szkutnik wróć do lektury, nie 10 stron tylko w moim wydaniu 117.  Różnica niewielka ale uwierz mi w czytaniu książek nie o to chodzi ile stron przeczytasz ale ile zrozumiesz i co z lektury wyniesiesz ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, brodkasz napisał:

Fala przeczytaj niekiedy co napiszesz może zobaczysz kto na tym forum nie potrafi się kulturalnie zachować, kto szanuje rozmówce i go nie opluwa ?   

 

Chyba Yety usunął to co pewien  prawdziwy Polak napisał i dlatego nie wiesz do czego nawiązuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne , "kontekst historyczny" ?  Zawsze znajdziemy jakąś obcą nam władzę , społeczeństwo , które jakąś podległą mu nację, plemię czy grupę etniczną traktowała gorzej niż my ? . Zawsze możemy porównywać się z Królem Belgów , który eksterminował połowę populacji Konga a nasi w międzywojniu prali  TYLKO  po ryju za odezwanie się po rusińsku w urzędzie ? (...... Żeby było jasne: JA POCHODZĘ Z CHŁOPÓW Z RUSI!!!!!!! - Twoi dziadkowie też dostali czy raczej posługiwali się polszczyzną ) . 

Nie sądzę , że celem OT ( jak i moim) jest posypywanie łba popiołem, płacenie odszkodowań  czy jakieś przepraszanie a jedynie odczarowanie historii oraz jej analiza aby pewne zjawiska nie miały ponownie miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zuki napisał:

Zapomnieli tylko dodać o powiązaniach z Fundacją Batorego i Partią Zielonych. 

Oraz z KUL'em ? , który jest jak wiadomo "wylęgarnią " najbardziej światłych umysłów w tym kraju ?  i w całym wszechświecie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zuki napisał:

Szutnik ale skąd wiesz co jest celem OT, czytasz jej w myślach? Działania i wypowiedzi świadczą o czymś zupełnie odwrotnym. 

Tak, przez przypadek przeczytałem większość tego, co popełniła ?  i nie wydaje mi się ,żebym się mylił. A znam również pewien typ ludzi, którzy zawsze szukają innego sensu wypowiedzi niż zamierzony przez autora ? . Co lepsze , nie przyjmują nawet wyjaśnień autora ( casus Hartmana) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zuki napisał:

Szutnik ale skąd wiesz co jest celem OT, czytasz jej w myślach? Działania i wypowiedzi świadczą o czymś zupełnie odwrotnym. 

To ci dopiero logika, nie znasz celów OT, ale jej wypowiedzi świadczą o czymś zupełnie odwrotnym.Spróbuj na początek zrozumieć prognozę pogody i prawidłowo odczytać rozkład jazdy pociągów.A może wystarczy zmienić dostawcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, szutnik napisał:

Tak, przez przypadek przeczytałem większość tego, co popełniła ?  i nie wydaje mi się ,żebym się mylił. A znam również pewien typ ludzi, którzy zawsze szukają innego sensu wypowiedzi niż zamierzony przez autora ? . Co lepsze , nie przyjmują nawet wyjaśnień autora ( casus Hartmana) 

Polemizujesz z kimś kto nic OT nie przeczytał , więc to strata czasu. Autentyczna cytata z wypowiedzi osobnika:

"Ta ukraińska szmata nie zasługuje na jakiekolwiek analizy że strony chociażby pijaka spod budki z piwem. Teraz rozumiesz śmieciu, polkojęzyczny? I możesz sobie schlebiać tutaj do urzygu, mam na to wyj..... ne. Niejednokrotnie udowadniałeś swoją indolencję w sprawach istotnych, więc pie..... ol się ignorancie. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, szutnik napisał:

Tak, przez przypadek przeczytałem większość tego, co popełniła ?  i nie wydaje mi się ,żebym się mylił. A znam również pewien typ ludzi, którzy zawsze szukają innego sensu wypowiedzi niż zamierzony przez autora ? . Co lepsze , nie przyjmują nawet wyjaśnień autora ( casus Hartmana) 

Jak można się mylić w stosunku do feministki i marksistki. Osoby, która krzyczy o akcji Wisła ale milczy na temat rzezi wołyńskiej, no jak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, fala napisał:

Polemizujesz z kimś kto nic OT nie przeczytał , więc to strata czasu. Autentyczna cytata z wypowiedzi osobnika:

"Ta ukraińska szmata nie zasługuje na jakiekolwiek analizy że strony chociażby pijaka spod budki z piwem. Teraz rozumiesz śmieciu, polkojęzyczny? I możesz sobie schlebiać tutaj do urzygu, mam na to wyj..... ne. Niejednokrotnie udowadniałeś swoją indolencję w sprawach istotnych, więc pie..... ol się ignorancie. "

Ignorowanie i brak dyskusji z ludźmi o trochę naiwnym i prostym ( często wulgarnym ? ) rozumowaniu pozwoliło na sukces formacji , po rządach której ten kraj wróci do normalności ( o ile wróci ? ) może za 20 lat. Nie wiem czy tego dożyję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, szutnik napisał:

Znaczy się rzeź wołyńska jest usprawiedliwieniem akcji Wisła ? .... Trąca to mentalnością Kalego... Dbaj o grzech nasze a nie cudze... i nie przypisuj innym pojęć  , których nie pojmujesz.

Sam sobie dopowiadasz słowa, które chciałbyś usłyszeć. To takie proste rozumowanie prowokatora jak mniemam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szutnik napisał:

Ignorowanie i brak dyskusji z ludźmi o trochę naiwnym i prostym ( często wulgarnym ? ) rozumowaniu pozwoliło na sukces formacji , po rządach której ten kraj wróci do normalności ( o ile wróci ? ) może za 20 lat. Nie wiem czy tego dożyję ...

Temu gatunkowi  przemawia się albo do kieszeni albo batem, rozumu tam nie uświadczysz więc wysiłek próżny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zeszło na Akcję "Wisła", to przedstawię własną opinię na ten temat.

Osobiście uważam, że ta akcja była wielkim błędem, należało wtedy odstawić wszystkich Ukraińców na Ukrainę i ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy do Polski. Byłby raz na zawsze spokój, a tak to mamy roszczenia obecnej UPAiny do 1/4 naszego terytorium, a przy tym ich obecność w naszym kraju szybko rośnie i sięga już kilku milionów. A to wszystko z poparciem zarówno tych głupoli co rządzą, jak i opozycji, która jest jeszcze głupsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, balans napisał:

Jeżeli zeszło na Akcję "Wisła", to przedstawię własną opinię na ten temat.

Osobiście uważam, że ta akcja była wielkim błędem, należało wtedy odstawić wszystkich Ukraińców na Ukrainę i ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy do Polski. Byłby raz na zawsze spokój, a tak to mamy roszczenia obecnej UPAiny do 1/4 naszego terytorium, a przy tym ich obecność w naszym kraju szybko rośnie i sięga już kilku milionów. A to wszystko z poparciem zarówno tych głupoli co rządzą, jak i opozycji, która jest jeszcze głupsza.

Generalnie to masz rację, zresztą próbowano poczatkowo przesiedlać Rusinów na sowiecką Ukrainę.

Bywam często w rejonie Lubaczowa, Narola, Werchraty, Brusna - całe wioski wysiedlano z tych okolic na sowiecką Ukrainę.

Ale po kilku miesiącach życia w sowieckim kołchozowym raju całe rodziny nielegalnie, przez zieloną granicę przeflancowywały się z powrotem do Polski. I to był cholerny problem, bo brak było wojska do uszczelnienia granicy (z sowieckiej strony również).

No i pozostała Akcja "Wisła".

Spotkany kiedyś przeze mnie w cerkwi w Radrużu Rusin z olsztyńskiego opowiadał,  że jego dziadek, po nielegalnym powrocie z rodziną z sowieckiej Ukrainy błagał z płaczem urzedników w Lubaczowie, że pojedzie wszędzie, na Mazury, na Pomorze, na Śląsk byle nie z powrotem za wschodnią granicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, szutnik napisał:

Znaczy się rzeź wołyńska jest usprawiedliwieniem akcji Wisła ? ....

Odwrotnie. To akcja Wisła była próbą nie dopuszczenia do powtórki z rzezi wołyńskiej, w zwierciadlanym odbiciu. Próbą udaną - straty ludzkie ograniczono do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, balans napisał:

Osobiście uważam, że ta akcja była wielkim błędem, należało wtedy odstawić wszystkich Ukraińców na Ukrainę i ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy do Polski.

Jednym z głównych powodów akcji Wisła była odmowa ze strony Ukraińskiej SRR przyjmowania przesiedlanych Ukraińców. A jaką rolę w całej historii odegrała trzecia żona Chruszczowa, to doczytaj sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wirakocza napisał:

Już niedługo Olga Tokarczuk i ten problem przedstawi w nowej książce. Relacje między Ukraińcami i Polakami..... Można się domyśleć w jakiej narracji.. ???

W roli kolonizatorów i handlarzy niewolników, a armia upa wyzwalała uciemiężony lud. Prolog już gotowy ma. Myk i kolejny nubel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się tym noblem ta podniecać.  Żyją jeszcze różnej maści chwasty, które Polskę sprzedawały za dużo mniejsze pieniądze, a potem jeszcze w niektórych środowiskach  były wzorem.  (Jakie środowisko taki i wzór). Na szczęście istnieje grupa Polaków, dla których istnieję pewne zasady przyzwoitości. Niestety media mamy takie, które promują różnej maści lewaków i wywrotowców, dla ubogaccenia kulturowego ramówki pokażą każdego klauna i jeszcze mu za te jego mądrości i czas antenowy zapłacą. Jak ktoś chce niech ogląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2019 o 18:15, Erih napisał:

Odwrotnie. To akcja Wisła była próbą nie dopuszczenia do powtórki z rzezi wołyńskiej, w zwierciadlanym odbiciu. Próbą udaną - straty ludzkie ograniczono do minimum.

Taaa, straty ludzkie ograniczono do minimum ? , zapewne dlatego że po przeflancowaniu za wschodnią granicę większość Rusinów udała się " dobrowolnie " na dłuuuugie wczasy do licznych sanatoriów na archipelagu GUŁag, skąd nie chciała wrócić ? . Wy już kompletnie oczadzieli? Obywateli RP, żyjących od pokoleń na tej ziemi oddano w ręce systemu gorszego niż nazistowski.Oj, Dmowski Wam się czkawką odbija nieświeżą ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie