Jump to content

szutnik

Forum members
 • Posts

  1317
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by szutnik

 1. Dopiero to zauważyłeś? :) Nawet swoje opinie podpiera twierdzeniami kierowców odbierających drewno z lasu ... Aż się kiedyś zastanawiałem czy w tym Jego lesie to klub "Gazety Polskiej" gdzieś się pod jakimś krzaczkiem nie ukrywa , bo to, że kręci ze Muchomorkiem , to już chyba wiedzą wszyscy ... https://www.youtube.com/watch?v=pt3g8HPwDSc
 2. Normalnie ŻĄDZISZ.... Historia widziana oczami prawaka :) Zabrakło Ci tylko św. Franciszka ( Franco), św. Inkwizycji i "Malleus Maleficarum" w kieszonkowym wydaniu dla każdego :) Ale czego można się spodziewać po piewcy " prawicowości " Orwella ?;)
 3. Trochę pospekulujmy :) Pierwszy wygląda na stary, zwietrzały kawałek gruzu - pozostałość po tzw. lastico ( z nagrobka ?) , o ile szarawo-niebieskie wypełnienie to cement a białe kawałki to biała Marianna w postaci tzw. grysu . Drugi wygląda na typowy otoczak polodowcowy z któregoś z granitów ( lub podobnych ) skandynawskich. Podobny trochę do granitu Vanga. http://expressbau.pl/parapety/parapety/vanga-2
 4. [i] https://www.youtube.com/watch?v=IqdAbnnQm14&list=RDIqdAbnnQm14&index=1
 5. Jaki i lasek czy zakończeń innych akcesoriów
 6. Przeczytaj jeszcze raz co przed chwilą napisałeś ..... Jeżeli podajesz jednostkową opinię jakiegoś kierowcy , to może też cytuj wróżkę Teodozję czy innego Jackowskiego - ich przynajmniej cytują media i jakiś baran może w to uwierzyć ( ułamek promila) Dorzucając takie idiotyzmy zwiększasz pulę w której giną lub są ignorowane sensowne lub uprawdopodobnione tezy.
 7. Właśnie w ten sposób - bagatelizując , obśmiewając niedorzeczne teorie ( z magla lub z pod wiejskiego sklepu) stajesz się elementem lekceważącym powagę sytuacji. Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tych topielców czy też pompowanie statystyk - może łaskawie podasz źródło? ( za wyjątkiem magla) Nawet gdyby łebkowi ( chyba z Torunia? ) nie zablokowano możliwości prowadzenia statystyk a był rzetelniejszy od rządowych , to i tak dzięki wątpliwej wartości prześmiewcom i tak nie byłoby traktowane to poważnie. Bjar nie podaję pełnej statystyki - GUS już to zrobił i ponadnormatywna liczba zgonów w ub. roku wyniosła ok. 130 000 . 75000 to wg. rządowych tylko w wyniku Covid'a . A raczej mają tendencje do zaniżania aby ukryć swoją indolencję . Kilka lat temu Kopacz podęła decyzję o nie kupowaniu szczepionek i gdyby popełniła błąd poniosłaby konsekwencje . Pis odwołuje epidemie bo wybory , potem zamyka kraj , potem znowu otwiera , potem straszy kolejną falą a cały czas bez jasnego przekazu , siejąc wątpliwości z osławionym "bo nie" na czele , tak jakby zależałoby im aby burdel trwał jak najdłużej.
 8. Bawi Cię to? 75000 oficjalnie zmarłych? I co najmniej drugie tyle poza statystyką ? To chyba masz problem z poczuciem humoru :( Widocznie w rodzinie i wśród znajomych nie pochowałeś wystarczającej ilości. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/
 9. Co Ty pierdzielisz ?Jaką pańszczyznę ? Pracę najemną w zamian za kasę lub dobra nazywasz pańszczyzną ? Fiksum dyrdum Cię dopadło czy kolejny okaz tworzenia własnych definicji ?
 10. Może również i Ty wzorem hr. Potockiego ,osoby prywatnej ( nota bene tytuologię zniesiono w Konstytucji marcowej ) ogłosisz jakieś święto w ramach którego będzie jakiś czyn społeczny dla chłopów? I przy okazji może też będzie przejeżdżał ( z tragarzami oczywiście ) jakiś powiatowy inspektor rolny ( urzędnik państwowy ! ) ,żeby sprawdzić stan przygotowania chłopstwa do "święta" wykonania zadania ? Artykuł genialny- jak widać można z niego wiele wyczytać
 11. Ja nie mam problemów z czytaniem ze zrozumieniem :) ( dlatego pozwoliłem sobie podkreślić w celu ułatwienia Tobie) Jak rozumiem "chałupnik " z faktu nie posiadania w ogóle ziemi był wg. Ciebie zwolniony z pańszczyzny ? Czy też zagrodnik , posiadający spłachetek uniemożliwiający de facto wyżywienie rodziny to circa 3 dni w tygodniu zapierdzielał na pańskim , bo nie miał czego z nudów robić ? I jak rozumiem -" W 1767 r. na wsi śląskiej zagrodnicy stanowili 49%, kmiecie 36% i chałupnicy 15%[" ponad 50% ludności wsi pańszczyźnianej opierdzielało się dokumentnie?
 12. Hipolit daj sobie spokój . Ten typ już tak ma.... Nie ważne co u nas było złe , ważne ,że gdzieś , kiedyś było gorzej i można sobie podbudować narodowe ego .
 13. Nic takiego nie napisałem. Raczej obwiniałem o wątpliwy "sukces" II RP mentalne pozostałości zróżnicowania klasowego A tu masz sensowną analizę"sukcesu " oraz późniejszej porażki gospodarki folwarczno -pańszczyźnianej https://www.academia.edu/40549539/Eksport_głównym_czynnikiem_rozwoju_Polski_w_XVI_wieku_Foreign_trade_as_the_main_factor_of_development_of_Poland_Lithuania_in_16th_c ps. sprawdź sobie może pojęcia zagrodnik i chałupnik , zanim zaczynasz pisać o powinnościach pańszczyzny._
 14. Wiesz, zamiast krew przelewać i zdrowie tracić ( głównie w zamtuzach chyba) mogli się postarać lepiej ludzi traktować i coś budować - choćby nowoczesne państwo. Nie powiem , nieliczni nawet próbowali :( a i tak skończyło się rzezią galicyjską - ciekawe dlaczego?Polish jokes?
 15. Tiaaa, podobnie jak dominacja na rynku bawełny USA dzięki pracy niewolniczej też jest ściśle powiązana ;) I dlatego pewnie gospodarka folwarczno-pańszczyźniana odniosła tak spektakularny sukces i odpowiada za sukces II RP ;)
 16. A o czym piszemy? O historii gospodarczej czy o stosunkach społecznych? Bo chyba mylisz pojęcia. Jeżeli tak to będziemy traktować , to dynamika rozwoju gospodarczego ( bez ujęcia kosztów społecznych) największa była w ZSRR i państwie Mao ;)
 17. Dziecię , zanim coś spłodzisz sprawdź czy aby nie wyszedł Ci klocek :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Poddaństwo#Zniesienie_poddaństwa_w_różnych_krajach A już pominięcie Rewolucji Francuskiej , to jakieś kuriozum godne przedszkolaka
 18. Cicho Fala , cicho , bo jeszcze posłucha i pomyśli ,że wszyscy muszą z nim.
 19. Nie słyszałem i jak sprawdziłem wujek G też nie słyszał :( Pomijając kwestie zorganizowanej , państwowej grabieży wojennej z charakterystyczną dla pewnych grup społecznych kradzieżą oddolną , by nie rzec mentalną , to wojna skończyła się trzy pokolenia temu i jak chcesz do tego usilnie wracać , to chyba masz problem... Ale cóż , możemy zawsze pianę trzepać o to , co mam obca moc zabrała i co szablą odbierzemy :) . Tylko ,że to robota na dziesiątki pokoleń i nie wiem od kogo zacząć - Gotów czy już Tatarów:) ps.To prawie jak przyznanie się do winy Nie słyszałem , żeby ktoś tam trafił za karę . Znałem kilku delegatów ale oni tam pojechali w "nagrodę" . To się chyba oportunizm nazywa .
 20. Jeżeli chcesz uzasadniać Swoje polityczne sympatie , to postaraj się potwierdzać je istniejącymi faktycznie powiedzeniami , porzekadłami a nie tworzyć je ad hoc ( dosyć nieudolnie:( ) .
 21. Może uzasadnisz określenie "propagandówka" ? Jakieś inne kontr-źródła ?
 22. Oj tam , oj tam . Było i tak bywało i tak to i drut nie gorszy
 23. Dlatego lepsiejsza święcona a poza tym może jakiś duduś nam wyskoczy:)
 24. Myć w święconej wodzie?
×
×
 • Create New...

Important Information