Jump to content

Koloman

Forum members
 • Content Count

  1052
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Koloman last won the day on December 8 2019

Koloman had the most liked content!

Community Reputation

100 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Poza spisem: Aleksander Walenty Jasiński-Sas herbu Sas (ur. 7 stycznia 1869 we Lwowie, zm. 25 kwietnia 1943) – tytularny generał brygady Wojska Polskiego. Aleksander Walenty Jasiński-Sas urodził się 7 stycznia 1869 we Lwowie, w rodzinie Aleksandra i Marii z domu Krzywda. Ukończył gimnazjum we Lwowie, maturę zdał w C. K. Gimnazjum w Brzeżanach w 1886 roku. W tym samym roku rozpoczął trwającą do 1918 roku służbę w kawalerii cesarskiej i królewskiej armii. Kształcił się w Akademii Wojskowej w Wiedniu. Służył m.in. w 7 i 2 pułku ułanów Austro-Węgier, brał udział w I wojnie światowej. W okresie od 1 listopada 1918 roku do 20 maja 1919 roku przebywał w ukraińskiej niewoli. 26 maja 1919 roku został przyjęty do Wojska Polskiego i wyznaczony na stanowisko prezesa komisji remontowej w Tarnowie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodzi 9 pułkiem strzelców granicznych. 29 maja 1920 roku został zatwierdzony z dniem 1 kwietnia 1920 roku w stopniu pułkownika jazdy, w „grupie byłej armii austro-węgierskiej”. Od lipca 1920 do stycznia 1921 roku pełnił funkcję inspektora jazdy w Dowództwie Okręgu Generalnego „Pomorze”. 1 lutego 1921 roku został dowódcą miasta Lwowa. Od 1 czerwca 1921 roku jego oddziałem macierzystym był 1 pułk strzelców konnych. Z dniem 1 września 1922 roku został przeniesiony w stan spoczynku z prawem noszenia munduru. 26 października 1923 roku Prezydent RP Stanisław Wojciechowski zatwierdził go w stopniu tytularnego generała brygady. Na emeryturze mieszkał we Lwowie. Dalsze losy nieznane. Wraz z żoną spoczywa na cmentarzu parafialnym w Bystrej koło Gorlic.
 2. Krakowska Akademia Sztuk Pięknych - kuźnia kadr wojskowych najwyższych stopni II.RP. Mój "przyszywany" wujek, absolwent wydziału rzeżby krakowskiej ASP z 1914 roku też o mało co nie został generałem. Zaczynał w Legionach u Beliny, osiagnął stopień starszego wachmistrza ale porzucił przyszłe wężyki generalskie dla Sztuki (przez duże "S").
 3. Zgadza się, bazowanie jedynie na wiadomościach prasowych jest sprawą bardzo zawodną. Już pismacy potrafią odwrócić kota ogonem.
 4. Brak jest co prawda fotografii ale informacja prasowa z nazwiskami. Lwów wiosna 1919
 5. Ależ ja tak nie twierdzę. Fotografia z pierwszej strony "Nowości Illustrowanych" fakt, dotyczy Hallera ale Józefa a nie Stanisława. I to popularność Józefa a nie Stanisława powodowała zapewne u marszałka problemy gastryczne o których pisze Kol.otton1.
 6. Gen.Stanisław Haller z polskimi i amerykańskimi lotnikami we Lwowie w 1920 roku.
 7. Jak już Kolega otton1 chciał dopiec komuś w zaświatach to ponizsza ilustracja będzie tego kontynuacją.
 8. Super fotografia. Szczególnie urzekająca jest ta łódź pod żaglami - teraz już takich nie ma.
 9. Zgadza się. Również się zgadza. Oczywiscie, że tak. Kolega ma rację. Ileż to dziewczyn można było uszczęśliwić fotografią maszyny z jej imieniem. Cały smaczek to w tej "nazwie przechodniej" na kartce papieru - nie było subiekcji z wywabianiem poprzedniego imienia i malowaniem nowego - po prostu wymieniało sie kartkę. Tym bardziej, że prawie wszystkie fotografie na których jest pokazana maszyna z nazwą własną zostały zrobione na ziemi. Ciekawe, czy są inne fotografie samolotów z taką "nazwą przechodnią".
 10. Pilotem wydaje się być Boleslaw Gallus - on często latał z Kowalewskim.
 11. Ppor.obs.Walenty Azarewicz. Zginął tragicznie w trakcie Lotu Małej Ententy i Polski we wrzesniu 1930 roku.
×
×
 • Create New...

Important Information