Jump to content

Koloman

Forum members
 • Posts

  1407
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Koloman

 1. Lublin R-X na którym Waclaw Makowski wykonał w dniach 25.08-03.09.1929 raid na trasie: Poznań-Barcelona-Paryż-Warszawa.
 2. Znalezione w internecie: - Twitter: https://www.youtube.com/watch?v=DUcQateF83A - Prezydent RP o bezrobociu - Onet: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/orzeczenie-tk-polska-ma-pewna-racje-w-sporze-o-nadrzednosc-unijnego-prawa/d0gtdsj,79cfc278
 3. Zgadza się, to pokazuje jak lekko traktowali dziennikarze rzetelność przekazywanych informacji. W tym wypadku mógł dziennikarz choćby zatelefonować do Biura Prasowego LOT-u i sprawdzić, czy to co podaje jest prawdą.
 4. Prawie to samo miejsce, ten sam kierunek widoku, tylko 85 lat później.
 5. Załoga LOT-u, która przeleciała nad Atlantykiem w 1938 roku.
 6. A jak była równocześnie zabudowa mieszana; drewniana i ceglana? Zdarzały się też np. hangary płócienne. Poniżej: stara, drewniana zabudowa na Polu Mokotowskim ok.1934. Widok w kierunku północno - wschodnim.
 7. Spadkobierczyni 39.Eskadry Breguetów czyli 16.Eskadra Wywiadowcza i jej lotnicy w wiekszości wywodzący się z lotnictwa Armii Polskiej we Francji. Zwraca uwagę różnorodność mundurów. 1 - ppor.St.Rudnicki 2 - ppor.Mickiewicz 3 - kpt.Rudlicki 4 - por.Burchardt 5 - ppor.Fr.Rudnicki 6 - por.Komorowski 7 - ppor.Moszczeński Sierżanci: 8 - Toluściak 9 - Bassara 10- Dąbrowski
 8. Pogrzeb kapitana Michala Łapina w Warszawie 05.07.1919.
 9. Jeszcze jedna fotografia z powitania 66 eskadry w Poznaniu - inny szczebel witających: - M - generał Macewicz - N - major Narkiewicz - G - podpułkownik Grochowalski - P - kapitan de la Perelle - S - porucznik Sauvage (z 66.Eskadry)
 10. Zgadzam się w 100% - to oczywista oczywistość. Musiał z Francuzami lecieć Polak przewodnik i tłumacz bo przecież lecieli do"terra incognita" dla nich. A ponieważ był w składzie eskadry to stanął skromnie z boku.
 11. Oczywiście, że tak. Przykład: powitanie 66.Eskadry w Poznaniu przedstawione na fotografii. Witający dowódcę francuskiej eskadry w stopniu kapitana to przede wszystkim pułkownik Wańkowicz i podpułkownik Grochowalski.
 12. To znana fotografia, często publikowana. Przedstawia francuskich lotników z 66 Eskadry Breguetów, która w maju 1919 roku wylądowała na lotnisku mokotowskim w Warszawie. W środku grupy lotników stoi dowódca eskadry kapitan de la Perelle (X). Ciekawostką jest, że wśród francuskich lotników znajduje się jedna osoba w polskim mundurze I teraz pytania: - czy jest to polski lotnik, który przyleciał do Polski z francuską eskadrą (z 39.Eskadrą Breguetów przyleciał major pil.Jerzy Kossowski)? - jeśli tak, to kto to mógłby być? - czy może jest to ktoś kurtuazyjnie witający Francuzów na Mokotowie?
 13. Bardzo dobra fotografia - może znajdą się i inne, imienne fotografie personelu naziemnego "francuskich"eskadr. Na fotografii plut.Jagiellończyk (drugi od lewej, w mundurze Armii Polskiej we Francji) przy samolocie LVG C.V należącym do 1.Eskadry Wielkopolskiej.
 14. Bardzo ładna forografia. Oba Fokkery jak to wynika z tabliczek na burtach przeznaczone są do rejsów do Bukaresztu. Ale co to za sprzęt (zakreślony) i to ozdobiony logo "LOT-u"?
 15. Na poczatek kilka fotografii lotników Armii Polskiej we Francji. Rzecz polega na tym, żeby wstawiać ich fotografie zrobione w trakcie pobytu we Francji, w stosownych mundurach a nie już po przybyciu do Polski. 1 - Sergiusz Abżółtowski 2 - Jerzy Kossowski 3 - Władyslaw Gliński 4 - Jerzy Rudlicki 5 - Antoni Sielicki 6 - Kazimierz Zacharewicz 7 - Eugeniusz Trompszczyński 8 - Jan Strwiąż-Smolnicki
×
×
 • Create New...

Important Information