Jump to content

Koloman

Forum members
 • Posts

  1486
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Koloman

 1. Generał Rommel (1-szy z lewej) w drodze na ćwiczenia zimowe 1934.
 2. Trzy tematy na jednej fotografii: 1 - armaty przeciwlotnicze przed defiladą w dniu 11 .listopada 2 - motocykl 3 - gen.Jarnuszkiewicz dokonuje przegladu wojsk przed defiladą 11. listopada
 3. Udział w uroczystościach Święta Morza. A po defiladzie.......
 4. Gen.Olszewski, wojewoda wołyński w rozmowie z ministrem spraw wew.Ratajskim.
 5. 1925. Gen.Haller z wizytą w Wilnie. Witały go tłumy - pewnie imiennika cholera trzęsła ze złości.
 6. Wielkie dzięki za uściślenie i opis fotografii! Fotografia o tyle ciekawa, że to sam początek istnienia 1.Pułku Lotniczego - 4-ty miesiąc. Z tego okresu to znacznie mniej materiału fotograficznego niż z lat następnych.
 7. Szybownicy do szybowców, baloniarze do balonów a ci od propelera pozostaną tutaj.
 8. Sprawę "lotnika" majora Sekundy mamy wyjaśnioną ale jest następna zagadka. W koncu 1933 roku podsekretarzem stanu w Ministerstwie Komunikacji został mianowany inż.Julian Piasecki. W prasie ukazala się z tej okazji stosowna fotografia (Foto 1). Ta sama fotografia, lepszej jakości znajduje się w Zbiorach NAC (Foto2). Inż Piasecki w cywilu jest na fotografii z Wikipedii (Foto 3). Na fotografii mundurowej widać wyraźnie noszoną przez majora Piaseckiego odznakę pilota. Problem w tym, że inżynier Piasecki był majorem dyplomowanym saperów. W Wikipedii podano, że slużył w (kolejno): 74.PP, 7.Pułku Saperów Wielkopolskich, 36.PP. Ani słowa o aeronautyce. Skąd więc u majora Piaseckiego odznaka pilota???????
 9. Niestety nie, Piotr Niżewski został przeniesiony w stan nieczynny z dniem 31.stycznia 1927 roku w stopniu podpułkownika - a na fotografii jest pełen pułkownik.
 10. Oczywiście. Przejęciu przez L.O.P.P. przekazanego z eskadry treningowej 1.PL Poteza nadano bardzo uroczysty charakter nie wspominając o pochodzeniu i nazwie maszyny podając jedynie nazwę "Syrena". W trakcie ceremonii przekazywania samolotu poświęcił go kardynał Kakowski a obecny był prezes Jabłonowski i senator Baliński i sztandar otganizacji. Wielka pompa dla w końcu mizernego samolociku. A oto i kardynał i VIP-y na tle sztandaru i Poteza.
 11. Interesujące, kto to jest ten pierwszy od lewej pułkownik? Bo że lotnik to oczywiste; widać wyraźnie odznakę na mundurze.
×
×
 • Create New...

Important Information