Skocz do zawartości

Smoleńsk - rosyjskie kłamstwa


Rekomendowane odpowiedzi

 - Ale nie wiedzieliśmy, że w 1943 roku fachowcy z RAF-u w ogóle nie prowadzili ekspertyz przyczyn wypadku, w których braliby pod uwagę możliwość zamachu. W materiałach, które przywiozłem, po raz pierwszy strona brytyjska oficjalnie przyznaje, że był to błąd. Powtórna analiza zgromadzonych w 1943 roku materiałów, ale przeprowadzona w 1969 r. - również przez ekspertów z RAF-u - doprowadziła Brytyjczyków do stwierdzenia, że nie można wykluczyć zamachu na życie gen. Sikorskiego.

prof. JAN CIECHANOWSKI, historyk z Uniwersytetu Londyńskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, balans napisał:

Choćbyś na głowie stawał i robił szpagaty, to nie zmienisz historii, bo to wtedy właśnie Gruzja zaatakowała Osetię, a nie odwrotnie. 

  Wiem że Ciebie to nie dziwi, ale jest dziwna zbieżność, Gruzja posiadająca armię na 64 miejscu światowego rankingu atakuje 100 razy silniejszą armię Rosji zupełnie przypadkiem akurat w trakcie "ćwiczeń"  8 tys. żołnierzy z 700 pojazdami pancernymi.

 Co za dziwna strategia, prawda ?

Ps. Na Białorusi też trwały spore "ćwiczenia ( prawie 200 000 ludzi ) gdy Ukraina "zmusiła" Rosję do ochrony swojej rosyjskojęzycznej ludności - jakież tu podobieństwo do 17 września 1939 roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Jarosława Kaczyńskiego kolejne dokumenty w śledztwie uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii i pozwoliły złożyć wszystkie elementy w jeden, spójny i przekonujący obraz. Prezes PiS dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. – Nie mam wątpliwości, że (w Smoleńsku – red.) był zamach. Ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla. Kolejne dokumenty, do których mam dostęp jako osoba pokrzywdzona w śledztwie, uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii – przekazał wiceszef rządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura...

Sięgnij do źródeł i poczytaj, co napisane zostało przez międzynarodową komisję w Raporcie ogłoszonym 30 września 2009... I dlaczego to Gruzja operacją "Czyste pole"...

    Wiem, że sytuacja nie jest czarno-biała.

   Ze strony Rosji to było mistrzostwo aby za pomocą intryg, prowokacji,  pracy wywiadów doprowadzić do takiej eskalacji.

   Gruzja to w rankingu 64 armia świata mająca 124 czołgi, 37 tyś. zawodowych żołnierzy z rocznym budżetem 380 mln dolarów ( 2014 r.).

 Proszę, nie wkręcaj mnie że tego powyższego nie widzisz...

Ps. Kolega opowiedział mi o takiej miejskiej zabawie. Do jakiegoś przypadkowego gościa podchodziło kilku szczyli i prowokowali go do kopa w tyłek lub chociaż strzału z liścia.

Jak się udało to zza roku wyskakiwała ekipa dresów biorąca w obronę biedne dzieciątka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takafura

"Wiem, że sytuacja nie jest czarno-biała. "

W tej akurat sytuacji jest stety lub nie, jednobarwna- Gruzini się rozpędzili po symulacji „Partnerstwo dla pokoju” a gdy się nadziali na kontrę, Sakaszwili potknął się o własne nogi...

 

PS Z ciekawości- a co powyższe ma wspólnego z Raportem, Smoleńskiem, itp, itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"Wiem, że sytuacja nie jest czarno-biała. "

W tej akurat sytuacji jest stety lub nie, jednobarwna- Gruzini się rozpędzili po symulacji „Partnerstwo dla pokoju” a gdy się nadziali na kontrę, Sakaszwili potknął się o własne nogi...

  "Gruzini sie rozpędzili" - uparcie ignorujesz całe tło, grę wstępną Rosji, kosmiczną różnicę potencjałów wojskowych, prowokacje separatystów, zamach na Gruzuńskich policjantów i nawet wnioski raportu który mi poleciłeś.

 

50 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Z ciekawości- a co powyższe ma wspólnego z Raportem, Smoleńskiem, itp, itd?

A chociażby o perfidnych gierkach sowieckich służb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, les05 napisał:

 - Ale nie wiedzieliśmy, że w 1943 roku fachowcy z RAF-u w ogóle nie prowadzili ekspertyz przyczyn wypadku, w których braliby pod uwagę możliwość zamachu. W materiałach, które przywiozłem, po raz pierwszy strona brytyjska oficjalnie przyznaje, że był to błąd. Powtórna analiza zgromadzonych w 1943 roku materiałów, ale przeprowadzona w 1969 r. - również przez ekspertów z RAF-u - doprowadziła Brytyjczyków do stwierdzenia, że nie można wykluczyć zamachu na życie gen. Sikorskiego.

prof. JAN CIECHANOWSKI, historyk z Uniwersytetu Londyńskiego

A to ty masz jakiekolwiek kwalifikacje do oceniania wypadkowości lotniczej? Masz jakiekolwiek kwalifikacje do relacjonowania i oceniania szczególnie wypadkowości lotniczej na Gibraltarze? Masz jakiekolwiek kwalifikacje do oceniania procedur badania wypadkowości w RAF lat 40.?

Czy to są jakieś kwalifikacje nadane ci przez twoją partię PiS? Czy to są takie kwalifikacje partyjne, jakie miał PiSowski – wyrzucony na zbite okulary – PiSowski minister finansów Tadeusz Kościński, czyli jedyny w historii ludzkości minister finansów bez wyższego wykształcenia? Takie to są kwalifikacje? Takie to są kwalifikacje, w ramach których wypisujesz kompletne bzdury w tutejszym forumowym wątku pt. „Lotnicze ciekawostki”?

Jak jesteś takim znawcą wypadkowości lotniczej, szczególnie na Gibraltarze, a szczególnie jesteś znawcą procedur badania wypadków w RAF lat 40., to może nam opowiesz, jaki był przebieg i jakie przyczyny wypadku lotniczego na Gibraltarze 22 sierpnia 1942 r. (11 zabitych)

A może nam opowiesz coś o wypadku na Gibraltarze z 26 września 1942 r. (4 zabitych)? Jakie wtedy były procedury badawcze RAF i jakie wnioski  z tego tragicznego wypadku?

A ten „prof.” Jan Ciechanowski pilotował kiedykolwiek samodzielnie jakikolwiek stałopłat ze środkiem ciężkości przesuniętym poza dopuszczalną granicę? Ze środkiem ciężkości przesuniętym przez kontrabandę poza dopuszczalne granice? Pilotował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

A to ty masz jakiekolwiek kwalifikacje do oceniania wypadkowości lotniczej? Masz jakiekolwiek kwalifikacje do relacjonowania i oceniania szczególnie wypadkowości lotniczej na Gibraltarze? Masz jakiekolwiek kwalifikacje do oceniania procedur badania wypadkowości w RAF lat 40.?

Czy to są jakieś kwalifikacje nadane ci przez twoją partię PiS? Czy to są takie kwalifikacje partyjne, jakie miał PiSowski – wyrzucony na zbite okulary – PiSowski minister finansów Tadeusz Kościński, czyli jedyny w historii ludzkości minister finansów bez wyższego wykształcenia? Takie to są kwalifikacje? Takie to są kwalifikacje, w ramach których wypisujesz kompletne bzdury w tutejszym forumowym wątku pt. „Lotnicze ciekawostki”?

Jak jesteś takim znawcą wypadkowości lotniczej, szczególnie na Gibraltarze, a szczególnie jesteś znawcą procedur badania wypadków w RAF lat 40., to może nam opowiesz, jaki był przebieg i jakie przyczyny wypadku lotniczego na Gibraltarze 22 sierpnia 1942 r. (11 zabitych)

A może nam opowiesz coś o wypadku na Gibraltarze z 26 września 1942 r. (4 zabitych)? Jakie wtedy były procedury badawcze RAF i jakie wnioski  z tego tragicznego wypadku?

A ten „prof.” Jan Ciechanowski pilotował kiedykolwiek samodzielnie jakikolwiek stałopłat ze środkiem ciężkości przesuniętym poza dopuszczalną granicę? Ze środkiem ciężkości przesuniętym przez kontrabandę poza dopuszczalne granice? Pilotował?

 

5 godzin temu, les05 napisał:

 - Ale nie wiedzieliśmy, że w 1943 roku fachowcy z RAF-u w ogóle nie prowadzili ekspertyz przyczyn wypadku, w których braliby pod uwagę możliwość zamachu. W materiałach, które przywiozłem, po raz pierwszy strona brytyjska oficjalnie przyznaje, że był to błąd. Powtórna analiza zgromadzonych w 1943 roku materiałów, ale przeprowadzona w 1969 r. - również przez ekspertów z RAF-u - doprowadziła Brytyjczyków do stwierdzenia, że nie można wykluczyć zamachu na życie gen. Sikorskiego.

prof. JAN CIECHANOWSKI, historyk z Uniwersytetu Londyńskiego

Czy aby na pewno ekspert dokopał się do właściwych materiałów......

213903195_4208177059227962_3139042540943435367_n.jpg

214177828_4208177772561224_1794635683297886917_n.jpg

214185787_4208179472561054_1478787195867332403_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień po 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, 11 kwietnia odbędzie się w Warszawie konferencja podkomisji smoleńskiej, w czasie której zaprezentowany zostanie raport na temat przyczyn katastrofy.

- „W dniu 11 kwietnia 2022 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych przy ul. Puławskiej 4a w Warszawie odbędzie się konferencja Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Podczas tego spotkania zostanie zaprezentowany Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej”

- poinformowała Polska Agencja Prasowa.

[...]

https://www.fronda.pl/a/znamy-date-prezentacji-raportu-ws-katastrofy-smolenskiej,175984.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Dzień po 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, 11 kwietnia odbędzie się w Warszawie konferencja podkomisji smoleńskiej, w czasie której zaprezentowany zostanie raport na temat przyczyn katastrofy.

- „W dniu 11 kwietnia 2022 r. o godzinie 11.00 w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych przy ul. Puławskiej 4a w Warszawie odbędzie się konferencja Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Podczas tego spotkania zostanie zaprezentowany Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154 M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej”

- poinformowała Polska Agencja Prasowa.

[...]

https://www.fronda.pl/a/znamy-date-prezentacji-raportu-ws-katastrofy-smolenskiej,175984.html

Trudno w to uwierzyć, przecież uczeni w piśmie twierdzili, że raport nigdy nie zostanie zaprezentowany. Czyżby się mylili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, les05 napisał:

Trudno w to uwierzyć, przecież uczeni w piśmie twierdzili, że raport nigdy nie zostanie  dzni to tej wielzaprezentowany. Czyżby się mylili?

Dziś jest 06.04.2022 , pięć dni do tej wiekopomnej daty. Na pewno świroni wywinie jakąś woltę aby tych bzdur nie ujawnić jak to ju nie raz bywało.

Edytowane przez fala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość, że Putin na Ukrainie ma problemy a tu jeszcze taki cios z Warszawy.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8396264,podkomisja-smolenska-wyda-raport-ze-swoich-prac-kaczynski-ma-zapowiedziec-konkretne-dzialania-w-sprawie-katastrofy.html

Podkomisja smoleńska wyda raport ze swoich prac. Kaczyński ma zapowiedzieć "konkretne działania" w sprawie katastrofy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Najpierw brało się to z intuicyjnego przeświadczenia, że takie katastrofy zdarzają się bardzo rzadko. Później już z pewnej wiedzy sprowadzającej się do tego, że brzoza nie mogła przeciąć tego skrzydła czy urwać, to w ogóle niemożliwe. Dostałem taką informację, otrzymałem kilka tygodni, czy dwa miesiące po katastrofie, przyszedł do mnie ktoś, kto się na tym zna i powiedział, że to jest w ogóle całkowita bzdura - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński wywiadzie dla Radia Plus

Według Kaczyńskiego "była wielka akcja potężnego lobby składającego się z zarówno z obecnej w Polsce potężnej agentury rosyjskiej plus bardzo wielu ludzi, którzy byli zainteresowani tym, żeby tą sprawę potraktować w ten sposób, jak ją potraktowano, bo inne potraktowanie skończyłoby się dla nich straszliwą kompromitacją".

- Przekonanie było później umacniane przez bardzo wiele nowych informacji, ale ostatecznie taki zamknięty zupełnie zestaw informacji, które wyjaśniały wszystko, bo ja sam też zgłaszałem różnego rodzaju wątpliwości, "a dlaczego to, a dlaczego to". Po raz pierwszy zapoznałem się z czymś, co na wszystkie wątpliwości odpowiadało - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak wskazał, mówi o raporcie podkomisji smoleńskiej pod kierownictwem byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Raport ma zostać opublikowany w poniedziałek. - Dokument razem z tymi wszystkimi przypisami ogromny, to przeszło 10 tys. stron. To jest coś, co w moim przekonaniu wyjaśnia sprawę - powiedział prezes PiS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na warszawskim Lotnisku Chopina występują w piątek poważne opóźnienia zarówno przylotów, jak i odlotów. Powodem opóźnień są "braki w personelu kontroli ruchu lotniczego" - powiedział TVN24 Piotr Rudzki z biura prasowego stołecznego lotniska. Wcześniej z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwolniło się ponad 40 kontrolerów ruchu lotniczego.

 Aktualne opóźnienia powstały niezależnie od zarządzających lotniskiem, czyli od Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Spowodowane są brakami w personelu kontroli ruchu lotniczego. Wszyscy pracownicy linii lotniczych, służb lotniskowych, agentów obsługi naziemnej, dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować skutki tej sytuacji - powiedział Piotr Rudzki z biura prasowego stołecznego lotniska w rozmowie z TVN24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Na warszawskim Lotnisku Chopina występują w piątek poważne opóźnienia zarówno przylotów, jak i odlotów. Powodem opóźnień są "braki w personelu kontroli ruchu lotniczego" - powiedział TVN24 Piotr Rudzki z biura prasowego stołecznego lotniska. Wcześniej z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwolniło się ponad 40 kontrolerów ruchu lotniczego.

 Aktualne opóźnienia powstały niezależnie od zarządzających lotniskiem, czyli od Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Spowodowane są brakami w personelu kontroli ruchu lotniczego. Wszyscy pracownicy linii lotniczych, służb lotniskowych, agentów obsługi naziemnej, dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować skutki tej sytuacji - powiedział Piotr Rudzki z biura prasowego stołecznego lotniska w rozmowie z TVN24.

Reagan, gdy miał podobny problem, to obsadził stanowiska cywilne wojskowymi kontrolerami lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, les05 napisał:

Coś co liczy 10 tys. stron musi wyjaśnić sprawę całkowicie, zupełnie, zdecydowanie, nieodwracalnie i ostatecznie.

Bzdurami można zapisać 20, 30 , 50 tysięcy stron i napewno ta ilość nie zapewni im sensu, logiki, prawdy. No może jakby tak 100 tysięcy stron? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczyński wraca do teorii zamachu

W niedzielę minie 12 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką. W Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe. Spodziewane jest wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, który prawdopodobnie odniesie się do kwestii przyczyn tragedii sprzed ponad dekady.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę prezes PiS wrócił do wygaszanej przez lata narracji o umyślnym spowodowaniu katastrofy przez Rosjan. — Nie mamy żadnej wątpliwości, że w Smoleńsku był zamach – powiedział w piątek w porannej audycji Radia Plus.

Kaczyński mówił też, że źródłem jego wiedzy jest m.in. raport podkomisji Antoniego Macierewicza, który ma zostać opublikowany w poniedziałek, dzień po rocznicy katastrofy. Publikacja była odkładana od dawna.

W zeszłym roku doszło nawet do konfliktu wewnątrz samej podkomisji. Część jej członków została usunięta, a co najmniej jeden zrezygnował z pracy. Teraz Macierewicz mówi, że bezpośrednią przyczyną katastrofy był wybuch spowodowany przez ładunek termobaryczny.

Tyle że rewelacji podkomisji nie potwierdza prokuratura, która jest daleka od zakończenia śledztwa. Postępowanie zostało przedłużone do końca roku. Cytowany przez PAP rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński tłumaczy, że "skomplikowany charakter sprawy, dążenie do zachowania najwyższych standardów w pracy śledczej, a także trudności po stronie rosyjskiej powodują, że proces gromadzenia dowodów w tej sprawie nie został jeszcze zakończony".

Z ust rzecznika pada też tradycyjna formułka, iż "śledczy nie zakończyli jeszcze gromadzenia dowodów i nie wykluczają żadnej hipotezy śledczej". Prokuratorzy spotkali się w tym tygodniu z rodzinami ofiar katastrofy. Uczestniczyło w nim ok. 25 osób.

Wśród nich był Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz, która w 2010 r. była posłanką Lewicy. Deresz wyszedł ze spotkania zawiedziony tym, co usłyszał. Jego zdaniem śledztwo utknęło w martwym punkcie i nie ma perspektyw na to, by to rychło się zmieniło.

— Prokuratura jest bezradna i nie wie, co ma robić: przyspieszać, czy opóźniać śledztwo. Mam wrażenie, że czeka na to, jak potoczy się sytuacja w kraju. Chodzi mi oczywiście o to, czy obecny obóz władzy nadal będzie sprawował w Polsce rządy. Jeśli tak będzie, to śledczy chyba będą się starać maksymalnie przedłużać postępowanie, bo jego wyniki są na razie bardzo niekorzystne i dla Antoniego Macierewicza, i dla Jarosława Kaczyńskiego – mówi Onetowi.

Nasz rozmówca podaje przykład ekshumacji ciał 83 ofiar, które śledczy przeprowadzili w latach 2016-2018. Chodziło m.in. o zbadanie, czy na szczątkach pozostały ślady materiałów wybuchowych. Czynności zostały przeprowadzone pomimo protestów części rodzin. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że ekshumacje ofiar bez zgody ich rodzin były naruszeniem prywatności i nakazał rządowi płacić kary.

— Ekshumacje były przeprowadzane szmat czasu temu. Już wszystko jest jasne, bo gdyby na jakimkolwiek ciele znaleziono choć pyłek materiałów wybuchowych, już dawno ujrzałoby to światło dzienne. Takich dowodów jednak nie ma, więc raport z ekshumacji wciąż nie został opublikowany – słyszymy od Pawła Deresza.

Według niego prokuratura nie przedstawiła też finalnej analizy po zbadaniu 700 elementów pochodzących z wraku Tupolewa, który rozbił się na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj.

Śledczy mieli jedynie ujawnić, że zaledwie na trzech badanych kawałkach maszyny wykryto ślady prochu. Jego pochodzenie jednak nie jest znane. — Nie wiadomo, czy pochodziły z broni ochroniarzy pana prezydenta, czy z innych źródeł – dodaje Deresz.

Według niego współpraca prokuratury z podkomisją Antoniego Macierewicza układa się źle. Śledczym wciąż nie udało się odzyskać niektórych dowodów, które mają być przetrzymywane przez zespół pod kierownictwem byłego ministra obrony.

— Skoro prokuratura nie ma żadnych dowodów, a te, które ma, są wielokrotnie badane i wielokrotnie jeszcze będą badane, żeby nie było żadnych wątpliwości, nie wiem, skąd pan Kaczyński może mieć dowody. Zapewne oprze się na enuncjacjach pana Macierewicza – ocenia Paweł Deresz.

Tusk: jest mi przykro

Jarosław Kaczyński mówił dziś w Radiu Plus, że raport podkomisji go przekonuje: — To jest dokument z tymi wszystkimi przypisami ogromny. To jest przeszło 10 tysięcy stron, ale to jest coś, co w moim przekonaniu wyjaśnia sprawę – przekonywał w Radiu Plus.

Do słów prezesa PiS odniósł się Donald Tusk: — Prokuratura stwierdza, że nie pojawiły się żadne nowe fakty, nie pojawiły się żadne nowe dokumenty. Pojawiła się tylko dla Kaczyńskiego okazja polityczna, żeby nagle te cyniczne i paskudne bzdury i brednie Antoniego Macierewicza znowu podnieść do rangi oficjalnej doktryny PiS.

I dodał: — Jest mi osobiście bardzo przykro, bo sam jestem nieustannie przedmiotem insynuacji i ataków ze strony PiS. Ale jest mi także przykro, bo wiem, że cierpi na tym Polska. Wiem, że na Kremlu się cieszą, kiedy ten konflikt znowu zaczyna buzować w Polsce. Jest mi przykro także ze względu na rodziny ofiar – mówił przewodniczący PO na konferencji prasowej w Wólce Dobryńskiej na Lubelszczyźnie.

Proces badania przyczyn katastrofy może się jeszcze bardziej skomplikować, bo kilka dni temu zmarł zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek, który nadzorował smoleńskie śledztwo.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/katastrofa-smolenska-pawel-deresz-prokuratura-jest-bezradna/zc9kphq,79cfc278

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie