Jump to content

Mirosław Jastrzebski

Forum members
 • Content Count

  767
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Mirosław Jastrzebski last won the day on July 27 2020

Mirosław Jastrzebski had the most liked content!

Community Reputation

30 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Pan Ozdoba winien zapytać specjalistę od odszkodowań, czyli posła Mularczyka. Co słychać w sprawie raportu,który ten drugi próbuje wysmarować od kilku lat?
 2. Departament Obrony USA przyblokuje lub będzie wydłużał wydanie zgody na zakup Abramsów jeżeli rząd dalej będzie majstrował w sprawie TVN. Czytelny sygnał a właściwie ostrzeżenie dla dobrozmieńców - USA dogadały się z Niemcami w sprawie Nordstream2.
 3. @takafura Polecam książkę Adama Leszczyńskiego "Ludowa historia Polski". Jej lektura zmieni perspektywę wobec wydarzeń historycznych vide Konstytucja 3-maja i Uniwersał Połaniecki. Co więcej, ich słabe strony. To były wydarzenia z cyklu tonący brzytwy się trzyma. Zresztą zapisy w nich zawarte pozostały w sferze czysto teoretycznej.
 4. Przyszło nam żyć w czasach gdy słowo " państwowiec" nabrało nowego znaczenia.
 5. Włączył mi się zmysł polemiczny. Etniczni Niemcy w US Army to potomkowie starej XIX emigracji. Antysemityzm był zjawiskiem obecnym w życiu społecznym lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Przykładów znajdziemy sporo. Z świadomością wsród Amerykanów o której napisałeś też było krucho. Najlepszy przykład i to dotyczy samej góry, czyli Franklina Delano Roosevelta był przypadek statku "St.Louis". Jakimś przedziwnym zrządzeniem losu Żydzi z tego statku życie zawdzięczają kapitanowi, Niemcowi nota bene (kpt.Gustav Schröder).
 6. Przypomnę tylko, że był rok 1936. Patrzycie z perspektywy tego co stało się kilka lat później.
 7. Muzeum ma stronę internetową, można ocenić. Skala zjawiska niewątpliwie przerosła organizatorów.
 8. @Jedburgh_Ops Niestety złodziejstwo to nie tylko lokalny polski koloryt. W prywatnym Museum für historische Wehrtechnik w Pegnitz w okolicach Norymbergii widziałem tabliczkę z prośbą o nie „uszczuplanie” ekspozycji. Było to parę lat temu, utracono eksponaty na kwotę około 5000 €. Jestem gotów przekazać dwie klepki od TII, z drugiej strony co można z tym zrobić? Może cuda się zdarzają.
 9. @takafura W dużym skrócie. Polskie państwo przejęło majątek polskich Żydów nie potwierdzając czy prawo własności wygasło - brak właścicieli i ich spadkobierców. Z zasady przyjęto opcję, skoro właściciel był Żydem to wojny nie przeżył. Niemożliwe jest ustalenie nawet prawa własności z powodu zniszczenia ksiąg wieczystych i dokumentów urzedów stanu cywilnego. Przejęto majątki co do których brak wiedzy dotyczącej ich przedwojennego statusu. Zgodnie z prawem takie wyjście jest możliwe co uznał SN. W 2009 polski rząd podpisał Deklarację Terezińską i zobowiązał się do zastępczych form wyrównani
 10. Jednostki Heer także posiadały Heeres- Flakbatterie 3,7 cm u. 2 cm.Flakvierling ( 12 Geschütze) ( Sf.) organizowane z normą K.St..N.1712 z 01/05/1944. Zatem słowo „ praktycznie” użyte przez jednego z rozmówców nie pokrywa się z realiami.
 11. @Jedburgh_Ops Z niemieckimi kwitami to różnie bywało. Wyżej rzeczona 12.SS miała na stanie Pz.II - vide after battle zdjęcia z lotniska Carpiquet- w zestawieniach sprzętu cicho sza. Miała natomiast sprzęt p/ lot w tym Flakpanzer IV i Sd.Kfz.140. Jedyne miejsce gdzie mogły trafić Sd.Kfz. 10/4-5 to pułki grenadierów pancernych. Pozostają jeszcze dywizje Panzer Lehr i 21. Panzer Division.
 12. Z mojej strony także zero agresji, idę przez życie z gałązką oliwną w dłoni ( czasem nie wychodzi muszę przyznać). Z dużą uwagą oglądam kolejne odcinki. Życzę ekipie „ Tank Hunter” Tygrysa z silnikiem na chodzie.
 13. Nie znalazłem informacji o przydziale Sd.Kfz.10/4 lub /5 do 12. SS Panzer Division. Ciekawe, skąd prowadzący zaczerpnął taką informację.
 14. @takafura Rzuciłem okiem na podlinkowany artykuł. Nie wiem jak z merytorycznością innych części, lecz uwagi o elitarności 55.DP rezerwowej i jej związkach z oddziałami fortecznymi to delikatnie rzecz ujmując opowieści z mchu i paproci.
 15. @balans Skąd pochodzi informacja o wpływie poloni na decyzje amerykańskiej adminstracji? W USA mieszka ponad 40 milionów ludzi mających niemieckie pochodzenie. Co prawda trudno ich en block posądzać o gorące sympatie do kraju pochodzenia. To jednak jest spory elektorat.
×
×
 • Create New...

Important Information