Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
1 minutę temu, Czlowieksniegu napisał:

Strzał 5-6/2020

a kiedy podpisano na bubel umowę za -set milionów, z czego część dostaw już zrealizowano?

Rozumiem, że w wariancie mocno optymistycznym, wszystkie dostarczone zostały już na koszt producenta wymienione?
A, wszelkie odpowiedzi przedstawicieli fabryki, że nie dotyczy, nie wiedzą, zarobieni są, były przed modyfikacjami? Czyli, jak rozumiem, w ostatnich miesiącach udało się nie tylko opracować zmiany, ale je przetestować i wprowadzić do produkcji? Fiu fiu...

Większość konstrukcji broni cierpi na przypadłości wieku dziecięcego a onet cierpi na chroniczne mędzenie. 

Napisano
33 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

Tyr- co cię ta informacja tak zabolała... Udziały w fabryce masz, czy jeśli rzeczywistość nie zgadza się z planem, to tym gorzej dla rzeczywistości?

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/raport-zespolu-pawla-mosznera-dotyczacy-karabinka-grot/zd5zwvq,79cfc278

Zdjęcia podrobione? Ekipa testująca nie ta? Spisek wrażych sił?

Bo u nas w republice bananowej [vide Żorżeta] tak naprawdę wszystko jest na niby, a liczy się tylko propaganda sukcesu, bo ciemny lud to kupi. To dlatego Antek wydał pół miliarda na coś, co nie przeszło jeszcze pełnego cyklu badań, ale wielki sukces odtrąbiono, no i związkowcy byli zadowoleni, a teraz przyszło tą żabę zjeść...

Napisano
7 minut temu, Tyr napisał:

Większość konstrukcji broni cierpi na przypadłości wieku dziecięcego a onet cierpi na chroniczne mędzenie. 

To prawda, ale mimo wszystko trochę dużo tych obiekcji.  Jednak to co mnie martwi ( jeżeli jest prawdą) to straszny opór kupującego i sprzedającego przed uznaniem takiej oczywistości że usterki trzeba wyeliminować. To są setki mln zł i MON powinien jednym pismem postawić fabrykę pod ścianą...

Ps. Wrzucam test wytrzymałościowy AK-74, jak myślicie ile magazynków wytrzyma ?

https://www.youtube.com/watch?v=UfHVwjAhkUo

Napisano

takafura- pal licho takie obiekcje lub ich brak.

Ciekawsze, dlaczego ktoś się zgodził na podpisanie umowy bez kompletnych testów. Choć zapewne chodziło o przyspieszoną kroplówkę dla producenta i nadzieję, że jakoś to będzie.

Odpowiedzi na pytania potwierdzają, że miało być "jakoś to będzie", ale się aż takiej ilości wpadek nie dało w złotko zawinąć.

 

Napisano
W dniu 25.12.2020 o 20:07, balans napisał:

S-70i to śmigłowiec dla policji, straży pożarnej i jako wojskowy dla krajów III Świata.

Masz wyjątkowy dar, potrafisz w jednym zdaniu zmieścić prawdę, półprawdę i bzdurę.

Poczytaj, przemyśl i nie pisz więcej takich śmiesznych rzeczy... no chyba że nadal za to Ci płacą.

https://www.defence24.pl/black-hawk-jest-jeden

 

Napisano

PS Szkoda, że nie podano, kiedy "śledztwo" i testy były przeprowadzane. Szkoda tym bardziej, że co rusza padają odpowiedzi, że producent "nie wie", "nie zgłaszano mu", itp, itd.

A jednocześnie:

8 lipca 2020

"Najważniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej wersji dotyczą poprawy ergonomii karabinka i żywotności elementów konstrukcyjnych broni. Zasadnicze zmiany w stosunku do wersji A1 dotyczą: zespołu łoża wydłużonego z nakładką, osłony łoża oraz chwytu przedniego. Elementy te będą produkowane przez radomską fabrykę i zostaną wyposażone w system mocowania akcesoriów MLOK."

"Modyfikacji zostanie też poddana rękojeść. Zmodyfikowany zostanie zamek wraz z iglicą, te zmiany mają poprawić wytrzymałości iglicy w zakresie treningu bezstrzałowego „na sucho”. Ostatnią zmianą w zakresie modyfikacji z wersji A1 do A2 będzie wymiana pasa nośnego dwupunktowego, w ramach której wydłużony  zostanie odcinek pasa do szybkiej regulacji. Płk Pietrzak podkreśla jednocześnie, że wszystkie dotychczas dostarczone karabiny wersji A0 zostały już zmodyfikowane do wersji A1."

https://www.defence24.pl/groty-dla-wojska-wot-planuje-rozwoj

 

Czyli problemy znane przynajmniej od kilku  miesięcy jeśli nie duuużo dłużej, skoro zdążono opracować poprawione wersje, przetestować, zaopiniować, wprowadzić do produkcji, uruchomić dystrybucję.

A nie chce mi się wierzyć, że Onet trzymał taki temat w tajemnicy od np roku. Coś nie bardzo się chronologia zgadza.

 

Napisano
6 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura- pal licho takie obiekcje lub ich brak.

Ciekawsze, dlaczego ktoś się zgodził na podpisanie umowy bez kompletnych testów. Choć zapewne chodziło o przyspieszoną kroplówkę dla producenta i nadzieję, że jakoś to będzie.

Odpowiedzi na pytania potwierdzają, że miało być "jakoś to będzie", ale się aż takiej ilości wpadek nie dało w złotko zawinąć.

 

Rosomaka też kupowaliśmy gdy był prototypem.

Dobrze że zaprojektowano, wykonano i kupiono polska broń - za dużo przepłacamy za gotowe czołgi, samoloty, rakiety. Zacznijmy chociaż produkować i kupować dobre mundury, hełmy, kamizelki, amunicję.

Napisano

takafura

"Dobrze że zaprojektowano, wykonano i kupiono polska broń - za dużo przepłacamy za gotowe czołgi, samoloty, rakiety. "

Bój się Boga, czy kogo tam chcesz.. Ale jak możesz pisać, że F-35 są przepłacone... chyba, że o zakupie przez LOT Concord'a myślisz...

Napisano
5 minut temu, bjar_1 napisał:

I jak ten WOT ma oklepać Specnaz, jak nawet im broń nie działa? ?

Po co WOT, przecież to oczywiste że mostu w mojej wiosce będzie bronić kompania Leopardów, bateria Patriot, ze dwa Kraby i setka komandosów z Lublińca ?

Napisano
4 minuty temu, Czlowieksniegu napisał:

A nie chce mi się wierzyć, że Onet trzymał taki temat w tajemnicy od np roku. Coś nie bardzo się chronologia zgadza.

To sobie zobacz na fotkach co testowali a co jest obecnie... onet zaraz zeszłoroczne gradobicie wykorzysta. 

Napisano

Tyr- to mi wytłumacz, w jaki sposób kontrole, przetargi, uzgodnienia, odbiory i cały techniczno-biurokratyczny syf przeszło 36 737  szt A1?
Że niby wszystko było korekt i nagle zaczęło się w rękach rozpadać dopiero w codziennym użyciu? Serio wierzysz w to co piszesz?

Napisano
Teraz, Czlowieksniegu napisał:

Bój się Boga, czy kogo tam chcesz.. Ale jak możesz pisać, że F-35 są przepłacone... chyba, że o zakupie przez LOT Concord'a myślisz...

F-35 są super w swojej klasie. Ale czy my będziemy potrafili i mogli wykorzystać ich potencjał w 50 % ?  To jest element całej machiny - dowodzenia, łączności, danych z satelitów i dziesiątek innych źródeł...

Napisano

takafura

"F-35 są super w swojej klasie"

Nawet Amerykanie, podałem gdzieś wyżej śnurek, stwierdzili, że jest i za drogi, i zbyt kosztowny w utrzymaniu.
Ale, że jak nas nie stać? Pokażemy niedowiarkom...

Napisano
9 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

Tyr- to mi wytłumacz, w jaki sposób kontrole, przetargi, uzgodnienia, odbiory i cały techniczno-biurokratyczny syf przeszło 36 737  szt A1?
Że niby wszystko było korekt i nagle zaczęło się w rękach rozpadać dopiero w codziennym użyciu? Serio wierzysz w to co piszesz?

Doczytałeś?

Napisano

Było, dobrze, jest bardzo dobrze a będzie rewelacyjnie. Już w poprawionej wyeliminowano sygnalizowane wady. 

Napisano

W kałaszu się po 17 przedziurawiła i smętnie zwisała o spalonych osłonach nie wspominając, więc należy uznać 50 za rekord galaktyczny.

Napisano

Wracając do Szrota, miałem dużą chęć pomacać to cudo. Na strzelnicy (komercyjnej) najpierw mówili że będą mieli, potem umilkli, potem że mają ... ale w reklamacji, a ostatnio podsumowali sprawę : nie ma sensu się z tym wozić. A mowa jest o STRZELNICY gdzie broń jest eksploatowana co prawda dosyć intensywnie, ale w kulturalnych warunkach.

Inna sprawa, to nie wojsko, u nich mocowanie na trytrytki istotnych, ani w ogóle jakichkolwiek części broni nie przechodzi.

  • 9 months later...
  • 1 month later...
Napisano

Caracale nie przylecą, do Paryża i tak pójdzie przelew. Ugoda zamiast śmigłowców i fabryki pod Łodzią

W 2012 roku rząd PO rozpoczął rozmowy z Airbusem w sprawie dostawy na śmigłowce Caracal. Ale w po wyborach w 2015 roku do podpisania kontraktu nie doszło. Sprawa znalazła wreszcie swój sądowy finał.

Airbus Helicopters, francuski producent śmigłowców Caracal H22M, oraz Skarb Państwa zawarły ugodę w sprawie niepodpisanego kontraktu na dostawę śmigłowców dla polskiego wojska. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" ugoda "została już zatwierdzona sądownie", a kwota, której żądał pierwotnie francuski gigant ostatecznie uległa znacznemu zmniejszeniu. Ale i tak jest spora. Wynosi 80 mln zł - donosi "DGP". 

PO podpisuje, PiS nie realizuje

Umowa z Airbusem została wynegocjowana jeszcze przez poprzednią ekipę. Postępowanie dotyczące zakupu nowych śmigłowców dla Polski rozpoczęło się jeszcze już w roku 2012 roku. W międzyczasie z wyścigu na dostawę maszyn odpadły dwa zakłady: PZL Mielec oraz PZL Świdnik. W grze pozostali Francuzi, którzy pierwsze z 50 zamówionych śmigłowców mieli dostarczyć w 2017 r. Rząd PiS nie zrealizował jednak ustaleń Platformy Obywatelskiej, bo pojawiły się wątpliwości dotyczące offsetu. 

Sprawa pozwu przeciwko Polsce sięga 2017 roku. Wówczas to Francuzi zarzucili polskiej stronie podjęcie negocjacji bez woli zawarcia umowy. Media donosiły, że Paryż może za niewywiązanie się z kontraktu uzyskać od Polski odszkodowanie sięgające kilkudziesięciu milionów złotych. 

Airbus zainwestował nie w Polsce, a na Węgrzech

Na konflikcie między Polską a Airbisem skorzystały Węgry. To tam w 2019 roku koncern postanowił zbudować swoją nową fabrykę. Kontrakt zakładał, że w miejscowości Gyula, 195 kilometrów od Budapesztu i w pobliżu granicy z Rumunią, powstanie inwestycja, na którą szansę miała Łódź.

Kontrakt na Caracale miał opiewać na 13,5 miliarda złotych. Za tę kwotę Polska miała uzyskać nie tylko 50 śmigłowców, ale i  symulatory, szkolenia, dostawy części zamiennych. Przewidziany był także tzw. offset, czyli pakiet inwestycyjny.

Antoni Macierewicz, już po zerwaniu kontraktu, zapewniał, że wojsko nowe śmigłowce dostanie. Miało to się odbyć "szybciej, lepiej i taniej". Padły deklaracje o zamówieniu maszyn S-70i Black Hawk od amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który składa je w zakładach PZL Mielec.

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27931708,caracale-nie-przyleca-do-paryza-i-tak-pojdzie-przelew-ugoda.html#s=BoxOpMT

 

 

Z ciekawości- ile Black Hawk w sumie zamówiono dla wszystkich służb od 2015? 6? 8? 10?

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie