Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
7 godzin temu, MarekA napisał:

Stara rzymska maksyma mówi, że należy wysłuchać obu stron. Znasz wersję drugiej strony? Ja nie znam. Dlatego uważam że wyciąganie jednoznacznych wniosków na podstawie zeznać jednej strony to za mało. 

Święta prawda, 2-3 lata w sądzie i będzie wiadomo coś więcej.

16 minut temu, beaviso napisał:

Zdaje się, że komuś tutaj pomerdał się „europejski” NH90 z zupełnie innym śmigłowcem - francuskim Caracalem.

M.

Ja tylko oceniałem katastrofę marketingową i wizerunkową. Krytykowałem choć jeden szczegół techniczny ?

 

Ps. Sugerujesz, że skoro:

- Norwedzy teraz rezygnują

- Belgowie zrezygnowali w 2020 roku

- Australia skraca eksploatacje o 10 lat

- Szwedzi podobno rozważają rezygnację

to wszyscy w/w to sympatycy PiS ?  Podobno Kaczyński dzwonił ostatnio do Odda Arilda Grama - to ma sens :)

Napisano
Godzinę temu, bjar_1 napisał:

To on ogarnia takie skomplikowane operacje?

Oczywiście z telefonu stacjonarnego, nie smartfona. 

Ps. Pamiętasz 6310i Kaczyńskiego z Gruzji ? Akurat w tym temacie miał dobrego doradce bo telefon legenda :)

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
Napisano

2018

"Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. Realizacja projektu ma umożliwić usamodzielnienie się rejonu Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie produkcji wiropłatów.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział w wywiadzie dla TW Trwam budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. Program miałby być zrealizowany w dalszej przyszłości, niezależnie od kontraktu na 50 maszyn wielozadaniowych. W perspektywie konstrukcja mogłaby w opinii Antoniego Macierewicza umożliwić usamodzielnienie się w dziedzinie produkcji śmigłowców, które miałyby być przeznaczone dla całego rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. ..."

 

2022

 

  • 1 month later...
Napisano

[...]

Polska ma już wszystkie z 16 zamówionych samolotów M-346. Pierwsze osiem maszyn tego typu zostało zamówionych w 2014 roku, jednak umowa przewidywała możliwość domówienia przez Polskę kolejnych egzemplarzy. Ostatecznie zamówienie zwiększano dwa razy (za każdym razem po cztery dodatkowe samoloty).

[...]

https://tech.wp.pl/samoloty-m-346-bielik-koniec-dostaw-polska-otrzymala-wszystkie-zamowione-egzemplarze,6842821844478528a

Napisano

Tak w temacie około zakupowym, to dlaczego JAK-130 alias M-346 stał się Bielikiem można się dowiedzieć z tych filmów,

 

  • 2 months later...
Napisano
21 minut temu, Tailor napisał:

 

Porządny myśliwiec nie musi dzisiaj mieć namalowanej "fałszywej kabiny" na spodzie kadłuba, bo zwalcza cele poza zasięgiem wzroku pilota.
"Fałszywa kabina" to patent mający za zadanie zmylić przeciwnika w walce manewrowej, gdzie jest szansa, że w ułamku sekundy źle oceni sylwetkę "naszej" maszyny i wykona błędny manewr. Jeśli w 2023 roku uciekamy się do takich patentów to nie mam pytań :)

M.

Napisano
Godzinę temu, beaviso napisał:

Porządny myśliwiec nie musi dzisiaj mieć namalowanej "fałszywej kabiny"

No właśnie. To nie jest porządny myśliwiec, więc namalowana kabina może być :)

Napisano
3 godziny temu, beaviso napisał:

Porządny myśliwiec (...)

Ktoś już nam tłumaczył że przeznaczenie tego samolotu ma być trochę inne niż F-16 czy F-35.

Napisano
1 godzinę temu, bjar_1 napisał:

Tzn. jakie? To po co nam coś, co nie jest myśliwcem/szturmowcem/samolotem szkolnym? Co to właściwie za wynalazek jest?

Operational Conversion Unit. Do tego sporo innych zajęć, pracy dla nich nie zabraknie.

Napisano

To jest po prostu "półśrodek bojowy".

Porównywanie tego z MiGiem i Su nie ma sensu, bo to tak jakby kupować teraz nowe fajne auto i zamiast BMW wybrać Dacię i się cieszyć, że przecież lepsza w porównaniu do posiadanych Wartburga 353 i Fiata 125p.

Nie chcę być złym prorokiem, ale pewnie skończy się na pierwszej dwunastce w słabszej specyfikacji, która nigdy nie zostanie poddana konwersji do bardziej zaawansowanej modyfikacji znajdującej się na razie w zapowiedziach. A zapowiadane 36 w wersji docelowej padnie ofiarą cięć budżetowych. I to niezależnie od rezultatu nadchodzących wyborów.

M.

Napisano (edytowane)
22 minuty temu, beaviso napisał:

Porównywanie tego z MiGiem i Su nie ma sensu, bo to tak jakby kupować teraz nowe fajne auto i zamiast BMW wybrać Dacię(...)

Ma sens, trzeba sporego wysiłku aby tego nie chcieć dostrzec.

Dlaczego leśnicy jeżdżą "skromnymi" Dasterami za 80 tyś. a nie  BMW X5 za 600 tyś. ?

Ps. Do zadań specjalnych Straż Leśna ma Defendery, L200, Fordy Rangery. I to wszystko się świetnie uzupełnia.

Edytowane przez takafura

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie