takafura Napisano 12 Czerwiec 2022 Napisano 12 Czerwiec 2022 7 godzin temu, MarekA napisał: Stara rzymska maksyma mówi, że należy wysłuchać obu stron. Znasz wersję drugiej strony? Ja nie znam. Dlatego uważam że wyciąganie jednoznacznych wniosków na podstawie zeznać jednej strony to za mało. Święta prawda, 2-3 lata w sądzie i będzie wiadomo coś więcej. 16 minut temu, beaviso napisał: Zdaje się, że komuś tutaj pomerdał się „europejski” NH90 z zupełnie innym śmigłowcem - francuskim Caracalem. M. Ja tylko oceniałem katastrofę marketingową i wizerunkową. Krytykowałem choć jeden szczegół techniczny ? Ps. Sugerujesz, że skoro: - Norwedzy teraz rezygnują - Belgowie zrezygnowali w 2020 roku - Australia skraca eksploatacje o 10 lat - Szwedzi podobno rozważają rezygnację to wszyscy w/w to sympatycy PiS ? Podobno Kaczyński dzwonił ostatnio do Odda Arilda Grama - to ma sens :)
bjar_1 Napisano 12 Czerwiec 2022 Napisano 12 Czerwiec 2022 Teraz, takafura napisał: Kaczyński dzwonił To on ogarnia takie skomplikowane operacje?
takafura Napisano 12 Czerwiec 2022 Napisano 12 Czerwiec 2022 Godzinę temu, bjar_1 napisał: To on ogarnia takie skomplikowane operacje? Oczywiście z telefonu stacjonarnego, nie smartfona. Ps. Pamiętasz 6310i Kaczyńskiego z Gruzji ? Akurat w tym temacie miał dobrego doradce bo telefon legenda :)
Czlowieksniegu Napisano 13 Czerwiec 2022 Napisano 13 Czerwiec 2022 Wow... to się Egipt i Tajlandia ucieszą...
srbm Napisano 6 Sierpień 2022 Napisano 6 Sierpień 2022 Gdyby ktoś nie zauważył- śmigłowce są już passé
Czlowieksniegu Napisano 16 Wrzesień 2022 Napisano 16 Wrzesień 2022 I teraz "tylko" -naście lat, żeby przygotować personel do tych wszystkich latających zakupów... Dęblin ile "wypuszcza" rocznie? 50 absolwentów, z naciskiem na wojsko?
Czlowieksniegu Napisano 23 Październik 2022 Napisano 23 Październik 2022 2018 "Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. Realizacja projektu ma umożliwić usamodzielnienie się rejonu Europy Środkowo-Wschodniej w dziedzinie produkcji wiropłatów. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział w wywiadzie dla TW Trwam budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. Program miałby być zrealizowany w dalszej przyszłości, niezależnie od kontraktu na 50 maszyn wielozadaniowych. W perspektywie konstrukcja mogłaby w opinii Antoniego Macierewicza umożliwić usamodzielnienie się w dziedzinie produkcji śmigłowców, które miałyby być przeznaczone dla całego rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. ..." 2022
takafura Napisano 23 Październik 2022 Napisano 23 Październik 2022 Macierewicz powinien to przewidzieć 4 lata temu ... Ps. Jak zamknęli honorowego prezesa to co to oznacza dla kontrahentów Motor Sicz ?
Czlowieksniegu Napisano 11 Grudzień 2022 Napisano 11 Grudzień 2022 [...] Polska ma już wszystkie z 16 zamówionych samolotów M-346. Pierwsze osiem maszyn tego typu zostało zamówionych w 2014 roku, jednak umowa przewidywała możliwość domówienia przez Polskę kolejnych egzemplarzy. Ostatecznie zamówienie zwiększano dwa razy (za każdym razem po cztery dodatkowe samoloty). [...] https://tech.wp.pl/samoloty-m-346-bielik-koniec-dostaw-polska-otrzymala-wszystkie-zamowione-egzemplarze,6842821844478528a
fala Napisano 12 Grudzień 2022 Napisano 12 Grudzień 2022 Tak w temacie około zakupowym, to dlaczego JAK-130 alias M-346 stał się Bielikiem można się dowiedzieć z tych filmów,
beaviso Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 21 minut temu, Tailor napisał: Porządny myśliwiec nie musi dzisiaj mieć namalowanej "fałszywej kabiny" na spodzie kadłuba, bo zwalcza cele poza zasięgiem wzroku pilota. "Fałszywa kabina" to patent mający za zadanie zmylić przeciwnika w walce manewrowej, gdzie jest szansa, że w ułamku sekundy źle oceni sylwetkę "naszej" maszyny i wykona błędny manewr. Jeśli w 2023 roku uciekamy się do takich patentów to nie mam pytań :) M.
bjar_1 Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 Godzinę temu, beaviso napisał: Porządny myśliwiec nie musi dzisiaj mieć namalowanej "fałszywej kabiny" No właśnie. To nie jest porządny myśliwiec, więc namalowana kabina może być :)
takafura Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 3 godziny temu, beaviso napisał: Porządny myśliwiec (...) Ktoś już nam tłumaczył że przeznaczenie tego samolotu ma być trochę inne niż F-16 czy F-35.
bjar_1 Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 Tzn. jakie? To po co nam coś, co nie jest myśliwcem/szturmowcem/samolotem szkolnym? Co to właściwie za wynalazek jest?
Tailor Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 https://milmag.pl/pierwszy-polski-fa-50-ujawniony/ Tutaj jest więcej zdjęć w lepszej rozdzielczości. Wydaje się, że kolorystycznie najbliżej im do części MiGów-29.
Tailor Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 1 godzinę temu, bjar_1 napisał: Tzn. jakie? To po co nam coś, co nie jest myśliwcem/szturmowcem/samolotem szkolnym? Co to właściwie za wynalazek jest? Operational Conversion Unit. Do tego sporo innych zajęć, pracy dla nich nie zabraknie.
beaviso Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 To jest po prostu "półśrodek bojowy". Porównywanie tego z MiGiem i Su nie ma sensu, bo to tak jakby kupować teraz nowe fajne auto i zamiast BMW wybrać Dacię i się cieszyć, że przecież lepsza w porównaniu do posiadanych Wartburga 353 i Fiata 125p. Nie chcę być złym prorokiem, ale pewnie skończy się na pierwszej dwunastce w słabszej specyfikacji, która nigdy nie zostanie poddana konwersji do bardziej zaawansowanej modyfikacji znajdującej się na razie w zapowiedziach. A zapowiadane 36 w wersji docelowej padnie ofiarą cięć budżetowych. I to niezależnie od rezultatu nadchodzących wyborów. M.
takafura Napisano 9 Marzec 2023 Napisano 9 Marzec 2023 (edytowane) 22 minuty temu, beaviso napisał: Porównywanie tego z MiGiem i Su nie ma sensu, bo to tak jakby kupować teraz nowe fajne auto i zamiast BMW wybrać Dacię(...) Ma sens, trzeba sporego wysiłku aby tego nie chcieć dostrzec. Dlaczego leśnicy jeżdżą "skromnymi" Dasterami za 80 tyś. a nie BMW X5 za 600 tyś. ? Ps. Do zadań specjalnych Straż Leśna ma Defendery, L200, Fordy Rangery. I to wszystko się świetnie uzupełnia. Edytowane 9 Marzec 2023 przez takafura
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się