Jump to content

beaviso

Forum members
 • Content Count

  2819
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

beaviso last won the day on September 30

beaviso had the most liked content!

Community Reputation

16 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. beaviso

  Wątek abortywny

  Po dzisiejszym orędziu siwo-woskowego dziadka, red. Holecka już mundur szykuje do studia Wiadomości TVP. Krawiec naprędce nanosi poprawki, ale jest problem, bo poszerzyć trudniej niż zwięzić... M.
 2. Popłoch wśród holenderskich muzealników i właścicieli kolekcji. Nasilone kradzieże przedmiotów hitlerowskich. I tylko takich. https://www.theguardian.com/world/2020/oct/27/dutch-war-museums-tighten-security-after-raids-on-nazi-items Skradziono m.in. mundury SS i broń, w tym FG42. Kradzieże na zamówienie, bywa że przedmiotów wartych łącznie kilkaset tys. EUR. M.
 3. No jeżeli ktoś nazywa się Estera Flieger, to nie ma prawa pisać na tematy Polskie! M. (powyższe należy czytać na opak)
 4. Ile miało trwać zaplanowane wypalanie całego ładunku - gdyby poszło zgodnie z planem? Bo rozumiem, że detonacja nastąpiła już po ok. 3 sek. od zainicjowania wypalania? Czy gdyby wypalanie powiodło się, to była szansa na ocalenie korpusu bomby? M.
 5. Rok przygotowań, a pogody na 3 dni naprzód nie potrafili przewidzieć? Choć to bywa wyzwaniem w dobie superkomputerów. Analiza prognoz na 24h (niespójnych) i ich późniejsza sprawdzalność potrafią przyprawić o ból głowy. To co ja się MarWojowi dziwię, skoro komputery się mylą? M.
 6. A w ogóle pojęcie "Grüne Teufel" dotyczyło wszystkich FJ? Czy tylko tych z Heer? M.
 7. Chore prawo. Zaraz okaże się, że legalnie nabyty na eBayu album ze zdjęciami żołdaka też podlega pod ustawę o IPN i jego posiadanie jest bezprawnym ukrywaniem. A zaprezentowane fragmenty są faktycznie cholernie istotne z ww. względów (ironia). M.
 8. O pięknie miało być. A nie o wyciosanych z kloca robotnicach kołchozów. M.
 9. Nigdy Go nie spotkałem, ale miałem okazję rozmawiać i wymienić kilka maili - bardzo dawno, bo pół mojego życia, 20 lat temu. Jak ten czas... Spieszmy się, bo coraz go mniej. Nie spieszmy się bez sensu, ale mimo wszystko pędźmy! Niech nurkuje i odkryje swoją Bursztynową Komnatę. M.
 10. "RDX – materiału, który był i jest używany przez różnych lewackich i postkomunistycznych terrorystów” – powiedział Macierewicz. Dodał, że substancja po zmieszaniu z innymi materiałami wybuchowymi daje „straszliwe efekty”" Antoni zażył RDX, wymieszał z metanem z własnej d... i uzyskał "straszliwe efekty". Bredzi non stop. M.
 11. Może nie "w Gdańsku", ale "pod Gdańskiem". Przepiękne ujęcia Hetzerów. Wyjątkowo dobre zdjęcia. Same wozy wyglądają na pochodzące z tej samej jednostki i jednakowej serii, pomalowane wg jednego schematu (nie identycznego, ale wg tej samej zasady). W dywizjach piechoty i związanych z nimi dywizjonach przeciwpancernych w marcu 1945 służyły jeszcze pojedyncze Hetzery. Te fotografie sugerują, że wozy mogły jednak pochodzić z jednostki, która skupiała ich więcej. Osobiście jako najbardziej prawdopodobną obstawiam Heeres-Panzer-Jaeger-Abteilung 743. Ten właśnie dywizjon walczył w drugiej połowie lutego na południe od Starogardu Gd., w sile blisko 30 sprawnych wozów (!) Jednak 26.02.1945 na stacji Subkowy został załadowany na wagony i przetransportowany do Skarszew (prawdopodobnie), skąd operował dalej w kierunku zachodnim. W jego miejsce trafiły interesujące nas Tygrysy II z SS, które z miejsca przystąpiły do walk w rejonie Grabowa. Prawdopodobnie szlak Hetzerów z "743." przeciął się 8. marca w rejonie Żukowo-Dzierżążno z natarciem radzieckiego 1. Gwardyjskiego Korpusu Panc. który nacierał z rejonu Kalisk śmiało i szybko aż po Chwaszczyno, w ciągu 4 dni pokonując tę odległość i przecinając linie niemieckie. W tym miejscu mały konkurs (bez nagród). Proszę wymienić przynajmniej 3 najwyżej odznaczonych pancerniaków niemieckich, biorących udział w marcu 1945 w walkach w Gdańsku lub na jego przedpolach. Bez wymienienia tego najwyżej odznaczonego odpowiedź nie zostanie uznana za poprawną Nazwiska dwóch padły już w tym wątku - ale ten trzeci, a właściwie pierwszy... No właśnie - kto nim był? M.
 12. O, a już myślałem, że to tylko moja wybujała wyobraźnia uczyniła z tej słabo czytelnej blaszki nieśmiertelnik żołnierza HG - i to jeszcze E.u.A. Blacha taka „grudziądzka”, ciekawe jak on się tam dostał. M.
 13. Szczątki jak szczątki. Podobne do ludzkich, a nie nazistowskich. M.
 14. Wcześniej był pokazany nieśmiertelnik z 3./schw.H.Jg.Abt.664 i wzmianka o "dosiadaniu Nashornów". Sprostowałem, że akurat 3. kompania dysponowała holowanymi 8.8 cm. Nashorny były w 2. kompanii. Co się z nimi stało - nie wiadomo - trop urywa się z końcem lutego na pd-zach. od Starogardu Gd. Faktycznie, było ich w sumie 8, a sprawność podniosła się do 5 sztuk ostatniego dnia lutego. M.
×
×
 • Create New...

Important Information