Jump to content

beaviso

Forum members
 • Content Count

  2824
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

beaviso last won the day on September 30 2020

beaviso had the most liked content!

Community Reputation

16 Good

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. @Rafaael No to nie jest takie proste Dni i noce spędzone nad mnóstwem dokumentów archiwalnych udostępnionych online w projekcie Pamyat Naroda. Oczywiście po rosyjsku i bardzo często pisanych odręcznie. Po pewnym czasie nabiera się wprawy. Konieczna bierna znajomość rosyjskiego, otrzaskanie ze skrótami, umiejętność wyławiania wzrokiem interesujących fragmentów, bardzo dobra znajomość geografii regionu z użyciem nazw historycznych (pod Gdańskiem - niemieckich) i ich "fonetycznego" zapisu przez Rosjan. A najgorsze jest przekopywanie się przez setki takich dokumentów. Zdecydowanie nie posiadłem
 2. @Rafaael Z dwóch źródeł - radzieckich raportów zawierających informacje z przesłuchania jeńców, które sam wertowałem, oraz od zagranicznego badacza łotewskich jednostek, który napisał mi informację pasującą do tego przypadku. Łotyszów mocno porozdzielano, trafili na zasilenie różnych jednostek i po raz ostatni miało to miejsce ok. połowy marca. M.
 3. Landszaft, gwarantuję ci, że pleciesz bzdury. Nie ma czego komentować. Wojsko potwierdza sprawność na poziomie 70%. Niedawno (w sierpniu) na przebazowaniu z Krzesin do Łasku było ok. 20 sztuk. M.
 4. Powiedzcie poznaniakom, że "F-16 stoją", to się popukają w czoło. To samo powiedzcie mieszkańcom okolic Łasku, to na was z mordą wyskoczą, zmęczeni hałasem. Efy napierdzielają aż się niebo trzęsie. Za to w Malborku cieniutko, na lotach po 3-4 MiGi (z 14 będących na stanie). Może i dobrze, nie muszą chłopcy (i dziewczyny) za często ryzykować "co tym razem?" Trochę hałasu było, gdy na 2 miesiące zawitali Portugalczycy na 30-letnich F-16 - mieli 5 sztuk, z tego 4 codziennie na lotach - i to jest sprawność. M.
 5. Popłoch wśród holenderskich muzealników i właścicieli kolekcji. Nasilone kradzieże przedmiotów hitlerowskich. I tylko takich. https://www.theguardian.com/world/2020/oct/27/dutch-war-museums-tighten-security-after-raids-on-nazi-items Skradziono m.in. mundury SS i broń, w tym FG42. Kradzieże na zamówienie, bywa że przedmiotów wartych łącznie kilkaset tys. EUR. M.
 6. No jeżeli ktoś nazywa się Estera Flieger, to nie ma prawa pisać na tematy Polskie! M. (powyższe należy czytać na opak)
 7. Ile miało trwać zaplanowane wypalanie całego ładunku - gdyby poszło zgodnie z planem? Bo rozumiem, że detonacja nastąpiła już po ok. 3 sek. od zainicjowania wypalania? Czy gdyby wypalanie powiodło się, to była szansa na ocalenie korpusu bomby? M.
 8. Rok przygotowań, a pogody na 3 dni naprzód nie potrafili przewidzieć? Choć to bywa wyzwaniem w dobie superkomputerów. Analiza prognoz na 24h (niespójnych) i ich późniejsza sprawdzalność potrafią przyprawić o ból głowy. To co ja się MarWojowi dziwię, skoro komputery się mylą? M.
 9. A w ogóle pojęcie "Grüne Teufel" dotyczyło wszystkich FJ? Czy tylko tych z Heer? M.
 10. Chore prawo. Zaraz okaże się, że legalnie nabyty na eBayu album ze zdjęciami żołdaka też podlega pod ustawę o IPN i jego posiadanie jest bezprawnym ukrywaniem. A zaprezentowane fragmenty są faktycznie cholernie istotne z ww. względów (ironia). M.
 11. O pięknie miało być. A nie o wyciosanych z kloca robotnicach kołchozów. M.
 12. Nigdy Go nie spotkałem, ale miałem okazję rozmawiać i wymienić kilka maili - bardzo dawno, bo pół mojego życia, 20 lat temu. Jak ten czas... Spieszmy się, bo coraz go mniej. Nie spieszmy się bez sensu, ale mimo wszystko pędźmy! Niech nurkuje i odkryje swoją Bursztynową Komnatę. M.
 13. "RDX – materiału, który był i jest używany przez różnych lewackich i postkomunistycznych terrorystów” – powiedział Macierewicz. Dodał, że substancja po zmieszaniu z innymi materiałami wybuchowymi daje „straszliwe efekty”" Antoni zażył RDX, wymieszał z metanem z własnej d... i uzyskał "straszliwe efekty". Bredzi non stop. M.
×
×
 • Create New...

Important Information