Czlowieksniegu Napisano 11 Lipiec 2020 Napisano 11 Lipiec 2020 https://osluzbach.pl/2020/07/10/pokoj-na-drutach-jak-wojskowy-kontrwywiad-szukal-szpiega/
Czlowieksniegu Napisano 15 Lipiec 2020 Napisano 15 Lipiec 2020 https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dlaczego-weterani-nie-maja-racji-a-ma-ja-mon/p4qrerd,79cfc278
Czlowieksniegu Napisano 22 Lipiec 2020 Napisano 22 Lipiec 2020 https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanie-zdecydowali-o-losie-tureckich-f-35a/
bjar_1 Napisano 11 Sierpień 2020 Napisano 11 Sierpień 2020 https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/piloci-mig-29-opowiadaja-o-ukrywanych-incydentach-lotniczych/prpz374,79cfc278
bjar_1 Napisano 21 Wrzesień 2020 Napisano 21 Wrzesień 2020 https://www.onet.pl/informacje/onetpoznan/lubon-element-uzbrojenia-treningowego-f-16-odpadl-w-trakcie-lotu-i-spadl-na-auto/1519jey,79cfc278
Czlowieksniegu Napisano 16 Grudzień 2020 Napisano 16 Grudzień 2020 Węgierskie ministerstwo obrony poinformowało o odebraniu 3 śmigłowców Airbus Helicopters H145M w wersji uzbrojonej i wyposażonej w system HForce. Konfiguracja wybrana przez Budapeszt nie posiada obecnie możliwości użycia uzbrojenia kierowanego, jednak w przyszłości może zostać łatwo poszerzona o nowe funkcjonalności, dzięki modułowej budowie systemu. Łącznie na Węgry trafiło już 16 z 20 zamówionych lekkich śmigłowców wielozadaniowych H145M. [...] Śmigłowce H145M stanowią element szerszego programu modernizacji lotnictwa węgierskich sił zbrojnych, w ramach którego zamówiono również 16 znacznie cięższych maszyn wielozadaniowych H225M Caracal. Oba typy dostarczane są przez koncern Airbus Helicopters i wyposażone są w system HForce. [...] https://www.defence24.pl/wegry-odebraly-uzbrojone-smiglowce-h145m-wideo
les05 Napisano 16 Grudzień 2020 Napisano 16 Grudzień 2020 Dopóki na zaproszą nas do wspólnego budowania europejskiego czołgu, żadnych zakupów w europejskich firmach, kupować tylko od USA. Jak ich przeczołgamy tam i z powrotem, to zobaczą z kim mają do czynienia.
Czlowieksniegu Napisano 24 Grudzień 2020 Napisano 24 Grudzień 2020 Śledztwo ws. przetargu na caracale. Przesłuchano ważnego świadka Jak ustaliła Wirtualna Polska, prokuratura regionalna w Szczecinie przesłuchała Wacława Berczyńskiego, b. szefa podkomisji smoleńskiej, w śledztwie dotyczącym kontraktu na zakup śmigłowców dla polskiego wojska. Śledczy nie chcą jednak ujawnić, co zeznał być może kluczowy świadek w głośnej sprawie. - Śledztwo zostało wszczęte w dniu 24 października 2016 r., toczy się nadal w sprawie. Do tej pory nie wydano żadnego postanowienia o przedstawieniu zarzutów, a w jego toku był przesłuchany w charakterze świadka pan Wacław Berczyński - informuje Wirtualną Polskę Marcin Lorenc, rzecznik prasowy w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie. - Postępowanie dotyczy istotnych dla Polski interesów, a materiały występujące w sprawie opatrzone są klauzulami tajności. Z tego względu, oraz z uwagi na dobro postępowania, prokurator nie udziela informacji o jego przebiegu - mówi dalej rzecznik. I jak dodaje, "przesłuchanie Wacława Berczyńskiego odbyło się w Polsce, już jakiś czas temu". Przypomnijmy, że to właśnie Berczyński w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdził: "To ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie. Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba". Po słowach ówczesnego szefa podkomisji smoleńskiej wybuchła burza. MON tym słowom zaprzeczyło. Również ówczesny wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewniał, że nazwisko Berczyńskiego ani razu się nie pojawiło w trakcie negocjacji przetargu na caracale. Mimo to naukowiec złożył rezygnację z funkcji szefa podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej i przestał być przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Wyjechał również do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka. Jak informował "Super Express", Berczyński miał być właścicielem kilku nieruchomości w USA, które kupił dzięki kredytowi z firmy Boeing. Przypomnijmy, że chodzi o głośny przetarg z 2012 roku na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Po długich negocjacjach w kwietniu 2015 roku Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało maszynę francuskiego Airbusa – śmigłowiec Caracal. Wartość kontraktu opiewała na 13,5 mld złotych, polskim żołnierzom miało zostać dostarczonych 50 maszyn. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęły się negocjacje dotyczące umowy offsetowej. Mimo zapewnień Airbusa, który oferował polskiej stronie produkcję w zakładach nad Wisłą i transfer technologii wartej niemal tyle samo, co cena śmigłowców, jesienią 2016 roku (po zmianie rządu w Polsce) ministerstwo rozwoju odpowiedzialne za przetarg uznało ofertę za "niezadowalającą”. Rozmowy zerwano. Według rządu z PiS, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Według wiceszefa MON Michała Dworczyka Berczyński miał dostęp, ale do "archiwalnej dokumentacji" przetargu na caracale. Dworczyk mówił w TVN24, że kiedy Berczyński dostał dokumenty, postępowanie było już zakończone. W listopadzie 2017 r. śledztwo zostało objęte nadzorem Prokuratury Krajowej. A od ponad 4 lat w szczecińskiej prokuraturze zajmuje się nim specjalny zespół śledczych. - Przede wszystkim proszę pamiętać, że to śledztwo dotyczy samego zawarcia kontraktu na zakup caracali na kwotę ponad 13 mld złotych - i to jest głównym wątkiem postępowania. Natomiast jest jeszcze szereg wątków pobocznych, które jeszcze prokurator będzie wyjaśniał – mówił jakiś czas temu Bogdan Święczkowski, Prokurator Krajowy. Zdaniem opozycji, odpowiedzialność za zamieszanie z przetargiem na caracale ponosił w największym stopniu ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Berczyński był jego bliskim współpracownikiem. - Ta sprawa będzie najpoważniejszą aferą od dziesięcioleci, bo jest to 13,5 mld złotych a główny sprawca wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Za dużo tych podejrzeń, tych dziwnych zdarzeń (...) Wydaje mi się, że Macierewicz, trochę jak Al Capone, nie za inne rzeczy, tylko za tę sprawę bardzo poważnie odpowie. Bo tu właśnie widać, jak w soczewce ten chory mechanizm prywatnego folwarku Macierewicza w MON, zlecania różnych rzeczy kolegom - mówił w maju 2017 r. Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO. https://wiadomosci.wp.pl/sledztwo-ws-przetargu-na-caracale-przesluchano-waznego-swiadka-6589712094542656a
Tyr Napisano 24 Grudzień 2020 Napisano 24 Grudzień 2020 Brazylia Montowane przez Helibras w Itajubá. Força Aérea Brasileira (5+13) Marinha do Brasil (7+9) Exército Brasileiro (5+11) Francja Armée de terre (8) Armée de l’air (11) Marine nationale (2 EC225) Indonezja Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Udara (2+12) Kazachstan Mają być zmontowane przez TOO Eurocopter Kazakhstan Engineering w Astanie. Siły Powietrzne i Obrony Powietrznej (+20) Malezja Tentera Udara DiRaja Malaysia (12) Meksyk Fuerza Aérea Mexicana (5+3) W 2015 roku 1 śmigłowiec został zestrzelony w akcji przeciw kartelowi narkotykowemu[23]. Armada de México (3) Tajlandia Kong Thab Akat Thai (4+2) Sic! Francja 21 szt.! Reszta użytkowników jak widać dość egzotyczna;)
husky1 Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 3 hours ago, Tyr said: Sic! Francja 21 szt.! Reszta użytkowników jak widać dość egzotyczna;) Większość to użytkownicy Pum, Superpum i Cougarów których Carakan jest rozwimięciem, infrastruktura już jest i logiczne i tansze jest pojście tą drogą. Fajny artykuł -wp.pl jak zwykle wywraca kota ogonem do przodu- sledztwo dotyczy tego, kto wziął w łapę aby zapłacic 13mld a nie tego , kto ukrecił sprawie łeb , slusznie zresztą. Berczyńskiego przesłuchali, bo coś tam gadał i sprawa jest skończona.
balans Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 (edytowane) 14 godzin temu, Tyr napisał: Sic! Francja 21 szt.! Reszta użytkowników jak widać dość egzotyczna;) Lista nie jest pełna, bo ostatnio UPAina zakupiła Caracale, acz z drugiej ręki. No i mamy Węgry, które zakupiły 16 H225M Caracal, a w zamian za to Francja buduje im fabrykę części do silników i przekładni, czyli docelowo jeszcze na tym zakupie zarobią. Nie wspominając już o miejscach pracy i dostępie do nowoczesnej technologii. https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjWt-3yjuntAhWJuIsKHRS-D3EQFjABegQIARAC&url=https%3A%2F%2Fwww.rp.pl%2FPrzemysl-Obronny%2F305309946-Bratankowie-urosna-na-smiglach-caracali.html&usg=AOvVaw36PyabIzXoBPsSlYZnwf7g My mieliśmy mieć w ramach offsetu u siebie montownię płatowców, fabrykę silników i serwis dla innych użytkowników i jeszcze kilka innych projektów, no i pewien sojusz Paryż-Warszawa, który miał osłabić w UE pozycję Berlina. Ale za poklepanie po plecach przez Wielkiego Wuja mamy gówno... Edytowane 25 Grudzień 2020 przez balans 1
husky1 Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 Ukraina nie ma pieniążków aby cokolwiek kupić- śmigłowce dostali w prezencie , ponieważ gdzies te maszyny Airbus musiał upchnać.Nikt inny by nie wziął maszyn , które zostały wycofane z obsługi platform wiertniczych z powodu nagminnych awarii min. przekładni.Dobrze, że bratankowie będą je robić u siebie, bo zbyt pewny-trzeba je wymieniać trzy razy częścirj niż w maszynach amerykańskich.Jeśli ulepszoną technologię z lat 60-tych nazywamy nowoczesną, to szkoda gadać. Węgry przez zakupy sprzętu w Niemczech i Francji, próbują ugłaskać tamtejsze rzady za stawanie okoniem w innych sprawach, a może zabezpieczają się w stylu- spróbujcie nam coś zrobić to wycofamy się z kontraktu.
balans Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 37 minut temu, husky1 napisał: Ukraina nie ma pieniążków aby cokolwiek kupić- śmigłowce dostali w prezencie , ponieważ gdzies te maszyny Airbus musiał upchnać.Nikt inny by nie wziął maszyn , które zostały wycofane z obsługi platform wiertniczych z powodu nagminnych awarii min. przekładni.Dobrze, że bratankowie będą je robić u siebie, bo zbyt pewny-trzeba je wymieniać trzy razy częścirj niż w maszynach amerykańskich.Jeśli ulepszoną technologię z lat 60-tych nazywamy nowoczesną, to szkoda gadać. Węgry przez zakupy sprzętu w Niemczech i Francji, próbują ugłaskać tamtejsze rzady za stawanie okoniem w innych sprawach, a może zabezpieczają się w stylu- spróbujcie nam coś zrobić to wycofamy się z kontraktu. Ad. 1 - Za darmo to można w mordę dostać. Ad.2 - My zamiast nowych miejsc pracy, dostępu do nowych technologii i sojuszu w ramach UE, mamy kilka "Bieda Hawków", a pieniądze i tak się rozeszły na jakieś głupoty. Ale wstaliśmy z kolan tak energicznie, że przywaliliśmy głową w sufit i jeszcze widzimy gwiazdy ze sztandaru hegemona, który traktuje nas gorzej, niż tych, którzy całkiem niedawno z palm poschodzili. Bo przynajmniej tych ostatnich nie łupi na dziesiątki miliardów dolarów...
husky1 Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 Oczywiście, że nie za darmo - my i reszta Europy za nie zapłacimy. Ta nowoczesna technologia nam oferowana ma korzenie w latach 60-tych ubiegłego wieku. Nowoczesne technologie stosuje u nas Leonardo a i tak nielubiany przez Ciebie Black Hawk, jest technologicznie nowszy od Caracal o 20 lat.
balans Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 33 minuty temu, husky1 napisał: Nowoczesne technologie stosuje u nas Leonardo a i tak nielubiany przez Ciebie Black Hawk, jest technologicznie nowszy od Caracal o 20 lat. Caracal został oblatany w 2000 roku, a Black Hawk miał premierę na początku lat 70-tych. Oczywiście w obu przypadkach te śmigłowce były modernizowane. I jeszcze jedna uwaga - w Mielcu Amerykanie nie montują Black Hawka, tylko cywilnego S-70i.
husky1 Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 Caracal to rozwiniecie Cougar, który bazuje na Pumie - kadlub jest budowany wg. tej samej technologii , To taki Peugeot 504 z silnikiem od Peugeot 406, taki to on nowoczesny. S70i to nie cywilna maszyna lecz zubożony UH60 glównie awionika, starsze silniki i sterowanie .
Czlowieksniegu Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 husky- z ciekawości.. o ile sztuk i jakiego sprzętu latającego się LWP wzmocniło od Caracali?
balans Napisano 25 Grudzień 2020 Napisano 25 Grudzień 2020 28 minut temu, husky1 napisał: S70i to nie cywilna maszyna lecz zubożony UH60 glównie awionika, starsze silniki i sterowanie . S-70i to śmigłowiec dla policji, straży pożarnej i jako wojskowy dla krajów III Świata. I jeszcze jedna uwaga - o pozycji danego kraju decyduje poziom jego rozwoju ekonomicznego, a nie wymachiwanie szabelką i robienie laski hegemonowi. Mogliśmy mieć 50 dużych śmigłowców, w tym przeszło 30 w wersjach specjalistycznych i na początek kilka tysięcy miejsc pracy związanych z przemysłem wysokich technologii. A tak mamy Wielkie Gówno!
balans Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 Macierewicz wydał na Grota wielkie pieniądze, ogłosił jeszcze większy sukces, a wyszło jak zawsze... https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/szokujacy-raport-o-karabinku-grot-ujawnia-pelen-zakres-jego-wad/0yent0v,79cfc278
Tyr Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 (edytowane) Weź już przestań z tą dezinformacją w każdym poście. Karabinek testowany w wersji A01 i już poprawiono i nadal będą ulepszać. Ekspert, który nie widział by lufa się wyginała to g... nie ekspert albo specjalnie łże. 30 magazynków po kolei? Firing a Gun with a REALLY Bent Barrel... Bad Idea?!?! - YouTube ULTIMATE AR-15 MELTDOWN! - YouTube Edytowane 25 Styczeń 2021 przez Tyr
Czlowieksniegu Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 Tyr- co cię ta informacja tak zabolała... Udziały w fabryce masz, czy jeśli rzeczywistość nie zgadza się z planem, to tym gorzej dla rzeczywistości?https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/raport-zespolu-pawla-mosznera-dotyczacy-karabinka-grot/zd5zwvq,79cfc278 Zdjęcia podrobione? Ekipa testująca nie ta? Spisek wrażych sił?
bjar_1 Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 Można było się spodziewać po partaczach z Radomia. Przydało by się tam wrócić do tradycji: 1
Tyr Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 39 minut temu, Czlowieksniegu napisał: Tyr- co cię ta informacja tak zabolała... Udziały w fabryce masz, czy jeśli rzeczywistość nie zgadza się z planem, to tym gorzej dla rzeczywistości?https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/raport-zespolu-pawla-mosznera-dotyczacy-karabinka-grot/zd5zwvq,79cfc278 Zdjęcia podrobione? Ekipa testująca nie ta? Spisek wrażych sił? Udziały większościowe. Kiedy ten test był robiony? Grot C16 FB-A2 - Magnum-x (magnum-x.pl)
Czlowieksniegu Napisano 25 Styczeń 2021 Napisano 25 Styczeń 2021 Strzał 5-6/2020 a kiedy podpisano na bubel umowę za -set milionów, z czego część dostaw już zrealizowano? Rozumiem, że w wariancie mocno optymistycznym, wszystkie dostarczone zostały już na koszt producenta wymienione? A, wszelkie odpowiedzi przedstawicieli fabryki, że nie dotyczy, nie wiedzą, zarobieni są, były przed modyfikacjami? Czyli, jak rozumiem, w ostatnich miesiącach udało się nie tylko opracować zmiany, ale je przetestować i wprowadzić do produkcji? Fiu fiu...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się