Jump to content

Julekcezar

Forum members
 • Content Count

  390
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Julekcezar last won the day on October 1

Julekcezar had the most liked content!

Community Reputation

20 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dlatego najlepiej po prostu to solidnie złapać i wykręcić. Różny tłuste dziadostwo będzie potem utrudniać dalszą konserwację. Widać, że on nie jest jakoś mocno zardzewiały, powinno się udać tak o wykręcić.
 2. I dlatego nic poza gołym metalem nie pokrywam tą mieszanką. Wykopów z farbą nie mam za dużo a dobre stany wystarczy profilaktycznie woskiem, żeby nie były gorsze. A jak cokolwiek z farbą ma mieć kontakt z czymkolwiek, zawsze robię jest i niczego nie spartoliłem w ten sposób.
 3. Toluenu w sumie nigdy nie używałem, możliwe że rzeczywiście nie niszczy. Ja i tak zawsze robię próbę jak jakikolwiek rozpuszczalnik używam, czy nie uszkadza farby. Mi za to aceton bardzo odpowiada, doszedłem do wprawy w malowaniu paraloidem w acetonie i bym na nic wolniej schnącego nie zamienił, ale to kwestia gustu. A co do benzyny to ona nie paruje jakoś nie wiadomo jak szybko. Jak robiłem sierściucha to mi z godzinę odparowywało, więc wniknie wystarczająco. A tusze to są takie do kitu, że nawet alkohol zmywa je. Zawsze je omijam.
 4. Na razie maskę wewal do wody destylowanej żeby się soli pozbyć, skuteczność lepsza od kranówy. A potem postępuj, jak Kolega vis powiedział. Maska jest piękna. Myślę że do uratowania. Materiał jak wyschnie spryskaj 1% roztworem gliceryny w wodzie najlepiej destylowanej. Jak materiał wyschnie to będzie twardy i suchy to pomaga i tak też robią konserwatorzy w muzeach. Resztę wiesz. Zamiast terpentyny jak chcesz możesz też użyć beznyny ekstrakcyjnej. Ale nie ma większej różnicy do skóry A na filtr potem tanina i wosk mikrokrystaliczny. Rdza jest powierzchowna, lepiej nie ryzykować i jej nie szorować niczym. Omiń tusze bo alkohol je zmywa. I nie dawaj paraloidu bo aceton, toluen czy co tam masz rozpuści farbę. Beznyzna ekstrkacyjna nie rusza nic poza tuszami. Filtr koniecznie wykręć, wymocz i na kaloryfer na długo, bo namokniete bebechy będą powodować korozje. Trzeba to wysuszyć. (filtr, maskę powoli susz i kontroluj proces) W kwestii wykręcenia. Weź maskę w rękę i po prostu solidnie się przyłóż, powinien wyjść. A tak wgl to najlepiej kup mydełko dla konserwatorów i tym ja wymyj, mydło do rąk się nie za bardzo nadaje. Zejdzie ten syf i nic nie zepsujesz.
 5. Ale wiesz, że to forum nie jeden funkcjonariusz aparatu ucisku obywatela przegląda?
 6. I nie mocz w żadnej oliwie. Na razie wrzuć ją do wiadra z wodą żeby nie wyschła. I daj fotki.
 7. Całą tą drakę z aborcją można podsumować 3 słowami: mentalność z paleolitu. Jak jakieś 2 plemiona normalnie. Oczywiście kogo nie spytasz to my dobrzy, oni źli. A nikt podczas tego zamieszania nie ogarnął chyba, że w Niemczech do 12 tygodnia jest możliwa na życzenie. Dodając do tego, że praktycznie granicy polsko-niemieckiej nie ma, niech każdy sam wyciągnie wnioski, czy zaostrzanie przepisów ma sens.
 8. A skorupa wiesz czy pojechała do muzeum, czy marnowali trotyl na wysadzanie tego?
 9. Julekcezar

  Zapalnik

  Można wiedzieć co to za instytucja?
 10. https://www.youtube.com/watch?v=VZ49Wtk6pqI&ab_channel=maximpln Uważaj, bo zło nie śpi.
 11. Julekcezar

  Zapalnik

  Jakiejś strasznej tragedii nie ma, ale rysy wyraźnie widać, tlenki we wżerach zaś dalej są obecne. Jak będę mieć trochę czasu to go doczyszczę już w cywilizowany sposób. Na drugiej focie widać że rozbieralny i bezpieczny, jakby jakieś smerfy to czytały. Sprawdź jak co to jest ten twój, z zapałami to jest śliska sprawa bo często mają w środku spłonki inicjujące, jeśli nic ich nie zdetonowało w epoce, a czasem nawet detonatory. Nie wszystkie zapalniki miały dokręcane od dołu, jak np AZ 23/28 (m. in. do KWK 43, czyli działa tygrysa II), którego detonator jest w środku. Jest na stówę w tym pliku co podesłałem, więc możesz sobie sprawdzić. Osobiście uważam, że zapał lepiej najpierw sprawdzić co to za model, a dopiero później brać, może nie zabije ale co niektóry palce urwie, jak będziesz mieć pecha. Spłonka to pół biedy, bo nie jest groźna i choć sam tego nie praktykuję to nawet ją można wyrzucić po rozebraniu, ale jak masz z detonatorem, to może walnąć przy próbie rozkręcenia.
 12. Julekcezar

  Zapalnik

  Fakt, to czasochłonna metoda, z 3 godziny na Twój będzie trzeba poświęcić, nie licząc rozbierania bo może być problematyczne. Ja jak nie idzie czegoś rozkręcić ją zatapiam oba fragmenty w żywicę epoksydową, poza łączeniem i potem jedna kostka żywicy z gratem w imadło, na łączenie wd 40, druga w zacisk stolarski i potem trzeba to szarpnąć fest, gwint puści. Zaletą tej metody jest to, że nie będzie ani rysy na fancie i w niektórych przypadkach inna metoda jest niemożliwa, wadą to że żywica nie jest za darmo i potem trzeba się pomęczyć z jej usunięciem. Jak coś mniej siedzi można użyć zaprawy, ale może pęknąć. Jeśli będziesz to chciał robić to proponuję najpierw zidentyfikować co to jest, bo w zapalach są gwinty w dwie strony, zależy od modelu. Przykladowo w paku 36 ppanc jest lewy gwint, zapał to bodajże Bd. Z. 5127, ale nie jestem pewien. Nie spotkałem się jeszcze co prawda z innym niż denny zapałem z lewym gwintem, ale lepiej się upewnij. Jeśli nie masz pocisku do kompletu to ja bym go nie czyścił, tylko przetarł filcem (najlepiej użyć gąbki, nie trzeba extra się fatygować) żeby bicia zobaczyć i na razie zostawił. Jak ogarniesz kluskę to będzie to miało sens. Próbami szybkiego wyczyszczenia można mu tylko zaszkodzić. Jak chcesz to mogę wstawić fotę mojego Zt. Z. S/30, którego ktoś szczotą na wiertarce przejechał i uszkodził, a korozji i tak nie doczyścił. Bym se inny kupił, ale ten ma bicia KM i mam do niego pocisk i łuskę też dla KM, także tym bardziej szkoda fanta. Oczywiście wszystko puste bez MW.
 13. Julekcezar

  Zapalnik

  Tu jeszcze poszukaj swojego zapału, może znajdziesz, oczywiście tam są tylko szwabskie: https://drive.google.com/file/d/1kzkqtiutXtC1Onn4uqI_zVIgN1FoxPGP/view?usp=sharing
×
×
 • Create New...

Important Information