Skocz do zawartości

Figury Level V


fala

Rekomendowane odpowiedzi

takafura...

Oczywista oczywistość- różnica między nimi* jest taka, że osoba, która nie ukrywa nienawiści do UE ma decydować o konflikcie prawnym między wizją prezesa i Ziobry a przepisami UE...

Racz zauważyć, że problemy się zaczęły, a później lawinowo rosły, gdy Ziobro za przyzwoleniem prezesa zaczął w w TK, SN, Izbie Dyscyplinarnej i podobnych grzebać. Bo w to, że losowy jest przydział spraw, czy sądy działają sprawniej nikt nie wierzy, a twórcy "reformy" nawet nie ukrywają, że tak jest.

 

 

* i wieloma innymi przypadkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Z pozdrowieniami dla takafura, który niestety nie przygotował listy prawników popierających wyrok TK...

Byli sędziowie swoje zastrzeżenia zawarli w dziesięciu następujących punktach:

  • "nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. został wydany w celu zagwarantowania nadrzędności Konstytucji wobec prawa unijnego, ponieważ taka pozycja Konstytucji została wystarczająco utrwalona w dotychczasowym orzecznictwie Trybunału (w sprawach K 18/04, K 32/09, SK 45/09);"
  • "nieprawdą jest, że sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. mieści się w ramach kompetencji Trybunału i jest zgodny z Konstytucją;"
  • "nieprawdą jest, że prawo unijne i dotychczasowe orzecznictwo TSUE kwestionują czy naruszają nadrzędność Konstytucji w polskim porządku prawnym;"
  • "nieprawdą jest, że TSUE wymaga od polskich sądów zaniechania przestrzegania i stosowania Konstytucji jako nadrzędnego prawa Rzeczypospolitej;"
  • "nieprawdą jest, że stosowania przez polskie sądy prawa unijnego nie da się pogodzić ze stosowaniem przez nie Konstytucji;"
  • "nieprawdą jest, że kwestionowanie przez instytucje unijne naruszania przez polskie ustawy i praktykę ich stosowania zasad niezawisłości polskich sędziów, orzekających także w dziedzinach objętych prawem Unii, wykracza poza kompetencje przyznane Unii Europejskiej na podstawie art. 90 ust. 1 Konstytucji;"
  • "nieprawdą jest, że prawo Unii Europejskiej i orzecznictwo TSUE wkracza w normowanie ustroju sądownictwa w Polsce, ponieważ obrona niezawisłości sędziowskiej nie należy do ustroju sądownictwa;"
  • "nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. będzie w stanie wywołać inne skutki prawne, niż wywieranie nacisku na działalność orzeczniczą polskich sędziów i grożenie im postępowaniem dyscyplinarnym"
  • "nieprawdą jest, że Trybunał Konstytucyjny ma kompetencje do badania zgodności orzeczeń TSUE z Konstytucją i decydowania o wybiórczym respektowaniu orzecznictwa TSUE przez Polskę jako państwo członkowskie;"
  • "nieprawdą jest, że sądy konstytucyjne innych państw członkowskich w sprawach relacji między prawem krajowym a prawem unijnym wydawały wyroki podobne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r."

Pod oświadczeniem podpisali się sędziowie TK w stanie spoczynku: Stanisław Biernat, Teresa Dębowska-Romanowska, Kazimierz Działocha, Lech Garlicki, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Adam Jamróz, Stefan Jaworski, Leon Kieres, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Wojciech Łączkowski, Ewa Łętowska, Marek Mazurkiewicz, Andrzej Mączyński, Janusz Niemcewicz, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Ferdynand Rymarz, Andrzej Rzepliński, Jerzy Stępień, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Mirosław Wyrzykowski, Bohdan Zdziennicki, Andrzej Zoll i Marek Zubik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tyr napisał:

Szutnik masz jakąś licencję filozofa, choćby chłopskiego, że takie mądre teksty napierniczasz? Obraziłeś moderatora, ulubieńca wszystkich forumowiczów i ogólnie  glindzisz...

Nie sądzę abym miał kogokolwiek obrazić ( nie było to moim celem) . Za to jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację , w której ktoś poczuje się obrażony przeze mnie z racji ubogiego aparatu pojęciowo-inferencyjnego, a który to aparat każe takiej osobie traktować zdania dla niej niezrozumiałe jako obraźliwe....

ps. nie podpinaj się pod Człowiekaśniegu . Nie dość ,że nie ma problemów z czytaniem ze zrozumieniem, to i nie znalazł nic co Tobie ( przy Twojej "wybitnej" wyobraźni) ,mogłoby wydawać się postponujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek...Straż to trochę za miętko;) Nie mówi się już wasza... Chyba, że znowu jakaś dyrektywa unijna by wrócić do złotej ery lewactwa;) A wracając do pytania. Taka suwerenna w ramach prawdziwej uni, takiej jak kiedyś była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tyr napisał:

Nie mówi się już wasza... Chyba, że znowu jakaś dyrektywa unijna by wrócić do złotej ery lewactwa;) 

Znowu walisz babole :) .Gdybyś wystarczająco znał j.polski wiedziałbyś , że Twoja wersja "wasza" pisana była wielką literą - to taki wpływ , bynajmniej nie Twoich urojonych lewaków a j. francuskiego :) 

ps, kiedyś mnie na prawdę zabijesz śmiechem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szutnik napisał:

Ech, żebyś Ty chociaż pojmował choć trochę co napisałeś :( 

szutnik, W przeciwieństwie do ciebie nie strugam wsiowego filozofa, piszę zwięźle i po polsku... Ale widać ty potrzebujesz  se podnieść ego i zadziwić znajomością trudnych słówek. A tekst jest tak zrozumiały, że nawet ty powinieneś zartrybić;) a jak nie to przetłumacz  se w google;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

PS Z pozdrowieniami dla takafura, który niestety nie przygotował listy prawników popierających wyrok TK...

Równie dobrze możesz mnie dręczyć pytaniem o ciemną energię czy dlaczego ekspansja Wszechświata przyspiesza. Kosmologia to nie moja bajka.

A wracając do meritum - ja tylko pozwoliłem sobie zacytować opinie popierające tezę o wyjątkowym traktowaniu Polski przez UE.

I nie przekonuje mnie powtarzanie że wszystko co robi UE, PE czy TSUE to z troski o Polskę i by to nam żyło sie dostatniej. Że im więcej Unii tym lepiej dla nas...

Ps. A Prawnicy - może nie maja parcia na szkło obawiając się powtórki z depisyzacji ? Próbkę demokracji w wykonaniu PO mieliśmy po urodzinach Mazurka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Stalin przesunął nas z Azji do Europy, to powinniśmy się tej Europy trzymać, bo to dla nas był skok cywilizacyjny. A ci, którzy twierdzą, że jak zerwiemy z Europą, to automatycznie staniemy się mocarstwem i przy okazji przywódcą "Trójmorza" to powinni leczyć się na nogi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyr napisał:

balansie... czyli wy jednak napływowi jesteście, skoro stalin was do Europy przesunął. Wy z tych politruków żydowskich, czy z repatriantami żeście się zaplątali jako banderowiec?     

Wiem, że wy Mośki jesteście zainteresowani jedynie 447 i zadłużeniem Polski w swoich amerykańskich bankach, bo traktujecie nasz kraj jako taką półkolonię. Swoje opinie zachowaj wiec dla Jerusalem Post, a nie zaśmiecaj nimi forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czlowieksniegu napisał:

takafura

"A wracając do meritum - ja tylko pozwoliłem sobie zacytować opinie popierające tezę o wyjątkowym traktowaniu Polski przez UE. "

I rozumiem, że przywołani Niemiec czy Portugalczyk mają wiedzę większą niż podpisani byli sędziowie TK...

  Zależy o jaką wiedzę pytasz. Zacytowane wypowiedzi dotyczą podwójnych standardów w UE:

Popularny w Portugalii komentator polityczny Jose Manuel Fernandes pyta:

Dlaczego w Polsce włączenie polityków do kontroli sądów jest rzekomym końcem rady sądownictwa, a w Portugalii nie jest? Dlaczego w Polsce nie można skierowywać sędziów do innych sądów, a w Portugalii można? Dlaczego w naszym kraju nie może istnieć korporacyjność sędziów, a w Polsce może? Gdzie jest różnica? U nas przecież parlament i prezydent również mają wpływ na wybieranie członków Naczelnej Rady Sądowniczej.

Były unijny negocjator w sprawie Brexitu Michel Barnier  podczas ostatnich spotkań z Francuzami podkreśla, że Paryż nie powinien oddać swej suwerenności prawnej ani TSUE, ani Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka.

Ubiegający się o fotel prezydenta Francji polityk mówi niczym Polak. A przecież to były komisarz unijny— odnotował Fernandes

 

Były prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhle  w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit” odniósł się on do sporu o nadrzędność prawa w UE.

„Organy unijne uważają, że prymat prawa europejskiego jest absolutny, natomiast wiele trybunałów konstytucyjnych w państwach członkowskich jest zdania, że organom tym przekazano jedynie pewne, jasno zarysowane kompetencje i wolno im robić tylko to, do czego zostały upoważnione przez państwa członkowskie, bo UE nie jest państwem federacyjnym”

 

Powtórzyłem cytaty abyś zauważył że nie odnoszą się one wprost do konkretnego orzeczenia TK w Polsce a do szerszego zjawiska. No i to są ludzie z zewnątrz, nie są zahipnotyzowani przez Prezesa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie