Skocz do zawartości

Reparacje za IIWŚ


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, balans napisał:

Będziemy mieć 1500 czołgów, to sobie sami odbierzemy. Z tym, że może być problem ze skompletowaniem aż tylu załóg. No i logistyka i dowodzenie nigdy nie były naszą mocną stroną. Ale damy radę.

Ale aby mieć 1500 czołgów to musi się ziścić moteusza sen, o zapierdalaniu za miskę ryżu. No chyba że to będą wypasione mikołajkowe podarki, takie z Hobby Shop.

Edytowane przez fala
  • Tak trzymać 1
  • Hmmmm 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2022 o 14:39, Czlowieksniegu napisał:

"23 sierpnia 1953 roku rząd PRL zadeklarował chęć rezygnacji z odszkodowań wojennych od Niemiec. Następnego dnia, 24 sierpnia, PRL wraz z ZSRR, uznała, że dotychczasowe zadośćuczynienie wystarczy i nie będzie żądać kolejnych kwot.""

to kłamstwo?

Zadeklarował, uznał...

RFN, ma umowy ze wszystkimi krajami – dwustronne – podpisane po 1949 r., regulujące kwestię reparacji. Ze wszystkimi krajami, ale nie z Polską. Związek Sowiecki podpisał to z NRD 22 sierpnia 1953 r. Taki protokół jest, że ZSRR zrzeka się reparacji od NRD, ale Polska takiego protokołu nie ma. Nie wystarcza tutaj sama deklaracja formalna.

To tak, jakbym zadeklarował, że chciałbym kupić od Pani mieszkanie, a Pani odpowiedziałaby: proszę bardzo, chętnie je Panu sprzedam. Same deklaracje nie wystarczą, trzeba podpisać umowę, w dodatku w obecności notariusza. Dopiero wówczas będzie miało to moc prawną. I w tym przypadku mamy tylko deklarację rządu komunistycznego, który powołuje się na rozporządzenie. A w tym rozporządzeniu wyraźnie napisane jest, że deklaracja będzie mieć moc prawną, jeśli zostanie podpisana umowa. Tej umowy nie ma.

(wywiad z  polskim historykiem mieszkającym w Niemczech, prof. Bogdanem Musiałem)

Edytowane przez takafura
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, takafura napisał:

Zadeklarował, uznał...

RFN, ma umowy ze wszystkimi krajami – dwustronne – podpisane po 1949 r., regulujące kwestię reparacji. Ze wszystkimi krajami, ale nie z Polską. Związek Sowiecki podpisał to z NRD 22 sierpnia 1953 r. Taki protokół jest, że ZSRR zrzeka się reparacji od NRD, ale Polska takiego protokołu nie ma. Nie wystarcza tutaj sama deklaracja formalna.

To tak, jakbym zadeklarował, że chciałbym kupić od Pani mieszkanie, a Pani odpowiedziałaby: proszę bardzo, chętnie je Panu sprzedam. Same deklaracje nie wystarczą, trzeba podpisać umowę, w dodatku w obecności notariusza. Dopiero wówczas będzie miało to moc prawną. I w tym przypadku mamy tylko deklarację rządu komunistycznego, który powołuje się na rozporządzenie. A w tym rozporządzeniu wyraźnie napisane jest, że deklaracja będzie mieć moc prawną, jeśli zostanie podpisana umowa. Tej umowy nie ma.

(wywiad z  polskim historykiem mieszkającym w Niemczech, prof. Bogdanem Musiałem)

Ale umowy o darowiźnie takich dwóch gołych mieczy też nie było i wszystko załatwiane na gębę to teraz wychodzi że powyższe też mus oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy twierdzą, że w ramach reparacji dostaliśmy prawie 1/4 ich terytorium, które było o co najmniej 100 lat lepiej rozwinięte cywilizacyjnie, niż to na Kresach. Wiem, że to nie oni dawali, ale fakt jest faktem. Tak, że sprawa jest dość dwuznaczna...

Mamy w kraju szalejącą inflację i drożyznę, wszystko wskazuje na to, że zimą dojdzie do tego potężny kryzys energetyczny i PiS potrzebuje dla swojego twardego elektoratu wroga, którym by można wytłumaczyć porażki. Tak się złożyło, że wybrali akurat Niemcy, Tuska i UE, ale jak się to wszystko zacznie rozsypywać, to im nic nie pomoże. Inna sprawa, że konkurencja też durna jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, toska napisał:

Ale umowy o darowiźnie takich dwóch gołych mieczy też nie było i wszystko załatwiane na gębę to teraz wychodzi że powyższe też mus oddać.

Wszystko można sprowadzić do groteski. Mnie interesuje jednak strona prawna, formalna.

RFN, ma umowy ze wszystkimi krajami – dwustronne – podpisane po 1949 r., regulujące kwestię reparacji. Ze wszystkimi krajami, ale nie z Polską.

Ps. Zero refleksji, non stop ***** *** a potem kolejne twarde zderzenie z rzeczywistością...

19 minut temu, balans napisał:

Niemcy twierdzą, że w ramach reparacji dostaliśmy prawie 1/4 ich terytorium(...)

Niech pokażą kwity. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, balans napisał:

Niemcy twierdzą, że w ramach reparacji dostaliśmy prawie 1/4 ich terytorium, które było o co najmniej 100 lat lepiej rozwinięte cywilizacyjnie, niż to na Kresach. Wiem, że to nie oni dawali, ale fakt jest faktem. Tak, że sprawa jest dość dwuznaczna...

Miałem się nie odzywać w tym temacie, ale wobec takich wpisów i im podobnych nie sposób milczeć jak owca.

I tu się z Tobą nie zgodzę, bo to Niemcy wywołali 2 WŚ i dlatego ponieśli terytorialne konsekwencje, nie tylko na wschodzie. Sami sobie zgotowali taki los, na własne życzenie zamiast zdobyczy terytorialnych to musieli oddać swoje.

Polska poniosła też nie zawinioną utratę terytorium na wschód od Buga. Ziemie tzw. Odzyskane to nam Niemcy nie dali w ramach reperacji, my nic nie mieliśmy do gadania, czy nam się to podobało czy nie. Ustaliła to Wielka Trójka. Odszkodowanie należy się za zamordowanie milionów obywateli Polski, za zniszczenia miast, wsi, przemysłu, mostów,  dóbr kultury itd. Niemcom pomogła w tym Armia Czerwona i też może kiedyś za to zapłacą. Ale to Niemcy zaczęli i nakręcili spiralę mordów, zniszczeń i grabieży. Moja rodzina straciła majątek i 2/3 populacji. Równo po 1/3 zostali zabici/ zamordowani przez Niemców jak i sowietów. Więc się pytam: Gdzie tu widzisz dwuznaczność? Bo ja w dwuznaczności widzę zachowanie Niemiec po wojnie. Ukrywanie i nagradzanie zbrodniarzy wojennych takich jak np. Reinefarth. Czy dwuznacznością nie jest wypłacanie jemu do śmierci generalskiej emerytury? Na to było ich stać a ofiary tych katów to nic nie znaczące epizody? Przeciwnicy roszczeń a sojusznicy Niemiec, zanim napiszecie coś w tym temacie to się zastanówcie 7 razy, czy nie obrażacie ofiar faszystowskich Niemców, nie nazistów, tylko Niemców.

Edytowane przez RDW60
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, RDW60 napisał:

Bo ja w dwuznaczności widzę zachowanie Niemiec po wojnie. Ukrywanie i nagradzanie zbrodniarzy wojennych takich jak np. Reinefarth. Czy dwuznacznością nie jest wypłacanie jemu do śmierci generalskiej emerytury?

Historia niestety nie jest czarno-biała. Bo tak się złożyło. że najwięcej hitlerowskich zbrodniarzy uratował Watykan, a na drugim miejscu było... USA, bo potrzebowali na potrzeby wywiadu ludzi znających realia tam na Wschodzie. A to, że Niemcy nie bardzo się palili do sądzenia Niemców, to chyba dość zrozumiałe, acz kontrowersyjne.

Nie chcę się wdawać w spory ideologiczne, ale te całe reparacje to typowa kiełbasa wyborcza, bo z góry wiadomo, że nic z tego nie będzie, ale temat dla twardego elektoratu jest dość chwytliwy.

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, balans napisał:

 

Nie chcę się wdawać w spory ideologiczne, ale te całe reparacje to typowa kiełbasa wyborcza, bo z góry wiadomo, że nic z tego nie będzie, ale temat dla twardego elektoratu jest dość chwytliwy.

Fajnie. Twardym elektoratem znanej partii nazywasz tych co doznali krzywdy od Niemców. A skąd wiesz, że z tego nic nie będzie? Tusk Ci to powiedział? Jak będzie właśnie takie zachowanie jakie prezentujesz, to nic z tego nie będzie. Trzeba cisnąć Niemców, cisnąć siłą całego polskiego narodu, to właśnie wtedy coś będzie. Jak będziemy mieć takie podejście, że to kiełbasa wyborcza, jak nie będzie jedności w Nas to za chwilę i Polski nie będzie. Przestańcie we wszystkim totalnie upatrywać, że wszystko jest nie tak, że jest wszystko źle robione, że wszystko jest be. Bo tak naprawdę to sami totalni nic innego nie mają do powiedzenia, tylko be i be jak barany beczycie. Zróbcie coś wreszcie dobrego dla kraju, bo samo be nie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Czlowieksniegu napisał:

500px-Pandora_by_Arthur_Rackham.jpg

Tylko to potrafisz robić? Samo zło wypuszczać? Siać zamęt i wichrzyć w kraju? To jest Twój sposób na przejęcie władzy? Skrzynia, ulica i zagranica? Im gorzej dla Polski tym lepiej? Reperecje wojenne to be?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, RDW60 napisał:

Tylko to potrafisz robić? Samo zło wypuszczać? Siać zamęt i wichrzyć w kraju? To jest Twój sposób na przejęcie władzy? Skrzynia, ulica i zagranica? Im gorzej dla Polski tym lepiej? Reperecje wojenne to be?

To Ty nie widzisz, że to tylko temat zastępczy na użytek wewnętrzny wyciągany co jakiś czas, żeby przykryć kryzysy i machlojki.

Co ty byś zobaczył z tych reparacji. Poszłyby w parę funduszy.

Kpo ich nie interesuje (?), bo przy tym robota by była i rozliczyć się trzeba.

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, karpik napisał:

To Ty nie widzisz, że to tylko temat zastępczy na użytek wewnętrzny wyciągany co jakiś czas, żeby przykryć kryzysy i machlojki.

Co ty byś zobaczył z tych reparacji. Poszłyby w parę funduszy.

Kpo ich nie interesuje (?), bo przy tym robota by była i rozliczyć się trzeba.

I z tym co powyżej napisałeś to się zgadzam. Ale nie piszcie mnie, że cicho, cicho, nie drażnić Niemców. To przez ileś ostatnich lat słyszałem odnośnie putina i teraz mamy grobowe kwiatki. Najpierw wyciągnąć kasę od Niemców i Austriaków (ci się przyczaili i siedzą cicho) a potem właśnie mądrością narodu, nie kłótnią, przeznaczyć ją na szczytny cel, taki jak na przykład budownictwo mieszkań dla młodych małżeństw. Oszustów i złodziei złapać osądzić i powiesić. Mieć w nosie jakieś prawa o zakazie KS. Do tego są potrzebne silne sądy a nie tylko be. W tej chwili a i wcześniej też, sądy nie są w stanie nad tym zapanować. Tworzyć odważny program i zjednoczyć nim Naród a nie tylko be i be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, RDW60 napisał:

Ale nie piszcie mnie, że cicho, cicho, nie drażnić Niemców.

Ale kto tak pisze? Jakiekolwiek reparacje są nie do uzyskania po zawartych układach i uzgodnieniach. W żadnym sądzie nic nie ugramy. Po uj podnosić ciśnienie ludowi ciemnemu? To populistyczna gra karła z Żoliborza i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RDW60 napisał:

Trzeba cisnąć Niemców, cisnąć siłą całego polskiego narodu, to właśnie wtedy coś będzie. Jak będziemy mieć takie podejście, że to kiełbasa wyborcza, jak nie będzie jedności w Nas to za chwilę i Polski nie będzie.

Po pierwsze, to wyście skłócili naród polski, dzieląc go na "prawdziwych Polaków" i "totalną opozycję".

Po drugie, to ironia losu polega na tym, że polska gospodarka jest prawie całkowicie zależna od niemieckiej. I to nie jest wina Tuska [którego zresztą nie jestem sympatykiem], ale tego, że Niemcy ze swoją potężną gospodarką są w świecie w grupie G 5, a Polska w grupie G 23. Tak, że możemy jedynie pokiwać palcem w bucie...

Po trzecie, tak jak napisał karpik, jest to temat zastępczy wyciągany na czas kryzysu lub zbliżających się wyborów, bo ciemny lud to kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, balans napisał:

Po pierwsze, to wyście skłócili naród polski, dzieląc go na "prawdziwych Polaków" i "totalną opozycję".

 

Ja nikogo z nikim nie sklucalem. Z takim podejsciem czesci Polakow wytworzylismy niemoc narodowa i sytuacje patowa w kazdym temacie. Nie mam pojecia jak z tego wybrnac. Macie racje, po co nam odszkodowania wojenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiS wybrał sobie Niemcy jako takiego "chłopca do bicia". Moim zdaniem to idiotyzm robić sobie z potężnego sąsiada kolejnego wroga. Tym bardziej, że odeszła już Merkel, która miała jeszcze jakieś poczucie winy za wojnę, a do polityki przyszli tam młodzi, którzy są zdziwieni - co ci Polacy od nas chcą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, balans napisał:

Tym bardziej, że odeszła już Merkel, która miała jeszcze jakieś poczucie winy za wojnę, a do polityki przyszli tam młodzi, którzy są zdziwieni - co ci Polacy od nas chcą?

Tego chcemy czego ich rodzice do tej pory nie uregolowali. Jak splacali reperacje z 1 WS to sie nie dziwili, znali temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RDW60 napisał:

 Macie racje, po co nam odszkodowania wojenne.

Jak będziemy fajni i posłuszni to bogatszy i mądrzejszy Zachód ( czyli w praktyce Niemcy i Francja) wszystko w Polsce urządzi zgodnie z europejskimi wartościami ( nie pytaj którymi bo Cię wyśmieją).

Ideałem byłby Stany Zjednoczone Europy, z armia, jedną walutą, z dużym lotniskiem pod Berlinem i rurociągami z Rosji NS1, NS2 i pewnie NS10 zasilającymi Niemcy.

A sam pomysł reparacji i odszkodowań za IIWŚ od Niemców jest niefajny i co gorsze pisowski, a wiadomo ***** *** to główny punkt programu wyborczego którego nikt nie widział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, takafura napisał:

Niech pokażą kwity.

Kwity są z 1990 roku, gdy to Niemcy, przy bardzo silnym zresztą nacisku Francji, zdecydowały się uznać nasze zachodnie granice.

Tak przy okazji, to chciałem zauważyć, że rozwój zachodniej Europy i jej dobrobyt, zawdzięcza bardzo wysokiej kulturze technicznej, innowacyjności ich przemysłu, świetnej organizacji i... tanim rosyjskim surowcom. Dziś mają strach w oczach, bo grozi im recesja, inflacja i radykalizacja społeczeństwa.

I jeszcze jedno, jeżeli ktoś wierzy, że gdy zerwiemy z Europą, jednocześnie prowadząc wojnę z Rosją i Niemcami i w ten sposób staniemy się mocarstwem, to jest bardzo, ale to bardzo naiwny i ogłupiony prymitywną propagandą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie