Jump to content

RDW60

Forum members
 • Content Count

  209
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Moderator jest tutaj niepotrzebny. Odpowiedziałeś w tonie dyplomatycznym, lecz dla mnie zrozumiałym. Jak powstał ten wątek to się ucieszyłem i zacząłem się trochę udzielać. Tak się złożyło, że byłem w tamtym roku na obchodach 80 rocznicy tej bitwy a nie miałem blisko. Zgromadzenie w jednym miejscu informacji, fotografii, wspomnień jest koniecznie potrzebne. Ale... no własnie, po wpisach Miroslava odniosłem wrażenie, że to My mamy dać info a nie je otrzymać, prościej się wyrażając mam wrażenie, ze info jest zbierane na potrzeby kogoś "pancernego" z Niemiec. Chciałbym się mylić, lecz Miroslav Twój sposób i styl wypowiedzi jest w większości jakiś zagmatwany, trudny a jednocześnie dyplomatycznie zrozumiały.
 2. Autora powyższego tekstu proszę o wyjaśnienie celu, logiki i do kogo jest skierowany ten tekst akurat w tym wątku.
 3. Fotka TKS-a wklejona przez Bodzia 31 marca. Czy widoczna we włazie bocznym jest to wypalona twarz plutonowego Marcina Wieliczko???
 4. Porucznika Franciszka Wątrobę awansowano pośmiertnie na kapitana
 5. Jan Lucjan Wyciślak w opracowaniu "Polskie Termopile", bitwy pod Zadwórzem - Dytiatynem napisał:
 6. Tak lepiej wygląda, dziękuję, widać że u fotografa terminowałeś Wracając do tematu - tablice z rozpoznanymi nazwiskami poległych
 7. Zdjęcie znane, z netu, ale pomyślałem, że dobrze by było aby znalazło się w tym wątku
 8. Wygląda na to, że zdjęcia były robione po powrocie na miejsce bitwy oddziałów polskich
 9. Spróbuj odnaleźć Panią Mariolę Kielar, jej dziadek "Stanisław Gazda z Iwonicza-Zdroju był kierowcą dowódcy 13 pułku piechoty kapitana Jana Gabrysia. Był ochotnikiem WP od 1918 r. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, kierowca samochodów pancernych i osobowych, uczestnik bitwy warszawskiej (Virtuti MIlitari). Członek Zarządu Związku Dytiatyniaków w Krakowie, działał w Związku Strzeleckim w Iwoniczu." Pomocny link: https://dzieje.pl/ochrona-zabytkow/obchody-rocznicy-bitwy-pod-dytiatynem
 10. Wracając do artykułu GW który rozpoczął ten wątek to z zaciekawieniem przeczytałem "szczegółowy" opis cmentarza w Bielsku Podlaskim na którym są pochowani żołnierze Armii Czerwonej. Dla nieznających topografii tego miejsca wygląda to na rzetelny opis. Jednak prawda jest inna. Dlaczego GW zataiła, że są tam pochowani żołnierze WP polegli w obronie Ojczyzny w walkach z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r.? Ich szczątki złożono we wspólnym grobie po powojennych ekshumacjach z pól bitewnych tej części Podlasia. Spoczywa tam ponad 140 żołnierzy SGO Narew. Są to w większości ułani, szwoleżerowie, strzelcy konni, artylerzyści z DAK-ów polegli pod Olszewem, Domanowem, Dolistowem. Prawdopodobnie zostali na tym cmentarzu pochowani mieszkańcy Olszewa zamordowani przez Niemców po bitwie o Olszewo. Może ręka autora tekstu zadrżała jak miał napisać coś złego o Niemcach. Dla mnie jak i dla wielu moich znajomych jest to wielkim sku.......stwem , żeby ekshumowanych żołnierzy września 39 pochować właśnie na cmentarzu żołnierzy ACz.
×
×
 • Create New...

Important Information