Jump to content

RDW60

Forum members
 • Posts

  216
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by RDW60

 1. Nie posiadam więcej fotek. Jestem winny wyjaśnienie, może moje zapytanie będzie dokładniejsze. Na maila dostałem fotki z zapytaniem co to jest. Mail jest z Rosji. Nie znam pytającego i nie prowadzę żadnych korespondencji z Rosji, zaintrygowało mnie to na tyle, że chciałbym odnaleźć jakiś ślad rzemieślnika o nazwisku Trzonkowski. Sugestia że to mogą być narzędzia cukiernika jest niezła, bo część narzędzi wygląda jak foremki i stemple czy taż matryce. Może Trzonkowski był producentem a nie użytkownikiem tych narzędzi.
 2. Proszę o pomoc w identyfikacji warszawskiego rzemieślnika oraz przedmiotów.
 3. Witam, na plaży w Gdańsku znalazłem małą tabliczkę wykonaną z jakiegoś tworzywa sztucznego. Nie bardzo wiem do czego była wcześniej przytwierdzona i jak tłumaczyć napis wytłoczony po niemiecku Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji znaleziska.
 4. Formoza masz wiedzę większą od Czerwonego Krzyża. Udowadniasz swoim postępowaniem, że warto ślęczeć nad dokumentami i co najważniejsze umieć z nich skorzystać aby przynieść radość innym. W dzisiejszych czasach jest to rzadki dar. Daniel 299 życzę Tobie i Twojej rodzinie dalszych potwierdzeń miejsca spoczynku pradziadka.
 5. Moderator jest tutaj niepotrzebny. Odpowiedziałeś w tonie dyplomatycznym, lecz dla mnie zrozumiałym. Jak powstał ten wątek to się ucieszyłem i zacząłem się trochę udzielać. Tak się złożyło, że byłem w tamtym roku na obchodach 80 rocznicy tej bitwy a nie miałem blisko. Zgromadzenie w jednym miejscu informacji, fotografii, wspomnień jest koniecznie potrzebne. Ale... no własnie, po wpisach Miroslava odniosłem wrażenie, że to My mamy dać info a nie je otrzymać, prościej się wyrażając mam wrażenie, ze info jest zbierane na potrzeby kogoś "pancernego" z Niemiec. Chciałbym się mylić, lecz Miroslav Twój sposób i styl wypowiedzi jest w większości jakiś zagmatwany, trudny a jednocześnie dyplomatycznie zrozumiały.
 6. Autora powyższego tekstu proszę o wyjaśnienie celu, logiki i do kogo jest skierowany ten tekst akurat w tym wątku.
 7. Fotka TKS-a wklejona przez Bodzia 31 marca. Czy widoczna we włazie bocznym jest to wypalona twarz plutonowego Marcina Wieliczko???
 8. Porucznika Franciszka Wątrobę awansowano pośmiertnie na kapitana
 9. Jan Lucjan Wyciślak w opracowaniu "Polskie Termopile", bitwy pod Zadwórzem - Dytiatynem napisał:
 10. Tak lepiej wygląda, dziękuję, widać że u fotografa terminowałeś ? Wracając do tematu - tablice z rozpoznanymi nazwiskami poległych
 11. Zdjęcie znane, z netu, ale pomyślałem, że dobrze by było aby znalazło się w tym wątku
 12. Wygląda na to, że zdjęcia były robione po powrocie na miejsce bitwy oddziałów polskich
 13. Spróbuj odnaleźć Panią Mariolę Kielar, jej dziadek "Stanisław Gazda z Iwonicza-Zdroju był kierowcą dowódcy 13 pułku piechoty kapitana Jana Gabrysia. Był ochotnikiem WP od 1918 r. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, kierowca samochodów pancernych i osobowych, uczestnik bitwy warszawskiej (Virtuti MIlitari). Członek Zarządu Związku Dytiatyniaków w Krakowie, działał w Związku Strzeleckim w Iwoniczu." Pomocny link: https://dzieje.pl/ochrona-zabytkow/obchody-rocznicy-bitwy-pod-dytiatynem
 14. Wracając do artykułu GW który rozpoczął ten wątek to z zaciekawieniem przeczytałem "szczegółowy" opis cmentarza w Bielsku Podlaskim na którym są pochowani żołnierze Armii Czerwonej. Dla nieznających topografii tego miejsca wygląda to na rzetelny opis. Jednak prawda jest inna. Dlaczego GW zataiła, że są tam pochowani żołnierze WP polegli w obronie Ojczyzny w walkach z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r.? Ich szczątki złożono we wspólnym grobie po powojennych ekshumacjach z pól bitewnych tej części Podlasia. Spoczywa tam ponad 140 żołnierzy SGO Narew. Są to w większości ułani, szwoleżerowie, strzelcy konni, artylerzyści z DAK-ów polegli pod Olszewem, Domanowem, Dolistowem. Prawdopodobnie zostali na tym cmentarzu pochowani mieszkańcy Olszewa zamordowani przez Niemców po bitwie o Olszewo. Może ręka autora tekstu zadrżała jak miał napisać coś złego o Niemcach. Dla mnie jak i dla wielu moich znajomych jest to wielkim sku.......stwem , żeby ekshumowanych żołnierzy września 39 pochować właśnie na cmentarzu żołnierzy ACz.
 15. Cierpliwie, codziennie czytam Waszą dyskusję i: - to jest sedno sprawy w ocenie NSZ przez AK - Czlowieksniegu - prosiłem o zapoznanie się z książką Szackiego, napisałeś, że masz ją w wydaniu po angielsku. Przeczytaj po polsku to wtedy zrozumiesz. Konrada Wallenroda to pewnie ze szkolnej lektury pamiętasz. Tam padło takie zdanie - „Tyś niewolnik, jedyna broń niewolników – podstępy” . Jaśniej do realiów BŚ to broń można na wrogu zdobywać siłą ale też i podstępem. Zastanawiam się jaki interes mają Ci co na siłę robią z NSZ faszystów. Takie twierdzenie można porównać do tego, że Polska uczestniczyła w holocauście Żydów. W obu przypadkach to jednostki czyniły zło, a nie organizacja NSZ i jej oddział BŚ i nie Państwo Polskie.
 16. Za daleko z tym tematem zaszliśmy. Nie można wszystkich negatywnie oceniać na podstawie działań kilku jednostek. W każdej organizacji zbrojnej RP były czarne owce. Tutaj nie chodzi o wybielanie NSZ ale o decyzję Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak już wcześniej napisałem - Cześć i Chwała dla wszystkich którzy walczyli z Niemcami i sowietami a hańba dla tych którzy z tymi dwoma okupantami kolaborowali. Daninę krwi setek tyś. walczących nie może przekreślić i zostawić w zapomnieniu kolaboracyjna działalność jednostek. Myślę, że tym właśnie kierował się nasz Prezydent podejmując nie łatwą decyzję. Czlowieksniegu- niewiedza i kłamstwo z premedytacją....szybko oceniasz innych
 17. Czlowieksniegu - myślę, że za bardzo emocjonalnie czytasz wypowiedzi innych. Mojej nie doczytałeś ze zrozumieniem do końca, więc powtórzę: Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie spodoba. Trzeba słuchać woli większości. Zawsze chętnie podyskutuje o faktach historycznych, współczesne, polityczne tematy nie są moją bajką. Jeszcze raz proponuję i polecam książkę "Byłem Dowódcą Brygady Świętokrzyskiej" autorstwa Antoniego Szackiego.
 18. Czlowieksniegu Chylę czoło przed naszymi walczącymi i ginącymi przodkami. Właśnie mam na ukończeniu opracowanie losów sybiraka, berlingowca. Walczył w 8 pp o przyczółek Warecko-Magnuszewski, desantował się na lewy brzeg Wisły w pomocy PW, będąc plutonowym, podczas wyzwalania Bydgoszczy poległ. Miał niespełna 19 lat. Spoczywa na Cmentarzu Wojennym Wałcz Koronowo z błędem w nazwisku, przez co rodzina długo nic o losach tego chłopca nie wiedziała. Wracając do tematu tego wątku, to myślę, że Prezydent Duda chce być prezydentem wszystkich Polaków. Zawsze znajdzie się ktoś, komu się coś nie spodoba. Trzeba słuchać woli większości.
 19. Czlowieksniegu rzeczywiście odleciał w kosmos dokonując takich porównań. Przecież w PW walczyli także żołnierze NSZ. https://ngopole.pl/2011/08/01/narodowcy-w-powstaniu-warszawskim/ Chwała berlingowcom za udział w wyzwalaniu Polski z pod okupacji niemieckiej, ale hańba za to, że po pokonaniu Niemców utrwalali władzę czerwoną i nasze poddaństwo Moskwie. Moja rodzina do tej pory nie może znaleźć szczątków żołnierza NSZ zamordowanego po wojnie w więzieniu w Białymstoku. Polski Sąd Wojskowy w 1946 r. skazał go na śmierć za to, że strzelał do żołnierzy sowieckich, Niemców, partyzantów radzieckich, a po wojnie do berlingowców, ubeków, pprowców, nkwdzistów. Trzymajmy się faktów, nawet tych niewygodnych ale nie naciągajmy ich do swoich teorii. Czasami warto posłuchać co inni maja do powiedzenia, nawet jak nie mają racji ale żeby tak od razu o świni i kosmosie.....
 20. Przeczytajcie jak to jest widziane z drugiej strony. Od wewnątrz, od strony Brygady Świętokrzyskiej. Wtedy temat wróci i podyskutujemy nabywszy innego spojrzenia. Antoni Szacki ps. Bohun, Dąbrowski, napisał książkę pt. "Byłem Dowódcą Brygady Świętokrzyskiej NSZ". Pamiętnik dowódcy, wspomnienia żołnierzy, dokumenty. Przeczytajcie te wspomnienia dowódcy oddziału NSZ oskarżonego o kolaborację z Niemcami, zdradę, i rzekome zbrodnie. Mój przedmówca napisał o negowaniu faktów historycznych a ja się pytam: Faktów czy bredni komunistycznych, które dla niektórych po kilkudziesięciu latach propagandy stają się faktami. Tak bojar_1 przeczytaj, jak to dowództwo BŚ było sterowane przez radomskie Gestapo, jak to PPR pod rozkazami sowieckich oficerów likwidowało NSZ.
×
×
 • Create New...

Important Information