Jump to content
Sign in to follow this  
grba

Nowa broń dla Batalionu Reprezentacyjnego

Recommended Posts

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy pokazami musztry paradnej uświetniają najważniejsze święta państwowe, chcą kupić nowe egzemplarze karabinków SKS

Te, których wciąż używają, mają prawie 60 lat.

Wojsko szuka 500 karabinków SKS. To konstrukcja z lat 40. XX w., wciąż używana w polskiej armii czy np. Straży Granicznej. Nie jest jednak przeznaczona do zastosowania bojowego, a jedynie reprezentacyjnego, np. podczas uroczystości takich jak zbliżające się obchody święta Wojska Polskiego.

Z ogłoszenia, jakie na początku sierpnia opublikował Inspektorat Uzbrojenia MON, wynika, że armia zamierza kupić ok. 500 kompletów obejmujących karabinki z dodatkowym wyposażeniem, np. parcianymi pasami czy łódkami na naboje. Armia najchętniej pozyskałaby broń nową, a jeśli to się nie uda, to używaną, ale z zastrzeżeniem, że łączna liczba strzałów z niej oddanych nie przekracza trzech tysięcy. Dostawy miałyby zostać zrealizowane w tym i przyszłym roku. Nie wiadomo jednak, czy broń jest jeszcze gdziekolwiek produkowana, m.in. to ma wyjaśnić analiza rynku prowadzona przez Inspektorat Uzbrojenia.

Około 500 karabinków to tyle, ile obecnie używa Batalion Reprezentacyjny WP. Jak powiedział ppłk Paweł Zduniak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, któremu podlega jednostka, każdemu żołnierzowi batalionu przysługują dwa komplety broni - treningowy i występowy. Karabinki trafiły do ówczesnej Kompanii Reprezentacyjnej WP w momencie jej utworzenia, czyli w 1954 r., a pierwsze dostawy broni do Polski miały miejsce rok wcześniej.

Leciwa broń nie zawsze bez szwanku wychodzi z treningów i występów reprezentacyjnych pododdziałów.- Najczęściej występujące usterki karabinka SKS są związane z jego użyciem podczas musztry, m.in. należą do nich: wyłamany pierścień oporowy łoża, pęknięta kolba, złamany bagnet, urwane zabezpieczenie podtrzymujące magazynek w kolbie oraz odpryski chromu i lakieru na kolbie - powiedział ppłk Zduniak.

Dodał, że uszkodzenia są na bieżąco naprawiane przez wojskowe zakłady techniczne, a remonty są łączone z przedłużaniem okresu użytkowania. Jednak o potrzebie wymiany używanych egzemplarzy na nowe decyduje wiek broni.

Dlaczego Batalion Reprezentacyjny chce jedynie wymienić egzemplarze broni, a nie sięgnąć po nowszą konstrukcję? Ppłk Zduniak, który służył kiedyś w kompani reprezentacyjnej, uważa, że karabiny SKS bardzo dobrze nadają się do musztry paradnej. - Są świetnie wyważone, wygodne do musztry, nie mają wystających części, które by przeszkadzały - ocenił. Dodał, że żołnierze z pododdziałów reprezentacyjnych cenią też to, że broń ma wbudowany na stałe bagnet, a jej mechanizm jest samoczynny, co umożliwia wygodne przeładowanie przy salwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nowa" broń... Oddział reprezentacyjny spotyka się z gośćmi z zagranicy i jako taki winien reklamować nasz przemysł zbrojeniowy, pomagać w sprzedaży naszej pracy, naszej myśli technicznej. Podobno wystrugaliśmy nowy MSBS-5,56... Jak jest dobry, to dać go żołnierzom reprezentacyjnym, gość zobaczy, gość się zainteresuje, gość wypróbuje, gość może kupi i będzie forsa na inne zabawki dla naszego WP.

A te graty, to na ścianę, do muzeum lub jakimś partizanom, mudżaheddinom...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Można je kupić jak wszystko inne.W Chinach. :)

Tam były produkowane jako typ 56.
Na pewno mają ich jeszcze tysiące w magazynowym stanie.

A i za wschodnią granicą nabyć je to na pewno nie problem.

Nic tylko przetarg ogłaszać :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
I tak znowu zapłacimy za reklamę chińskiego albo ruskiego sprzętu... tak samo jak płacimy miliardy za ta afgańską eskapadę USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiadomo jednak, czy broń jest jeszcze gdziekolwiek produkowana, m.in. to ma wyjaśnić analiza rynku prowadzona przez Inspektorat Uzbrojenia."

Ten fragment mnie rozwalł.
awodowcy" pierwsza klasa. :)
Sprawa dla Inspektoratu Uzbrojenia. :)
Niech zadzwonią do pierwszwej lepszej firmy sciągającej broń przerabianą na DEKO to się dowiedzą gdzie kupić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
U mnie w sklepie sa po SKS po 200$, a w ogole nie rozumiem psioczenia na ten karabin, jesli sa poreczne w mustrze to , chyba co nie ktorym przeszkadza ich rodowod, jesli tak to niech psioczaczy skonstruuja karabin i stana do przetargu, podobno to wolny kraj...........

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nasza profesjonalna armia jest w stanie obronić 200 kilometrów naszych granic przez jedną dobę, Marynarkę chcą nam zlikwidować, mamy 48 owoczesnych" używanych f-16 z lat 70-tych, ale Oddział Reprezentacyjny musi mieć nowy sprzęt.
Czy jest coś w wojskowości tego państwa co nie jest kpiną?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jakich f-16 z lat 70-tych??? O ile pamieć mnie nie myli to sa nowowyprodukowane, no ale może się myle :D :D A co do SKS to nie mam zdania, jak im wygodnie się z nim musztruję to czemu nie. MSBS to na razie trochę śpiewka przyszłości ale jak produkcja wystartuje? Ale zdaje się wtedy trzebaby zmieniac cała musztrę (chwyty, ruchy itp) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mogliby przerzucic się na łuki, ale obawiam się, że oddanie z nich salwy honorowej mogłoby byc niebezpieczne, tak na marginesie nasze jednostki prezentują się na tyle dobrze i elegancko, że właściwie naszą armię moznaby zredukowac do batalionu reprezentacyjnego i sił specjalnych, resztę odesłac do domów i nie było problemu z zakupem sks-ów ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
@sebo_sek
mamy 48 "nowoczesnych używanych f-16 z lat 70-tych,"

Wypowiadanie takich bzdur to oznaka wyjątkowej odporności na fakty (czyt. głupoty) czy może świadome kłamstwo z premedytacją?

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@sebo_sek
mamy 48 "nowoczesnych używanych f-16 z lat 70-tych,"

Nie są z lat 70-tych tylko nowsze. Faktycznie są używane i po remoncie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mylisz je z C-130 Herculesami, f-16 dostaliśmy fabrycznie nowe w najnowszej wersji produkcyjnej block 52+.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz pierwszy oddziały reprezentacyjne dostaną polskie karabinki. Debiut być może już 3 maja.

Armia zamówiła w radomskiej Fabryce Broni 150 sztuk nowoczesnych karabinów reprezentacyjnych MSBS kalibru 5.56 mm dla jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Jak podkreśla prezes radomskich zakładów Edward Migal, pierwszy raz w historii Wojska Polskiego kompania reprezentacyjna będzie miała polski karabinek - Do tej pory używaliśmy broni niemieckiej lub radzieckiej - przyznaje rozmowie z Rzeczpospolitą".

Wszystkie karabinki mają tam trafić do końca czerwca. Jednak jak wyjaśnia rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, jest szansa, że pierwsze egzemplarze zobaczymy w rękach wojskowych w czasie trzeciomajowych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Łączny koszt zakupu karabinków do 1,6 mln zł.

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/516503,sowiecka-bron-do-lamusa-karabin-msbs-mon-kompania-reprezentacyjna-uzbrojenie-koszt.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak podkreśla prezes radomskich zakładów Edward Migal, pierwszy raz w historii Wojska Polskiego kompania reprezentacyjna będzie miała polski karabinek - Do tej pory używaliśmy broni niemieckiej lub radzieckiej"

Niemieckiej? Kiedy niby?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information