Jump to content

vis1939

Moderators
 • Content Count

  8369
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

1576 profile views
 1. Ta, a i jeszcze dymne, wskaźnikowe, propagandowe, testowe, ppanc lite bez ładunku mw itd.
 2. Pewno po prostu poszli po najmniejszej linii oporu pozbywając się starego poniemieckiego zrzyna, a Ty od razu dorabiasz do tego ideologie.Ojciec też mi opowiadał o jakiś żenujących nagrodach w zawodach latawcowych.Byle coś dać bo taki był przykaz, a mogli dać przecież tylko w mordę.
 3. https://www.1enduro.pl/budowa-tras-rowerowych-singletrack/ Prawie robi wielką różnice...
 4. https://odk.pl/polska-amunicja-karabinowa-20-mm-1936-1939,47568.html Polecam, masa info, rys i przekrojów nigdzie wcześniej nie publikowanych. O użyciu amunicji niemieckiej w tks jest gdzieś we wspominkach wrześniowych niejasna wzmianka, zresztą same wyczyny Orlika też nie do końca trzymają się kupy.Na forum DWS dość dogłębnie się nad tymi tematami znęcano i jak interesują Cię fakty, a nie mitologia to sobie zajrzyj.
 5. Jak naszego, to chyba właściwiej było by pisać o najcięższym karabinie maszynowym 20mm wz.38? bo tak to się w rodzimej nomenklaturze określało.Co do "pasowania" niemieckiej amunicji w naszym nkm to chyba do pierwszego wystrzału(o ile w ogóle) Wymiary mimo że, mocno zbliżone to z pewnością nie pozwoliły by na bezawaryjne i efektowne użycie niemieckiej amunicji w nkm. Na początku roku wyszła książka o polskiej amunicji 20mm, polecam się zaopatrzyć i zaznajomić.
 6. Niby jak identyfikowano by naboje gdyby nie było żadnych oznaczeń? Leżakowanie latami w glebie i tradycyjne już w terenie tarcie denka o portki w celu odczytania bić nie sprzyja zachowaniu lakieru.Do tego dochodzi czyszczenie w domu - druciaki, szczotki lub idiotyzmy w postaci maczania w occie.Wszystko to sprawia, że łusiny krążące w obiegu kolekcjonerskim po lakierach mają w większości wspomnienie.
 7. Nabój Z czarnym lakierem był oznaczany na początku, potem zmieniono na żółty.Podobnie PS był początkowo oznaczany czarnym, potem zmieniono na niebieski.W takich wypadkach bez posiadania dodatkowo oznaczonego pocisku od łuski można sobie gdybać. Jak nieoznaczonych? Nie przypominam sobie łusek bez oznaczeń...lakier zawsze musiał być, choćby do uszczelnienia miseczki spłonki. Oczywiście, że mógł.Ale miał on większy zasięg i dlatego przeznaczono go do km.Do kb/kbk wystarczył lekki o mniejszym zasięgu ale tańszym w produkcji.
 8. Od początku śmierdzi cała ta opowiastka bujdą na kilometr, a kto ma w tym interes żeby odstrzelić kilka wilków to jak zwykle jest oczywiste.
 9. Się pęknie lub rozegnie ponad kaliber, nie kombinuj tylko wsadź tam to co było.Przesmaruj też olejem dla poślizgu.
 10. Kluskę odwrotnie głowicą w łuskę i gumowy młotek.
 11. O w mordunie, chyba nadszedł dzień przeglądu szpargałów w piwnicy
 12. Autobox już raz porwał się na zrobienie następcy "stara" i poza prototypem którym chwalono się na festynach, nic z tego nie wynikło.Identycznie będzie z tym tworem, kupa szumu, a potem pod kocyk.Ta firemka to jedna stara hala na której remontuje się padliny stara na chińskich komponentach i tyle, nie mają żadnego polotu do poważnych producentów.Pracowałem tam parę lat temu, dlatego nawet się nie łudzę.
×
×
 • Create New...

Important Information