Jump to content

jozfig

Forum members
 • Content Count

  288
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Jest kilka możliwości w zależności od okresu z jakiego pochodzi zdjęcie : 1. T-54A lub bardziej prawdopodobne jego modyfikacja do wersji T-55U; 2. T-55 lub jego modyfikacja do wersji T-55M. 5. Na pewno nie jest to T-55A. T-55U i T-55M były jeszcze szeroko używane do końca lat 80-tych, sam jeszcze na nich jeździłem.
 2. Bywałem z nimi na poligonach, zresztą sporo jest w internecie zdjęć pojazdów tej Dywizji z takimi numerami.
 3. 8 DZ miała w znaku taktycznym X.
 4. Wie ktoś jakie dokumenty potwierdzają autentyczność tego pojazdu ?
 5. Jak każda jednostka tego szczebla wydzielała środki do wsparcia Brygad w zależności od wykonywanego zadania. Na szczeblu Korpusu Armijnego ( było ich trzy) znajdował się natomiast Pułk rakiet plot Roland również 36 wyrzutni.
 6. Na szczeblu każdej Dywizji ( z wyjątkiem DPD) był Pułk plot składający się z 36 dział plot Gepard.
 7. Jeżeli rzeczywiście coś takiego się wydarzyło to być może ma to związek z dużymi ćwiczeniami NATO jakie mają się odbyć między innymi na terenie naszego kraju, gdzie Izrael po raz pierwszy bierze udział mimo że nie jest członkiem NATO. Wprawdzie mówiło się o spadochroniarzach ale być może są też wojska lądowe.
 8. Do tej listy muzeów w tej dziedzinie, których założycielem jest MON należy dodać jeszcze Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy z filiami w Toruniu i Wrocławiu, które też ma swoje ambicje.
 9. Ale tamten jest w Warszawie a to jest temat o Poznaniu. Warszawa niechętnie pozbywa się swoich fantów czego dała przykład przy odbudowie Pz. III.
 10. Bardzo dobrze się dzieje że MWP jest zainteresowane przejęciem tych eksponatów. Uchroni je to przed utratą oraz pozwoli zachować jako częsć dziedzictwa narodoego dostępnego dla szerokiej publiczności. Pieniądze moim zdaniem w tym wypadku nie odgrywają większej roli, gdyż wiele większe niejednokrotnie wydawane są na mniej trafione inwestycje.
 11. A przed Macierewiczem to niby w tym lotnictwie było lepiej? Jak dla mnie to typowy przykład hipokryzji.
 12. W Poznaniu to ostatnie sztuki widziałem gdzieś w połowie lat 80-tych a dokładniej na autodromie w Biedrusku, ale już wtedy nie były używane do szkolenia.
×
×
 • Create New...

Important Information