Jump to content

steell

Forum members
 • Content Count

  3736
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by steell

 1. Tytuł artykułu jest mylący, może celowo, a może dziennikarz nie rozgarnięty.
 2. Z muzeum narazie nic nie wiadomo Cytat: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał do czasu rozpoznania decyzję ministerstwa kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Sąd rozpatrzy skargę i podejmie decyzję.
 3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Znak_graniczny
 4. Michnik toasty wznosił za tekę ministerialną dla Kiszczaka to czego oczekujecie od Wyborczej"? To taki Gross tylko o wielu nazwiskach.
 5. Zakładając że ten ubot" leży tam na dnie, to koszt wydobycia tak by niczego nie zniszczyć może znacznie przekroczyć oferowane 5 tys zł.
 6. Z zasady jako nie fachowiec nie wypowiadam sie w tym temacie, ale zdjęcie wstawione przez leszek01 2015-08-16 11:38:00 spowodowało u mnie poważne problemy zdrowotne. Na chwilę obecną nie wiem czy przeżyję.
 7. Silnik zajumali musi ruskie szabrowały.
 8. Poprawia samopoczucie, ale z drugiej strony świadczy o mizerii wyposażenia.
 9. Odbuduje się jeszcze większy i piękniejszy, nie martw się.
 10. Tu to samo miejsce trochę wcześniej http://fotopolska.eu/119609,foto.html?o=u141669
 11. Trochę tego nazbierałeś. Fajnie by było zrobić uproszczoną makietę czołgu z przeźroczystej grubej pleksi i osadzić w niej elementy odnalezione w miejscach im należnych. No ale to tylko takie marzenia :)
 12. Wybaczcie niecierpliwość ale ciekawość mnie zjada od wewnątrz. Są dostępne fotki wnętrza tego egzemplarza po wyczyszczeniu z błota?
 13. No to może cofniemy się trochę dalej w czasie. Lechici a Piastowie" Nie będę cytował całego tekstu bo każdy sobie przeczyta, natomiast jak to faktycznie jest? wszak nawet obecnie niektóre nacje nazywają nas lachami w różnych odmianach tego słowa. http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/lechici1.html
 14. Tarcze drużyny mogły być w miarę jednolite, oczywiście chodzi o barwy. Do tego zrobione na błysk hełmy i podobne płaszcze. Ustawienie szyku z podobną bronią i mamy w miarę jednolicie wyglądające wojska. To najprostsze rozwiązanie, woj przyjmowany do drużyny musiał być w jakiś sposób wyróżniany o reszty kręcącej się po grodzie, w tym wypadku możliwe że wręczano np. płaszcz, który pewnie był znakiem zastrzeżonym" dla drużyny. Koszt do przyjęcia a symbol widoczny od razu. Pewnie w przypadku zużycia lub zniszczenia, zakup nowego był już w gestii drużynnika ale co mundur" to mundur"
 15. Prawdę mówiąc, chrześcijańska Europa miała sporo szczęścia. Jak pisał tysiąc lat temu Ibrahim Ibn Jakub: „Na ogół Słowianie są skorzy do zaczepki i gwałtowni i gdyby nie ich niezgoda wywołana mnogością rozwidleń ich gałęzi i podziałów na szczepy, żaden lud nie zdołałby im sprostać w sile”. Być może gdyby nie nasza kłótliwość, językiem współczesnej dyplomacji byłby nie francuski, ale słowiański.. http://www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/chuligani-z-wasami/strona-publikacji/2/nc/1/ Swarliwość pozostała nam do czasów obecnych
 16. Pozwolę sobie jeszcze raz na cytat ze wcześniej zamieszczonego linku Polanie nie narzekali na brak wojowników. Ma on trzy tysiące pancernych [podzielonych na] oddziały, a setka ich znaczy tyle co dziesięć secin innych [wojowników]" - pisał o Mieszku żydowski kupiec Ibrahim Ibn Jakub. Nie wiem na ile wiarygodne liczby ale jeżeli są prawdziwe to całkiem niemała siła jak na ten region Europy. Bolesław Chrobry olśnił cesarza Ottona potęgą swojej armii. Gall Anonim pisze o tarczownikach i pancernych witających cesarza. Dzielnych wojach w pancerzach i błyszczących hełmach, uzbrojonych we włócznie
 17. Co do samych Słowian uważanych za protoplastów, dosyć ciekawy opis /nie doczytałem jeszcze do końca/. Moja uwagę zwrócił opis W latach 610-617 Słowianie nękali najazdami Bałkany, sprawiając, że zromanizowane ludy zamieszkujące te okolice uciekały lub chroniły się w górach. Prokopiusz, opisując armię najeźdźców, pisał o piechocie uzbrojonej we włócznie, zatrute strzały, łuki oraz tarcze. Walczyć mieli w szyku luźnym, który Bizantyjczykom wydawał się bezładny. Co ciekawe, kiedy w 626 roku wspólna armia Awarów i Słowian uciekła spod murów Konstantynopola, obrońcy wśród trupów znajdowali także zw
 18. Próbował, ale w tamtych czasach koszt konia był na tyle wysoki że zamykanie konnicy w grozie to było marnotrawstwo.
 19. http://www.bog.webd.pl/kcn/strzaly/#imageAnchor Sporo informacji na temat grotów strzał. Gama modeli grotów z tamtego okresu ogromna, w oczy jako laikowi rzucił mi się od razu sposób mocowania grotu do strzały, a właściwie dwa jego rodzaje. Tuleja i szpikulec. O ile tuleja kojarzy mi się natychmiast z łowiectwem o tyle szpikulec z walką, co nie znaczy ze nie były stosowane równolegle. Grot ze szpikulcem jest łatwiejszy do wykonania /szybkość produkcji/. Natomiast po trafieniu w cel próba jego wyciągnięcia kończyła się zapewne złamaniem strzały i pozostawieniem grotu w ranie, a co za tym idzie
 20. Zamierzam poruszyc dwie kwestie. Pierwsza sprawa koni w drużynie. Sama charakterystyka walk wymusza posiadanie koni lub ich brak. Co daje koń w kawalerii? możliwość szybszego poruszania się /po traktach/, dużą siłę uderzenia /przełamania/ i możliwości manewrowa podczas bitwy. Pozostawiam kwestie ruchliwości a skupie się na drugim aspekcie to znaczy sile uderzenia. Aby ją wykorzystać trzeba mieć miejsce, o czym koledzy już pisali. Problem zaczyna się przy zdobywaniu grodów, jeżeli nie wystąpi czynnik zaskoczenia kawaleria staje się mało przydatna i nie odporna na ogień łuczników z wałów, zwłasz
 21. Dla chłopa czy robotnika w tamtych czasach władza to władza.
 22. Pamiętaj że nawet jeszcze na początku 1944 roku mało kto wierzył by Niemcy zostały pokonane. Władza kazała donosić i nagradzała donosy wiec się donosiło, tak było w całej Europie nie tylko u nas. Popatrz ile donosów na gestapo było w samych Niemczech, skala wręcz przerażająca.
 23. A dziwisz się? Z jednej strony głód, strach przed śmiercią za byle co,z drugiej strony możliwość łatwego zarobku bez ryzyka? Co II RP dała chłopom i biedocie?
×
×
 • Create New...

Important Information