Jump to content

YARD

Forum members
 • Posts

  1966
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

YARD last won the day on March 24 2019

YARD had the most liked content!

Recent Profile Visitors

801 profile views

YARD's Achievements

4

Reputation

 1. W ostatni weekend maja na cmentarzu Miłostowo w obecności Rodziny oznaczyliśmy grób Jana Mikulskiego tabliczką z Jego biogramem.Całą akcję zorganizował niezawodny sierżant-szef.Żal było nie skorzystać z pięknej pogody i nie wybrać się na krótkie ćwiczenia do miłostowskiego lasu, kryjącego w sobie liczne pamiątki po obu wojnach światowych.fot. OKW, Jan Mikulski ur: 1901.11.08 Klasak, pow. Kępno, zm. 1.11.1975 r. Powstaniec Wielkopolski. Podporucznik rezerwy Wojska Polskiego. Jan Mikulski zgłosił się ochotniczo w dniu 28.12.1918 do organizacji powstańczej w Poznaniu Hotel Bazar. Przydzielony do grupy rozbrajającej niemieckie ośrodki wojskowe jak: kasyno oficerskie na ul. Piekary, Hotel Continental, Dworzec Główny i patrolującej ulice. Przy zlikwidowaniu Niemców, którzy ostrzeliwali samochód powstańczy na ulicy Wielkiej, ranny w prawą rękę. Brał udział w rozbrajaniu kolonistów niemieckich w Żabikowie k/Poznania, w zdobywaniu lotniska Ławica - 6.01.1919 r. Stał na posterunkach na Cytadeli i innych obiektach wojskowych. W lutym 1919 r przeniesiony do Biedruska do 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich (57 p.p.) w którym służył do 1921, 74 Górnośląskiego Pułk Piechoty, w dniu 01.11.1921 r mianowany podoficerem zawodowym. W dniu 31.10.1927 zwolniony z czynnej służby WP na własną prośbę jako plutonowy. Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Grunwaldu Wielkopolski Krzyż Powstańczy Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich Tablica ustawiona przez Rodzinę, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i Ochotnicza Kompania Wielkopolska
 2. W ostatni weekend maja na cmentarzu Miłostowo w obecności Rodziny oznaczyliśmy grób Jana Mikulskiego tabliczką z Jego biogramem.Żal było nie skorzystać z pięknej pogody i nie wybrać się na krótkie ćwiczenia do miłostowskiego lasu, kryjącego w sobie liczne pamiątki po obu wojnach światowych.
 3. Żołnierz 1 pułk strzelców wielkopolskich (późniejszy 55 pułk piechoty).
 4. Zapraszam na FB Pamięć Powstania Wielkopolskiego i Ochotnicza Kompania Wielkopolska działa. Oddział przetrzebiony przez "atak gazowy", większość kolegów została w garnizonie na "Rekonwalescencji" ;)
 5. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Muzeum Broni Pancernej ponownie otwiera swoją ekspozycję dla zwiedzających. Z początkiem lutego przeprowadzimy sprawdzenie procedur funkcjonowania w reżimie sanitarnym i od 2 lutego w godzinach od 10:00 do 16:00 (kasa do 15:00)
 6. Zniszczone radzieckie działo pancerne przed DOKP
 7. KroghulFactory Marcin Górecki Art 2 lutego 1945 roku, 10 dzień Bitwy o Poznań. Czołg Tygrys należący do niemieckiej Pancernej Rezerwy Uderzeniowej (German Panzer Strike Reserve), operując z okolic Zamku Cesarskiego zniszczył 4 radzieckie czołgi stojące na ulicy Zwierzynieckiej. Za tę akcję załoga Tygrysa dostała butelkę ponczu.
 8. Kościan, teren tzw. "Sanatorium" - budynki po klasztorze Bernardynów, później pruskich koszar a aktualnie Wielkopolskie Centrum Neuropsychiatryczne. Szkoła podoficerska piechoty.
 9. ul. Kraszewskiego przy Rynku Jeżyckim.
 10. Most kolejowy nad Wartą, Poznań -Garbary
 11. Skansen Soplicowo , lato 2020, ćwiczenia Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej.
 12. Lato 2020. Skansen Soplicowo. Ćwiczenia Ochotniczej Kompanii wielkopolskiej.
 13. Argentyński Sherman w miasteczku Concordia
×
×
 • Create New...

Important Information