Jump to content

YARD

Forum members
 • Posts

  1966
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by YARD

 1. W ostatni weekend maja na cmentarzu Miłostowo w obecności Rodziny oznaczyliśmy grób Jana Mikulskiego tabliczką z Jego biogramem.Całą akcję zorganizował niezawodny sierżant-szef.Żal było nie skorzystać z pięknej pogody i nie wybrać się na krótkie ćwiczenia do miłostowskiego lasu, kryjącego w sobie liczne pamiątki po obu wojnach światowych.fot. OKW, Jan Mikulski ur: 1901.11.08 Klasak, pow. Kępno, zm. 1.11.1975 r. Powstaniec Wielkopolski. Podporucznik rezerwy Wojska Polskiego. Jan Mikulski zgłosił się ochotniczo w dniu 28.12.1918 do organizacji powstańczej w Poznaniu Hotel Bazar. Przydzielony do grupy rozbrajającej niemieckie ośrodki wojskowe jak: kasyno oficerskie na ul. Piekary, Hotel Continental, Dworzec Główny i patrolującej ulice. Przy zlikwidowaniu Niemców, którzy ostrzeliwali samochód powstańczy na ulicy Wielkiej, ranny w prawą rękę. Brał udział w rozbrajaniu kolonistów niemieckich w Żabikowie k/Poznania, w zdobywaniu lotniska Ławica - 6.01.1919 r. Stał na posterunkach na Cytadeli i innych obiektach wojskowych. W lutym 1919 r przeniesiony do Biedruska do 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich (57 p.p.) w którym służył do 1921, 74 Górnośląskiego Pułk Piechoty, w dniu 01.11.1921 r mianowany podoficerem zawodowym. W dniu 31.10.1927 zwolniony z czynnej służby WP na własną prośbę jako plutonowy. Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Grunwaldu Wielkopolski Krzyż Powstańczy Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich Tablica ustawiona przez Rodzinę, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i Ochotnicza Kompania Wielkopolska
 2. W ostatni weekend maja na cmentarzu Miłostowo w obecności Rodziny oznaczyliśmy grób Jana Mikulskiego tabliczką z Jego biogramem.Żal było nie skorzystać z pięknej pogody i nie wybrać się na krótkie ćwiczenia do miłostowskiego lasu, kryjącego w sobie liczne pamiątki po obu wojnach światowych.
 3. Żołnierz 1 pułk strzelców wielkopolskich (późniejszy 55 pułk piechoty).
 4. Zapraszam na FB Pamięć Powstania Wielkopolskiego i Ochotnicza Kompania Wielkopolska działa. Oddział przetrzebiony przez "atak gazowy", większość kolegów została w garnizonie na "Rekonwalescencji" ;)
 5. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, Muzeum Broni Pancernej ponownie otwiera swoją ekspozycję dla zwiedzających. Z początkiem lutego przeprowadzimy sprawdzenie procedur funkcjonowania w reżimie sanitarnym i od 2 lutego w godzinach od 10:00 do 16:00 (kasa do 15:00)
 6. Zniszczone radzieckie działo pancerne przed DOKP
 7. KroghulFactory Marcin Górecki Art 2 lutego 1945 roku, 10 dzień Bitwy o Poznań. Czołg Tygrys należący do niemieckiej Pancernej Rezerwy Uderzeniowej (German Panzer Strike Reserve), operując z okolic Zamku Cesarskiego zniszczył 4 radzieckie czołgi stojące na ulicy Zwierzynieckiej. Za tę akcję załoga Tygrysa dostała butelkę ponczu.
 8. Kościan, teren tzw. "Sanatorium" - budynki po klasztorze Bernardynów, później pruskich koszar a aktualnie Wielkopolskie Centrum Neuropsychiatryczne. Szkoła podoficerska piechoty.
 9. ul. Kraszewskiego przy Rynku Jeżyckim.
 10. Most kolejowy nad Wartą, Poznań -Garbary
 11. Skansen Soplicowo , lato 2020, ćwiczenia Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej.
 12. Lato 2020. Skansen Soplicowo. Ćwiczenia Ochotniczej Kompanii wielkopolskiej.
 13. Argentyński Sherman w miasteczku Concordia
 14. Sto lat temu żołnierze Wojsk Wielkopolskich z 59 Pułku Piechoty Wielkopolskiej pod dowództwem ppłk. Stanisława Wrzalińskiego maszerowali przez Bramę Człuchowską w Chojnicach. W niedzielę Ochotnicza Kompania Wielkopolska przemaszerowała przez Bramę Człuchowską wśród licznie zgromadzonej publiczności.Foto FB - Rekografia i FB Pamięć Powstania Wielkopolskiego
 15. Bitwa o Budzyń 2020 - piknik historyczno-militarny.Inscenizacja historyczna przedstawiająca zdobycie przez powstańców wielkopolskich samochodu pancernego Ehrhardt M17 w dniu 7 lutego 1919 r. oraz walki o Budzyń tego dnia.Program pikniku historyczno-militarnego „Bitwa o Budzyń” - 9 lutego 2020 r. (wzgórze Okręglik, ulica Chodzieska, Leśna, Powstańców Wlkp.):12:00 - 13:30 - warsztaty dla dzieci i młodzieży w GOK, ul. W. Łokietka 31 „Budowa kartonowych modeli samolotów LVG" - (organizator HEROsi WOLNOŚCI)13:00 - 16:00 - strzelnica ASG - wstęp wolny (strzelnicę poprowadzi Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej)14:00 - inscenizacja zdobycia samochodu pancernego Ehrhardt M1715:00 - pokaz działań pościgowo-blokadowych policjiDodatkowo: - pyszna, gorąca zupa i herbata dla publiczności (gratis)- pokaz pierwszego na świecie modelu Ehrhardta M17 z klocków Lego (HEROsi WOLNOŚCI)- wystawa sprzętu wojskowego i replik broni- stoisko profilaktyczne (Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży)- możliwość zrobienia zdjęć z rekonstruktorami.
 16. W Bonikowie odbyła się uroczystość ustawienia tabliczek przy grobach Powstańców Wielkopolskich. W uroczystości brały udział Stowarzyszenie imienia "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "ŻWIR", Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17. Stanisław Wolińskiurodzony 10.11. 1897 r. zmarł w 1952rPowstaniec Wielkopolski Józef SkrzypekPowstaniec Wielkopolski, żołnierz Wojsk Wielkopolskich.Rodzice: Jan, Józefa z d. MatuszczakUrodzony 03.07. 1898 r w Bonikowie, zmarł 04.08.1976 rW czasie I Wojny Światowej przymusowo powołany do armii niemieckiej. Na wieść o rezygnacji Wilhelma II z tronu i kapitulacji wojsk niemieckich, z grupą Polaków wsiadł do pociągu wracającego z pierwszej linii frontu i tak dostał się do domu. Tutaj zaraz zgłosił się do Kompanii Kościańskiej dowodzonej przez Stefana Maya, biorąc udział w walkach w stopniu szeregowca, na odcinku Leszno i Wolsztyn. Po sformowaniu regularnych jednostek wojskowych przez ppłk. Śliwińskiego i ppłk. Szyszkę wstąpił do 6 Pułk Strzelców Wielkopolskich (60 p.p.). Po zakończeniu działań wojennych rozpoczął pracę w Związku Melioracji Obry i Dorzecza na stanowisku kierownika. Okres okupacji przepracował na tym samym stanowisku, przyjmując do pracy poszukiwanych przez gestapo, wysyłał ich na najdalsze odcinki pracy pod przybranymi nazwiskami. Dla kilkunastu postarał się o podrobione dowody, tak że mogli się przedostać do G.G. Całą okupację pracował na tym stanowisku także po wojnie aż do czasu przejścia na emeryturę. W 1972 r mianowany na stopień podporucznika. Uchwałą Rady Państwa z dnia 06.02.1974 r odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Przy grobie. .Franciszek UrbańskiPowstaniec WielkopolskiUrodzony 1892. 12. 03 w Darnowie , zmarł 1970.08.09Rodzice: Walenty, Józefa Franciszek Urbański brał czynny udział z bronią w ręku w Powstaniu Wielkopolskim. Od 01.01.1919 w oddziale z Konojadu, którego dowódcą był kpt. Frąckowiak, udział w walkach pod Wolsztynem. Od 17.01.1919 w Kompanii Kościańskiej, na froncie południowym. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego zwolniony z wojska jako rocznik niepoborowy, w stopniu kaprala. Uchwałą Rady Państwa z 1958 r odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Tablica ustawiona przez Rodzinę, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu,
 17. Bastion Grolman po walkach. [Miedzy "Domem Żołnierza" a "Andersją" ? Fotki z Cyryla
 18. Cytadela, foto z wnętrza Kernwerk 'u
 19. Jeszcze nie wrak , ale Poznań, koszary na Golęcinie.
 20. Wniosek komendanta pociągu pancernego N. 10 "Pionier" o nadanie szeg. piechoty szturmowej Michałowi Świątkowi, Krzyża Walecznych z 27 lutego 1921. - podpisano Komendant p.p. "Pionier" por. Szwed
 21. W dniu 29 czerwca odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem Powstańca Wielkopolskiego Juliana Fabiańczyka, który spoczywa na cmentarzu komunalnym w Kościanie. Na początku uroczystości nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego w Kościanie. Kolejny etap uroczystości odbył się na cmentarzu komunalnym w Kościanie. Przy grobie Juliana Fabiańczyka ustawiono Tabliczkę Pamiątkową oraz złożono kwiaty. Julian FabiańczykHarcerz. Powstaniec Wielkopolski. Żołnierz Wojska Polskiego.Urodzony 1900-01-06 w Wanne - Niemcy, zmarł 1975.02.16 w Kościanie.Rodzice: Marcin, Wiktoria.Julian Fabiańczyk od 01.11.1918 r wraz z braćmi Stefanem i Kajetanem, brał udział w pracach konspiracyjnych Drużyny Skautowej im. Jana Sobieskiego w Kościanie. W nocy 29 na 30.12.1918 r. brał czynny udział przy wykradaniu broni z magazynów niemieckich koszar w Kościanie, akcja pod kryptonimem „Wolność”. W styczniu 1919 r. uczestniczył w walkach powstańczych pod Rakoniewicami, Wolsztynem i Lesznem pod dowództwem Józefa Kamińskiego. W latach 1919-21 odbywał czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim. W cywilu był mistrzem szewskim.Przed II Wojną Światową wyemigrował do Belgi. 12 maja 1940 r. wcielony został do 3 Dywizji we Francji, 23 czerwca dostał się do niemieckiej niewoli, zbiegł 25 czerwca. W czasie okupacji brał udział w organizacjach Ruchu Oporu od 1940 r. do 1944 r. Założyciel Towarzystwa Polskiej Pomocy Wzajemnej i Polskiej Organizacji Wojskowej w Eisden. Był organizatorem i dowódcą antyniemieckiej grupy ruchu oporu. Po wstąpieniu do Armii Polskiej na Zachodzie był żołnierzem 2 Korpusu, gdzie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Miał stopień starszego sierżanta. Po wojnie był prezesem zarządu Towarzystwa Śpiewu "Lutnia" i działaczem Cechu Rzemieślniczego w Kościanie. W latach 1946-60 prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa.W 1972 r. mianowany na stopień podporucznika.Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Niepodległości, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921, Krzyż Partyzancki, Wielkopolski Krzyż Powstańczy, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaka Grunwaldzka.Tablica ustawiona przez Rodzinę, Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, Pamięć Powstania Wielkopolskiego.
×
×
 • Create New...

Important Information