Jump to content

jayms

Forum members
 • Posts

  148
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

jayms's Achievements

0

Reputation

 1. Dodam kadry,o których rozmawialiśmy. W końcu to temat o czołgach w Gdańsku ;)
 2. Jadąc dzisiaj rano do pracy upewniłem się w stu procentach,że to jest to miejsce. Wschodzące słońce pięknie wykonturowało mi widok :)Wczoraj kiedy próbowałem ustalić to miejsce dodatkowym ułatwieniem był widoczny charakterystyczny słup kratownicowy podtrzymujący tramwajową trakcję elektryczną. A swoją drogą pisałeś,że kadr z Oliwy został nakręcony 25.03 a ten o którym dyskutujemy teraz 27.03. Świadczy to o tym,jak ciężkie walki musiały się wtedy toczyć bo przecież te dwa punkty dzieli od siebie tylko 6 kilometrów.
 3. "A może uda Ci się zidentyfikować budynek ze strzelistym dachem i (chyba) gmach albo gęsty ciąg budynków obok niego pojawiający się w filmie od 3:53 do 3:56" Według mnie na pierwszym planie widać dzisiejszy konsulat Chin(charakterystycznie załamany dach i szczyt od ulicy)a za nim kamienica stojąca na rogu Alei Zwycięstwa i Piramowicza. W tym krótkim kadrze widać ponad dachami zarys wieży. To może być wieża budynku Conradinum,który stoi poza nimi.Porównując kadr z filmu z Google Street View mam niemal 90% pewności,że to jest to miejsce. Oczywiście widać też różnice,ale być może jest to wynik powojennych przebudów budynków.
 4. Przeglądając radziecki film propagandowy o walkach o Gdańsk i Gdynię wyłapałem kadr z Oliwy. Na zdjęciach widać IS-2 prowadzący ogień w kierunku Wrzeszcza. Kamienica za czołgiem istnieje do dzisiaj pod adresem al.Grunwaldzka 485. Pusta przestrzeń za pojazdem to teren utworzonej po walkach składnicy rozbitego sprzętu pancernego (dzisiaj teren salonu mercedesa i pawilonów handlowych) link do filmu https://historia.trojmiasto.pl/Radziecka-kronika-pokazuje-zdobywanie-Gdanska-Sopotu-i-Gdyni-w-marcu-1945-roku-n93542.html
 5. Chodził mi po głowie Babo von Rohr,ale zginął w Chojnicach i to raczej nie są przedpola Gdańska. No i był pancerniakiem. Czaszkuję dalej ;)
 6. Beaviso,dzięki za bardzo ciekawą analizę tych zdjęć.Będę musiał znowu wrócić do studiowania wszystkich albumów i pójść tropem,który zasugerowałeś. Tymczasem na stronie Pancerne Wraki 39,pojawiło nowe zdjęcie zniszczonych Tygrysów opisane jako Gdańsk Stogi.Mam wątpliwości czy to właściwa lokalizacja. Pamietam,że kilka(naście)? lat temu pisałeś dość dokładnie o ilości tych czołgów,które dotarły na Wyspę Sobieszewską i wszyscy znamy zdjęcia wraków w okolicach ulicy Sówki. Na tym zdjęciu okoliczności przyrody są zupełnie inne. To poprostu szczere pole i stąd moje wątpliwości. A może to zdjęcie odholowywanych z pola bitwy czołgów?I jeszcze jedno,czy jest znana jakaś przybliżona chociaż ilość niemieckich czołgów które przedostały sie na wyspę?
 7. Sherman przy ul.Zakopiańskiej 32
 8. Słabej jakości zdjęcie z portalu Pamjat Naroda. Stug rozbity na drodze z Gdańska do Oliwy.
 9. Na wysokości Kolonii Abbega były tory tramwajowe w jezdni a na zdjęciach ich nie widać. Ale jest to na pewno najbliższa okolica. Przeglądając historyczne zdjęcia dzielnicy zauważyłem przy ulicach Szymanowskiego, Karłowicza,Chopina drewniane płotki bardzo podobne do tych,które widać zaraz za Tygrysami.
 10. Zdjęcia z FB z tablicy Dawne Przymorze:" Andrzej Ditrich przesłał bardzo ciekawe zdjęcia z rosyjskiego archiwum Pamiant-Narodu, na zdjęciach widać wraki niemieckich czołgów Tiger II, należały one do Schwere SS-Panzer-Abteilung 503. Zdjęcia wykonano w 1945, gdzieś w okolicach Oliwy. Jedyny charakterystyczny element to widoczna transformatorownia. Może ktoś rozpoznaje dokładną lokalizację?
×
×
 • Create New...

Important Information