Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Z zasobów forum .
Jednocześnie nieustająco przepraszam Kolegów
jeśli użyte przeze mnie zdjęcia obecnie wchodzą w skład Waszych zbiorów .
Mam prośbę jeśli można zrobić solidny skan tła zdjęć z widokiem na teren ,
celem odtworzenia ówczesnego wyglądu okolicy . Dla pożytku wspólnego ...
Zdjęć muszą być setki jednak bez punktów zaczepienia" nigdy ich nie rozpoznamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawienie wcześniej zamieszczonych zdjęć i porównanie z ostatnim pozwala stwierdzić że nie jest to leśniczówka .
Podobna linia telefoniczna (dwa izolatory i przewody ) przebiegała przez centrum Mokra II i III .
Jeśli Ktoś z lokalnej społeczności pamięta jak wyglądała linia w przeszłości można spróbować
dokładnie określić położenie obiektu . Na powiększeniu fotografii w tle widoczne spalone zabudowania .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Nie zawiera. Jak każda chyba mapa o tej skali, w obszarach gęstej zabudowy jest generalizowana. Można natomiast bardziej wierzyć w izolowane gospodarstwa.

8 stycznia padło takie pytanie: Ktoś potrafi odczytać tekst?
Ein Teil der 12 zerschossenen und ausgebrannten deutschen Tanks in einem polnischen Dorf.
Czyli: Część z 12 rozbitych i spalonych niemieckich czołgów w (jakiejś) polskiej wsi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie . Dziękuję za tłumaczenie .

Problem z lokalizacją ostatnich zdjęć wynikał z braku dostatecznej ilości punktów orientacyjnych .
O ileż łatwiej w mieście ... Tu muszą wystarczyć : linia telefoniczna ,występ" lasu , niewyraźny
budynek w tle oraz ogólna wiedza o przebiegu Bitwy . Z braku archiwalnych map geodezyjnych
poniekąd asekuruję się uwagą o WIG . Jednak zapewniam że lokalizację z powodu powagi
miejsca i sprawy podaję po głębokim namyśle , analizie wszystkich dostępnych obecnie
ujęć z tego terenu .
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga - bo ją lubię ?:)
Wcześniej porównywałem z 25ką oraz niemieckimi i rosyjskimi .
Może najlepszym komplementem będzie że zawiera jakiś drobny budynek obok gajówki
który na zdjęciu sprawiał mi kłopot w identyfikacji ,ale dla pewności sprawdzę .
Mapy geodezyjne natomiast zawierają podział gruntów i aktualizację stanu zabudowań .
Podobne mamy z archiwum w Częstochowie ,pozyskaliśmy w związku z własną Rodziną
Niestety , należało odszukać Mokrą i brać kopie map.
Dla identyfikacji tej fotografii wiele to nie zmieni.
Mogło zostać wykonane jedynie po lewej stronie drogi ,
na odcinku ok 100 m pomiędzy Mokrą II i I.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dla porządku zrobiłem zestawienie zdjęć z panoramą okolicy .
Przy okazji, fotografia 4 i 5 pokazują w krzakach elementy spalonego budynku .
Mapa 25" zawiera dla podanej lokalizacji dodatkowy obiekt w tylnej części gospodarstwa .
Czy zdjęcia słusznie opisane każdy sam oceni . Może istnieje inne rozwiązanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Do kompletu - most Opatów .Klasyczna informacja zwrotna,
my opisujemy zdjęcia -wystawcy porównują ze swoimi zasobami .
Ogólnie świetnie tylko zniszczonych albumów szkoda .
Zwłaszcza kolejności zdjęć .
Ostatnie ujęcia dopełniają panoramę okolicy .
Więc pora ponownie się zastanowić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Tobie, Bodziu, z całego serducha Dziękuję, na inne spojrzenie" na działo i jaszcze 1 baterii w Mokra II. O naszym Karaluchu" rozbitym przez Ułanów 12 pułku na drodze do przepustu, to już nie wspomnę. Chyba jego wrak po raz pierwszy w necie ;-)
Na zdjęciu z poległymi, to jednak nie kawalerzyści. Świadczą o tym nie tylko rozgrabione piechocińskie plecaki leżące w pobliżu. Może to odcinek batalionu 84 PP?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja na zdjęciu z poległymi widzę dwa adriany. Pierwszy pod literką F, a drugi na kolanach poległego leżącego po prawej stronie fotki. Jestem wzruszony, przykre widoki z pobojowiska. Na TKS-ie umieszczony adrian dający wiele do myślenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie