Jump to content

formoza58

Forum members.
 • Content Count

  41206
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Everything posted by formoza58

 1. Super Leszek Na jedno ze zdjęć załapał się " Bałtyk". Oprócz załogi podoficerska wycieczka jednej z brygad kawalerii.
 2. Oficerowie pułku, w drugiej połowie lat trzydziestych.
 3. Z archiwum Allegro. Starszy wachmistrz pułku , do identyfikacji.
 4. III bateria w boju pod Mokrą wg. Edwarda Mesjasza, oraz tablica na kamieniu pamiątkowym w rej. walk tej baterii
 5. Weterani ze słynnej " Siódemki Beliny", podczas uroczystości, w lecie 1939 roku.
 6. Podkolorowane zdjęcie prasowe z lat siedemdziesiątych, przedstawiające kadr z wiosennych ćwiczeń pułku w 1939 roku.
 7. Przysięga na działo dywizjonu, w 1932 roku.
 8. Na pierwszym planie ulice Powązkowska i Tatarska. W głębi kompleks Cmentarza Powązkowskiego.
 9. A wiadomo, co robił ten ostatni pluton, w tym podanym przez Ciebie czasie?
 10. Mea culpa Arturze... Czyli Zmiana Krakowsko- Śląska Baonu Stołecznego, składająca się z reprezentantów pułków 6, 7 i 23 DP . Zmiany planowo nie zakończonej. Wychodzi, że zabrakło kilku dni
 11. St. uł. Franciszek Dobrowolski. " St. uł Dobrowolski w miesiącu czerwcu w bitwie pod wsią Czerwona, będąc posłany przez dowódcę szwadronu, by zbadał most na rzece w odległości kilometra od miejsca walki, znalazł się w ciężkiej sytuacji: dojeżdżając do mostu, zza pagórka niespodziewanie pokazało się trzech kozaków. St. uł. Dobrowolski, który zawsze odznaczał się tym, że w najtrudniejszych sytuacjach rozkaz sumiennie wykonywał, w tym wypadku dał dowód tego swemu dowódcy. Widząc, że kozacy go nie widzą,momentalnie zeskoczył z konia i z karabinem w reku, ostrzeliwując się na wszystkie strony, zdołał z zimną krwią połączoną wraz z niebywałą odwagą atak trzech kozaków na niego powstrzymać, kładąc jednego z nich trupem. Dwaj inni, widząc pomoc wysłaną przez dowódcę szwadronu dla Dobrowolskiego, zaczęli uciekać. Dobrowolski, któremu konia cudem nie zastrzelili, wskakując na konia i dobywając szabli, nie czekając na pomoc innych ludzi, rzucił się za kozakami, dopadając jednego, biorąc go żywcem do niewoli. Jest to jeden z podobnych czynów st. uł. Dobrowolskiego, który niejednokrotnie męstwem swym wzbudzał zdziwienie szwadronu."
×
×
 • Create New...

Important Information