Jump to content

miroslav

Forum members
 • Posts

  276
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

miroslav last won the day on August 2 2019

miroslav had the most liked content!

Recent Profile Visitors

557 profile views

miroslav's Achievements

8

Reputation

 1. Dodatkowo - rozmieszczenie części wykopów jest symetryczne . W tym miejscu mogli nocować i jak sądzę byli przygotowani do odparcia ewentualnego nocnego ataku z naszej strony .
 2. Rozumiem że uśmiech radości z powodu znalezieni Świadka . Przecież to zestawy nieopisanych zdjęć - fakt że w tym przypadku zgodne z mapą nie oznacza 100% pewności . Jeśli Świadek pamięta zniszczenia z Września pytaj o miejsca ostrzeliwane np. przez pociąg pancerny . O ile budynek ze zdjęcia przetrwał wojnę przez lata był widoczny rok budowy na dachu . Może Ktoś z okolicy pamięta taki obiekt . Zdrowia
 3. https://fotopolska.eu/1329423,foto.html?a=2923&b=1658&c=5
 4. Dwa kominy . Zdjęcie opisane Łobodno . W tle linia lasu . Na murze ślady ostrzału . Pasuje do poszukiwanego obiektu . Wrzucam dla porównania , przemyślenia ( ewentualnie skasowania ) . Fotografia jakich wiele - choć niewątpliwie trwały tu walki . Ze względu na opis związana z tematem .
 5. Obraz uszkodzeń nr. 222 jest bardzo charakterystyczny . Kilkukrotnie opisany w albumach jako Mokra . Pęki faszyny jak dla mnie często wskazują na pierwsze dni wojny . Owszem jest możliwe że popełniamy błędy ale jak dotąd wszystkie kolejne ujęcia się uzupełniają oraz odpowiadają terenowi i mapie . Akurat w odniesieniu do Mokrej obrazów jest sporo jak sądzę mieli jeszcze duże zapasy błony fotograficznej . Do odnalezienia i opisu pozostały jeszcze co najmniej dwa takie wrakowiska . Przy czym domyślam się które fotki ich dotyczą ale póki co nie mam pełnych podstaw .
 6. I niech to będzie zagadką jeszcze kilka dni ...
 7. Ktoś z okolic Lublina ogłasza się na allegro i i olx z podobnymi zegarami ale dowolny starszy zegarmistrz powie podobnie . Cynkal , zamak , regular babbit (jak to opisują na aukcjach) - stop aluminium . Wszedł do szerszego użytku po 1886 roku . Zegar powstał pomiędzy 1900 - 1920 r. Popękana porcelanka - tarcza . Brak ujęć wnętrza i większych zbliżeń tarczy . Brak fotografii mechanizmu i wahadełka . Malowana obudowa . Tarcza przekręcona czyli obecnie mechanizm nie pracuje . Moim zdaniem na oko niewielkie pieniążki . Jeszcze w latach 50 Niemcy produkowali podobne wzory . ( ale solidnie wykonane , wykończone i z mosiądzu ) .
 8. Znawca ze mnie kiepski :) ale co mnie się widzi ze zdjęć . Styl tarczy zegara raczej okolice 1900 r. Obudowa - może z powodu jakości ujęć lub oświetlenia wygląda na pokrytą farbą ( złotolem ?) . Tak więc materiał do odlewu to może być cynkal- pierwotnie złocony . Wiele powiedzą same śruby i nakrętki wewnątrz . Po odkręceniu dzwonka i obok na tyle mechanizmu można szukać oznaczeń producenta .
 9. Zdjęcie dobrze pasuje do warunków terenowych . Nawet widoczne z góry wyrobiska kamienia mają swój odpowiednik w postaci krzewów z prawej strony tła . Pozostaje wątpliwość czy bród został zasypany po aktualizacji map . Jednak często spotykałem obiekty które zostały wybudowane później .
 10. Może powinienem zacząć od skali - Jeśli most w Opatowie wyglądał jak na zdjęciu poniżej a obecny stan widzimy obok czego powinienem szukać na mapach ? Przyjąłem że skalą będzie leżący na nasypie drogi koń . Przyjmuje się długość ok. 2,4 m Wypadło że grobla w najwyższym miejscu ma zaledwie ok. 1,5 metra wysokości . Natomiast woda na fotografii to obecnie strumyk lub ciek terenowy . To wyjaśnia brak mostu . Pozorna wielkość obiektu na ujęciu to "magia" fotografii . Na mapach WIG nasyp mógł pozostać nieoznaczony . Jednocześnie na powiększeniu w tle zauważyłem zadrzewione wzniesienie a za krzakami przy rzeczce coś co wyglądało na budynek . ( stodoła ) Więc po raz enty jeździłem wzrokiem po mapach bez zbytniego entuzjazmu . Wcześniej wielokrotnie starałem się odnaleźć to miejsce w dolinie Liswarty jednak bez sukcesu . Tym razem poszło sprawnie . Oczywiście byłem kompletnie zaskoczony tym wynikiem . Góra Opatowska i Popowice . We wspomnieniach miała być "łysa " ale widzimy tylko część zbocza . Zarazem na wzgórzu stały konie od działka ppanc, może nie było kompletnie pozbawione drzew . Jednego dnia jestem pewny , drugiego mam wątpliwości - może sami poszukacie na mapach ? https://www.google.com/maps/@50.9709637,18.8542916,3a,37.5y,246.9h,88.28t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4ISSFIn688L7fFTKhRhqsw!2e0!7i13312!8i6656
 11. https://youtu.be/-zmug8yYaK8
×
×
 • Create New...

Important Information