Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

miroslav

Forum members
 • Content Count

  208
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

miroslav last won the day on August 2 2019

miroslav had the most liked content!

Community Reputation

4 Neutral

Recent Profile Visitors

238 profile views
 1. Niestety błąd i nie mogę wygumkować :) 4 izolatory na słupie oraz droga w nieodpowiednim miejscu . Czyli nadal poszukuję .
 2. Witam Jeden z ostatnich postów zakończyłem nieco absurdalną wzmianką nt. żerdzi do odstraszania ptaków .Jeśli komuś poprawiłem humor ok. :)Jednak już wcześniej spotkałem podobne ujęcie .Sprawdziłem na widoku ogólnym Mokrej II . Istnieje fizyczny obiekt który może odpowiadać fotografiom nr. 144 .Jeśli znacie inne obrazy może uda się to potwierdzić .
 3. Wszystkie Małżonki mają podobnie :) Moje kombinacje wynikały z nietrafionego zakupu i uwag w/w . Szkieletor jest podstawą dla zieleni . Nie chciałem sterty desek aby oddzielić się od ogrodu . Wręcz odwrotnie . Dach i ściany tworzą pnącza . Wszyscy moi Goście wydają się być uszczęśliwieni. Natomiast czy wynika to z konstrukcji czy ilości i jakości trunków nie wnikam :)
 4. Cześć Po co bawić ? Kupujesz np. wiatę z linku lub podobną . Owszem jest paskudna . http://www.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/domki-altany-i-wiaty/wiaty-garaze-drewutnie/wiata-garazowa-drewniana-z-dachem-pvc-304-x-500-x-230-cm-stelmet,p193336,l2177.html?gclid=EAIaIQobChMIv9ix3-6I6AIVGaWaCh1NtQX2EAQYCSABEgLV4PD_BwE&gclsrc=aw.ds Przerabiasz na altanę ze zdjęcia . Może tylko powinienem dokupić środkowe słupy ,niestety za krótkie . Jeśli obiekt w Twoim guście doślę fotki stanu obecnego . Zdrowia .
 5. Powyżej -przeprawa na Liswarcie obok Krzepic.
 6. Najszybciej poszło z ustaleniem losów czołgu . Zabrali w 1952 . Mogiły .. może dla Was to oczywiste dla mnie nieco zaskakujące. Żadne służby wojskowe nie zebrały poległych . Niemcy bo nie mogli , Rosjanie bo nie . W efekcie poległych obu stron chowała okoliczna ludność . Tam gdzie było blisko Rosjanie trafili na cmentarz parafialny później zostali przeniesieni na cmentarz wojenny . Reszta została pochowana na miejscu . Czyli takich nieoznaczonych mogił obu stron jest w okolicy wiele . Lokalizację odnoszącą się do mojego wcześniejszego wpisu ustaliłem i przekażę fundacji .
 7. Cenię widoczne w filmiku emocje i zaangażowanie w temat . Należy uszanować talent domorosłych mechaników zmieniających złom w narzędzia . Pamiętam czas gdy wiele sprzętu w rodzinnym gospodarstwie pochodziło z pobojowiska . Oczywiście mieli obok spalonego domu swój własny czołg do rozbiórki . Nawet domyślam się gdzie pozostałości broni Dziadek zdeponował . Choć nikt obecnych zabudowań nie będzie dla sprawdzenia rozbierał . Rozmawiałem z żołnierzem KBW , opowiadał jak "rozbrajali " Chłopów . Też bym zarył głęboko ... W zasadzie mam pytanie ...Dziadek wspominał że pochował 2 żołnierzy obok drogi ,może pora by znaleźli godniejsze miejsce spoczynku ?
 8. Dlaczego akurat podczas Świąt wpisałem te niezbyt salonowe uwagi . Temat przypomniał mi Bliskich którzy odeszli oraz ich starania by przekazać umiejętności które trwały w Rodzinie od pokoleń . Czy takie narzędzia pomagają odnaleźć przedmioty ? Tak - pod warunkiem że sam je zagubiłeś . To proste narzędzia mnemotechniczne pozwalające na dostęp do podświadomości . Podobnie jak stany hipnotyczne dostarczają informacji których świadomie nie postrzegasz . Tak jak liter na klawiaturze czytając ten tekst . Choć niewątpliwie są obecne i je widzisz . Woda , złoża surowców owszem- artefakty tylko pod warunkiem że je sam zakopałeś . Niestety w totolotku również nie pomaga . W innym przypadku nie pisałbym na forum Odkrywcy tylko Forbsa .:)
 9. Powiedział kiedyś stary radiesteta -" Na wahadełko nie nadaje się tylko zużyta gumka ":) Więc czy to nitka z nakrętką , gałązka lub wygięty drut czy też plafon LED efekt będzie podobny .
 10. Wynik wspólnych uwag i ustaleń . Prawdopodobnie obrazy związane z 1 Baterią . 1. Oświetlenie zdjęć wskazuje że działo znajduje się w osi północ - południe i jest skierowane ( domyślnie ) na Mokrą III . 2. Na powiększeniach fotografii las w tle to raczej ogrodzony sad - jak dawniej bywało z dużymi drzewami owocowymi. 3. Zdjęcia pochodzą z forum oraz albumu - http://wraki39.pobitwie.pl/index.php?/category/156 przy czym kolejne rozpoznane ujęcia prowadzą od Liswarty przez Krzepice,Opatów co oznacza że z wysokim prawdopodobieństwem przedstawiają Bitwę pod Mokrą . Sądzę że jest jeszcze kilka związanych z tematem . 4.Fotografie wykonano celem oficjalnej dokumentacji walk 4 PD czyli obecność wyższych oficerów sztabowych na miejscu pierwszej dużej bitwy po przekroczeniu granicy wydaje się oczywista. Prawdopodobnie znajdowali się w centrum Mokrej II, (obok szkoły ). Mapa WIG 25 dla tej okolicy była aktualizowana w 1931 r. Niestety nie zawiera wszystkich zabudowań . To jest przyczyną naszej niepewności . Obraz uszkodzeń tarczy działa jest identyczny na obu ujęciach . Może z działka kalibru 20mm KwK 38 ? Proszę o opinię . Jest jeszcze jeden argument przemawiający za sadem w tle . Błahy ale ... W narożniku ( sadu?) widać pionową rysę podobną do skazy na materiale fotograficznym . Jednak pamiętam do czego służyły wysokie żerdzie ustawiane wśród drzew owocowych ... Ktoś jeszcze wie i wróci do wspomnień z dzieciństwa ?
 11. Zaznaczyłem na zdjęciach i mapie punkty w których stały trafione pojazdy . Jest jeszcze kilka "podejrzanych" miejsc ale nie mam pewności więc pomijam . Jak widać na mapie czołgi zaznaczone kolorem niebieskim znalazły się w zasięgu 1 i 3 Baterii ( około 600 - 900 m ) . Natomiast obszar oznaczony na zielono można łączyć z 1 Baterią (ok.700 m.) Trzy zniszczone w jednej linii czołgi wyglądają jakby pojawiły się w polu widzenia ponad oznaczonym wzniesieniem . W zasadzie należałoby to zbadać wysokościomierzem . Pomimo przewiezienia części czołgów do warsztatów polowych na fotografiach widzimy nadal sporo wraków . Ogólnie sądzę, że jest to wynik kilku kolejnych faz Bitwy . Pozostaje kwestia naszego sprzętu . Gdzieś ,kiedyś.. wyczytałem ,że 1 Bateria poniosła straty podczas walk w otwartym terenie ... może właśnie to obserwujemy na ujęciach lotniczych ?.
 12. Oczywiście "z" nie "ze " :) Niestety zauważyłem po fakcie .
 13. Niestety o zdjęciu można powiedzieć jedynie to że pochodzi z początku września oraz znajdowało się w zestawie wraz ze fotografiami Mokrej . Z dużym prawdopodobieństwem okolice Częstochowy . Wrzucam kilka sprawdzonych ujęć z Łobodna . W każdym opisie bitwy istnieje wzmianka o fali uchodźców . Tak to wyglądało w ówcześnie .
 14. Dla jasności . Wcale nie uważam że zdjęcia zniszczonego sprzętu i zabudowań są najważniejsze . Jedno z otrzymanych w podarunku jest mi szczególnie bliskie .
 15. Czołgiem ... Panie Soda , Ten tekst a w zasadzie jego niemiecka wersja były przyczyną wielu moich internetowych wędrówek . Najczęściej poznawałem bardzo przychylnie nastawione osoby, choć nie obyło się bez zgrzytów . Tak- możliwe że są to straty całkowite . Jednak zawsze pozostaje pytanie czy autor znał rzeczywistą liczbę zniszczonych pojazdów lub chciał ją ujawnić . Kreatywna księgowość potrafi czynić cuda :) Dziękuję za pomoc przy ostatnim zdjęciu .
×
×
 • Create New...

Important Information