Jump to content

miroslav

Forum members
 • Content Count

  270
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

miroslav last won the day on August 2 2019

miroslav had the most liked content!

Community Reputation

8 Neutral

Recent Profile Visitors

476 profile views
 1. Obraz uszkodzeń nr. 222 jest bardzo charakterystyczny . Kilkukrotnie opisany w albumach jako Mokra . Pęki faszyny jak dla mnie często wskazują na pierwsze dni wojny . Owszem jest możliwe że popełniamy błędy ale jak dotąd wszystkie kolejne ujęcia się uzupełniają oraz odpowiadają terenowi i mapie . Akurat w odniesieniu do Mokrej obrazów jest sporo jak sądzę mieli jeszcze duże zapasy błony fotograficznej . Do odnalezienia i opisu pozostały jeszcze co najmniej dwa takie wrakowiska . Przy czym domyślam się które fotki ich dotyczą ale póki co nie mam pełnych podstaw .
 2. I niech to będzie zagadką jeszcze kilka dni ...
 3. Ktoś z okolic Lublina ogłasza się na allegro i i olx z podobnymi zegarami ale dowolny starszy zegarmistrz powie podobnie . Cynkal , zamak , regular babbit (jak to opisują na aukcjach) - stop aluminium . Wszedł do szerszego użytku po 1886 roku . Zegar powstał pomiędzy 1900 - 1920 r. Popękana porcelanka - tarcza . Brak ujęć wnętrza i większych zbliżeń tarczy . Brak fotografii mechanizmu i wahadełka . Malowana obudowa . Tarcza przekręcona czyli obecnie mechanizm nie pracuje . Moim zdaniem na oko niewielkie pieniążki . Jeszcze w latach 50 Niemcy produkowali podobne wzory .
 4. Znawca ze mnie kiepski :) ale co mnie się widzi ze zdjęć . Styl tarczy zegara raczej okolice 1900 r. Obudowa - może z powodu jakości ujęć lub oświetlenia wygląda na pokrytą farbą ( złotolem ?) . Tak więc materiał do odlewu to może być cynkal- pierwotnie złocony . Wiele powiedzą same śruby i nakrętki wewnątrz . Po odkręceniu dzwonka i obok na tyle mechanizmu można szukać oznaczeń producenta .
 5. Zdjęcie dobrze pasuje do warunków terenowych . Nawet widoczne z góry wyrobiska kamienia mają swój odpowiednik w postaci krzewów z prawej strony tła . Pozostaje wątpliwość czy bród został zasypany po aktualizacji map . Jednak często spotykałem obiekty które zostały wybudowane później .
 6. Może powinienem zacząć od skali - Jeśli most w Opatowie wyglądał jak na zdjęciu poniżej a obecny stan widzimy obok czego powinienem szukać na mapach ? Przyjąłem że skalą będzie leżący na nasypie drogi koń . Przyjmuje się długość ok. 2,4 m Wypadło że grobla w najwyższym miejscu ma zaledwie ok. 1,5 metra wysokości . Natomiast woda na fotografii to obecnie strumyk lub ciek terenowy . To wyjaśnia brak mostu . Pozorna wielkość obiektu na ujęciu to "magia" fotografii . Na mapach WIG nasyp mógł pozostać nieoznaczony . Jednocześnie na powiększeniu w tle zauważyłem zadrzewione wzniesi
 7. https://youtu.be/-zmug8yYaK8
 8. Witam . Właśnie zakończyłem poszukiwania związane ze zdjęciem Poległego Ułana . To jedna z pierwszych, bardzo istotnych dla mnie fotografii . Jak sądzę jest i będzie równie ważna dla Was . Okazało się że większość elementów tej zagadki znam od lat . Lokalizacja okazała się być dla mnie kompletnym zaskoczeniem . Nieco obawiam się błędu i blamażu jednak jestem pewny . Jak zwykle trudno mi będzie opisać w szczegółach jednak postaram się zakończyć prace do Świąt . Zdrowia .
 9. Od dłuższego czasu zamiast zdjęć pojawiają się linki z błędami w kodzie . Wpisu powyżej również nie widzę . Jakaś dziwna sytuacja ponieważ prawie wszystkie wcześniejsze fotki na forum ładują się bez problemów . Zakładam że chodziło o ujęcie z zestawu które wrzucam . Wszystkie dotyczą przeprawy i mostu w Opatowie . Jak widać powstało kilka prowizorycznych przepraw . Niestety tylko na jednym ujęciu ( bei Mokra ) bardzo słabo widoczny czołg który nas interesuje . Stoi gdzie stał . Krzyż proporcjonalnie do sylwetki duży czyli chyba dowódczy . Jeśli nie popełniam błędu w opisie
 10. Tankietka została trafiona w oznaczonym miejscu . Niewielkim kalibrem . Na wysokości błotnika . Obok (nr 15) był zbiornik paliwa i akumulator . Efekt oczywisty . Pocisk eksplodował prawdopodobnie w komorze wentylatora . Istnieje tylko jedna możliwość -trajektorię pocisku oznaczyłem . W innym przypadku byłby to obiekt podobny do zdjęć z Kuźnicy . Zdjęć TKSa istnieje ponad 20 szt. więc wrzucanie ich kolejno w odrębnych postach nie jest dobrym rozwiązaniem .
 11. Jak sądzę Pan Anuka wie że i ja wiem albowiem rozpatrywałem w przeszłości . Oczywiście jestem mu wdzięczny za wypowiedź . Natomiast obecnie zastanawia mnie konstrukcja siodła - kulbaki w zasadzie jego elementy . Albowiem zbiegiem okoliczności znacznie bliższe było mi przedwojenne siodło armii USA (z przedziałkiem na klejnoty ) . Jakimś cudem , może z dostawami UNRRY trafiło do Polski i ostatecznie pod moje 4 litery :) Natomiast nasze wrześniowe, przypadające mi drogą dziedziczenia zostało przerobione na cholewki . Nad czym boleję aczkolwiek rozumiem czas niedostatku .
×
×
 • Create New...

Important Information