Jump to content

Landszaft

Forum members
 • Posts

  2388
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  28

Landszaft last won the day on June 27

Landszaft had the most liked content!

1 Follower

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Landszaft's Achievements

138

Reputation

 1. rękojeść to tani odlew w dodatku bez jakiegokolwiek dopieszczenia w jakości. Jak by robiono artystycznie to rękojeść była by grawerowana ręcznie aby był ładny efekt. To widać rękojeść od masówki jak współczesne kołatki do drzwi czy świeczniki mosiężne na których widać jeszcze nadlewki czy powierzchniowy "groszek" odlewniczy. Ewidentnie "cepeliada"
 2. jeśli szkiełka są różnych kolorów to albo cos do fotografii albo do mikroskopu , bardziej optował bym że to przyrząd do mikroskopu wkładany między port świetlny np " lusterko" a kondensor , chodziło aby w różnych barwach oglądać preparat.
 3. nie z brązu a z miedzi , łazisz w terenie gdzie był ostrzał artyleryjski i to są dowody na to.
 4. ja tez utrzymuje z kilkoma kontakt ale niestety w tym temacie jest mało fascynatów z uwagi że takie filmy to masę miejsca zajmują . Dlatego warto się obecnie tylko interesować filmami z okresu międzywojennego , wojennego . Po II wojnie większość jest zachowana i dygitalizowana o ile jest sens zachowywac film np szkolny "rozwój pantofelka" i nie chodzi o damskie buciki.
 5. Erich nie zwracaj uwagi na puszki , puszka często nie pokrywa się z tym co w środku . Z moich doświadczeń to większość starych filmów maja dobierane puszki z innych filmów . im częściej odtwarzany tym większa szansa zamian puszek w wypożyczalniach filmowych
 6. Lupus Wędrowiec Ci odpowiedział na twoje zapytanie czy da się zeskanować film na DVD. Wszystkie filmy były oliwione , nieraz jak odwijam obecne taśmy filmowe 35 mm to są tak naoliwione że aż kapie oliwa z taśm . Oliwa była po to aby film klisza nie wysychała i nie pękała w trakcie projekcji. Z uwagi że nie mam dostępu do oryginalnych oliw natłuszczających taśmy eksperymentuje z różnymi olejami samochodowymi i nawet sie udaje. Oczywiście eksperymentowanie zalecam na jakiś kawałkach taśm które są niepotrzebne. Niestety bez oliwienia taśma nie tylko wysycha ale także po wyschnięciu natychmiast startują drobnoustroje jak grzyby i pleśnie które natychmiast w parę lat potrafią taśmę skonsumować do imentu. Niestety często domy kultury czy kluby filmowe nie chcą odtwarzać starych filmów które były wyprodukowane do połowy lat 50 bo.... do tego czasu stosowano taśmy palne i to wybuchowo palne !!!~. Pamiętać należy że jeszcze do połowy lat 60 modelarstwo rakietowe stosowało właśnie taśmy filmowe do napędu rakiet amatorskich !! to wyobraźcie sobie jaki był to płomień , niejedno kino poszło z dymem z powodu zerwania taśmy w projektorze i jej zapalenia . Dlatego aby taka taśmę odtworzyć najpierw trzeba ją przywrócić do sprawności technicznej. Sam posiadam części kronik wochenschau i trzeba je traktować jako zabytek bez odtwarzania a wszystkie i tak są zdygitalizowane na Niemieckich stronach, zresztą bardzo rzadko można trafić na filmy nie zdygitalizowane . Przy czym trzeba pamiętać że są dwa rodzaje dygitalizacji czyli pierwsze tanie poklatkowe odczytanie filmu i zapis na nośni bez poprawiania jakości obrazu i dźwięku oraz drugie kosztowane z pełną ingerencją w klatki z oczyszczeniem obrazu dźwięku itd co zajmuje sporo czasu i pieniędzy. Co do taśmy na 16 to sporo taśm było produkowanych do lat 70 z podwójna perforacją , stosowane były często w kamerach amatorskich bez dźwięku oraz często taki film był przecinany wzdłuż na dwa filmy do kamer 8 mm normal. . Filmy 16 mm z pojedyncza perforacją były stosowane do filmów dźwiękowych gdzie kanał dźwiękowy był nagrywany na nieistniejącej perforacji w formie dwóch linii dźwiękowych "Stereo" . Przy filmach z perforacją z obu stron na 16 często dokładano taśmę magnetyczną z dźwiekiem który był odtwarzany na magnetofonie do tego przystosowanym. Polecam zobaczyć na Youtube materiał Towary modne - projektor Ruś tam sa opisane wszelakie rodzaje taśm filmowych stosowanych w projektorach . Jak ktoś jest zainteresowany tym tematem to na popularnym allegro czy OLX można za niewielkie pieniądze zakupić projektory 8 jak i 16 mm . Niestety kolekcjonerów profesjonalnych co sie tym tematem zajmują jest w kraju na palcach rąk policzyć i nawet nie ma dobrej strony temu tematowi poświęconej.
 7. Olk jak poradziłeś sobie z włączeniem kompa i napisaniem tego pytania to dasz radę w necie napisać w wyszukiwarce " narzędzia krzemienne " i masz masę informacji do poczytania . Wbrew pozorom aby wykonać narzędzie czy skrobak czy też grocik to trzeba najpierw tonę krzemienia połupać aby się tej sztuki nauczyć , to nie takie proste , zapewniam . A z uwagi na kruchość krzemienia 99,9 % z nich to zwykłe gizloki i borsztajny a nie narzędzia
 8. Ta taśma magnetyczna z perforacja to ścieżka dźwiękowa do filmu - ale czy do tego co masz czy do innego to dopiero się przekonasz jak odtworzysz.
 9. To masz film 25 minutowy - jak perforowana obustronnie to starszy film , może być niemy ale to zobaczysz na kadra czy z boku jest ścieżka dźwiękowa , widać ją. udaj się z filmem do MKF-u we Wrocławiu ,oni maja projektor 16 mm . MKF - Młodzierzowy Klub Filmowy - Dolnośląskie Centrum Filmowe ul. Piłsudskiego 64a 50-020 Wrocław tel. 71 79 634 87 dcf@dcf.wroclaw.pl napisz lub zadzwoń do nich i zapytaj czy Ci pomogą
 10. Jeśli ma tytuł to musi tez mieć dalej autora itd. . Musisz odwinąć taśmę lub najlepiej udać się do kogoś kto posiada projektor filmowy 16 mm. Perforacja jednostronna czy dwustronna , posiada z boku ścieżkę dźwiękową czy jej nie posiada , szpula o średnicy ?? , kolor czy schwarz und weiß ? . Jak przewiniesz do końca to tez powinny być napisy końcowe i kto tworzył . Puszki są niemieckie ale puszki nie świadczą jaki film w nich jest Z uwagi że od lat zbieram stare filmy na 8, 16 i 35 i posiadam wszystkie typy projektorów to jak byś był na Jurze to zapraszam wyświetlę . Choć większość filmów na rynku to filmy po kasacjach wypożyczalni filmowych filmów edukacyjnych które często były wypożyczane przez szkoły w latach 60-do połowy 90 i są to najczęściej filmy edukacyjne "o czym świadczy tytuł twojej rolki ", różnych treści bez większej wartości kolekcjonerskiej. Liczą sie na rynku kolekcjonerskim filmy z lat międzywojennych i wojennych oraz wszelkie kroniki i filmy pełnometrażowe fabularne , tych na rynku jest niewiele. Patrząc na puszkę to powinna mieć średnicę około 35-37 cm co daje szpulę jeśli jest cała nawinięta na full to około 35-40 minut filmu .
 11. Jwśli średnica 37 mm to prawdopodobnie rozerwany pocisk
 12. Balans ty nie dochodź co oni robili pod krzaczkiem - nie wypada !. Sam zabierz swoją połowicę pod krzaczek i sam się domyślisz co można z nią wyczyniać.
 13. Młodemu powiedziano "Niech moc będzie tobą !!" i jak Luke Skywalker który próbował unieść X-winga siłą woli unieść jemu też się nie udało. Młody zacznij siłę woli próbować na kanapce z pasztetem a potem bierz się za blachy.
 14. Na liczniku obrotów masz podanego producenta logo jego u góry przeczytaj i podaj. Licznik niemiecki bo skrót od słowa "Umsatz" - czyli obroty. Nie licz na wrzesień bo za pewnie wymontowany po wojnie z rozbitego pojazdu niemieckiego. W trakcie września Niemcy rygorystycznie przestrzegali aby nikt uszkodzonych pojazdów niemieckich nie zniszczył i często gęsto nawet zostawiali wojaka aby pilnował przed szabrunkiem a za szaber groziła kulka. Licznik kilometrów też ma feler bo z rozebranego zegara . Takie liczniki były montowane zazwyczaj w zegarze prędkości pojazdu więc raczej też nie dowiesz się z czego , może być samochodowy lub motocyklowy raczej czołgowy z taka ilością kilometrów to byłby szok dla czołgu i nie liczę że czołgowy. Mogło najwyżej być zdemontowane z samochodu pancernego ale to tez trzeba dużo kitu wcisnąć aby w to uwierzyć
 15. Takafura a pytanie z innej beczki gdzie obecnie produkuje się płyty OsB ?? " obecnie główne zastosowanie w budownictwie " i dlaczego nie w Polsce ?? i kto głównie fabrykom do Niemiec dostarcza wióry na te płyty i dlaczego za grosze ?? a potem to wraca do nas za gigantyczną kasę??. Dziwi mnie postępowanie Lasów Państwowych które posiada gigantyczny budżet " to nie biedna instytucja" która zamiast ze swojego budżetu wybudować zakłady przeróbki drewna i na na gotowym produkcie zarabiać 10 razy większe kokosy to zajmujecie się produkcją wiórów. Postępowanie Lasów Państwowych to taki gigant który nadal nie bardzo widzi jak prowadzić w obecnych czasach nowoczesny biznes a postępuje jak by nadal był w epoce późnego Bieruta. Wycinka Lasów na opał do elektrowni , wycinka lasów na wióry to jest to nowoczesne myślenie decydentów i dyrektorów Lasów Państwowych ?? . Po to angażujecie tyle leśników , gajowych, pracowników wyrębów , aby na końcu efektem była sprzedaż wiórów ?? czy to do elektrowni czy też na płyty OsB lub paździerze . To nie dziwcie się że ludzi wkurza taki marazm w Lasach Państwowych i brak kadry biznesowej i o nowoczesnych horyzontach inwestycyjnych.
×
×
 • Create New...

Important Information