Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Landszaft

Forum members
 • Content Count

  1940
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Landszaft last won the day on January 12

Landszaft had the most liked content!

Community Reputation

33 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To bardzo mnie cieszy , oby je ściągnęli do Lengyelország. Bo na razie to widzę że wszyscy tylko sweet photo sobie przy nich robią
 2. Panowie wbijcie sobie na luz to jest Forum Odkrywca a nie Opluwca . Jest tu was kilka osób stałych którzy w każdym temacie poruszanym po pewnym czasie stosujecie "wycieczki" Balans, les05,Człowieksniegu,Tyr i inni czasami i także ja. Po prostu w niektórych przypadkach jak czytacie i widzicie że brak reakcji na sensowne dysputy to się nie ciągnie dalej dyskusji bo jak ktoś będzie uważał że jego mojsza jest najmojsza to żadne argumenty i tak do niego nie trafią a dalsze nerwowe dyskusje kończą się na ujadaniu. Po co to - chcemy być lepsi od tych w sejmie .
 3. Ładny francuz . ciekawym czy istniała bojowa cała eskadra niemiecka która walczyła na nich czy tylko potem produkowano D 520 dla Vichy
 4. Trudno tu się rozpisywać bo jeden to klasyczny samolot a drugi to śmigłowiec bądź wiatrakowiec . każdy z nich ma swoje zalety i wady. Nie wiem czy mamy porównywać klasyczny samolot czy też konstrukcje a'la Harrier czy samoloty z przestawialnymi silnikami do startu pionowego i lądowania pionowego V 22 Osprey. Czy zaleta to autorotacja u śmigłowców lub wiatrakowców. obie konstrukcje w zależności od typu mogą zawisnąć, latać do tyłu itp. więc zagadka dość trudna do intencji co jest zagadką.
 5. Woody jak by lądował w osi pasa to zgarnął by skrzydłem jeepa, beczkowóz i tych kretynów co stali przy pasie i filmowali. przecież widać z filmu że podchodzi do lądowania starając się ominąć tych inteligentów nie w osi pasa startowego.
 6. Woody tyle że na Sycylii te pojazdy miały iść na złom i włosi do tego się przymierzali, dopiero nasze zainteresowanie i polscy wojskowi którzy na czasowy kontyngent tam przybyli zainteresowali się nimi aby je ściągnąć do kraju. Niestety kontyngent odjechał i jest już inny innego kraju a sprawa zdechła i mogły skończyć tak jak włosi planowali czyli na złom. Obym się mylił co sprawiło by mi niekłamaną radość
 7. Les05 ja nie staram się tu cokolwiek nasz kraj udeptywać i sarkać na to co my jesteśmy winni innym a co oni nam , ale nie dawaj przykładu jakiegoś byłego doradcy Putina który ma teraz z nim na pieńku i jest w stanie opluć swój kraj. Tak jak napisałem może za 600 lat będzie historia naszych czasów i XX wieku już prawie prawdziwe podawana społeczeństwu " jakie by nie było i kto tu wtedy będzie mieszkał" ale może wtedy już straci swą polityczną wykładnię i będzie tylko historią tak a jaką czytasz np o starożytnym Rzymie czy Grecji. Obecnie cała historia XIX i XX wieku to historia polityczna i tak jest podawana jak ma nastawiać społeczeństwo danego kraju w którym jest opowiadana. Dlatego śmieszą mnie wywody mądralińskich co maja panaceum na prawdę historyczną objawioną , która to prawda po paru latach jest do rzyci bo jest już inna prawda objawiona.
 8. Les 05 , historia jest historią . Jak ją studiowałem na UŚ to wtedy pewien psor powiedział na wykładzie że prawie prawdziwa historia Polski jest wykładana do XIIV wieku potem to już historia polityczna i tak się ja pisze jak nam wygodnie aby ja przedstawiać w zależności od układów politycznych i rządzących bo ma wpływ jeszcze na masy i politykę współczesną. Można nas też oskarżać o masę prześladowań, wiarołomstwo polityczne i to w okresie międzywojennym , nie teraz !!, poczytaj sobie co zrobiliśmy Ukraińcom za piekiełko w tym okresie do 39 roku i dlaczego potem na się tak odpłacili. Mordy Ukraińskie były wynikiem naszego postępowania które obecnie jest ostro zmilczane i to nawet pod karą więzienia !!! . ba mało tego nikt nawet nie stara się pisać o ilości spalonych monastyrów i cerkwii w tamtym okresie . Poczytaj brudną historię polski okresu międzywojnia . Poczytaj dlaczego mamy takie a nie inne stosunki z Litwinami i dlaczego na nas dawniejsi bracia państwa obojga narodów teraz spoglądają jak na zdrajców, Dlaczego taki naród jak Czesi kompletnie nie mają do nas zaufania . Dlaczego Polak poszukuje partnera do rozmów za oceanem i dlaczego nam tak trudno rozmawiać z sąsiadami.
 9. To był tylko przykład do przekopu jak ktoś nie wierzy w tę inwestycje to oczywiście przekop można zmarnować i to co niesie ze sobą , ale jak ktoś naprawdę zobaczy że na ponad 300 kilometrowej na wschód i 300km na zachód nie ma żadnej z prawdziwego zdarzenia nowoczesnej mariny lub marin to ten kto na to postawi nie tylko napędzi kapitał ale naprawdę może rozwinąć ten region . sam Zalew wiślany jest doskonałym terenem do nauki pływania , fantastyczne są tam warunki żeglarskie i to bez pogłębiania zalewu łódki śródlądowe nie mają zanurzenia 2-3 metrowego , no chyba że morskie z tak zwanym kilem , ale to kil ma zanurzenie. Ale te to tylko będą wpływały do Marin reszta łajb śródlądowych morze szaleć po zalewie i jest doskonałą szkołą aby kiedyś wypłynąć w morze na prawdziwej bali. Nie zapominaj że to Polska jest obecnie w Europie czołowym producentem małych i średnich jachtów morskich. poczytaj ile ludzi zarażonych jest tą pasją . Całe towarzystwo detektorystów " w tym i ja się w nie zaliczam" to małe miki w porównaniu ile jest ludzi z pasją pływania i to bez znaczenia w płci co u nas poszukiwaczy złomu to głównie w 99,5% to faceci. A jachting zależny jest od grubości portfela i oprócz jachtu muszą być sklepy, knajpy, zabawy, panienki, dyskoteki i wszystko co z tego i dla tego się kręci. Taki Sopot gdyby nie kilka hoteli i gigantyczne molo to czym był by. Jedno molo wystarczyło i jeden hotel przy nim aby inni zobaczyli że jest to super teren wypoczynkowy i... powstało miasto. Pojedź do Elbląga, zobacz jak się odbudowuje w swej historycznej architekturze , za paręnaście lat będzie perełką miast polskich , a już jest naprawdę piękny , nie zapominaj że zyska na tym także kanał Elbląski który sam w sobie jest cackiem inżynierii wodnej i jest nastawiony właśnie na jachty i małe statki. Tylko jachting i turystyka jest w stanie wyrwać ten rejon z marazmu i zapomnienia. Ale aby to uczynić musi być dostęp swobodny z naszego terytorium do morza. Nie pływałeś przez Piławę i nie miałeś obecnie bardzo przyjemnych spotkań z celnikami morskimi którzy potrafią bez łapówki wywrócić jacht do góry nogami.
 10. Oczywiście wszystko można zmarnować , nawet super biznes jak się go nie widzi. Pamiętam jak w Zagłębiu budowano Hutę Katowice , pamiętam bo jezioro Pogoria była wymiennikiem ciepła dla Huty i z jachtu zawsze widziałem na horyzoncie kominy huty. Była wybudowana za PRL-u i była dumą wtedy naszego kraju , najnowocześniejsza huta w kraju i w Europie... przyszły czasy kapitalizmu , pseudo prezesów , ignorantów i debili . Nie potrafiono takim gigantem zarządzać , nie potrafiono w ogóle mieć zamówień na stal . Nowoczesny gigant w upadku , zadłużenie w ZUSie na kilka lat dla pracowników. Silne związki które rozłożyły swoimi wybujałymi ego zakład. Wreszcie sprzedano go razem z siedmioma innymi zakładami w pakiecie " w tym pakiecie były i koksownie zabrzańskie, hutę Sędzimira w Krakowie - jak ktoś nie pamięta to była huta Lenina tę którą obecnie zamknięto i się ją wyburzy" za bajońska kwotę 7 milionów dolarów ... tak to prawda 7 baniek dał Pan Mtittal , nawet nie on a jego agenci w jego imieniu kupił za te siedem baniek razem 8 zakładów z załogami. Znajomy był w składzie delegacji jak sam Boss przybył zobaczyć co mu kupiono, Mittal aż się śmiał jak pokazywano mu co mu zakupiono za takie pieniądze i nie mógł uwierzyć w swoją szczęśliwą gwiazdę , podobno agenci dostali więcej prowizji niż zapłacono za te huty. W ciągu pół roku huta pod jego zarządem spłaciła długi Zusu i wszelkie zadłużenia kooperantom . Facet nic nie unowocześnia zakładów , rżenie kasiorę i je eksploatuje bez zmrużenia powieki nic nie wkładając w zakłady. Jak zakład już jest wyeksploatowany to go zamyka i ma w d..e roboli , Bo robol to robol ma zawrzeć paszczę a nie to wypad. Traktuje roboli jak najniższą kastę hinduską , ale sami chcieliśmy aby nas w jaja ktoś kopał . To jest tak jak ktoś nie widzi biznesu i tylko zapatrzony jest w swój portfel.
 11. Człowieksniegu zaznaczyłem na wstępie że Nie będzie zysku z Statków i barek , nie tędy droga . Zaznaczyłem przeczytaj jeszcze raz mój tekst , starałem sie pisać łopatologicznie , mam nadzieję że prostymi słowami to pisałem, prościej nie potrafię. Mazury cud natury = tak się zaznacza - dlaczego ??, z walorów li tylko przyrody ??, a może tam zabytków klasy "0" jak nasiał, a może tam jakieś wybitne atrakcyjnie turystyczne miasta są ??. A może dlatego że to raj dla żeglarzy śródlądowych hę ??. Zastanów się sam jak byśmy wszystkie mariny na Mazurach zburzyli i spalili wszystkie te łódki to co nas by ciągnęło do tego zakomarzonego grajdołka ??. Byłby tylko następny zawsiowany rejon. Nie rozumiesz co to są mariny bo widać nie jesteś entuzjastą łódek i pływania i kompletnie przez to nie widzisz co niosą za sobą. Niektórzy piszą że to nie Lazurowe wybrzeże - a czym by było bez marin??. Niektórzy uważają że Bałtyk brzydki zimny , to niech zobaczą mariny w Niemczech nad Bałtykiem , lub w Szwecji czy Danii i proszę porównać z tym co u nas jest i dlaczego ich nie ma ??, bo mariny zakłada się nie w porcie rybackim a na spokojnym płytkim akwenie. Oczywiście jak się nie zrobi warunków i nie da się promocji inwestycyjnych prywatnemu biznesowi aby to zbudował to sam kanał nie przyniesie korzyści. Ale jak ktoś jest idiotą to nawet mając kopanie złota opartą na samorodkach splajtuje. Jest stary kawał a raczej punkt spojrzenia. Prezes firmy obuwniczej pan BATA przed wojną wysłał dwóch ekspertów do Afryki aby zbadali rynek. Po tygodniu jeden z nich pisze telegram " Szanowny Panie Prezesie rynek kiepski , będzie totalna plajta , nic nie wysyłać - tu wszyscy chodzą boso" na to otrzymuje drugi telegram od drugiego przedstawiciela o takiej treści" Szanowny Panie prezesie , fantastyczny rynek, proszę wysyłać co tylko fabryka wyprodukuje - tu wszyscy chodzą boso"
 12. Człowieksniegu przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisałem. Czy ja piszę że teraz są tam jakieś cuda wianki za którymi pół świata biznesu przyleci ?? . Paręnaście lat temu niektóre miasta postawiły na strefy ekonomiczne i te które wiedziały jakie mogą być w przyszłości zyski te zyskały a te które nie widziały w tym interesu te zostały na tym samym etapie rozwoju co 20-30 lat temu. Kanał to nie inwestycja , to nie ma przynosić zysku to ma zintensyfikować napływ inwestorów jak im się jeszcze dodatkowo stworzy dogodne warunki. Może wtedy za 15-20 lat zobaczysz to czego obecnie tam nie ma W naszym kraju jest masa rzeczy niedochodowych które państwo utrzymuje , ale te niedochodowe inwestycje mają tworzyć obszar który na ich bazie zarobi i suma sumarum i tak jest wszystko na plusie . Tak !! kapitanat ma to utrzymywać jak wszystkie praktycznie niedochodowe przeprawy na Wiśle i Odrze. A co może wszystkie zamkniemy bo są niedochodowe ?? Tak może patrząc z twego punktu widzenia zlikwidujemy w Polsce wszystko co nie przynosi zysku to powinniśmy być baaardzo bogatym narodem . I tak pod nóż pójdą teatry, muzea, opery, przedszkola, kina, szkoły, uczelnie , szpitale etc. a wszystkich wrzucimy do fabryk "tych nieistniejących" Nie pachnie ci to super komuną ?? nie czytasz przypadkiem czerwonej książeczki i nie jesteś nią zauroczony??. Uważasz że tym od wieków zapomnianym terenom Elbląga i Żuław nie należy się szansa rozwoju . Patrzysz na te tereny cały czas przez pryzmat bagien i pól. A może tobie odebrać sklepy do których chodzisz , kina, teatry i wszystko z czego korzystasz będziesz szczęśliwszy??. Będziesz wtedy jak ten Jozin z Barzin.
 13. I jeszcze jedno Balans co do LP z uwagi że praktycznie mieszkam w lesie a naokoło mam rezerwaty to szlag mnie trafia na tereny na które zostały wpisane do Natury 2000 , kiedyś można było chodzić po lasach i leśnicy naprawdę dbali o rezerwaty aby było czysto porządnie i zdrowo i tak było za PRL-u teraz jak zieloni docisnęli wpisując rezerwaty i parki krajobrazowe do tej durnej natury 2000 to mamy powalone gnijące drzewa i to w ilościach czasami hekatomby , park krajobrazowy wygląda jak dzieło zniszczenia i to zniszczenia przez przyrodę bo leśnikom jest obecnie bardzo utrudniony wstęp do tych lasów i robienia w nich cokolwiek , niestety degradacja postępuje. I to nie są winne LP skorumpowani "Zieloni" których większość mieszka w miastach i ma w d.. ludzi mieszkających przy lasach. Mogę dołączyć fotki z moich terenów gdzie ścieżki rowerowe ,szlaki turystyczne są pozawalane drzewami ale przepis mówi nie ruszaj bo to natura 2000 . Za to istotnie tak jak pisze Takafura od upadku komuny na naszej Jurze terenów leśnych przybyło co najmniej 20-30 % a na niektórych terenach nawet więcej . Jak chcesz się przekonać zobacz sobie zdjęcia lotnicze terenów naszych z lat 70 i porównaj z obecnymi zdjęciami Geoportalu więc oprócz gołosłownego narzekania porównaj sobie przyrosty terenów zielonych na niezurbanizowanych terenach .
 14. Balans akurat tu czepiasz się tego przekopu ciut bez sensu. Przekop jako taki przyczyni się do rozwoju regionu i nie ma o czym tu dyskutować i nie chodzi tu o statki czy barki bo tych będzie niewiele i one nie spowodują jakiegoś ogromnego wpływu na rozwój gospodarczy. Ale jest kompletnie inna branża która w świecie przynosi duże zyski i rozwój. Jest to żeglarstwo i..brak nowoczesnych i bezpiecznych marin całorocznych nie tylko w Zatoce Gdańskiej ale na praktycznie całej naszej linii brzegowej a także obwodu Kaliningradzkiego i dalej na wschód .Jak będzie przekop to zalew Wiślany jest najlepszym i najbezpieczniejszym akwenem dla przechowywania łodzi przez okres zimowy w marinach oraz w niepogodne dni. W wielu krajach rozbudowane żeglarskie mariny to główny czynnik rozwoju turystyki , wypoczynku i duuuużego biznesu a na taki zaczną być inwestorzy jak powstanie właśnie bezpieczny akwen niesztormowy. I to kiedyś przyniesie naprawdę kokosy i rozwój tego regionu a nie stateczki i barki z Gdańska .
 15. Jak on się miał nie rozbić jak beczkowóz i terenówka praktycznie stały na pasie . Sprawcami wypadku byli ci co to filmowali.
×
×
 • Create New...

Important Information