Jump to content

Catadero

Forum members
 • Content Count

  3840
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To nie medal. Odznaka rumuńskiego Czerwonego Krzyża, która powstała po roku 1948. rok 1878 to rok powstania rumuńskiego CK. C.
 2. Odznaka dla zwycięzców w jakichś zawodach sportowych organizacji Hitler Jugend (takie moje przypuszczenie). Widziałem identyczne tylko z datami 1936, 37, 38. Chyba populares. C.
 3. Rogatywki, długie płaszcze, mosiny (produkowane w Polsce po II wojnie i używane w LWP do lat pięćdziesiątych). Co tu kombinować? C.
 4. Gwoli dokładnej identyfikacji-to nie jest butelka po occie tylko po 80% esencji octowej, której bezpośrednie spożycie (mimo, że jadalna!) jest groźne dla zdrowia i życia. Ostrzega o tym tekst na czerwono na etykiecie. Esencję przed użyciem należy znacznie rozcieńczyć Charakterystyczny jest trójkątny, wąski otwór w szyjce butelki. C.
 5. Od góry Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918-1920; Brązowy Krzyż Zasługi (1923-1938 nadano 93558 krzyży brązowych); Odznaka Pamiątkowa 1 PAC=prawo do uzyskania odznaki mieli oficerowie i szeregowi, którzy pozostawali w szeregach pułku w czasie działań wojennych od 1 listopada 1918 do 21 marca 1921 roku na froncie co najmniej przez 3 miesiące lub w formacji poza frontem przez rok. W czasie pokoju wymagana była służba przez dwa lata dla nadań oficerskich lub rok dla szeregowych-na wniosek d-cy baterii. Oficerowie otrzymywali odznaki srebrne, oksydowane, z emalią. Szeregowi-odznaki mosiężne, srebrzone, bez emalii. dalej: Medal Za Długoletnią Służbę-brązowy; Krzyż Niepodległości (1930-1938 nadano 35258). Odznaczenie w hierarchii wartości umiejscowione było przed Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (IV klasa OOP). C.
 6. Znana, stara marka amerykańskich motocykli, która kilkakrotnie znikała z rynku i kilkakrotnie na niego wracała trafia do Polski. Opolska fabryka quadów należąca do Polaris Industries Inc. będzie wytwarzać mniejsze modele motocykli Indian. Polaris jest właścicielem marki od 2011 roku i od tego czasu produkuje motocykle m-ki Indian nawiązujące do historycznych modeli. Optycznie, bo technika poszła mocno do przodu i trzeba być nowoczesnym by swoje produkty sprzedawać. Decyzja o przeniesieniu części produkcji do Europy podjęta została po wprowadzeniu przez UE zapór celnych na towary wytwarzane w USA. Silniki do Indianów w dalszym ciągu będą produkowane w USA a u nas motocykle będą otrzymywały całą resztę i dizajn ;-) C.
 7. Jedyne, co pasuje - Krakowskie Zakłady Metalowe Przemysłu Terenowego (przemysł terenowe to ówczesne nazewnictwo filii zakładu macierzystego). C.
 8. Mariusz Gosek, członek zarządu woj. Świętokrzyskiego rozważa zamianę logo regionu-czarownica na miotle-na jakieś symbole związane z katolicyzmem. Sabat Czarownic"-wydarzenie artystyczne w Kielcach powinno być zastąpione koncertami piosenki katolickiej. Nie chodzi o inkwizycję ale inne rozłożenie akcentów promocji regionu". C.
 9. A plomba może być ołowiana? Ołów to też pierwiastek... C.
 10. Jedynym, zbliżonym do produkcji motoryzacyjnej produktem jest to, co na zdjęciu. C.
 11. Głównym elementem znaku fabrycznego jest najlepiej sprzedający się we wczesnym okresie produkcji kinkiet. O okresie produkcji szkieł reflektorowych żadnych informacji nie udało mi się znaleźć. Działalność firmy w czasie okupacji była niewielka, ale zakład przetrwał. Po wojnie firma wznowiła produkcję ale w 1949 została upaństwowiona. Od tej chwili Fabryka Żyrandoli A. Marciniak zaczęła funkcjonować jako Zakład Wytwórczy Aparatury Oświetleniowej. C.
 12. Idel-to nie jest orzełek". Fabryka Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak" rozpoczęła swoją działalność w W-wie w 1910 w istniejącym już warsztacie brązowniczym. Antoni Marciniak początkowo sam projektował wytwarzane przez siebie żyrandole, kinkiety, lampy biurkowe itp sprzęt oświetleniowy. Z czasem zakład się rozwijał, przyjmował nowych pracowników. W końcu przeniesiony został do większych pomieszczeń. Otwarto 2 sklepy w W-wie i jeden w Bydgoszczy. Od roku 1923 współpracownikiem firmy był profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, który był projektantem większości wyrobów Antoniego Marciniaka. On też zaprojektował logo firmy-znak fabryczny umieszczany na wszystkich wyrobach-także na szkłach do reflektorów. cdn
 13. Sztućce do platerowania wykonywano z mosiądzu/brązu a nie z miedzi. C.
×
×
 • Create New...

Important Information