Jump to content

hipolit-O4

Forum members
 • Content Count

  4631
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

hipolit-O4 last won the day on May 12

hipolit-O4 had the most liked content!

Community Reputation

22 Excellent

About hipolit-O4

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Co możecie powiedzieć o tym medaliku?F.K na obu stronach.Inicjały producrnta?
 2. Myślę że ręczna pompa do przelewania cieczy.
 3. Przypomina elemet zapalnika pocisku artyleryjskiego.
 4. Pogoda była z reguły świąteczna.
 5. Pamiętam jak wygladało spotkanie młodego rocznika przed przysięgą z dowódcą pułku w roku 1979.Byli tacy co na tym spotkaniu mówili że przysięha na ZSRR jest w ich przekonaniach nie do przyjęcia.Pułkownik D.odpowiedział szczerze:Dla kogo przysięga na sojusznika jest nie do przyjęcia moze ten fragment pominąć(nikt tego nie zauważy)a gdy ktoś w czasie aktu przysięgi pominie ten fragment a może nawet bedzie milczał i nic z roty nie wymówi to musi wiedzieć że w książeczce wojskowej bedzie miał wpis o złożeniu przysięgi.Myślę że w kwestii przysięgania w wojsku nie powiedział nic nowego od stu lat.
 6. Rozmawiałem z miejscowym.Powiedział że właściciel żwirowni ma koło domu smigłowiec.Jak będę w pobliżu fotkę zrobie.
 7. Ja pamiętam przez małe "k"Jak linka pękła to "kuliki "się rozsypywały.Kulikowa była do R-126i R-107.Musiała się zmieścić w torbie.Pasowała do R-105 i podobnych ale te miały na wyposażeniu anteny prętowe które zwinięte w koło mocowane były na obudowie radiostacji.Ciekawa to była antena"promień skośny"o długości ok.30 metrów.
 8. Ta z pokrywą i wziernikiem to R-107.Kiepska do marszu bo nie miała szelek tylko pas nośny. Z drzwiczkami to R-105 lub inna w tej obudowie.Skala była powiększana dużą wypukłą soczewką zamontowaną w obudowie.Przyciskiem można było podświetlić. Na czas patrol łączności budował linię o długośco 1,5km(dwa bębny kabla).Była określona regulaminem ilość przejść "góra"i "dolem".Specjaliści bez wysiłku wiązali rososzką węzły trzy metry nad ziemia.Oceniane były także łączenia kabla.Stalowe druciki musiały być zawiązane na ósemję i owinięte miedzianymi drucikami.Złacze równoległe musiało być przesunięte co najmniej 15cm co by przypadkiem linia się nie zwarła.
×
×
 • Create New...

Important Information