Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

222 - czołg PR36 ....
Moim zdaniem większość zdjęć pokazuje ściągnięte z pola czołgi przy drodze w okolicy szkoły .
Ciekawe czy kolejnych pięć na widoku ogólnym to te same maszyny czy kolejne ?

Nasz sprzęt - z koniem mniej lub bardziej uwiązanym - Nie mnożę bytów , Brzytwa Ockhama " .
Jeśli mam we wspomnieniach informacje zbieżne z widokiem na obrazie
to naturalnie używam ich do wyjaśnienia tego co widzę .
A widzę działko ze śladami gąsienic dookoła - miało być rozjechane po oddaniu kilku strzałów .
Tyle że nasi mogli to widzieć z Mokrej II więc z powodu odległości wielu szczegółów nie znali .

Chyba wszyscy czujecie dynamikę tej sceny ze śladami czołgowych gąsienic prowadzących przez działo ???
- i taniec " wyrytych bruzd wokół .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie, gdybym spojrzał na ten kadr, a nie ten wcześniejszy z Twoimi naszkicowanymi kształtami, pewnie bym się przekonał odnośnie działka, jego przodka i taczanki i uniknęli byśmy różnicy zdań w tym temacie. Tutaj kurcze, widać jakby odtańczyli chocholi taniec" nad ofiarami. Istne Litle Big Horne po walce, wokoło ślady indiańskich kopyt, w środku 7 th cavarly leżący pokotem". Budzi smutne refleksje :-(... Prawdopodobnie z Hollakiem wyszły dwa boforsiki, więc jeśli ten padł" na polu, to drugi wziął udział w walkach w Mokrej II i z niego pochodził zamek wyniesiony po walce we wsi przez jednego z ułanów.
Wrócę jeszcze do tej fotografii, przedstawiającej rejon szkoły w Mokra II. Zapewne jaszcze 1 baterii zniszczone przez samoloty niemieckie, przed wycofaniem jej ze stanowisk.Czy te trzy czy cztery widoczne od lewej w głębi czołgi, to wspomniane przez Ciebie wraki ściągnięte po bitwie, czy rozbite w walce z 1 baterią i 3 szwadronem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak działko Kawiaka unieruchomiło 7 maszyn, równie niemal na otwartym terenie. Ja z kolei zastanawiam się, czy te dziewięć to ewidentne wozy trafione stojące 2 września przy tym gospodarstwie?
I co z tymi wozami w rejonie szkoły? Trafione w walce, czy zwiezione po bitwie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia się zazębiają " Jedno potwierdza następne . Jestem pewny .
Nawet jeśli na mapie WIG brakuje wrysowanego następnego gospodarstwa obok spalonego czołgu i anteny" .
Muzeum i Grupa wsparcia " mogą sprawdzić podany teren . Jakiś ślad musiał pozostać .
Łuska z URa na wagę złota ...o ile zostanie udokumentowana .

Wiem że mogli zniszczyć wiele czołgów ale tu znajdowali się pod skoncentrowanym ogniem
karabinów maszynowych . Jak celnym ? Dosyć by pozostał jedynie skrajny koń w zaprzęgu .
Jak długo przetrwali - kilka , kilkanaście minut .

Na wcześniejsze pytanie nie potrafię odpowiedzieć . Może w przyszłości jakiś program 3D
przekształci fotografie w spójny wielowymiarowy obraz .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dyskutujemy tylko o tych niemieckich wrakach na polu bitwy, a w zasadzie flauta" na temat naszego, szczególnie 5 rozbitych i pozostawionych tam armat 2 DAK-u.Znana jest seria zdjęć jednego, tego samego. Prawdopodobnie jednego z dwóch 3 baterii pozostawionych na terenie leśniczówki. Ale patrząc na ścianę lasu od strony nasypu kolejowego czasami zaczynam myśleć, że to jedyne działo 1 baterii pozostawione na pozycji w Mokra II...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabite konie i przodek za nimi wskazują na próbę ewakuacji działa. Na stanowisku ogniowym znajdowało się działo i jaszcz. Tu brakuje jaszcza, możliwe że zdołał odjechać. Przodki działa i jaszcza były w pobliżu, w ukryciu. Obok fragment regulaminu artylerii konnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układając te puzzle" piszę o naszych Chłopakach . Pierwsza moja prośba na tym forum mówiła o zdjęciu działonu ...
Może jeszcze nie mam tego ujęcia ale palce wkładane w przestrzeliny na wieży środkowego czołgu też wiele o Nich mówią . UR .
Na jakimś forum wyczytałem irytujący post - Mokra to propaganda bo istnieje tylko kilka zdjęć "
Przypadkowo mogę udowodnić że jest inaczej . Odwrotnie niż na załączonej fotce .

Niestety liczyłem na nieco inne oznaczenia pojazdów ,na dodatek ktoś złośliwie" otworzył właz na pierwszym planie .
Na dzisiaj to sztab 2 Batalionu ( dla mnie laika :) ) a dalej zobaczymy w przyszłości..,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zastanawiam się nad tą jedyną zostawioną armatą 1 baterii. Tam podczas ewakuacji nadciągające zaprzęgi zostały zaatakowane przez niemieckie samoloty. Plutonowy Rzepecki tak to przedstawia w swojej relacji:
...Wyszliśmy na otwarte łąki. Zauważyłem, że na baterii powiewają czymś jakby kocami. To znaki" przodki na baterię. Ledwieśmy rozwinęli marsz galopem, wyskoczyły dwa nieprzyjacielskie samoloty. Obniżają lot. Padły trzy konie, z których jeden z zaprzęgu... samoloty odleciały. Krzyczę do Wójcika
- Z konia, odcinaj pasy pociągowe!
Biedak nie dał rady zeskoczyć z konia...Po zaporządkowaniu galopem, już bez większych przeszkód, bateria w trzy działa dotarła do lasu."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz :) - czasem myślę na skróty - przestrzennie "
ale kilku Znajomych którzy mnie znają i mają namiar na Forum
dobrze się bawi czytając wpisy , przy okazyi pozdrawiam Ich serdecznie .
Pierwsza grupa - czyli pierwsze 4 czołgi których zbliżenie lotnicze wrzuciłem.
( doszedłem do 3 rozpoznanych i pokazanych na zdjęciach teraz czwarty )
Pozostała druga grupa z sdkfz - to większy kłopot bo nie mogę dopasować .
Propaganda ??? zawsze była po obu stronach . Teraz temat Mokrej nieco iemodny " .
Nasze intencje i przekaz ten sam - niestety net nie przenosi informacji niewerbalnych :)
Czyli łatwo wzajemnie się nie zrozumieć, co jest niemożliwe w bezpośredniej rozmowie .
No i znowu marudzę - przepraszam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie