Jump to content

MarekA

Forum members
 • Posts

  759
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by MarekA

 1. Była by to decyzja nieopłacalna. Mając większościowy udział w TVN mają mniejszy lub większy wpływ na opinię publiczna w Polsce. To daje im wpływ na wewnętrzną politykę w Polsce. Sojusznik sojusznikiem ale dobrze jest go kontrolować. Szybciej "zaorzą" władze które będą próbowały ich tego wpływu pozbawić niż odsprzedadzą udziały w TVN.
 2. To są jednak wyraźnie różne pojazdy. Ten ostatni to Berliet. Tego DKW to nie kojarze zupełnie.
 3. To chyba Francuzi. Na czapkach są najprawdopodobniej pompony.
 4. Czyżby mieli pecha i dostali trafienie granatem z działa polowego strzelającego ogniem pośrednim?
 5. Ten dron to najpewniej cel "latający" na drucie do nauki celowania.
 6. Ciekawe. Łóżka zsunięte po dwa. Patrząc od prawej: dwóch żołnierzy, dwóch, dwóch i trzech. Problemy z zakwaterowaniem?
 7. Wątpię. Raczej tuż przez rozpadnięciem się w powietrzu dwupłata. Moim zdaniem to fotomontaż. .
 8. Mogło być. Od dołu przykręcone jest coś co wygląda jak kanał np. doprowadzający powietrze. Powiększenie w prawym górnym rogu.
 9. Ja obstawiam 105mm. Wyraźnie widać przewężne lufy. W 75mm raczej nie powinno być tak wyraźnie widoczne.
 10. Mapka pokazuje ugrupowanie do walki Wołyńskiej BK. 84 batalion piechoty, 21 i 19 puł tworzą główną linię obrony. Odwód to 2psk i 21puł. Północne skrzydło brygady zabezpieczały oddziały 30DP a południowe "wisiało w powietrzu" dlatego musiał je zabezpieczyć 11 batalion strzelców. Walkę pod Mokrą stoczyła Wołyńska BK a nie tylko oddziały walczące bezpośrednio w okolicy tej miejscowości. Elementem ugrupowanie do walki brygady był także 11bs w Łobodnie dlatego nie można go pominąć jeśli chodzi o walki pod Mokrą.
 11. Obrona Łobodna jak najbardziej jest elementem walki pod Mokrą. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć jak była ważna. Uniemożliwiała wyjście na tyły Wołyńskiej BK i w konsekwencji jej zniszczenie.
 12. Ciekawe, co poza czapkami, mają ci żołnierze na głowach. Jakiś siatki maskujące lub coś podobnego?
 13. Koniecznie musisz o tym poinformować dowództwo NATO, ci ignoranci organizują na Bałtyku takie ćwiczenia: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/28504?t=-Baltops-czyli-desanty-pod-wodza-USA
 14. Ten artykuł to tylko kolejny dowód na to, że obecnie panuje prymat polityk nad zdrowym rozsądkiem. "W jej wyniku w praktyce dopuszczono do niego tylko firmy państwowe, a więc PGZ. Grupę WB, producenta systemu FlyEye, z postępowania wyłączono."
 15. MON potrafi zmienić zdanie w sprawie uzbrojenia projektowanego i produkowanego przez prywatne firmy i eksportowanego. Przykładem może być Warmate.
 16. To jest masa porównywalna z masą km. Karabin maszynowy to jeden z podstawowych elementów uzbrojenia drużyny piechoty.
 17. Sprzęt łączności posiada każdy pododdział. Podobnie jak łączność z artylerią. Specjalny pojazd do przewozy oświetlacza laserowego który wygląda tak: to duża przesada.
 18. Powyższe to niezrozumienie tematu. Odległość 10 - 20 km to odległość od działa do celu. Artyleria z zasady znajduje się w większej lub mniejszej odległości od wspieranych pododdziałów. Wspierany pododdział będzie chciał wsparcia artylerii do zniszczenia przeciwnika który go ostrzeliwuje. A ten będzie znajdował się od niego w odległości od kilkuset metrów do kilku kilometrów, w zasięgu widoczności. Szybszą i prostszą procedurą jest jeśli wspierany pododdział posiada podświetlacz i sam naprowadzi granaty na cel niż wezwanie drona i wskazanie jego operatorowi celu do oświetlenia laserem. I jest to tańsze rozwiązanie.
 19. Czemu rakiety wystrzeliwane z Langusty i granaty wystrzeliwane z Goździków nie mogą być naprowadzane laserowo? Co technicznie stoi na przeszkodzie by np. opracować granat do rpg-7 naprowadzany na odbity promień lasera? Idea tego systemu polega na tym, że jest on powszechny, nie związany z konkretną broną. Jest uniwersalny oświetlacz laserowy celów i cała gama środków rażenia naprowadzanych na odbity od celu promień lasera. Strzela się do każdego celu, czołg nie jest priorytetem, do jego niszczenia są inne wyspecjalizowane bronie.
 20. Po co dron? Powiedzmy że jesteś dowódcą plutonu i wzywasz wsparcie artylerii. Tradycyjnie podaje się koordynaty, wykonuje wstrzeliwanie i na koniec strzela tak długo aż zniszczy się cel. Opcją jest podanie koordynatorów, kodu do podświetlacza i oświetlenie celu laserem. Wystarczy pojedynczy strzał.
×
×
 • Create New...

Important Information