Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdza to relacja dowódcy szwadronu KM 12 pułku, rtm. Antoniego Kropielnickiego. Człowieka, który trwał na pozycji obrony przy przepuście kolejowym od początku do zakończenia walk i jako jedyny chyba przekazał najbardziej wiarygodny opis piekła", które się działo na tej pozycji. Zresztą, wiem od Jego Syna, z którym jestem w kontakcie, że ten bój nie skończył się dla Niego w dniu 1 września. Do ostatnich chwil swojego życia, ten dzień krwi i chwały swojego pułku spędzał Mu sen z powiek. Świadczy o tym min., że mieszkając w Anglii spowodował, że Jego zmarła, ukochana żona spoczęła w Kwaterze Wojennej w Miedźnie. A gdy On odszedł do Niebieskiego Garnizonu", spoczął obok niej i ułanów, którymi dowodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie pozwala uściślić położenie . Słup telefoniczny - czyli droga Mokra 2-3 .
( o ile nie istniały odgałęzienia , należy sprawdzić książki telefoniczne )
Być może obok krzyżówki z drogą w kierunku lasu .
Skąd padł strzał każdy sam rozważy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny dylemat. Na zdjęciu od bodzia (2018-11-20 19:12:50) polegli polscy żołnierze są piechociarzami w adrianach, czy kawalerzystami z plecakami piechoty? Obuwia nie widać na fotce, a ja mam wrażenie, że poległy po lewej ma gołą stopę. Niemcy w przeciwieństwie do bolszewików nie obdzierali zabitych przeciwników z obuwia. Jakieś sugestie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to jednak kawalerzyści, lub artylerzyści konni. W pierwszym porywie, zasugerowałem się tymi plecakami i nie zwróciłem uwagi na hełmy. Jak pobawiłem się większa rozdzielczością, to wyszło szydło z worka".Torba jest prawdopodobnie techniczna, np. na narzędzia, natomiast kostki" należą do np. woźniców wozów lub przodków. Widać na tym zdjęciu totalny nieporządek z betami, ktoś te plecaki i torbę penetrował. Pewnie Niemcy, bo sporo rzeczy z płaszczem zostały.Na wielu ( niemieckich) zdjęciach naszych poległych widać ślady rewizji. Rozpięte kurtki mundurowe, wypatroszone kieszenie spodni i drobiazgi osobiste rozrzucone obok. Ale przypadku, że polegli są pozbawieni butów, nie widziałem.Nie wiem, co było po zrobieniu zdjęcia. Znam natomiast nieliczne przypadki, że polegli spoczywali w pierwszych pochówkach bez butów :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, wstrzymałem się ze wrzuceniem tej serii, mimo że opis jest Mokra, rej. Kłobucka". Te poprzednie nie podlegają dyskusji co do miejsca, w przypadku tych ostatnich nie jestem pewien...
Odnośnie fotografii 1 i 4, kojarzy się z przepustem kolejowym z Mokrej I do Miedźna.Tylko tam ( wg. map) nie było gospodarstwa przy torach.
Na zdjęciu 2 widać kupę zebranego oporządzenia min. piechocińskie salamandry". Hmm, no sam nie wiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W zależności od ujęć obok drogi ,widzę 3 do 5 czołgów w tym jeden bez wieży .
Problem w tym że na części zdjęć są one oświetlone przez drogę od strony domyślnie północnej.
Czyli raczej nie mogą stać w miejscu zaznaczonym na szkicu .
Co więcej na zdjęciu lotniczym brak drzew od strony pól w kierunku Mokra III .
Jednocześnie jedna z charakterystycznych koron jest podobna
do ujęć z tła działonu . Może to druga część Mokrej 2 w kierunku przepustu ?
Im więcej zdjęć tym więcej wątpliwości :)
Być może wraki z załączonego zdjęcia lotniczego nie są tożsame
z czołgami przy drodze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, na zdjęciu lotniczym ta grupa stoi jakby dalej od drogi. Przy tym, który powinien być jako 241 pierwszy od lewej , nie ma drzewa.. Nie widać również budynku gospodarskiego, stojącego dosłownie przez drogę. Albo inne, albo jeszcze nie ściągnięte z pobojowiska.
Patrzę również na te zdjęcia zrobione grupie tych czołgów od strony drogi. I też mam wątpliwość, czy wszystkie są wrakami. Mógł do nich przytulić się sprawny czołg jak to po bitwie. Z pododdziału technicznego, lub kamraci tych unieruchomionych. Ciężka sprawa :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wg. opisów przedstawiające zniszczone przodki 1 baterii, z budynkiem szkoły w Mokra II i wrakami co najmniej trzech maszyn. Po pojawieniu się na wątku zdjęcia lotniczego, zastanawiam się, czy jeden z tych wraków nie jest na nim widoczny na kolejnym kadrze, zaznaczony żółtą strzałką? Pozostałe przesłonięte są koronanmi drzew wokół kościółka Judy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw. Widoczny na kadrze w górnym prawym rogu jasny dom nie jest pokazanym wyżej budynkiem szkoły, który stał dalej poza kadr wzdłuż, przy widocznej drodze do Działoszyna.
Z tymi końmi artyleryjskimi to by się zgadzało, leżą bowiem mniej więcej w pobliżu współczesnego kościoła. Z opowiadań mieszkańca Mokrej II, dowiedziałem się , że pochowano je wzdłuż drogi, między kościołami, wraz innymi padłymi w tym rejonie końmi, prawdopodobnie z 3 szwadronu 12 P.Uł. Spory czas wiało tam grozą, coś prychało", póki nie wyszły z padliny gazy. Ziemia się tam zapadła i trzeba było wyrównywać teren. Ot, taka smutna ciekawostka :-(...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie