Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Jw. :-) A to bardzo ciekawe i odkrywcze.
Oto oznaczone kolorem żółtym wspaniale obfite tło", do wyboru, z oznaczonym przez Pana wrakowiskiem naprzeciwko kompleksu zabudowań ( jakich wg. Pana?)
w pobliżu gospodarstwa Sekuły przy drodze na przepust, w rejonie oznaczonym jako Mokra II.
To proszę o oznaczenie na tym szkicu miejsca trafienia 222" i tego ( powiedzmy) skrajnego".Ja miejsce trafienia 222" wg. mnie pokazałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obustronna forma y- kająca" obowiązywała jeszcze w wątku fińskim", do chwili zabawy w owarzysza". Zabawy bynajmniej nie z mojej strony. Zwróciłem na to uwagę, okazuje się bez skutku....
A więc w tej chwili kończę z formą Ty" i oczekuję zakończenia zabawy w Tow." przed moim logo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję SODA . Sądziłem że tylko ja nie potrafię nawiązywać relacji w Necie .
Wręcz katowałem się myślą że komuś sprawiam despekt .( i gaśnice nie pomagały:) )
Kolaż wnosi nową wartość do starych zdjęć .
W przyszłości te kilka drzewek w tle pozwoli na dokładne oznaczenie miejsca.
Czy użyje astronomii czy trygonometrii bez znaczenia .
Ktoś widzi wieś , reszta las kwestia dioptrii :)))
Tylko trochę szkoda że spuszczony po brzytwie zrezygnowałem rok wcześniej .
( wraz z połową zdjęć ) internet wstrętny nałóg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Tak fantastyczny temat tego wątku pozostaje tłem do dziwnych szyderczych wpisów. Panowie miroslav i Soda wasze ostatnie wypowiedzi są nie na temat tego wątku. Jak fomoza58 prosi aby nie nazywać Go Towarzyszem to trzeba to uszanować. Jak nie macie więcej konstruktywnej wiedzy tematycznej wątku to lepiej milczeć. Wracając do tematu to może wiecie jaką numerację czołgów miały 35 i 36 pułk pancerny. Na fokach czołgi mają nr powyżej 200 jak i 500, jest też numeracja np. rzymska II z niską cyfrą. Poznanie numeracji pułkowej czołgów może pomóc w określeniu kierunku z jakiego atakowały pozycje WBK. Pierwszy atakujący był 35 pułk panc. na stanowiska 21 PUN. 36 pułk panc. uderzył jako drugi od południa na 12 PUP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, faktycznie, polonistyki nie studiowałem, każdy wie, że z filozofem nie da się dyskutować i więcej nie zamierzam. Ale moim zdaniem to niemieckie czołgi z fotek to się tam....opalają.
Wytłumaczenie numeracji czołgów jest logiczne. Ale jak rozróżnić omawiane pojazdy do którego pułku należały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz jaśniej się robi, ale nadal nie wiem jak rozróżnić czołgi z 35 pułku panc. od czołgów z 36 pułku panc. Ten ostatni miał na stanie w dniu 1 września 1939 r. 84 PzKpfw I, 66 PzKpfw II, żadnego PzKpfw III, 6 PzKpfw IV, czyli ogółem 156 czołgów i 8 pojazdów wsparcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ bjar
Materiał z epoki choć miejsce pochodzenia dla mnie powiedzmy delikatnie iekomfortowe".
Powinienem pominąć znak wodny " aby nie wieść nikogo na pokuszenie :) ( cóż rozpęd ).
Osoby z odpowiednią wiedzą o przeszłości złamać się nie da ale można próbować wykorzystać .
Poległych 25 lub 35 , rannych 15 co przy tamtych obsadach przekracza podaną w dokumencie ilość czołgów .
Do stu daleko jednak mamy jedynie zgrubny wgląd w jakieś 25 % pola Bitwy (lub mniej).
Dotąd stwierdziliśmy około 14 w Mokrej III , 7 w Mokrej II zachód " , 4 + co najmniej 12 w Mokrej II wschód".
Czyli 37 jak na początek . Ile wywieziono do remontu ? .Myślę przed oceną całości poczekajmy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo
Piszę po raz pierwszy ale obserwuję ten temat bardzo długo
Co do strat Niemców to ze znanych mi informacji - z uwagi na trudności w uzupełnianiu sprzętu - najlepiej to było widać w kampanii rosyjskiej - ze stanu skreślano jedynie te pojazdy których nie można było w żaden sposób naprawić - lub się nie opłacało. Z reguły był to stosunek jak 1 zniszczone do 3 uszkodzone do naprawy. W uszkodzonych wykazywano z reguły tylko te które szły do naprawy fabrycznej lub na zaplecze frontu. Weźmy także pod uwagę, że Pzkpf I i II to w zasadzie bardziej tankietki niż czołgi lekkie i w związku z tym w starciu z naszymi 75-kami odnosiły duże uszkodzenie -zniszczenie
Pozdrawiam i dziękuje za bardzo ciekawy temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo,

Niemcy - co było szczególnie widoczne w kampanii rosyjskiej, spisywali na straty całkowicie zniszczone maszyny, a jako uszkodzone podawali te, które w jednostce nie można było naprawić i wymagały odesłania na tyły. Myślę, że to czytałem u Sołonina albo u Suworowa. Więc tak naprawdę jeśli zostało wyeliminowanych w trakcie walki 100 pojazdów, to w stratach podawano 1/3 jako zniszczone lub uszkodzone. Wynikało to, co się wydaje na początku wojny dziwne, z niewielkich zasobów rezerw. W kampami rosyjskiej Pzkpf i i II były naprawiane po poważnych uszkodzeniach i 5 i 6 razy. 37 Boforsa nie rozwalała w drzazgi nawet I. Co innego 75-ki.

Dziękuje wszystkim za informacje zawarte w tym temacie. Jak dobrze dla Historii, że są tacy ludzie z misją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witam .
Henschel HS 126 - źródło internet ,forum modelarskie .
Zestrzelony w okolicach Mokrej .
Zdjęcie z muzeum oraz dwa kolejne odkryte ostatnio
przedstawiają samolot w trakcie demontażu .
Tu stan pierwotny .
Ktoś się orientuje bliżej gdzie lądował ?

Może znacie inne lepsze ujęcia ?

 

henschel 126.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie jakie sobie kiedyś postawiłem
to tworzenie dokumentacji fotograficznej Bitwy .
Nie powielać a odkrywać nieznane . Ostatnie zdjęcie należy do tej kategorii .
Na powiększeniach w tle obok statecznika pionowego słabo widoczna grupa czołgów  .
Jako że występuje również na kolejnym ujęciu wykonanym kilka godzin później -
 po demontażu skrzydła i usterzenia , należy ustalić jej  związek z walkami .
To fotki lepszej jakości ale z przyczyn zasadniczych teraz nie mogę opublikować .

Obecnie nie dysponuję materiałem pozwalającym powiązać
miejsce i fotografie z poprzednimi .
Czyli wskazane są  sugestie pozwalające posunąć temat do przodu .
Np. uwagi na temat oznaczenia samolotu .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie