Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jednak Ostrowy nie Bukowiec . Cały czas to zdjęcie było kojarzone na forach z Bukowcem. A tu proszę. Widocznie krajobraz z tym nasypem podobny ale jak się chce to można wszystko dopasować. Ja szczerze mówiąc to z opisem niemieckim Bukowiec widziałem tylko dwa zniszczone Panzer I.  Ciekawa historia. Niestety wychodzi na to że Szesnastka tak bliska memu sercu jestem z Bydgoszczy nie może sobie przypisać tych zniszczonych samochodów. pancernych. Na wszystkich zdjęciach widać chyba te same samochody w miejscu trafienia i po przestawieniu plus jeden dodatkowy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zdjęciach doliczam się czterech pojazdów . Parafię utworzono w 1922 r. więc i cmentarz
powstał w podobnym okresie czasu . Kilkunastoletnie drzewa i niezagospodarowany obszar pasują do tych faktów .
Jedynie zabudowania których brak na mapie podważają opis zdjęć . Jak zwykle nie znam stanu  z 1939 r.
Oświetlenie zgodne . Zwraca uwagę brak czołgów co być może wskazuje na prawdę w niemieckim opisie :

4.Pz.Div. : W nocy wróg zrywa kontakt z dywizją. 09:00 dywizja ponownie rozpoczyna atak w kierunku rzeki Warthe pod Plownem przez odcinek Kocinka.
10:45 verst.Schtz.Rgt.12 wypycha wroga z Ostrów i stwierdza, że  most został zniszczony. Na wschód i północny wschód od Ostrowy werst S.R.12 napotyka silne pozycje wroga i musi się zatrzymać.
Po prawej stronie atak Inf.Rgt.12 również zostaje zatrzymany z powodu wrogiego ostrzału z lasu na południe od Dębnika.
O 12:00 werst.Schtz.Rgt.12 atakuje las po ostrzale artyleryjskim. Atak zostaje ponownie zatrzymany na otwartym terenie. A.A.7 atakuje w kierunku Kruszyny i też nie jest w stanie dotrzeć do lasu. Po prawej Inf.Rgt.12 dociera do południowego wyjścia z Dębnika ze wsparciem artyleryjskim o 13:00 i naciera na las na południe od Dębnika o 14:00.
14:15 Dywizja otrzymuje rozkaz Korpusu: „1.PD posuwa się przez Krusynę i na południe w kierunku Pławna. 4.PD przebiega na południe od Brzeźnicy z południowego zachodu i południa ”.
16:00 1.Pz.Div. donosi, że przekroczyli Warthe w Plawnie i Gidle.
17:00 Po przygotowaniu ostrzału verst.Art.Rgt.103, II./12 i verst.A.A.7 odepchnąć siły wroga z leśnych pozycji w Dębniku. 6./I.R.12 podążający za pułkiem rezerwowym zostaje skierowany na północny zachód w las i otwiera drogę do lasu dla I./I.R.12. 6./I.R.12 traci 10 zabitych i 20 rannych.
W międzyczasie II./I.R.12 i Rgt.Stab z VB z I./A.R.103 przepycha się przez las przeciwko polskim Ułanom zajmuje Kocin i naprawia tam przeprawę. Wieczorem reszta Inf.Rgt.12 również dociera do Kocina i dołącza do II./I.R.12. W ciągu dnia nie jest możliwe połączenie radiowe z dywizją, więc sytuacja jest niejasna i tylko zapewniona przez rannych żołnierzy. Ponieważ dowódca dywizji nie zna sytuacji, wysyła do Ostrów pułk czołgów, ale rozkaz ten nie przychodzi.
17:30 Dowódca art. 103 decyduje o rozstawieniu pozycji obronnych wokół Ostrow z art. 103, Pz.Abw.Abt.49, A.A.7, Pioniere, I./Flak-At.77. Około godziny 18:00 dowódca dywizji przybywa do Ostrów i uzgadnia z dowódcą art. Rgt.
Wieczorne przesłuchania więźniów wskazują, że oddział walczył z Kawalleriebrigade Wolhynska, Ulanen-Rgter. 27, 28, 1 Btl. Inf.Rgt.84, 1 niezidentyfikowany Btl. i lekkiej artylerii.


Czyli część widocznych pojazdów może pochodzić z okolic Dębnika i Lasu Łobodno .
Proszę zauważyć  na mapie jak trudne było wycofanie z tych pozycji obronnych . Zwłaszcza cięższego sprzętu .
Pojedynczy most i grobla pod ostrzałem .

Co do powiększenia wcześniejszego zdjęcia ,nie mogłem się powstrzymać od strzałki wskazującej na opaskę . Posiada opis lub znak - może wronę ?? Często na fotkach  widywałem " bauerów" ale zazwyczaj w zwykłych strojach .
Tym razem garnitury więc to chyba niedziela 3 września .

 

Dębnik1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Bój pod Mokrą rozpoczął się i zakończył w dniu 1 września 1939 roku. I wątek poświęcony jest tej bitwie i pobojowisku po niej...

Łobodno to rejon w którym spadł niemiecki samolot strącony podczas trwania boju w dniu 1 września. Jego zdjęcia jak najbardziej pasujące. Ale płonące Łobodno ? To może, z braku materiału, pojechać dalej... np. do Cyrrusowej Woli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję Pańskie zaangażowanie , choć niekoniecznie się zgadzamy :).
Stanowiska obronne w Lesie Łobodno miały zasadniczy wpływ
na przebieg wydarzeń 1 września w Mokrej .
Od zawsze pozostawały w cieniu niejako poza polem Bitwy
i zainteresowaniami historyków . Mam ten luksus że jestem
jedynie fascynatem :) Mogę się mylić i pochylać nad ciekawymi
aspektami historii bez stresu i obawy o dalszą karierę :)))

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, formoza58 napisał:

Łobodno to rejon w którym spadł niemiecki samolot strącony podczas trwania boju w dniu 1 września. Jego zdjęcia jak najbardziej pasujące. Ale płonące Łobodno ? To może, z braku materiału, pojechać dalej... np. do Cyrrusowej Woli?

Obrona Łobodna jak najbardziej jest elementem walki pod Mokrą. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć jak była ważna. Uniemożliwiała wyjście na tyły Wołyńskiej BK i w konsekwencji jej zniszczenie.

Bitwa_mokra_1939.png

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, miroslav napisał:

Mam ten luksus że jestem
jedynie fascynatem ? Mogę się mylić i pochylać nad ciekawymi
aspektami historii bez stresu i obawy o dalszą karierę :)))

Tak się złożyło, że ze mną jest zupełnie tak samo ? Dodałbym jeszcze, że jestem fascynatem bezinteresownym...

Czemu spodziewałem się, że po długim milczeniu, pojawi się Pan. I to po publikacji tych ww zdjęć. Te  zdjęcia  uchodźców w rejonie Łobodna, sądząc po opisie " Miro", udostępnił Pan  za pomocą niemego, sprawdzonego  pośrednika.Zdjęć niemieckich, wykonanych , kiedy bój się zakończył. Tylko dlatego, że na odwrocie zdjęć widnieje " Lobodno"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MarekA napisał:

Obrona Łobodna jak najbardziej jest elementem walki pod Mokrą. Wystarczy spojrzeć na mapę by zrozumieć jak była ważna. Uniemożliwiała wyjście na tyły Wołyńskiej BK i w konsekwencji jej zniszczenie.

Dzięki za zamieszczenie tej mapki.. Wynika z niej, że 1 września nie było obrony Łobodna, który był tego dnia zapleczem linii obronnej. Stał tam jako odwód 11 batalion strzelców. Wyjście na tyły brygady uniemożliwiały skutecznie: od północy 19P.Uł., od południa 4 batalion 84 PP. Mówimy oczywiście o dniu 1 września, dniu bitwy. W następne dni " haratał" się w rejonie Łobodna 2 PSK, pod Ostrowami 19 P.Uł. Zgoda... ale bój pod Mokrą zakończył się 1 września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, formoza58 napisał:

Dzięki za zamieszczenie tej mapki.. Wynika z niej, że 1 września nie było obrony Łobodna, który był tego dnia zapleczem linii obronnej. Stał tam jako odwód 11 batalion strzelców. Wyjście na tyły brygady uniemożliwiały skutecznie: od północy 19P.Uł., od południa 4 batalion 84 PP. Mówimy oczywiście o dniu 1 września, dniu bitwy. W następne dni " haratał" się w rejonie Łobodna 2 PSK, pod Ostrowami 19 P.Uł. Zgoda... ale bój pod Mokrą zakończył się 1 września.

Mapka pokazuje ugrupowanie do walki Wołyńskiej BK. 84 batalion piechoty, 21 i 19 puł tworzą główną linię obrony. Odwód to 2psk i 21puł. Północne skrzydło brygady zabezpieczały oddziały 30DP a południowe "wisiało w powietrzu" dlatego musiał je zabezpieczyć 11 batalion strzelców. Walkę pod Mokrą stoczyła Wołyńska BK a nie tylko oddziały walczące bezpośrednio w okolicy tej miejscowości. Elementem ugrupowanie do walki brygady był także 11bs w Łobodnie dlatego nie można go pominąć jeśli chodzi o walki pod Mokrą.

  • Tak trzymać 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy w wątku o konkretnej bitwie stoczonej w dniu 1 września przez Wołyńską BK,  na polach Mokrej. Jaki związek mają zdjęcia płonących domów w rejonie Łobodna, tłumy przerażonych uchodźców zdjętych przez niemieckiego fotografa, w dniu, kiedy pole boju z dnia 1 września było już " pozamiatane" ?

Mapka zamieszczona z oznaczeniem kierunku natarcia oddziałów niemieckich, to już nie tylko mapka pokazująca rozmieszczenie  pozycji obronnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Fotografia nieco "ucięta " . Interesujący fragment oznaczony na wycinku przedstawia prawdopodobnie
znaną z opisów Bitwy wieżę . Biały budynek u podstawy widoczny również na innych ujęciach .
Cała konstrukcja przypomina występujące na fotkach przedwojenne wieże nawigacji lotniczej .
Choć to jedynie moje "gdybanie " w okolicach Częstochowy mogła przebiegać trasa lotnicza Warszawa - Praga .
Wówczas charakterystyczna polana Mokrej byłaby dobrym punktem nawigacyjnym .
Co piszę ze względu na możliwość odnalezienia innych fotografii zawierających taką konstrukcję
oraz lokalizację Tankietki . Poszukiwania  fundamentów wieży to ciekawe zadanie podczas
odwiedzin w tej okolicy .

wieża2.JPG

Edytowane przez miroslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag odnośnie wcześniejszego wpisu . Wieża nie posiada platformy oraz wydaje się być uszkodzona .
Sądzę że stała się celem dla czołgów jako  punkt obserwacyjny . Część konstrukcji mogła pozostać w lesie .
Jeśli ktoś w przeszłości natrafił tam na nieokreślony złom , elementy  kątowników etc. to będzie  ważna informacja .
Może wystarczy zerknąć na okoliczne "nietypowe" stare ogrodzenia ? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oznaczony kształt to jak sądzę komin . Drugi oznaczyłem na zdjęciu kolorem niebieskim .
Trzy budynki więc wydaje  się to możliwe . ( istnieje inna fotografia podobnego obiektu )
Ażurowa konstrukcja przy tej jakości fotografii nie powinna być widoczna .
Możliwą lokalizację wrysowałem kolorem czerwonym .
Biały " kontener  " wysokości 3-4 m przecięty ciemnym pasmem - ( wieży ?)
Lub znajduje się z lewej strony tuż poza polem widzenia .

Panzer_I_tanks_Mokra a.jpg

wieża mkr b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka "kontenera:)" niestety jest jaka jest . Może będą lepsze . Kto pyta i szuka odpowiedź znajdzie .
Popełnię odstępstwo od "ortodoksji " . Część lub wszystkie dzisiejsze obrazy wykonano poza Mokrą .
Umieszczone zdjęcie TKSa już na forum występowało . Posiada kilka cech pozwalających
rozpoznać pojazd z Mokrej . Jednocześnie najbliższa stacją kolejowa znajduje się w Kłobucku .
Założyłem ,że tam powinien zostać przewieziony uszkodzony sprzęt z okolicy .
Wynik dla porównania widoczny na zdjęciach - z dużym prawdopodobieństwem jest to ten dworzec .
W tle (zgodnie z uwagami Kolegów) kolejny TKS- może z Kuźnicy? - lub nie znamy wszystkich strat .
Widoczna na zdjęciu wieża czołgu nr. 142 każe przypuszczać ,że został on zniszczony w tej okolicy .

 

1_copy453.jpg

5c665a36100a318dec46a2283b63d76f9.jpg

142.JPG

142a.jpg

142c.jpg

dworzec klobuck.JPG

Dworzec_kolejowy_937406_Fotopolska-Eu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie