Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. A ja mam pytanie związane z bitwą pod Mokrą.  Jest dużo zdjęć sprzętu niemieckiego zniszczonego i uszkodzonego pod Mokrą, a także naszej zniszczonej tankietki. Co do pytania. Dziwne jest dla mnie, że do tej pory nie wyszło żadne zdjęcie naszej uszkodzonej lub zniszczonej pancerki WZ-34 spod Mokrej. A przecież szwadron samochodów pancernych dywizjonu kontratakował i podobno 3 samochody zostały zniszczone a 1 uszkodzony. To duża ilość. Nie chce mi się wierzyć że Niemcy nie zrobili im fotek. Pewnie są na forum o WZ-34 tylko nie opisane jako Mokra i tak jak z TK-S czekają na dopasowanie do pola Bitwy pod Mokrą. Co sądzicie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie RDW - niestety obaj doszukujemy się w wypowiedziach  kolejnych warstw znaczeniowych .
Można Pańskie wątpliwości prosto rozwiązać czyli  spotkać się osobiście .
Wszystkich zaangażowanych w temat zapraszam na kolejne obchody pod Mokrą .
Powiedzmy godzina 15?  1 września obok tablicy przy starym Kościele .
Przywiozę oryginały posiadanych zdjęć - o ile dotrwamy :). W końcu sam nie znam swojej przyszłości .
W bezpośredniej rozmowie nieco łatwiej .
Ostatnie fotki wrzuciłem aby dać zainteresowanym prezent na Święta w trakcie zarazy .

Pani Anuka - owszem  jeśli istnieją jakiekolwiek możliwości powiązania to postaram się znaleźć .

Panie Balans - zestaw zdjęć samolotu  wraz z zamieszczonymi wcześniej można rozpatrywać na kilku poziomach .
Dla części będzie to obiekt godny dioramy inni zainteresują się szczegółami konstrukcji i uszkodzeń .
Uwagi wrzuciłem nieco wcześniej .
Zastanawiało mnie miejsce, kierunek i czas  lądowania . Zwłaszcza ciekawe ujęcie z transportu rannych .
Jeśli trafnie oceniłem lokalizację i czas można wyciągać  wnioski odnośnie sytuacji taktycznej
( co do obecności niemiecki jednostek w Łobodnie  ) .
Podobnie fotki czołgów nr. 515 ,532 mogą być pomocne w odpowiedzi
na pytanie czy II Batalion PR36 brał udział w Bitwie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam. Jeden z odcinków Było nie minęło był o tym TK-S .  Zniszczony przez własną załogę. Szczątki zostały odnalezione przy budowie drogi i przekazane przez mieszkańca Panu Sikorskiemu. Dziś znajdują się w Poznaniu w Muzeum Broni Pancernej. Odcinek chyba pod nazwą bohater spod Mokrej powrót. Warto obejrzeć. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ten program przyszedł mi na myśl gdy zerknąłem na zdjęcie .
Sprawdziłem numerację i opisy fotografii w archiwalnym albumie . Wiele błędów  .
Jednak odnaleziony obraz samolotu z Łobodna przed demontażem skrzydła
( jak i cała sekwencja ujęć ) wskazuje na pochodzenie fotek .
Świadek wydarzeń wspomniał o ośmiu samolotach bombardujących
i ostrzeliwujących okolicę . Należy przyjąć że znalazły lepszy cel niż furmanki.
Bomby uszkodziły 4 tankietki w okolicy starorzecza Kocinki przy wjeździe do Kuźnicy .
 Nasi je wysadzili . Gdyby któraś z nich jedynie utknęła w bagnistej okolicy
 to na tym etapie wojny z pewnością zostałaby wyciągnięta .
Na fotografii nr.1 widoczny drąg pod pojazdem . Nr.2 łańcuch zaczepiony na konstrukcji .
Czyli były przemieszczane . Pierwotnie mogły się znajdować nieco dalej  .
Czy zostały wykorzystane do podbudowy drogi czy wywiezione ???
Trudno ocenić,  jednak w okolicy powinno się znajdować więcej rozrzuconych eksplozjami elementów .
Powinny trafić do Muzeum w Mokrej - moim zdaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam że wydobyte elementy tankietek powinny trafić po zakonserwowaniu do Muzeum w Mokrej. Ten Pan który przekazywał elementy mówił że być może reszta tego TKS-a jeszcze tam jest. Rajmund Szubański chyba pisał że tankietki utknęły w Warcie. Niestety a może i stety wychodzą po latach nowe zdjęcia , wspomnienia również z Niemieckiej strony i niektóre fragmenty książek przestają być aktualne i zgodne z prawdą.Pamiętam jaki szok wywołała książka Pana Marka Pasturczaka o szarży pod Krojantami. Ja szczegółowo zajmuje się Wrześniem 1939 w korytarzu Pomorskim to teren na którym mieszkam.. Szczególnie 81 dywizjon pancerny i Pomorska Brygada Kawalerii. Co do mojej znajomości bitwy pod Mokrą to miałem przyjemność przeczytać trzy razy Anatomie Boju pana. Wilczkowskiego i śledzę wątek o bitwie na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam Pana do grupy FB " Bitwa pod Mokrą historycznie i ciekawie " o podobnej tematyce .
Drobna uwaga - Świadek wspomniał że wnętrza pojazdów były zasypane łuskami .
Co może wskazywać na użycie broni  bezpośrednio przed wysadzeniem .
Jak sądzę dla odparcia nalotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zniszczenia  na zdjęciach to jedynie efekt bombardowania ? ( nikt pojazdów  dodatkowo  nie wysadzał ?)
Pytanie znacznie ważniejsze o mogiły Poległych .
Owszem zdaję sobie sprawę że prowadząc taki ciąg logiczny mogę być w błędzie u podstaw .
Ale bez pytań nie ma odpowiedzi .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hm . Ciekawa historia. Może tankietki były uszkodzone podczas bombardowania i potem wysadzone. O żadnym utknięciu w Kocince chyba nie ma mowy , bo gdzie tu rzeka. Na ostatniej fotce widoczny lej po wybuchu-bomba? Wychodzi na to że w programie nie dopowiedziano wszystkiego. Może świadek był za daleko i widział tylko bombardowanie z daleka, nie widział wysadzenia tylko mówił o łuskach w pojazdach. I o czterech tankietkach po obu stronach drogi.   Nie mogę się doliczyć ile widzimy wraków na fotografiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż jeśli ktoś posiada większą ilość opisanych zdjęć - nic nie stoi na przeszkodzie aby wrzucić je jednorazowo .
 W tym przypadku wystarczy zwiedzić FB aby zyskać bliższe informację których nie chcę
powielać kilkakrotnie . Owszem mapę z oznaczeniem pojazdów w terenie przygotuję .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdjęcia naszych TKS-ów spod Mokrej to dość spora ciekawostka. Przyjrzałem się jej i powstał niniejszy opis: 

Skąd się wzięły w Kuźnicy tankietki?
Po walce 1.09 Wołyńska Brygada Kawalerii przemieściła się na drugą linię opóźnienia pod Ostrowami tam po całodniowej walce 2.09 dostała rozkaz na przemieszczenie się w kierunku na rejon Brzeżnica Stara – Brzeźnica Nowa by w dniu 3.09 osiągnąć rejon Łękowa – Łękińsko – Janów Nowy z zadaniem osłony lewego skrzydła Armii Łódź czyli posuwając się w kierunku na główną pozycję obronna nad rz. Warta – Widawka.
To było główne zadanie i kierunek dalszego przemieszczenia.
Po zakończeniu walk w lasach za Ostrowami (jak na mapce) 21 Dywizjon Pancerny przesunął się w rejon Kuźnicy z zadaniem wysadzenia za całością wojsk polskich mostu na Rzeczce Kocince, tam dywizjon a dokładniej jeden z pododdziałów szwadronu czołgów por. Leszka Kozieradzkiego dostał się pod silny ogień niemieckiej artylerii i został zbombardowany tracąc cztery wozy bojowe TKS –y i dwa motocykle wysadzając most na Kocince w Kuźnicy. W ważnych Młynach Dowódca 21 Dywizjonu Pancernego mjr Stanisław Gliński podsumował straty: po dwóch dniach walk wyniosły one 35% stanu osobowego.

Mapki dotyczące przemieszczania oddziałów polskich.

legenda:

Linie koloru czerwonego oznaczają przybliżone rozmieszczenie polskich linii obrony,

Strzałka koloru niebieskiego kierunek cofania się 21 Dywizjonu Pancernego.

źródło: K.J Skrzesiński "Wołyńska Brygada Kawalerii Żelazna Brygada",
Stanisław Wartak "Działania 21 Dywizjonu Pancernego w wojnie 1939r."
Andrzej Wilczkowski "Anatomia Boju".

82257772_1023524848041906_3600991075927326720_o.jpg

102298116_1023560521371672_3780526519990878208_o.jpg

102322993_1024238341303890_5076037442721546240_n.jpg

102422771_1024238291303895_3792169931517198336_n.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałożyłem wycinek mapy 25ki na hipsometryczne odwzorowanie terenu .
Drobne błędy rzędu 5 - 10 metrów . Co ciekawe dwie tankietki stoją obok
zaznaczonego na starej mapie poprzecznego przekopu drogi .
Jednocześnie w tym miejscu prowadzono prace koparką w celu wykonania nowych przyłączy .
Schemat instalacji można zobaczyć w Geoportalu .
Jest możliwe że właśnie  to miejsce wypełniono elementami TKSów .
Czarny kwadrat to kolejny bliżej nie rozpoznany obiekt na drodze .

 

 

hipsomap.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Witam i Dziękuję..
Część z tych opisów musi być błędna . Jako że Ktoś  pochylał się nad  tematem
poproszę o bliższe informacje . Bukowców mamy kilkanaście ...
Co prawda cmentarzy obok nasypu kolejowego nieco mniej .
Sądzę że prosty kształt w tle to raczej tylne ogrodzenie .
Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chodzi o Bukowiec Kujawsko_-Pomorskie.  Miejsce Boju 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich z elementami 3 Dywizji Pancernej wspartej lotnictwem i artylerią. Na forum w temacie o Bukowcu było to opisane jako Miejsce zniszczenia przez 2 baterię 11 DAK niemieckich samochodów pancernych na przedpolu Bukowca. Na lewo zdjęcie zrobione po 3 września 1939 roku, a na prawo współczesne. Charakterystyczne punkty to: w oddali nasyp kolejowy z przepustem i tuż za pojazdami pancernymi rząd drzew (w 1939 roku były to brzozy, a obecnie rosną wierzby).W Bukowcu byłem parę lat temu i nie bardzo pamiętam czy cmentarz znajduję się przy nasypie kolejowym. No ciekawa sprawa do rozwiązania to zdjęcie . Bukowiec czy Ostrowy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie