Jump to content

anuka2

Forum members
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Zdjęcie drugie tej samej tankietki TK-3 przy wale ziemnym nad Wisłą. Pozdrawiam.
 2. I jeszcze dwa zdjęcia TK-3 z 81 dywizjonu pancernego przy wale ziemnym nad Wisłą.
 3. I jeszcze jedno najbardziej chyba znane zdjęcie tego TK-3 w Przechowie. Jeżeli te wszystkie zdjęcia przedstawiają sprzęt 81 dywizjonu utracony 3 września to tych strat było dużo około 6 sztuk TK-3. Musiało być gorąco podczas rozpoznania i przebijania się w dniu 3 września. Co do strat to mjr. Szystowski podaje je w tym dniu na 4 TK-3 . Ale wspomnienia majora nie są chyba zbyt wiarygodne. Pisał je na emigracji i na podstawie relacji por. Czerniewskiego i być może chciał ukryć prawdziwą wysokość strat dywizjonu. To że szwadron czołgów rozpoznawczych TK-3 81 dywizjonu pancernego w dniu 1 września wspomagając 18 pułk ułanów walczył plutonami ( jeden w okolicach Jeziorek a drugi w okolicach Nowej Cerkwi) dowiedziałem się dopiero po przeczytaniu świetnej książki Krojanty 1939 pana Marka Pasturczaka i Jerzego Lelwica którą polecam wszystkim. Mjr. Szystowski opisuje we wspomnieniach tylko te wydarzenia z 1 września w których brał udział pluton przy którym był por. Czerniewski i na podstawie jego relacji. Można przypuszczać że mjr. Szystowski przy większości opisywanych przez siebie wydarzeniach w pierwszych dniach wojny nie był obecny gdyż przebywał w większości czasu w sztabie gen. Grzmota-Skotnickiego.
 4. Witam. Wznawiam temat walk i strat 81 Dywizjonu Pancernego w dniu 3 września 1939 roku. Ostatni na forum pancerne wraki ustalono lokalizację tankietki TK-3 na transporterze Ursus na Przechowo dzisiejszą dzielnicę Świecia. Czyli następny TK-3 z 81 dywizjonu pancernego w tamtym rejonie jego walk podczas przebijania się.
 5. I trzecie ujęcie tej samej Tankietki TK-3 podobno było podpisane pod Bydgoszczą.
 6. Drugie ujęcie tej samej Tankietki TK-3. Widoczny Gryf na tylnym pancerzu.
 7. Trzy zdjęcia Tankietki TK-3 jedno z nich prawdopodobnie było podpisane pod Bydgoszczą, więc być może jest to TK-3 z 81 dywizjonu pancernego. Charakterystyczny budynek, fajnie by było odnależć to miejsce.
 8. Witam. Jeszcze jedno zdjęcie Tankietki TK-3 z 81 dywizjonu pancernego stojącej przy drodze prawdopodobnie niedaleko Topolna.
×
×
 • Create New...

Important Information