Jump to content

anuka2

Forum members
 • Content Count

  45
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Też tak uważam że wydobyte elementy tankietek powinny trafić po zakonserwowaniu do Muzeum w Mokrej. Ten Pan który przekazywał elementy mówił że być może reszta tego TKS-a jeszcze tam jest. Rajmund Szubański chyba pisał że tankietki utknęły w Warcie. Niestety a może i stety wychodzą po latach nowe zdjęcia , wspomnienia również z Niemieckiej strony i niektóre fragmenty książek przestają być aktualne i zgodne z prawdą.Pamiętam jaki szok wywołała książka Pana Marka Pasturczaka o szarży pod Krojantami. Ja szczegółowo zajmuje się Wrześniem 1939 w korytarzu Pomorskim to teren na którym mieszkam.. Szczególnie 81 dywizjon pancerny i Pomorska Brygada Kawalerii. Co do mojej znajomości bitwy pod Mokrą to miałem przyjemność przeczytać trzy razy Anatomie Boju pana. Wilczkowskiego i śledzę wątek o bitwie na bieżąco.
 2. Witam. Jeden z odcinków Było nie minęło był o tym TK-S . Zniszczony przez własną załogę. Szczątki zostały odnalezione przy budowie drogi i przekazane przez mieszkańca Panu Sikorskiemu. Dziś znajdują się w Poznaniu w Muzeum Broni Pancernej. Odcinek chyba pod nazwą bohater spod Mokrej powrót. Warto obejrzeć. Pozdrawiam.
 3. Witam. A ja mam pytanie związane z bitwą pod Mokrą. Jest dużo zdjęć sprzętu niemieckiego zniszczonego i uszkodzonego pod Mokrą, a także naszej zniszczonej tankietki. Co do pytania. Dziwne jest dla mnie, że do tej pory nie wyszło żadne zdjęcie naszej uszkodzonej lub zniszczonej pancerki WZ-34 spod Mokrej. A przecież szwadron samochodów pancernych dywizjonu kontratakował i podobno 3 samochody zostały zniszczone a 1 uszkodzony. To duża ilość. Nie chce mi się wierzyć że Niemcy nie zrobili im fotek. Pewnie są na forum o WZ-34 tylko nie opisane jako Mokra i tak jak z TK-S czekają na dopasowanie do pola Bitwy pod Mokrą. Co sądzicie. Pozdrawiam.
 4. Witam. mam pytanie co do identyfikacji tego Orzełka. Urzędniczy ? wojskowy? Z jakiego okresu. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam. Wymiary 5 cm. Na 4,5 cm.
 5. 81 Dywizjon Pancerny. TK-3 Polen Stolz. To najprawdopodobniej TK-3 trafiony przez Schneider Kostalskiego który chwali się we wspomnieniach że trafił go 5 razy , chociaż żadnych trafień nie widać. Pan Marek Pasturczak twierdzi że pod Bukowcem zostały zniszczone dwie tankietki . Jedna to ta po ostrzale haubic przy torze kolejowym o której zawsze myślałem że jest to TK por. Welke, a druga 100 metrów dalej przy drodze gdzie zginęła cała załoga strzelca Czabana lub Cabana i to chyba ten pojazd.
 6. Witam. Czołg TK-3 z 81 Dywizjonu Pancernego. Zniszczony wg. Pana Marka Pasturczaka przy torze kolejowym w Bukowcu przez ostrzał ciężkich haubic.
 7. Witam. Czy to może być ten TK-3 przy drodze niedaleko Topolna? Co prawda na niektórych zdjęciach stoi on bezpośrednio przed drzewem tutaj ewidentnie drzewo po lewej stronie teka ale może była próba jego uruchomienia lub przestawienia. Pozdrawiam.
 8. Witam. Jak dla mnie to ostatnie zdjęcie to Bydgoszcz. Mur wzdłuż ulicy Na Groby. Dzisiejsza Artyleryjska. Miejsce koszar 8 Batalionu Pancernego.
 9. Tak. Ciekawa seria. Dzięki. Ta Tankietka przy wale Wiślanym to chyba najbardziej obfotografowany egzemplarz w Polsce po zakończeniu wojny i w trakcie jej trwania w 1939. Sporo fotek jest też tej z Przechowa i koło Topolna. Zakładając wątek nie przypuszczałem że wyjdzie tyle zdjęć i sporo ciekawych informacji. Szkoda tylko że nie ma żadnych fotografii pancerek WZ-34 z 1939 z opisem ,że zostały zrobione na Pomorzu. Fotka WZ-34 na pewno pochodzącego z 81 Dywizjonu Pancernego(ładnie widoczny gryf), co prawda nie z terenów walk które mnie interesują ale zawsze. Podobno Radzyń Podlaski.
 10. Podpułkownik Jerzy Gliński, dowódca 8 Batalionu Pancernego. We wrześniu 1939 roku był dowódcą broni pancernej Armii Pomorze.Obrońca Warszawy. Zbiegł z niewoli niemieckiej do Francji gdzie był komendantem Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej w Sergnan, a póżniej w Szkocji. Zmarł w Edynburgu w 1940 roku.
 11. Witam wszystkich. Na jednym z portali Świeckich odnośnie mojego wpisu o 81 Dywizjonie Pancernym odpisał Pan Marek Pasturczak. Przytoczę Jego wpis. To nie cały szwadron TK nadział się na Kostalskiego i spółę. Były to dwa TK pozostawione w Lnianie, które o godz.8 próbowały indywidualnie dołączyć do reszty. Ten ze zdjęcia tu zamieszczonego to TK strzelca Jana Rutkowskiego. Zdołał się on uratować . Ciężkie uszkodzenie nie pochodzi od ognia czołgów a od ognia ciężkich haubic które ostrzeliwały tor z ułanami. Zginęła zaś cała załoga drugiej tankietki strzelca Cabana lub Czabana przy drodze 100 metrów dalej-to ta z białymi krzyżami. . Co potwierdzało by obecność tych 2 teków pod Bukowcem,. W Przechowie to tankietka uszkodzona pod Nową Cerkwią która była transportowana. Por. Welke ranny w miejscowości Gądecz w starciu z dywizjonem rozpoznawczym 3 D.Piechot-może to ten TK uszkodzony przy rozbitym płocie obok budynku.Bardzo miło że Pan Marek odpisał na ten temat bo ma ogromną wiedzę. Ale przy tym znowu zrodziły się moje kolejne pytania. Mjr. Szystowski opisuje że ranny został plut. Józef Rełkowski a Jan Rutkowski został przy uszkodzonym TK na własną prośbę i nie wiadomo co się z nim dalej stało-może to ten TK przy wale Wiślanym. Ciekawe czy te dwa TK które zostały w Lnianie zostały dla osłony piechoty. Podobno rozkaz taki do szwadronu wiózł por. Cydzik ale rozkaz ten został pózniej odwołany. Rozkaz dotyczył chyba całego szwadronu. Co do Gądecza. To druga linia północnego Przedmościa Bydgoskiego. Podobno była nie naruszona . Odwrót z północnego przedmościa Bydgoskiego zaczął się podobno na rozkaz około godz 17. Więc TK por .Welke musiał zostać trafiony w czasie odwrotu z przedmościa gdy wyjechał na rozpoznanie okolic lub oddział rozpoznawczy 3 D.Piechot. znalazł w nim jakąś lukę prędzej. Pozdrawiam.
 12. Jeżeli to rzeczywiście Przechowo to pojazd na 100% z 81 dywizjonu. Tak jest dużo zdjęć teków z gryfami. Te z 81 dywizjonu z korytarza Pomorskiego są znane. Niemcy podają straty TK-3 dywizjonu w walkach w korytarzu Pomorskim na 6 sztuk. I według zdjęć to się zgadza. 1 droga Różanna-Plewno to ten TK-3 z białymi krzyżami na moje,2 TK-3 z Przechowa na Ursusie,3 porucznika Welke to ten oglądany przez miejscowych Niemców z zerwaną gąsienicą, 4 ten przy wale Wiślanym, 5 to ten przy rozbitym płocie przy budynku, 6 ten przy zakręcie niedaleko Topolna. Prawie wszystkie te zdjęcia z tekami były opisane jako pod Bydgoszczą lub Topolno. Ta z Przechowa chyba tylko raz była opisana jako Pruszcz i były co do jej lokalizacji wątpliwości. Reszta teków z gryfem to pewnie pojazdy z 81 i 82 kompanii. Dywizjon stracił w tych okolicach także 2 samochody pancerne ale niestety zdjęć takich samochodów z opisem miejscowości na Pomorzu w których działał dywizjon nie ma. WZ-34 z gryfem jest znany jeden ten z Radzynia Podlaskiego i bez wątpienia należał do 81 Dywizjonu Pancernego.
 13. Też tak sądzę. Resztki Pomorskiej Brygady Kawalerii pod Dowództwem płk. Zakrzewskiego po odskoczeniu po walce pod Polednem na północ, spotkały się z Dywizjonem w okolicach Świecia-Marianki . Po wysłaniu rozpoznań stwierdzono zajęcie już przez Niemców drogi Przechowo-Gruczno. Zrobiono więc jeszcze większy objazd na drogę Głogówko Królewskie-Kosowo-Gruczno znajdującą się przy Wiśle . Na całej długości tej drogi znajduje się ten wał wiślany i tam musiano pozostawić tą tankietkę. O osłanianiu kolumny kawalerii , broni pancernej brygady i artylerii 11 d.a.k w ciężkich walkach wspomina dowódca szwadronu kolarzy 2 pułku szwoleżerów.
 14. Mi.Der dzięki za podjęcie tematu. Faktycznie tankietka przy zakręcie przy drzewie i ta z pogiętym błotnikiem to ta sama . Została odwrócona i być może wtedy doszło do uszkodzenia błotnika i koła napinającego. Dzięki za wskazówkę. Na drodze z Gruczna do Topolna są tylko dwa takie ostre zakręty. Więc ja obstawiam za lokalizacją tej tankietki na którymś z nich. Co do tego TK-3 w Przechowie na Ursusie, powołałem się na kolegów z Pancernych Wraków. Czytałem historię tej parafii i rzeczywiście był tam kościół w Przechowie w latach 1937-1945 aż do zniszczenia go w marcu 1945 przez Rosjan.Jeżeli to rzeczywiście Przechowo to TK może być tylko z 81 dywizjonu. Tak ten TK-3 z białym krzyżem to zupełnie inny egzemplarz. Na moje to ten trafiony przez Schneider-Kostalskiego na drodze Różanna-Plewno na wysokości Polskich Łąk. Co do gryfa na tekach to pewnie nie wszystkie je miały . Ta przy wale wiślanym to ewidentnie TK-3 z 81 dywizjonu a gryfa nie ma tak samo jak ta w Przechowie i z białymi krzyżami. tK-3 z 81 kompanii na zdjęciach pod Grudziądziem również jest bez gryfa. Jest kilka fotek TK z gryfami pasującymi bardziej do bitwy nad Bzurą(81 i 82 kompania), a także ta z gryfem razem z FT-17 (ewakuowana nadwyżka batalionu do ośrodka zapasowego?).
×
×
 • Create New...

Important Information