Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Słusznie. Tyle, ze do tej pory nie znalazłem pewnego choćby zdjęcia, kojarzącego się z tym polem przed szkołą...
Co do tego wrakowiska przed stanowiskami 2 baterii 2 DAK, to możliwe. Ale myślę, ze po bitwie było nie jedno wrakowisko. Kiedyś przedstawiłeś zdjęcie lotnicze 8 wraków przy gospodarstwie w Mokra III., przy skrzyżowaniu dróg na Kłobuck i Wilkowiecko, z sugestią, ze to zaskoczony niemiecki sztab. Ostatnio przy okazji naszej spalonej tankietki, przypomniałeś tą grupę wraków, wśród których się ona prawdopodobnie znajdowała.W tym świetle, całkiem możliwe, że to jest jedno z wrakowisk?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw. Ta nasza tankietka, wg. rtm. A. Kropielnickiego została trafiona przez jego ułanów, gdy wracała po krótkim wypadzie plutonu pancernego. Nie dotarłaby tam w to miejsce, dostając omyłkowo wśród siedmiu trafionych niemieckich maszyn od środków ppanc 3 szwadronu. Dlatego myślę, że to może być jedno z wrakowisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa P45- 28-A MIEDZNO 1935 .
Najwięcej fotografii wykonano bezpośrednio przy szlakach przemarszu wojsk . Dlatego istnieje kilkadziesiąt ujęć mostu w Kłobucku i Pankach a tylko kilka mostu w Krzepicach . W odniesieniu do Mokrej oznacza to że mamy nikłe szanse odnalezienia i rozpoznania zdjęć np. działa z patrolu" Rtm. Hollaka lub czołgów z Mokrej II .
Może istniały inne miejsca gromadzenia wraków ale jeśli zostały umieszczone poza głównymi ciągami komunikacyjnymi poznamy je jedynie przypadkowo . Miejsce na mapie wyznaczyłem porównując wszystkie
rozpoznane zdjęcia z terenem .Na kilku widać linię lasu , na jednym spalony budynek w tle . Co nie oznacza że mam rację a jedynie duże prawdopodobieństwo . Tankietka została trafiona na drodze Mokra 2 - 3 .
Natomiast wrakowisko " z Mokrej III to miejsce boju w które ściągnięto dodatkowo okoliczne pojazdy .
Czy sztab" ? - z pewnością wozy łączności PR36 oraz dowódcze co musiało mieć duży wpływ na dalszy
przebieg wydarzeń .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei przeglądałem na wszystkie strony te wszystkie znalezione zdjęcia naszej tankietki i szukałem miejsca jej trafienia bliżej linii Dwunastki" przy przepuście kolejowym. Ona wg. rtm. Kropielnickiego wracała spóźniona na pasie natarcia niemieckich czołgów, które szły pewnie za nią. Oglądając zdjecia wraka od przodu, za drogą od prawej strony widać ruiny gospodarstwa z drzewami sadu. Natomiast oglądając wrak z tyłu, widać przed nim niedaleką ścianę lasu. Intryguje mnie ten słup telefoniczny, w następnym roku będę ( jak Bóg da) w Mokrej i poszperam, czy słupy stały wzdłuż drogi na Wapiennik, Miedźno. Być może od nich odchodziły słupy do leśniczówki, bowiem trudno mi wyobrazić sobie kancelarię leśniczego bez telefonu. Podobnie w przypadku sołtysa w Mokrej III.
Z kolei na jednym zdjęć tankietka stoi dokładnie przodem, ale niestety z kurzem ( ?) w tle. Gdyby nie on, można by stwierdzić obecność (lub nie) zabudowań przy drodze od lewej, które zasugerowałeś jako wrakowisko.
Na moim prowizorycznym szkicu zaznaczyłem tankietkę na biało z czarną kropką.
Przy okazji Wigilijnego Wieczoru... Zdrowych, Wesołych Świąt, oraz Pomyślności w Nowym Roku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich ujęciach tankietka jest ustawiona dokładnie w osi północ - południe .
Za gospodarstwem na tle którego zrobiono część ujęć widoczna ściana lasu .
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/mok3info.jpg
Może część zdjęć pochodzi z holowania na wrakowisko domyślnie najbliższe
miejscu trafienia , może mapy nie zawierają wszystkich zabudowań ...
Niestety nie potrafię w 100% ułożyć wszystkich informacji w całość .
Owszem nadal bardzo potrzebna ksiażka telefoniczna okolicy .
Ktoś ma dostęp ???
Serdecznie Pozdrawiam - Zdrowia i Szczęścia oraz Pomyśloności w Nowym Roku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, 5 grudnia Bodzio wystawił to zdjęcie z kilkoma innymi z podobnym pytaniem. Widać zaprzęg artyleryjski i taczankę wz.28, która mogła jeździć w 2 DAK. Tyle, że miejsce nie daje się porównać i zweryfikować z innymi zdjęciami, które dotychczas pokazały się w tym wątku...
Jedno jest pewne, że jest już po bitwie, żywe konie ( trochę wychudzone jak na drugi dzień wojny) rozsiodłane lub pozbawione zaprzęgu. Smutne, ale całkiem możliwe,że w miarę obecnego zapotrzebowania, pojawiać się będą podobne opisy. Dopóki, aż się kiedyś nie stwierdzi autentyczności miejsca, widocznego na zdjęciach bardzo trudno jest teraz jednoznacznie powiedzieć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak słusznie - w tle zdjęcia
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/polen__feldzug_39_polnische_stellung_mokra_klobuck_2.jpg
widoczna leśniczówka i słup czyli była odnoga linii .Tego nie widać na lotniczych .
Pozostaje wyznaczyć pozycję tankietki .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie. Ja to działo zamieszczone w tej świeżej wrzutce" Bodzia kojarzyłem w pierwszej chwili z rozbitym działem 1 baterii przesłaniającym osłoną kompleks drzew wokół kościółka. Ale jak powiększyłem , to spostrzegłem kominy zabudowań leśniczówki. Potem porównanie działa i otoczenie, wszystko się ładnie ułożyło. Miałem wrzucić to powiększenie, ale mnie uprzedziłeś :-) Ale bardzo dobrze się stało, bowiem ja tego słupa do leśniczówki nie spostrzegłem. A teraz mamy pewność, że jest to droga, na której mogła zostać trafiona nasza tankietka. W którym miejscu? To proponowane moje miejsce jest realne, tylko jak wspomniałem, chyba decydującym mogło by być zdjęcie jej wraka np. wprost z widoczną lewa stroną terenu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum25/beztytuu_copy822.jpg?fbclid=IwAR0OAWnAn6BpO0lpvG3TZFi6-7JJac2LgSgM1ugOrm52TgTAQCJHAhn83Xs

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum11/tks_copy2.jpg?fbclid=IwAR0PTD6K5MY3JwiDdkXxASy_7Rrru2KlMA88bve06F_c7WdfLj1F2EhkrM4

Zwłaszcza drugie zdjęcie jeśli zachowane w naszych zbiorach
powinno pomóc określić położenie . Niestety jakość marna .
Jednak nadal w osi północ - południe obok krzyżówki więc wielkiego wyboru nie ma .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterty = kamieniołom = prawdopodobnie ze zdjęć geoportalu
nieużytki za starym kościołem . Nie jestem pewny , nie byłem w tym miejscu .
To nie wyjaśnia zdjęć gospodarstwa a nawet 2 obejść które widzę po złożeniu
kolejnych ujęć . Zwłaszcza że tankietka na kolejnych fotkach wydaje się być
przemieszczona .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, może to nie są kamienie piaskowe, tym bardziej, że cały kościółek był drewniany, włącznie z ogrodzeniem. Nic to, przypomnę sobie i znajdę w moich folderach...
Tutaj na szkicu z zaznaczoną tankietką wg. moich przypuszczeń, jedynymi zabudowaniami jest ruina gospodarstwa z sadem ( widoczne na zdjęciach z przodu od lewej) i lekko oddalone od drogi ruiny stodoły. Dalej po tej stronie aż do kościółka nie ma niestety żadnych zabudowań.
To prawda, patrząc na zdjęcia wydaje się, że była przemieszczana, być może na wrakowisko za skrzyżowaniem dróg w Mokra III, gdzie ją wypatrzyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrobisko ,kamieniołom może tylko nieużytki
chodziło o teren oznaczony na załączonym zdjęciu .
Tankietka na tle sadu i gospodarstwa :
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/3845340149.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/_57_55.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/_57_copy546.jpg
Na pierwszym linku wydaje się być oświetlona w południe od tyłu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda ten kompleksik leśny względem wspominanego nowego kościoła, w 2014 roku, w 75 rocznicę boju.
Znalazłem cały folder moich zdjęć z tej rekonstrukcji. Szkoda mieszać z archiwalnymi, ale może wrzucić nowy równoległy wątek z tej rekonstrukcji, bowiem teren od dziesiątek lat się nie zmienił i może być odniesieniem do tych archiwalnych sprzed kilkudziesięciu lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na mojej prowizorce" zaznaczyłem dotychczasowe odkrycia i spostrzeżenia. Żółtymi kółkami oznaczyłem stanowiska baterii 2 DAK-u, przy gajówce Twoje identyfikacje przypuszczalnych miejsc unieruchomienia conajmniej 10 niemieckich wozów, przypuszczalnie zrąbanych" przez Śmiałego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wrakowiska w Mokrej II opisano pierwotnie :
panzer 2 z 2.kompanii 35. ppanc 4. DPanc uszkodzone pod Mokrą"
więc zgodnie z przebiegiem Bitwy i kierunkiem wyznaczonym oświetleniem
znajdują się tam gdzie być powinny .
Jak na szkic roboczy może być ,reszta moich uwag i wątpliwości
zapewne zostanie rozwiązana przez kolejne fotografie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie