Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

za artykułem w WP

Ukraińskie kontrdrony — optymalne rozwiązanie na zmasowane ataki Rosjan

              Zwalczanie setek dronów dziennie nawet, mimo iż część z nich to styropianowe "Gerbery" stanowi ogromne wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej i lotnictwa. Tradycyjne metody strącania latających celów jak użycie pocisków AIM-120 AMRAAM czy AIM-9 Sidewinder, są nie tylko kosztowne, ale także uzupełnianie stanu pocisków trwa długo.

                 Dlatego stosowanie klasycznych środków obrony powietrznej nie jest optymalnym rozwiązaniem wobec dronów i potrzeba czegoś innego. Dobrym wyjściem są systemy lufowe, ale ich zasięg jest ograniczony np. do 4-5 km dla armat kal. 35 mm. W tym celu zaczęto szukać alternatyw i jedną z nich są proste naprowadzane na odbitą wiązkę lasera rakiety APKWS II bądź FZ275 LGR o zasięgu do 7 km bądź właśnie kontrdrony.
                Te mogą zwalczać drony przeciwnika na dystansie nawet 20 km i więcej, ale limitem jest prędkość celu oraz konieczność precyzyjnego naprowadzania do czasu aż kamera kontrdrona nie uchwyci celu. Następnie pokładowa elektronika wsparta algorytmami sztucznej inteligencji dzięki np. modułom typu Skynode-S zapewnia autonomiczne zbliżenie się na wystarczającą odległość, aby 600-gramowa głowica odłamkowa zniszczyła cel. Takie kontrdrony potrafią kosztować nawet około 1600 dolarów, przez co są niezrównanym środkiem antydronowym pod kątem koszt-efekt.

Napisano
10 minut temu, Cypis napisał:

za artykułem w WP

Ukraińskie kontrdrony — optymalne rozwiązanie na zmasowane ataki Rosjan

              Zwalczanie setek dronów dziennie nawet, mimo iż część z nich to styropianowe "Gerbery" stanowi ogromne wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej i lotnictwa. Tradycyjne metody strącania latających celów jak użycie pocisków AIM-120 AMRAAM czy AIM-9 Sidewinder, są nie tylko kosztowne, ale także uzupełnianie stanu pocisków trwa długo.

                 Dlatego stosowanie klasycznych środków obrony powietrznej nie jest optymalnym rozwiązaniem wobec dronów i potrzeba czegoś innego. Dobrym wyjściem są systemy lufowe, ale ich zasięg jest ograniczony np. do 4-5 km dla armat kal. 35 mm. W tym celu zaczęto szukać alternatyw i jedną z nich są proste naprowadzane na odbitą wiązkę lasera rakiety APKWS II bądź FZ275 LGR o zasięgu do 7 km bądź właśnie kontrdrony.
                Te mogą zwalczać drony przeciwnika na dystansie nawet 20 km i więcej, ale limitem jest prędkość celu oraz konieczność precyzyjnego naprowadzania do czasu aż kamera kontrdrona nie uchwyci celu. Następnie pokładowa elektronika wsparta algorytmami sztucznej inteligencji dzięki np. modułom typu Skynode-S zapewnia autonomiczne zbliżenie się na wystarczającą odległość, aby 600-gramowa głowica odłamkowa zniszczyła cel. Takie kontrdrony potrafią kosztować nawet około 1600 dolarów, przez co są niezrównanym środkiem antydronowym pod kątem koszt-efekt.

Bardzo dobra wiadomość dla użytkowników F-16. Jest model wyposażony w sześć zasobników rakietowych do polowań na drony

W związku z zmianami w uzbrojeniu i taktyce i nowymi potrzebami szkoleniowymi na początku 2025 roku odbyły się przeprowadzone pod kątem nauczenia się umiejętności stosowania tańszego i naprowadzanego precyzyjnie laserowo (na ostatnim etapie przed uderzeniem w cel) uzbrojenia (APKWS) ćwiczenia na poligonach w Wielkiej Brytanii.

Napisano

"I nie, to nie jest tak że dowodzi tym "mityczne NATO które musi dać zgodę" - bullshit rosyjskiej V kolumny w Polsce i jej usłużnych klakierów. Całość sił i środków wydzielanych przez NATO jest w dyspozycji generała Klisza z DO. Co widać było po rosyjskich dronach które wtargnęły w PL przestrzeń powietrzną. Piloci mieli preautoryzację, nikt nie czekał na onucowo-mityczną "zgodę polityczną" do użycia wydzielonych sił. Nawet węgierskie Gripeny były w gotowości :)"

 

Napisano

Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow". 

Napisano
11 minut temu, hubert283 napisał:

Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow". 

Szkoda, pisaliśmy kiedyś ze sobą na priva. R. I. P.

Napisano
49 minut temu, hubert283 napisał:

Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow". 

Doprecyzuj. Tam zginęło już dużo Polaków. Po której stronie walczył?

Napisano
2 godziny temu, Cronos napisał:

Ponad 20 lat temu i "zamierzali".

Z tym "zamierzali", to tak nie do końca- O. nie czytuję i nie wiem, ale z innych źródeł/rozwinięć tematu wynika, że i Bundeswehra i, przede wszystkim, Reihnmetall, jako wykona współwykonawca, byli b. mocno w temat zaangażowani.

Inna sprawa, że poza miliardami eur, w tle sytuacja podobna, jak Sikorski/NATO vs Rosja- ułomna, jak teraz wiemy, próba cywilizacji Rosji.

Napisano
2 godziny temu, bodziu000000 napisał:

 

 

Czekam (ale pewnie się nie doczekam, bo media lotnicze są za skąpe, żeby to sfinansować) na badanie w polskim general aviation, ilu prywatnych właścicieli Cessn, Piperów i innych takich w razie „W” byłoby gotowych przeznaczyć ich samoloty do ganianek za ruskimi latadłami ze strzelcem na pokładzie.

Napisano

Bardzo niepotrzebnie to wszystko się zaostrza. Zaczęła głupia NRDowska baba Merkel, a duda wołowa Siemoniak niezdolny do uprzątnięcia z Polski tego ukraińskiego nurka tylko dodał do pieca...

Napisano
4 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

Bardzo niepotrzebnie to wszystko się zaostrza. Zaczęła głupia NRDowska baba Merkel, a duda wołowa Siemoniak niezdolny do uprzątnięcia z Polski tego ukraińskiego nurka tylko dodał do pieca...

żeby oni byli tacy sprawni w poszukiwaniach i zatrzymaniach pisdzielców z zarzutami

  • Haha 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie