morek Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 Mają , tylko bardziej cenzurują natomiast na telegramie leci bez żadnej cenzury.
Cypis Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 za artykułem w WP Ukraińskie kontrdrony — optymalne rozwiązanie na zmasowane ataki Rosjan Zwalczanie setek dronów dziennie nawet, mimo iż część z nich to styropianowe "Gerbery" stanowi ogromne wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej i lotnictwa. Tradycyjne metody strącania latających celów jak użycie pocisków AIM-120 AMRAAM czy AIM-9 Sidewinder, są nie tylko kosztowne, ale także uzupełnianie stanu pocisków trwa długo. Dlatego stosowanie klasycznych środków obrony powietrznej nie jest optymalnym rozwiązaniem wobec dronów i potrzeba czegoś innego. Dobrym wyjściem są systemy lufowe, ale ich zasięg jest ograniczony np. do 4-5 km dla armat kal. 35 mm. W tym celu zaczęto szukać alternatyw i jedną z nich są proste naprowadzane na odbitą wiązkę lasera rakiety APKWS II bądź FZ275 LGR o zasięgu do 7 km bądź właśnie kontrdrony. Te mogą zwalczać drony przeciwnika na dystansie nawet 20 km i więcej, ale limitem jest prędkość celu oraz konieczność precyzyjnego naprowadzania do czasu aż kamera kontrdrona nie uchwyci celu. Następnie pokładowa elektronika wsparta algorytmami sztucznej inteligencji dzięki np. modułom typu Skynode-S zapewnia autonomiczne zbliżenie się na wystarczającą odległość, aby 600-gramowa głowica odłamkowa zniszczyła cel. Takie kontrdrony potrafią kosztować nawet około 1600 dolarów, przez co są niezrównanym środkiem antydronowym pod kątem koszt-efekt.
Jedburgh_Ops Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 10 minut temu, Cypis napisał: za artykułem w WP Ukraińskie kontrdrony — optymalne rozwiązanie na zmasowane ataki Rosjan Zwalczanie setek dronów dziennie nawet, mimo iż część z nich to styropianowe "Gerbery" stanowi ogromne wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej i lotnictwa. Tradycyjne metody strącania latających celów jak użycie pocisków AIM-120 AMRAAM czy AIM-9 Sidewinder, są nie tylko kosztowne, ale także uzupełnianie stanu pocisków trwa długo. Dlatego stosowanie klasycznych środków obrony powietrznej nie jest optymalnym rozwiązaniem wobec dronów i potrzeba czegoś innego. Dobrym wyjściem są systemy lufowe, ale ich zasięg jest ograniczony np. do 4-5 km dla armat kal. 35 mm. W tym celu zaczęto szukać alternatyw i jedną z nich są proste naprowadzane na odbitą wiązkę lasera rakiety APKWS II bądź FZ275 LGR o zasięgu do 7 km bądź właśnie kontrdrony. Te mogą zwalczać drony przeciwnika na dystansie nawet 20 km i więcej, ale limitem jest prędkość celu oraz konieczność precyzyjnego naprowadzania do czasu aż kamera kontrdrona nie uchwyci celu. Następnie pokładowa elektronika wsparta algorytmami sztucznej inteligencji dzięki np. modułom typu Skynode-S zapewnia autonomiczne zbliżenie się na wystarczającą odległość, aby 600-gramowa głowica odłamkowa zniszczyła cel. Takie kontrdrony potrafią kosztować nawet około 1600 dolarów, przez co są niezrównanym środkiem antydronowym pod kątem koszt-efekt. Bardzo dobra wiadomość dla użytkowników F-16. Jest model wyposażony w sześć zasobników rakietowych do polowań na drony W związku z zmianami w uzbrojeniu i taktyce i nowymi potrzebami szkoleniowymi na początku 2025 roku odbyły się przeprowadzone pod kątem nauczenia się umiejętności stosowania tańszego i naprowadzanego precyzyjnie laserowo (na ostatnim etapie przed uderzeniem w cel) uzbrojenia (APKWS) ćwiczenia na poligonach w Wielkiej Brytanii.
bjar_1 Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 Teraz, morek napisał: na telegramie leci Nie używam.
MarekA Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 "I nie, to nie jest tak że dowodzi tym "mityczne NATO które musi dać zgodę" - bullshit rosyjskiej V kolumny w Polsce i jej usłużnych klakierów. Całość sił i środków wydzielanych przez NATO jest w dyspozycji generała Klisza z DO. Co widać było po rosyjskich dronach które wtargnęły w PL przestrzeń powietrzną. Piloci mieli preautoryzację, nikt nie czekał na onucowo-mityczną "zgodę polityczną" do użycia wydzielonych sił. Nawet węgierskie Gripeny były w gotowości :)"
Cypis Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 dzisiejsza nic w Doniecku IMG_2278.MP4
Cypis Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 w biełgorodzie ruskie nie pośpią dzisiaj IMG_0312.MP4 1
Cypis Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 dzisiaj przy granicy z Estonią pojawili się grzybiarze (zielone ludziki) IMG_2990.MP4
Cypis Napisano 11 Październik 2025 Napisano 11 Październik 2025 coś kolejnego dupło w doniecku IMG_3544.MP4
karpik Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 6 godzin temu, Cypis napisał: coś kolejnego dupło w doniecku IMG_3544.MP4 To z ataku na Sigmę, którego efekty wrzuciłeś wcześniej.
bjar_1 Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojsko-putina-mialo-byc-szkolone-w-niemczech-dziennikarze-zdradzaja-kulisy/s93h5bt,79cfc278
Cronos Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 7 minut temu, bjar_1 napisał: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojsko-putina-mialo-byc-szkolone-w-niemczech-dziennikarze-zdradzaja-kulisy/s93h5bt,79cfc278 Ponad 20 lat temu i "zamierzali". Typowy click bait.
bjar_1 Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 Oczywiście. Wklejam jako ciekawostka.
hubert283 Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow".
bodziu000000 Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 (edytowane) Edytowane 12 Październik 2025 przez bodziu000000
bjar_1 Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 11 minut temu, hubert283 napisał: Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow". Szkoda, pisaliśmy kiedyś ze sobą na priva. R. I. P.
karpik Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 49 minut temu, hubert283 napisał: Witam. Zapewne słyszeliście o śmierci polskiego obywatela na froncie w Donbasie. Informacja wypłynęła kilka tygodni temu. W związku z powyższym ,nie spodziewajcie się już nowych postów od wieloletniego użytkownika tego forum ,który działał pod pseudonimem "niechludow". Doprecyzuj. Tam zginęło już dużo Polaków. Po której stronie walczył?
Czlowieksniegu Napisano 12 Październik 2025 Autor Napisano 12 Październik 2025 2 godziny temu, Cronos napisał: Ponad 20 lat temu i "zamierzali". Z tym "zamierzali", to tak nie do końca- O. nie czytuję i nie wiem, ale z innych źródeł/rozwinięć tematu wynika, że i Bundeswehra i, przede wszystkim, Reihnmetall, jako wykona współwykonawca, byli b. mocno w temat zaangażowani. Inna sprawa, że poza miliardami eur, w tle sytuacja podobna, jak Sikorski/NATO vs Rosja- ułomna, jak teraz wiemy, próba cywilizacji Rosji.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 2 godziny temu, bodziu000000 napisał: Czekam (ale pewnie się nie doczekam, bo media lotnicze są za skąpe, żeby to sfinansować) na badanie w polskim general aviation, ilu prywatnych właścicieli Cessn, Piperów i innych takich w razie „W” byłoby gotowych przeznaczyć ich samoloty do ganianek za ruskimi latadłami ze strzelcem na pokładzie.
Jedburgh_Ops Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 Bardzo niepotrzebnie to wszystko się zaostrza. Zaczęła głupia NRDowska baba Merkel, a duda wołowa Siemoniak niezdolny do uprzątnięcia z Polski tego ukraińskiego nurka tylko dodał do pieca...
Cypis Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 4 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał: Bardzo niepotrzebnie to wszystko się zaostrza. Zaczęła głupia NRDowska baba Merkel, a duda wołowa Siemoniak niezdolny do uprzątnięcia z Polski tego ukraińskiego nurka tylko dodał do pieca... żeby oni byli tacy sprawni w poszukiwaniach i zatrzymaniach pisdzielców z zarzutami 1
Jedburgh_Ops Napisano 12 Październik 2025 Napisano 12 Październik 2025 Ale nie są. Się oni kuźwa nadają...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się